10. 2. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 2. 2006

Média musejí dát muslimům šanci k vzájemné debatě

Jak máme žít v tomto novém světě? Jak v něm můžeme zůstat svobodní?

Mnoho lidí podléhá pokušení, že toto je konflikt mezi islámem a Evropou - nebo Západem. Tak to chtějí vidět extremisté. Skutečná dělicí čára je mezi umírněnými lidmi a extremisty na obou stranách.

Britská média jednala správně, že nám umožnila vyslechnout hlasy muslimských extremistů a konfrontovala je s hlasy umírněných a rozumných muslimů, stejně jako s hlasy nemuslimů. V publicistickém pořadu televize BBC Newsnight byla fascinující diskuse, v níž dvě britské muslimky racionálně a věcně argumentovaly s hysterickým, demagogickým, ale zároveň nesmírně britským extremistou Andžejem Choudarym. Vznikla důležitá platforma, na níž muslimové diskutovali s muslimy. Reportéři generalizují a píší o "muslimském hněvu", avšak mnoho britských muslimů je stejnou měrou rozhněváno jednáním džihádských provokatérů jako dánskými karikaturami, jak toho budeme bezpochyby svědky na demonstraci, kterou plánují britští muslimové v Londýně na tuto sobotu.

Můžeme pomoci kulturní citlivostí a sebeovládáním, avšak nemůžeme se vzdát základních hodnot svobodné společnosti. Nabídnout platformy civilizované svobodné řeči evropským muslimům, aby mezi sebou mohli diskutovat tak, jak to učinila britská média tento týden, to je jednou z nejlepších odpovědí, jakou můžeme poskytnout.

Říkávali jsme "Když jsi v Římě, chovej se, jak se chovají Římané..." Jenže Řím je dnes Tunis, Káhira a Tirana a Londýn je celý svět, je tím zmaten britský konzervativní historik Timothy Garton Ash... Citujeme z jeho analýzy v deníku Guardian:

Ve svém anglickém obývacím pokoji se dívám na šejka Omara Bakriho Mohammeda, který argumentuje, že dánský karikaturista, který urazil Proroka, musí být souzen islámským soudem a "pak bude popraven podle islámských zákonů". Naštěstí, Omar Bakri Mohamed, syrský islámský duchovní, nesedí přímo u Ashe v obýváků, ale hovoří v televizi živě z Bejrútu, kde demonstranti právě vypálili dánské velvyslanectví.

Globalizace zlikvidovala heslo "Když jsi v Římě, chovej se, jak se chovají Římané..." Sdělovací prostředky jsou nyní globální a už neexistuje místní urážka či místní zastrašování. Všechno vědí okamžitě všichni. Kultury spolu zápolí a usilují prosazovat své normy po světě. George Bush bojuje za demokracii západního stylu, papež Benedikt XVI. za katolicismus, Omar Bakri Mohammed za zákon šaria.

Jak máme žít v tomto novém světě? Jak v něm můžeme zůstat svobodní? Pro všechny z nás, kteří žijí v Evropě je tato chvíle zásadní okamžik.

Nejméně špatný výsledek bude bolestný kompromis mezi právem na svobodu projevu - kyslík veškerých dalších svobod - a mezi potřebou dobrovolného sebeovládání v takto smíšeném světě.

Avšak jedna věc je jistá: násilí a výhrůžky násilím, jaké jsme viděli v posledních dnech, to je naprosto nepřijatelné jako reakce na jakékoliv zveřejněné slovo či obrázek. Je mi líto, že britští politikové, zejména ti na levici, to neřekli jasně. Také je politováníhodné, jak slabě reagovala Evropská unie na kriminální útok na dánské velvyslanectví v Sýrii, který dovolil a možná i podporoval syrský režim. Měli jsme přece říct: pálíte-li dánskou vlajku, pálíte naši vlajku. Proč nebyli okamžitě z Damašku odvoláni na protest všichni velvyslanci zemí EU?

Násilí, anebo výhrůžky přímého násilí - jako na oněch plakátech na demonstraci v Londýně minulý týden - jsou morálně neospravedlnitelné a právem vyvolávají hrozbu trestního stíhání. Je správné, že byl Abu Hamza odsouzen za to, že požadoval vraždění.

Ty dánské karikatury byly urážlivé, odporné - a nebyl jsem pro to, aby je evropský tisk publikoval - ale nikoho neohrožovaly. Nejsou naprosto srovnatelné s výhrůžkami smrti karikaturistům ani s vypálením velvyslanectví - přičemž zemřeli lidé.

Lze pochválit, jak odpovědný, pragmatický a citlivě multikulturní byl britský tisk. Nebo lze říct, že se prostě báli, že jim někdo vypálí redakce. Byl to jen strach, prezentovaný jako údajná tolerance?

Přesto však pořád zůstává ta otázka: jak dosáhnout rovnováhy mezi svobodou projevu a vzájemným respektem v tomto natolik smíšeném světě, zároveň požehnaném a prokletém instatní komunikací? V této kritické chvíli hrozí nebezpečí, že vznikne začarovaný kruh a muslimští extremisté jen dodají argumenty protimuslimským extremistům. Nesouhlasím ale s redakčním komentářem listu Guardian, který argumentoval, že rozhlas BBC udělal chybu, že odvysílal rozhovor s Omar Bakru Mohammedem, který byl také interviewován v Channel Four News.

Naopak, britská média jednala správně, že nám umožnila vyslechnout hlasy muslimských extremistů a konfrontovala je s hlasy umírněných a rozumných muslimů, stejně jako s hlasy nemuslimů. V publicistickém pořadu televize BBC Newsnight byla fascinující diskuse, v níž dvě britské muslimky racionálně a věcně argumentovaly s hysterickým, demagogickým, ale zároveň nesmírně britským extremistou Andžejem Choudarym. Vznikla důležitá platforma, na níž muslimové diskutovali s muslimy. Reportéři generalizují a píší o "muslimském hněvu", avšak mnoho britských muslimů je stejnou měrou rozhněváno jednáním džihádských provokatérů jako dánskými karikaturami, jak toho budeme bezpochyby svědky na demonstraci, kterou plánují britští muslimové v Londýně na tuto sobotu.

Mnoho lidí podléhá pokušení, že toto je konflikt mezi islámem a Evropou - nebo Západem. Tak to chtějí vidět extremisté. Skutečná dělicí čára je mezi umírněnými lidmi a extremisty na obou stranách, mezi muži a ženami rozumu a dialogu, ať už to jsou muslimové nebo nemuslimové, a muži a ženami nenávisti jako Abu Hamza či šéf extremistické, rasistické britské British National Party Nick Griffin.

Toto není válka a Západ ji ani nevyhraje ani neprohraje. Je to diskuse uvnitř islámu a uvnitř Evropy, kde už žijí miliony muslimů. Pokud nad nenávistí zvítězí rozum, bude to proto, že většina britských, francouzských, německých, španělských, italských, holandských a zcela evropských muslimů převládne nad vlastními extremistickými menšinami. My nemuslimští Evropané k tomuto výsledku můžeme přispět - svou zahraniční politikou vůči Iráku, Íránu, Izraeli a Palestině a domácí politikou týkající se přistěhovalectví, vzdělání, pracovních příležitostí.

Můžeme také pomoci kulturní citlivostí a sebeovládáním, avšak nemůžeme se vzdát základních hodnot svobodné společnosti. Nabídnout platformy civilizované svobodné řeči evropským muslimům, aby mezi sebou mohli diskutovat tak, jak to učinila britská média tento týden, to je jednou z nejlepších odpovědí, jakou můžeme poskytnout.

Kompletní článek v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       10. 2. 2006
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu
11. 2. 2006 Vysoký činitel CIA: Bush si vybíral z výzvědných informací jen, co se mu hodilo
11. 2. 2006 Dánský deník Jyllands-Posten odmítl publikovat karikatury Krista
12. 2. 2006 Fundamentalismus Zdeněk  Bárta
12. 2. 2006 Zákon je holt zákon Zdeněk  Bárta
12. 2. 2006 Vykloubená logika Oldřich  Kužílek
12. 2. 2006 374 výkřiků proti a jeden hlas pro Irena  Ryšánková
11. 2. 2006 Poslední operace premiéra Šarona byla úspěšná
10. 2. 2006 Hladovkáři v zálivu Guantánamo jsou nuceně vyživováni
10. 2. 2006 Svoboda slova s bombou na hlavě Bohumil  Kartous
10. 2. 2006 Média musejí dát muslimům šanci k vzájemné debatě
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace
10. 2. 2006 Proč úřady nereagují Petr  Kotyk
10. 2. 2006 Volební triumf Liberálních demokratů ve Skotsku
10. 2. 2006 Neutrální rasismus je také rasismus Mesfin  Gedlu
10. 2. 2006 Bush hovořil o "pokusu o útok na Los Angeles"
10. 2. 2006 Jak bývalí britští politikové lobbují za soukromé firmy
10. 2. 2006 S lidmi pro lidi? Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Takové normální partaje Ondřej  Kříž, Pavel  Peřina
9. 2. 2006 Čest práci !
Semelová chce nechat potrestat senátora Balína
Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Alter ego Václav  Chyský
10. 2. 2006 Síla jídla Patrik  Hronek
10. 2. 2006 Čtyři dogmata pravice Michal  Rubáš
10. 2. 2006 Chudí si za svou chudobu mohou sami
10. 2. 2006 Lidskou přirozeností je sociální pud, nikoliv sobectví
10. 2. 2006 Jazyková vybavenost českých studentů je mizerná Marian  Kechlibar
10. 2. 2006 Nezadržitelný vzestup preferencí pro Gusenbauera Richard  Seemann
10. 2. 2006 Zpravodajství iráckého odboje za dny 16. - 31. ledna 2006
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení
9. 2. 2006 Absolventi britských univerzit jsou k ničemu, varují čelné firmy
9. 2. 2006 Jsou zde univerzity pro studenty anebo studenti pro univerzity? Aleš  Uhlíř
9. 2. 2006 Debilové? Petr  Wagner
9. 2. 2006 Česká kotlina bez Čechů Václav  Dušek
9. 2. 2006 Izrael možná bude litovat svržení Saddáma Husajna Karel  Dolejší
22. 11. 2003 Adresy redakce
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006