31. 8. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
31. 8. 2005

Klavírista a mediální pábení o psychiatrii

přípodotek nejen ke "kauze" o zneužívání klecových lůžek, ale týkající se i "stále méně personálu" a "stále horší lékařské péči" v psychiatrii, naposledy zmíněné v článku "V ČR je péče o duševně nemocné drasticky zanedbávána?"

Nemluvící jedinec, nalezený na britské pláži se stal hvězdou okurkové sezóny. Prázdninová nuda a akutní nedostatek světových katastrof mu přiřkly geniální hudební nadání. Z Británie se šířily podrobnosti o jeho skvělém talentu. Českým tiskem upřímně se hlásícím k "bulváru" jsem byl dotazován na podrobnosti z chorobopisu domnělého českého hudebníka, který se měl podle domácích médií za touto postavou skrývat. Správně předpokládali, že jim nic neřeknu. Zjevně nic médiím nesdělili ani britští kolegové psychiatři, kteří mediálně zajímavého pacienta pozorovali. Ona je totiž situace kolem psychiatrie v celém vyspělém světě stejná. V médiích píší nesmysly a psychiatři mlčí. Mlčí proto, že dobře vědí, že stejně jako pacientům, ani povrchním novinářům nemá smysl jejich "systemizované bludy" vyvracet. Tyto bludy o psychiatrii média ale sdílí s obecnou populací, avšak tuto obecnou populaci v jejím mylném přesvědčení utvrzují i pro mne nepochopitelná autorita tištěného slova a veřejně hlásaných tvrzení.

Novináři, kteří by chtěli překvapit bouráním mýtů, nakonec narážejí na společenskou a redakční objednávku. Staré stereotypy se vracejí v módních vlnách, posilovány autoritami z jiných oborů (například britskou spisovatelkou). Bohužel se k těmto hlasům přidávají i jednotlivci z psychologicko-psychiatrické obce - všeznalí humhalové a různí krasoduchové. A veřejnost je jim připravena uvěřit, protože lidé, znalí reality a odpovědní za řešení reálných problémů mlčí.

Myslím, že je třeba změnit postoj odborné veřejnosti. Jestliže novináři píší o psychiatrii nepravdivě, pak je to proto, že jim chybí informace a přebývají dezinformace. Za dvě generace se může leccos podařit. Například dnes už skoro nikdo nevěří, že homosexualita je důsledkem svedení nemravným mužem. Bude to těžké. Na tiskové konferenci v Psychiatrické léčebně v Bohnicích jsem zdůrazňoval, že síťová lůžka máme jen dvě a kritéria na jejich použití velmi přísná a pod důslednou kontrolou a personálu máme více než v minulosti. Odpoledne již renomovaný redaktor renomované rozhlasové stanice každou hodinu hlásil, že: "...v psychiatrických léčebnách je stále méně personálu a proto přibývá síťových lůžek...". Jeden televizní štáb zajímalo pouze to, zda máme pacienty tak střežené, "aby při útěku neohrožovali občany". Sdělil jsem jim, že útěkem jsou skoro vždy ohroženi sami pacienti. Jenže ve veřejnosti je třeba stále posilovat pocit ohrožení. Chtěli slyšet, že pacienti budou utíkat i nadále. Nevysílali nic.

Je zajímavé, že v týchž hlavách dlí informace, že zlí psychiatři pro vlastní zvrácené potěšení zavírají úplně klidné pacienty do klecí a současně zlí agresivní pacienti utíkají z léčeben, aby vraždili občany téměř na potkání. Ve skutečnosti jsou "duševně zdraví" statisticky daleko nebezpečnější než duševně nemocní, kteří jsou mnohem častěji oběťmi než pachateli.

Výdaje na psychiatrickou péči jsou v České republice oproti západní Evropě velmi nízké, vedle omezených provozních výdajů pokračuje obrovská investiční zanedbanost. Z toho vyplývá, že podmínky nejen v léčebnách, ale i na klinikách a odděleních nemocnic jsou špatné. Při větších příjmech by vedoucí pracovníci jistě dokázali podmínky zlepšit. O zvýšení výdajů na psychiatrii musíme v zájmu našich pacientů i zaměstnanců usilovat všemi vhodnými prostředky. Určitě nepomůže zmatená střelba na všechny orgány a instituce.

Slečna Karásková v článku "V ČR je péče o duševně nemocné drasticky zanedbávána?" demonstrovala svoje neznalosti a naivitu i odhodlání šířit dezinformace. Podle ní zákonodárci "novými zákony" péči o duševně nemocné zhoršují. Přirozeně neuvádí ani jeden takový příklad. Tvrdí například, že na psychiatrii psychiatrickou diagnózu určují psychologové, s tím jsem se za 26 let praxe nesetkal. Tvrdí, že většina duševně nemocných a "narušených" (?), kterých jsou prý statisíce, "nemá odbornou péči". Farmakoterapii za léčbu nepokládá. Léčby je schopno podle ní jen "málo psychoterapeutů", kterým prý "současná legislativa znemožňuje pracovat". Od jara 2006 by podle ní "čistí" psychorerapeuti (arteterapeuti, dramaterapeuti, muzikoterapeuti) což jsou podle ní ti, kteří nejsou současně psychology a psychiatry měli opustit léčebny. Nevím, kde takovou informaci načerpala. V Psychiatrické léčebně Bohnice ani v ostatních léčebnách o tom nic nevíme, propouštění neplánujeme, jejich počet se za poslední léta mírně zvýšil. Podle autorky "v tabulkách pro ně není kolonka, jejich povolání neexistuje". Slečna Karásková si plete pojmy. Příloha vyhlášky z roku 1997, stanovující počty personálu, ani jiné normy nezakazují zaměstnávat jiné odborníky, než v tabulce uvedené (na tabulkových počtech trvají pojišťovny). Přirozeně se budeme snažit, aby potřební odborníci v tabulkách uvedeni byli a úhrady od pojišťoven byly náležitě navýšeny. Nejen v Británii, ale i u nás jsou tito pracovníci součástí pracovních týmů v léčebnách. Autorka uvádí: "propouští se psychoterapeuti, z dětských léčeben vychovatelé...". Je možné, že někde někoho propustili, ale není to na poplašnou zprávu.

PL Bohnice zaměstnává terapeuty v rozsahu 45,3 úvazku (13,85 VŠ a 31,45 SŠ), další 4,2 jsou na mateřské. Jsou mezi nimi speciální pedagogové, absolventi FTVS, DAMU i inženýři. Další studují a plánuje se jejich nástup. Terapeuti se dále průběžně zúčastňují výcviků, rekvalifikačních kursů, pedagogického minima atd. Absolvování sanitářského kursu je jednou z možností, nikoli podmínkou. Autorka by neměla své osobní zkušenosti na některém pracovišti zobecňovat.

Uvádí, že "výborná škola se špičkovými odborníky (Pražská psychoterapeutická fakulta) nemá akreditaci... a výcviky stojí kolem 100 000..." Ti, kteří poskytují akreditace, patrně mají jiná kritéria kvality. Výuka v této "výborné škole" probíhá po dobu tří let v jednom víkendu měsíčně. Možná se studenti naučí od výborných odborníků relativně hodně, ale standardní rozsah magisterského studia to není a také ho nenahradí. Do programu výuky je doufám zařazena i informace, že absolvent nespolkl všechnu moudrost. S takovou představou by mohl být velmi nebezpečný. Není dobré kolem sebe vidět jen samé pacienty naléhavě vyžadující skupinovou psychoterapii.

autor je ředitelem psychiatrické léčebny Bohnice, v minulosti působil jako ministr zdravotnictví a poslanec

                 
Obsah vydání       31. 8. 2005
31. 8. 2005 Ubráníme se? -- pokus o stručnou typologii současné mediální manipulace Bohuslav  Binka
31. 8. 2005 "Zemřely stovky, možná tisíce lidí"
31. 8. 2005 Irák: Při panickém útěku zahynulo až 1000 šiitských poutníků
31. 8. 2005 Ministerstvo zahraničí šíří v médiích polopravdy o obchodu se zbraněmi
31. 8. 2005 Lidovky a skutečná lidová demokracie pokleslých "reality shows" Bohumil  Kartous
31. 8. 2005 Václav Klaus: Evropa musí odmítnout pojem evropského občanství
31. 8. 2005 Katrina možná zasáhla světový trh s potravinami Karel  Dolejší
31. 8. 2005 Z hlubin Otokar  Fischer
27. 9. 2005
31. 8. 2005 Férové a vyvážené: Je úplně jedno, zda jste černoch nebo běloch
31. 8. 2005 Hurikán Katrina: pravděpodobně stovky mrtvých
31. 8. 2005 Mobilní telefony "nepůsobí rakovinu" - aspoň ne po prvních 10 letech užívání
31. 8. 2005 Klavírista a mediální pábení o psychiatrii Ivan  David
31. 8. 2005 Dokud jaderné zbraně vyvíjel šáh, Američané nic nenamítali Karel  Dolejší
30. 8. 2005 Láska všechno překoná?
30. 8. 2005 "Cizinci jsou zločinci"
30. 8. 2005 V Číně jedí psy a v Česku Číňany Ján  Simkanič
30. 8. 2005 Úvaha o automobilovém světě Martin  Böhm
30. 8. 2005 Jaderná nálož do každé slušné rodiny I. Milan  Černý
28. 8. 2005 Británie: Ochranu proti smrtelné "ptačí chřipce" dostanou jen "příslušníci elit"
19. 8. 2005 Hospodaření OSBL za červenec 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2005 Klavírista a mediální pábení o psychiatrii Ivan  David
6. 5. 2005 Česká republika legalizuje porušování lidských práv v ústavech sociální péče   
26. 4. 2005 "Barevné" revoluce s dolarovým pozadím Jiří G. Müller
25. 4. 2005 Kdo stojí za kampaní proti klecovým lůžkám Štěpán  Kotrba
5. 4. 2005 Parlament schválil špatný zákon   
10. 3. 2005 Parlament: Klecová lůžka používat budeme, protesty nás nezajímají Jan  Čulík
9. 3. 2005 Vláda chce legalizovat klecová lůžka   
20. 9. 2004 Česká psychiatrie v klecovém lůžku finančního nedostatku Petr  Záras
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause