29. 9. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 9. 2004

O kanadských obavách ze Spojených států

Okolnosti kanadské účasti při budování americké raketové ochrany severoamerického kontinentu, které čtenářům BL přiblížil prostřednicvím materiálů z kanadského deníku The Ottawa Citizen Miloš Kaláb, je třeba poněkud doplnit.

Celá záležitost je totiž modelovou situací toho, čemu se česky říká doprdelevlezismus. Kanadské kořeny tohoto jevu jsou dány, a to zejména v posledních několika letech, obavou z ekonomického nátlaku, který USA mohou vzhledem ke své velikosti vyvolávat.

V USA totiž existují velmi silné ochranářské tendence, které už způsobily velké ztráty například kanadským vývozcům stavebního dříví nebo hovězího masa. Tyto tendence se nepochybně budou prohlubovat, a to v důsledku nespokojenosti americké veřejnosti s přemisťováním výroby do levnějších zemí, zejména do Asie, a s tím související ztrátou několika milionů pracovních míst. Protože je zřejmé, že návrat výroby do USA dává (korporacím) ekonomický smysl pouze v případě, že se náklady na výrobu příliš nezvýší.

Logicky tedy připadají v úvahu například kanadské filiálky amerických firem (s platy na srovnatelné úrovni). Kanadská vláda se zjevně obává, že první na řadě mohou být kanadské automobilky, patřící firmám Ford, General Motors a Chrysler, jejichž uzavření by bylo ekonomickou katastrofou zejména pro Ontario. (Jen tak na okraj: provinční vláda v Ontariu patrně bude muset dát 200 milionů dolarů "všimného" profitabilní firmě Ford, která pak možná nezavře svoji pobočku v Oakville u Toronta - tedy pokud větší úplatek neprobudí patřičné vlastenectví a tím přesun podniku do USA.)

Současný kanadský ministerský předseda Paul Martin je v obtížné situaci, protože dědictví po jeho předchůdci Chretienovi není zrovna nejlepší: S Bushem měl velmi chladný vztah, zejména když odmítl přímou kanadskou účast na válce v Iráku, kdežto doma zanechal několik ať již skutečných nebo zdánlivých skandálů, které Liberální stranu připravily o většinu ve volbách, takže Martin je v čele menšinové vlády.

To je pozadí na němž Martin lavíruje. Na jedné straně musí vytvořit zdání, že chrání suverenitu Kanady, a tak tvrdí, že (a) jde jen o konzultace a (b) že nikdy nepřistoupí na dohodu, pokud by systém vyžadoval umístění zbraní ve vesmíru. Na druhé straně potřebuje ve Washingtonu vytvořit dojem, že je lepší spojenec než jeho předchůdce. Mohl by celou záležitost nechat do amerických voleb v klidu a vyčkat, zda projekt po případném zvolení Kerryho náhodou nepadne, nicméně nechce vypadat nepřátelsky vzhledem k Bushovi, od nějž očekává, že si v případě znovuzvolení vzpomene na proaktivní postoj menšího bratra. Ministr zahraničí Graham je nejspíš pověřen "testováním vod" ohledně reakce veřejnosti. Je to ovšem člověk, který budí zdání do sebe zahleděného hlupáka, takže možná dělá něco na vlastní pěst.

Přístup opozice, tedy (nové) Konzervativní strany (vznikla před rokem, kdy silně pravicová Reformní strana pohltila poněkud blíže centru umístěnou Progresivně konzervativní stranu) je absolutně pokrytecký. Nelze totiž ani v nejmenším pochybovat o tom, že zmíněný systém bezvýhradně podporuje, takže pokud teď naznačuje, že ještě není rozhodnuta, a žádá hlasování v parlamentu, jde o účelový podvod, který by jí umožnil hlasovat s ostatními dvěma stranami, které jsou otevřeně proti jakékoli spolupráci na protiraketovém systému, nechat vládu padnout a vyvolat předčasné volby, od nichž si slibuje získání moci.

Zmíněný protiraketový systém nemá jiný smysl než převést peníze ze státní pokladny do kapes vojensko-průmyslového komplexu. Pokusil se o to Reagan a teď na to navazují neokonzervativci kolem Bushe, kterým se konečně podařilo najít náhradu za nepřítele, který zmizel s ukončením studené války. Potíž je v tom, že Rusko a Čína budou těžko jen tak přihlížet a začnou pro jistotu zdokonalovat svoje raketové systémy.

Vyhazovat peníze na zbraně v době, kdy by se měl svět (včetně USA) konečně začít vyrovnávat s obrovskými sociálními a konec konců i ekonomickými problémy, je samo o sobě zrůdné. Stejně lze označit i argumentaci některých (nepochybně nejen kanadských) politiků, že si přece nemůžeme nechat ujít příležitost dostat se k lukrativním kontraktům (totež se říkalo v případě Iráku: musíme podpořit velkého bratra, jinak nás nepustí k lizu).

Samozřejmě, kšeft je kšeft a zbytečné otázky jej mohou než poškodit. Když se to tak vezme, tak někdo dostal zaplaceno i za ploty koncentračních táborů a plynové komory tamtéž.

                 
Obsah vydání       29. 9. 2004
29. 9. 2004 Mazat, či nemazat... Jan  Sýkora
29. 9. 2004 Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech Martin  Vaněk
29. 9. 2004 Blair se odmítl výslovně omluvit za Irák
29. 9. 2004 Bude BBC primitivizovat svůj nejvýznamnější publicistický pořad?
29. 9. 2004 Na kanadských lékařských fakultách se připravuje studium péče o umírající Miloš  Kaláb
29. 9. 2004 Lapeni v síti: otázka terorismu Martin  Škabraha
29. 9. 2004 O kanadských obavách ze Spojených států Jiří  Jírovec
28. 9. 2004 Jimmy Carter varoval před volebními problémy na Floridě
29. 9. 2004 Vůdcovský mindrák Karla Kobosila Radek  Batelka
29. 9. 2004 Nesouhlasím s vámi, ale... Pavel  Urban
29. 9. 2004 Vlakové nádraží patří do centra Brna i kraje Jiří  Löw
29. 9. 2004 Jde o "totalitní atak" na přesun nádraží?
28. 9. 2004 Filmový klub ČVUT
29. 9. 2004 Michael  Marčák
29. 9. 2004 Média a počítače mají zásadní vliv na myšlení, postoje názory, hodnoty, estetiku a životní styl Petr  Sak
28. 9. 2004 V Praze se konalo České sociální fórum
28. 9. 2004 Sociální spravedlnost "není sen, ale možnost" Štěpán  Kotrba
26. 9. 2004 České sociální fórum začalo skromně, ale zřetelně - požadavkem na "jiný svět, který je možný" Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Proč je česká levice sto let za opicemi? Ondřej  Slačálek
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Keller: Evropu čeká vlna neofašismu
28. 9. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 13. - 17. září 2004
27. 9. 2004 Stanislav Komárek se asi tvůrčím prozaikem nestane Jan  Čulík
24. 9. 2004 Incident na letišti Jan  Čulík, Jan  Sýkora
29. 9. 2004 My, rozvojové země, financujeme plýtvání zemí rozvinutých Felipe Pérez Roque
1. 9. 2004 Hospodaření OSBL za srpen 2004
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
22. 11. 2003 Adresy redakce
17. 6. 2004 Provizorní umístění starých archivů