25. 6. 2003
Naše úřady si pomlouvat nedámeKdo se někdy díval na filmové grotesky nebo na televizní pořady s žertovnými amatérskými videozáznamy, mohl se setkat se scénou, kdy hlavní protagonista jde po rovné cestě, šlápne na z dálky dobře viditelnou slupku od banánu, event. jiný kluzký nebo vratký předmět, uklouzne a dopadne na zadní část těla, popř. si způsobí nějakou jinou újmu. Podobná eskapáda se obrazně řečeno v článku Jedni čehý, druzí hot ZDE přihodila bývalému členu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petru Žantovskému.
|
V tomto článku se Petr Žantovský pozastavuje, mimo jiné, nad tím, že nově jmenovaná Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vzala zpět žalobu podanou na bývalého poslance za US Ivana Pilipa kvůli výroku, že "se Rada chová jako zločinecká organizace" (P. Žantovský se domnívá, že tento výrok pronesl I. Pilip na jaře loňského roku, já osobně se domnívám, že se tak stalo někdy v říjnu nebo v listopadu roku 2001, ale to je jen nepodstatný detail). P. Žantovský ve svém článku k výše uvedenému výroku konstatuje: "Rada na něj logicky podala žalobu, protože se dopustil urážky skupiny osob, nadto správního úřadu, a to bez důvodu. A tato samolibá, namyšlená, imunitou krytá arogance neměla zůstat nepotrestána." Zjednodušený závěr, který by tedy mohl být vydedukován z uvedených tvrzení by mohl znít: Kdo se dopustí urážky správního úřadu, měl by logicky být potrestán (zajímavý názor od "liberála" -- nebo se tento závěr má vztahovat pouze na úřady, jejichž členem je P. Žantovský). P. Žantovský ale ve svém článku opomíjí některá důležitá fakta, shrňme si je:
Shrnuto a podtrženo:Jako "vnější gesto, k veřejnosti a hlavně k politickým chlebodárcům vyslaný vzkaz" na mne spíše působilo podání uvedené žaloby P. Žantovským a spol., tzv. na cizí účet -- logicky uvažující lidé většinou nepodávají žaloby v případech, které nemohou vyhrát. Za kritiku úřadů (ale i např. policie, armády, parlamentu, hasičů, myslivců, silničářů apod.), ať už mírnou (ve smyslu onoho známého: "Soudruzi, kritizovat ano, ale konstruktivně") nebo i expresivnější, nemůže hrozit občanům sankce podle úpravy ochrany dobré pověsti právnických osob obsažené v občanském zákoníku (pozn. pokud kritizovaný subjekt není právnickou osobou) ani za pomluvu podle trestního zákona (předmětem útoku může být jen fyzická osoba). Myslím, že je to tak v pořádku. Každý, i P. Žantovský, tak může kritizovat instituce, které platí ze svých daní a s nimiž není spokojen (to i P. Žantovský činí), a to bez možného finančního nebo jiného postihu ze strany kritizovaných, resp. soudu. Závěr:Svoboda slova by měla být v právním státě společensky cennější než uražená ješitnost některých členů správních úřadů, a to i v zájmu P. Žantovského. Na okraj:Jinak mohu ovšem souhlasit s P. Žantovským, že odpolitizování tzv. velké mediální rady prostřednictvím bývalých poslanců, když se zřejmě neosvědčil způsob obsazení tohoto orgánu blízkými spolupracovníky a známými některých poslanců či jiných "vlivných" osob, je skutečně zajímavá šaráda současné vládní koalice. Pozn. JČ: Lidé v ČR, se, zdá se mi, zbytečně soudí o prkotiny. Jinde se to tolik neděje. Nedávno nazval britský dramatik Harold Pinter v rozhlasovém rozhovoru premiéra Tonyho Blaira "gangsterem, vrahem a pokrytcem", ZDE. Neslyšel jsem, že by ho Blair za to žaloval. Dovedete si to představit? :) Pozn. ŠOK: Při soukromé vysoké škole Jana Amose Komenského, která nabízí bakalářské studijní obory andragogika (vzdělávání dospělých) a speciální pedagogika (vychovatelství), vznikl začátkem června Institut mediální komunikace. Ředitelem Institutu se stal Petr Žantovský. Jak včera uvedl na krátké tiskové konferenci, cílem projektu je rozvíjet "myšlení o médiích." Hlavní ambicí Institutu mediální komunikace je získat akreditaci Ministerstva školství pro speciální bakalářský obor. Informoval o tom server Česká média. |