13. 5. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 5. 2003

Postižená husa a řvouni z lesa

Fascinuje mne stále sebejistota, s jakou Pavel Pečínka opomíjí realitu "překrytí zelené teorie a praxe" a všechny kolem sebe kádruje přídavnými jmény. Čtenáři si sice udělají úsudek sami, o tom jsem přesvědčen, máslo na horké hlavě totiž taje. Já opravdu vidím vážně "příbuznost" Pečínkových - a nejen jeho - přístupů k prolínání výuky a "stranicky tématické" publicistiky jako etický problém vysokoškolského pedagoga. Nemohu si pomoci.

Před několika lety výstižně popsal malý český mediální dvoreček v týdeníku Reflex Pečínkův jmenovec, komentátor Bohumil Pečinka: "Musíte se zařadit. Protože maloměsto ctí hlavní proud, je důsledné v jeho obraně před všemi nesouhlasnými názory a projevuje v tomto ohled pozoruhodný stádní pud. O reálné situaci se dozvíte pomálu, zato je často dostatečně zdůrazňováno, jaký se má zaujmout správný postoj. Jakmile otevřete české noviny, už vás nějaký komentátorský panák škatulkuje: jste komunisti, zbabělci a milovníci starých pořádků? Tak si myslete tohle. jste demokrati, inteligenti a máte charakter? Tady je váš názor. Nechcete tam ani tam? Na to, holenkové, zapomeňte. Už jste v Čechách. Musíte se zařadit."

Pavel Pečínka správný postoj zaujal - alespoň soudě podle své vlastní interpretace. Jeho sebezařazení nepostrádá dokonalost a kouzlo nechtěného.

Pavel Pečínka si mne totiž definitivně zařadil... Mezi soudruhy (v jeho pojetí hodnocení kladné) a soudruhy soudruhoviče (v jeho pojetí hodnocení záporně odpudivé). Vida ho, politologa, vymyslel nové kategorie... Budiž. Je to jeho volba. Populatrita a integrita ekologa Pečínky nemá ale co dělat s mediální i faktickou korektností a integritou pedagoga - politologa. Citoval bych v té souvislosti klasiky: co je císařovo, dej císařovi, co je Boží, dej ... Což jemu jaksi nedochází.

Pečínka opominul ve své odpovědi i meritum původního sporu: Nelze spojovat lobbování s univerzitní praxí. Nemohu předem inzerovat svůj kurs jako prostředek pro publikaci seminárních prací studentů. Mohu, až poté, co student vypracuje zajímavou a vyváženou práci, mu navrhnout, že ji někde může publikovat; mohu - pokud se to bude srovnávat s mým hodnocením, vypracovat na jeho práci doporučení... Nemohu však inzerovat svůj lobbismus a politický koníček jako téma přednášek. Externí přednášející - politici by ale měli být na katedře politologie pravidelnými hosty. Ze všech politických stran, včetně těch okrajových. Nadto žádná práce na akademické půdě by neměla nekriticky prosazovat jediný názor - věda není ideologie, i když v případě české politologie jsem téměř vždy v rozpacích .

Samotný předmět pedagogické činnosti by neměl být současně i politickou aktivitou pedagoga. A je jedno, děje-li se tak u "bojovníka proti všemu zlu světa", nebo u "válečného štváče a zaprodance globálního imperialismu". Samotnou politickou angažovanost nikomu, tím méně občanu Pečínkovi, nevyčítám. Pedagogovi Pečínkovi ale vyčítám aktivní tematickou prostranickou propagandu na vysoké škole, ne členství v politické straně. Kdyby učil jakékoliv jiné téma, naprosto by mi jeho aktivity mimo půdu školy nevadily, snad dokonce vzhledem k mé spolupráci s ornitology a nemilitantními ochránci přírody naopak byly sympatické.

Poznámka na okraj: to, že se militantní zelený populismus rozmáhá - zvláště v souvislostech s jakoukoliv inženýrskou činností či výstavbou (továrny, dálnice, tunely, telekomunikační vysílače) je realita emancipace občanské společnosti, dotované povětšinou Open Society Fund, u které se mi opravdu líbí Pečinkovo trefné přirovnání ke "Řvounům", kteří se vyřítí náhle (z "ohroženého" lesa) a řvou a řvou a řvou a řvou a řvou... Viděl jsem i film a mohu říci, že deprese z něj byla nelíčená. Bez ohledu na pravicové či levicové smýšlení diváka.

Pečínkovu posedlost (inteligentním a tudíž "nebezpečným" novinářským antiekologem) Brezinou sice chápu - patří to též do PR technik - , ale nesdílím... Směju se ale naivitě, s jakou Pečínka přiznává prospěšnost propagačních důsledků jím popisované techniky na budoucnost svých seminářů... Kouzlo nechtěného.

Rasistické výroky jsou trapné, i pokud jsou interpretovány a údajně i původně myšleny jako vtip.

Všechno ostatní je podružným mlžením, majícím zakrýt nedostatek argumentů v meritu sporu či záměrné nepochopení.

Naprosto se nebráníme - kupodivu -, pokud někteří studenti zašlou své seminární práce a ty budou chytré, jejich (bezplatné) publikaci (někdy patrně s deskriptorem, že se jedná o seminární práci studenta - kvůli možné ovlivněnosti konzultacemi s pedagogem). V Britských listech totiž neztotožňujeme nepřijatelnost politického lobbismu pedagoga s cenzurou tématu či nemožností publikovat i výrazně politické názory, pokud uvedeme, kdo je autor a kde politicky stojí. A snažíme se publikovat názory co nejrozrůzněnější - měřítko? musejí být zajímavé. Takže - vzhůru do práce...

                 
Obsah vydání       13. 5. 2003
12. 5. 2003 Na Blaira ostře zaútočila odstupující ministryně jeho vlády
13. 5. 2003 Sebevražedné útoky v Saúdské Arábii
13. 5. 2003 Jean-Pierre Raffarin: premiér, který nechce být č. 1 Josef  Brož
13. 5. 2003 Skandál v deníku New York Times
13. 5. 2003 Britská vláda měla léta špiona v samém srdci IRA
13. 5. 2003 Bude mít ČR ze vstupu do EU prospěch? Jan  Čulík
13. 5. 2003 Účast v referendu o vstupu ČR do EU
hlasy pro a proti
13. 5. 2003 Evropská unie a odborníci na všechno Štěpán  Kotrba
13. 5. 2003 Jak nám probíhá propagace EU Miloš  Dokulil
13. 5. 2003 Memento 8
aneb "jak nám zobák narost"
Miloš  Dokulil
12. 5. 2003 BBC a Guardian byly během útoku na Irák nejpopulárnějšími britskými servery v Americe
13. 5. 2003 Screamers ze Strany zelených zaútočí z posluchárny č. 24 Pavel  Pečínka
13. 5. 2003 Postižená husa a řvouni z lesa Štěpán  Kotrba
13. 5. 2003 Vstup do EU ohrozí existenci českého národa Jindřich  Tichý
13. 5. 2003 Občané proti EU kritizují Vladimíra Špidlu
12. 5. 2003 Důležitá NE ke vstupu do EU Michal  Rusek
12. 5. 2003 Evropská unie přinese do ČR lidskou důstojnost Jan  Čulík
12. 5. 2003 Suverenita malého státu v Evropské unii Petr  Drulák
12. 5. 2003 K čemu je sjednocování Evropy dobré? Josef  Trnka
12. 5. 2003 NEU - EU z jiného úhlu pohledu Bohdana  Rytířová
12. 5. 2003 Prečo sa nezúčastním referenda Pavol  Fabian
11. 5. 2003 USA a Británie: zoufalá snaha najít zbraně hromadného ničení sílí
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák
12. 5. 2003 Monitor Jana Paula: Prostory duše Moniky Ševčíkové Jan  Paul
12. 5. 2003 Direct marketing už konečně mimo zákon? Štěpán  Kotrba
5. 2. 2003 Pošta redakci
6. 5. 2003 Čtenost BL v březnu a dubnu 2003: cca 6-7000 čtenářů denně, 45 000 individuálních IP adres měsíčně
2. 5. 2003 Hospodaření OSBL za duben 2003
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech