10. 5. 2003
Irák, s.r.o.: Joint venture vybudovaná na nesplněných slibechSobotní deník Independent znovu - výjimečně - věnoval celou titulní stranu jediné problematice, na první půlce strany vylíčené tučným písmem. Pod výše uvedeným titulkem byly tyto odstavce:
Ropa:Tony Blair: "Na ni nesáhneme a ani na ni nesáhnou Spojené státy." (7. března, MTV) Skutečnost: Páteční návrh rezoluce pro OSN poskytuje kompletní kontrolu nad iráckými ropnými příjmy Americe a Británii - až do doby, kdy vznikne irácká vláda.
OSN:George Bush: "OSN bude hrát životně důležitou roli." (Belfast, 8. dubna) Skutečnost: OSN byla zredukována na poradní funkci až na místě, v Iráku. Veškerá operační rozhodnutí budou činit američtí a britští činitelé.
Zbraně:Britský ministr zahraničí Jack Straw: "Bude hrát OSN životně důležitou roli při zbrojních inspekcích? Odpovědí je: Ano." (tisková konference, 25. dubna) Skutečnost: Zbrojní inspektoři OSN nebudou "v dohledné době" hrát žádnou roli.
Pomoc:Tony Blair: "OSN bude hrát klíčovou roli při rozdělování humanitární pomoci." (Dolní sněmovna, 18. března) Skutečnost: Dohlížet na humanitární pomoc budou USA a Británie, OSN bude jen jejich rozhodnutí "koordinovat".
Vláda:Tony Blair: "Účelem vojenských akcí je podpořit autoritu OSN a zajistit, aby byl Saddám odzbrojen." (MTV 7. března) Skutečnost: V Iráku bude vládnout americká a britská "okupační moc". |
Spojené státy a Británie se v pátek prohlásily v Iráku "okupační mocností" a vypracovaly návrh rezoluce pro správu země, které snižuje roli OSN jen na "poradenství", a to navzdory tomu, že prezident George Bush deklaroval 8. března v Belfastu, že "jsme rozhodnuti spolupracovat s mezinárodními institucemi, včetně ONS, které budou hrát v tomot úkolu životně důležitou roli," napsal Independent. Británie potvrzuje v návrhu rezoluce pro Radu bezpečnosti OSN, že bude spolu se Spojenými státy v Iráku v dohledné době vládnout jako vítězná vojenská mocnost. Spojené státy prý počítají s tím, že se Rada bezpečnosti neodváží zabřednout znovu do kontroverze, jaká charakterizovala její jednání před začátkem ptoku na Irák, a že návrh rezoluce pasivně přijme. I největší obránci OSN souhlasí, že tak to skutečně dopadne. Zdá se, že na rozdíl od silného dojmu, že si Amerika a Británie rozdělují válečnou kořist, Francie i Rusko zjevně novou rezolucí podpoří. List dále poukazuje na to, že Washington už začal tajně rozdělovat kontrakty na rekonstrukci Iráku americkým firmám, většina z nichž má úzké styky s Bushovou vládou.
Podrobnosti - v angličtině - ZDE
|