7. 4. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 4. 2003

Mráz přichází z Lidového domu

Dávno pryč jsou předvolební časy, kdy Vladimír Špidla neúprosně drtil v televizní diskusi současného prezidenta. Vyrážel z obrany s fundovanými výpady a Václav Klaus nenalézal přesvědčivé argumenty k odrážení jeho obvinění. Ještě vzdálenější jsou doby, kdy dnešní premiér s entuziasmem a nefalšovaným zájmem o věcné problémy projektoval zaníceně, byť amatérsky, novou podobu sociálního systému. To už je ale dávno a odpovědnost přešla od ODS k ČSSD. Kdo alespoň trochu systematičtěji sleduje z větší či menší vzdálenosti metamorfózy jejího nynějšího lídra, tomu nemůže ujít postupná tristní degenerace postojů a myšlenek. Respektu hodný vstup do vysoké politiky doprovázený prezentací altruisticky motivovaných vizí se dnes redukoval na bezradné a stereotypní hájení dobytých pozic.

Vyhaslý, plytký, neinvenční projev předvedl i v Sobotní Šponě. Poukazovat na chyby druhých je v každém případě jednodušší, než obhajovat vlastní kroky, vyznačující se nerozhodností, nedostatkem kreativity a fatálními omyly. Mnohé nasvědčuje tomu, že dobré úmysly, které zde na počátku určitě nechyběly, narazily na limity osobnostních předpokladů. Lidský jedinec si může naložit jen tolik, kolik unese. V daném případě převážily neodůvodněné ambice nad reálnými možnostmi. Bohužel už byla překročena mez, kdy nad racionalitou ještě nevítězí umíněnost, ne-li fanatismus. S ohledem na oponenty přitom v sobotu po poledni existovala šance oslovit diváky a sdělit jim srozumitelněji vlastní představy a záměry. Ukázalo se, že není co předkládat.

Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) se sice vyznačuje tahem na branku, ale spěje k ní tak jednoduše a přímočaře, že konkrétních zdůvodnění posbíráme cestou poskrovnu. To mu sice Špidla správně připomínal, nicméně stejně si počínal i v situacích, kdy se jasná čísla ocitla na stole. Pokud však měl konkrétně mluvit sám, byl na tom úplně stejně. Již téměř signifikantní pro jeho styl jsou totiž "argumenty" typu: "Mýlíte se." "Vycházíte z chybných předpokladů." "Odpovídá to vládní koncepci." Odmítavé holé věty, bez jakéhokoli doplnění, návaznosti. Zde ho také Bendl parádně nachytal na švestkách, když požadoval, aby imaginární koncepci, s níž operuje, předložil. Kde nic není, ani premiér nebere.

Vlastimil Balín z KSČM byl druhým oponentem, s nímž teoreticky neměl mít předseda kabinetu rovněž velkou práci. Tyto naděje posilovala viditelná Balínova nervozita a množství písemných podkladů, bez kterých se neobešel. Přesto nakonec i v tomto případě byly Špidlovy ofenzivní snahy neúčinné. Balínova kritika práce šéfa vlády a ČSSD, zahrnující mimo jiné i nespolupráci na levé straně politického spektra, vyústila v parafrázování názvu knihy Zdeňka Mlynáře větou, použitou v nadpisu tohoto příspěvku. Stačilo skutečně málo k tomu, aby zástupce komunistů příhodně popsal premiérovy neúspěchy. Třeba jen dále nerozvíjená připomínka toho, že Špidla stál u zrodu národního akčního plánu (ne)zaměstnanosti, bohatě stačila k ilustraci výsledků jeho snažení na tomto poli. Je skutečně obtížné určit, v čem spočívají hlavní příčiny premiérových věcných i prezentačních selhání. Možná je to ve slabosti jeho týmu, má-li vůbec nějaký. Možná to však tkví v jeho přehnaném sebevědomí (aroganci) a nedostatku sebereflexe. Každopádně sestupný trend je trvalý a stále patrnější.

D47: "Jedna lobbystická skupina se nahrazuje druhou."

"Premiér nemá vlastní názor, hovoří jazykem toho, s kým rozmlouval naposledy." Nikoli, to není pokračován v dosavadních úvahách, to již je vyjádření Miloslava Ransdorfa z nedělní Sedmičky. Těžko posoudit relevanci, protože je však Ransdorf Špidlovi podstatně blíž, lze, po dosavadních zkušenostech, o jeho vyjádření minimálně uvažovat. Naproti místopředsedovi KSČM usedl předseda VS OSN Jan Kavan. Vyjadřovací styl má možná ještě nudnější, než jeho stranický šéf. Obsahově však budí podstatně větší respekt, protože mu nechybí vnitřní konzistence, konkrétnost a otevřenost. Ta má samozřejmě svá omezení, ale lze je zařadit do kategorií diplomatických, nikoli infantilních či primitivních. Prokázal i jistou "statečnost," když se přihlásil k odvolání "televizní rady." Soulad dikce "odvolací podmínky," citované moderátorkou ("Neplní-li rada opakovaně, závažným způsobem...") s postupem zákonodárného sboru však interpretovat beze zbytku nedokázal. Poznamenávám, že jenom Nově stálo za to předmětnou causu do diskuse zařadit.

Jako jednu z premiérových motivací vedoucích ke zrušení kontraktu na stavbu dálnice D47 s izraelským investorem uvedl Ransdorf Špidlovu snahu negovat nekalé aktivity svého předchůdce. A to i přesto, že na nich jako I. místopředseda vlády Miloše Zemana participoval. Jakub Železný, den před tím, to trochu naivně posunul do idealistické roviny, když se domníval, že Špidlovi jde o regulérnost výběru předepsaným způsobem. Možná neví, že ani v resortu MPSV za vedení současného premiéra byla řada významných zakázek zadávána bez výběrového řízení. Jak to bude nyní, uvidíme, když sám Kavan tlumil sociálně demokratické nadšení pochybnostmi o avizovaném zkrácení výstavby právě poukazem na dlouhý čas, potřebný k průběhu výběrových řízení. Ransdorf zůstal každopádně na zemi prohlášením obsaženém v mezititulku.

V Iráku nejde o ropu

Útok na Irák se stává všedním tématem, s čímž útočníci samozřejmě kalkulovali. S hladkým postupem Američanů a Britů také rychle klesá optimismus té naivnější části protiválečně smýšlejících lidí naší planety, která doufala v hrdinný odpor iráckých jednotek a udělení lekce útočící přesile. Nejen komentátoři, ale i představitelé státu začínají stále více racionálněji reagovat na neodvratnou změnu situace v regionu. To se ukázalo i v sobotu a neděli. Špona se tématu věnovala krátce,ˇpremiér neuhnul ani o píď a zopakoval své standardní neurčité prohlášení. To mu nelze mít za zlé, protože argumentace všech hlavních aktérů je minimálně stejně neupřímná. Proč by premiér státu, jehož počet obyvatel by jen tak tak dvakrát zabydlel Bagdád, měl mít vyjadřování průzračnější a upřímnější než Bussh, Blair nebo Husajn?

Jana Bobošíková věnovala Iráku podstatně větší prostor a "šla na to od lesa." Ptala se, proč se naše vláda nenechala vyškrtnout ze seznamu spojenců uváděných USA. Odhlédneme-li od iracionality dotazu, nutno ocenit stálost postojů, jak Ransdorfa, tak i Kavana. Ten se nakonec pokusil celé téma zlehčit okřídleným konstatováním: "Válka je vůl."

V opačném světle se v Partii na Primě ukázal nový šéf našeho průmyslu Milan Urban (ČSSD). Na otázku, zda jde v Iráku o ropu nezaváhal ani sekundu, odpověděl okamžitě a bez uzardění: "Ne, jde o lidská práva." Má zřejmě ve všem jasno, protože kromě ropy jej nezaujala ani vnitropolitická situace v USA, ba ani lidská práva v jiných místech naší zeměkoule. O jeho perspektivností svědčí nejen schopnost stát na správné straně, ale i schopnost předávat osvojené si teze nenásilně imponujícím způsobem. Dalo by se říci, že se při diskusi důsledně řídí pravidlem mluvit ihned po položení otázky a neskončit dokud je mu není upřeno slovo. Zvládá to nicméně dobře a svého stranického šéfa by mohl v tomto umění vyučovat. Jeho oponent Oldřich Vojíř se k irácké ropě vůbec nevyjádřil, prostě se odpovědi vyhnul. Celkově však vzbuzoval dojem rozvážnějšího, o věcech přemýšlejícího politika.

                 
Obsah vydání       7. 4. 2003
7. 4. 2003 Pondělní boj o Bagdád úporný, k poledni se začali Iráčané chovat sebevědoměji
7. 4. 2003 O pondělních bojích v Bagdádě na základě informací americké armády
6. 4. 2003 Simpson: "Ticho, vysílám...!"
7. 4. 2003 Arabské listy - co všechno je nepravda?
6. 4. 2003 "Američané stříleli na ruskou kolonu, aby zabránili odvozu tajné koaliční vojenské techniky"
7. 4. 2003 Včera, dnes a zítra
6. 4. 2003 Celkové ztráty irácké armády od začátku války nepřevyšují 5- 8 %
5. 4. 2003 Ruská vojenská rozvědka o aktuální situaci v Iráku
6. 4. 2003 Včera, dnes a zítra
6. 4. 2003 Irák: informace ze západních zdrojů
7. 4. 2003 Co bude po této válce? Přehled názorů ze světového tisku
7. 4. 2003 Vidíme příliš mnoho z této války. To je naší nejlepší obranou
7. 4. 2003 Arabský tisk pevně podporuje irácký režim
7. 4. 2003 Fisk: "Ministerstvo lží opět v ofenzívě"
7. 4. 2003 "Předměstí se poznenáhlu proměňují v bojiště"
7. 4. 2003 V rozpore s právom je útok na Irak i jeho taktika Martin  Kunštek
7. 4. 2003 Provokativní úvaha o seznamech StB Vladimír  Bernard
7. 4. 2003 Honeywell - obchodníci se smrtí míří do Brna
7. 4. 2003 Mráz přichází z Lidového domu Josef  Trnka
7. 4. 2003 O válce v kolébce civilizací Ivo V. Fencl
7. 4. 2003 Zákon o učitelích je naprostý paskvil Radek  Sárközi
7. 4. 2003 Pyrrhovo víťazstvo, či morálna prehra? Karol  Dučák jr.
7. 4. 2003 Monitor Jana Paula : Další živé pochodně jako devalvace mýtu obětní smrti Jan  Paul
7. 4. 2003 Současná situace po sjezdu ČSSD: Dobrý každý den Radim  Valenčík
7. 4. 2003 Bohatier Pittner opäť tiahne do boja Peter  Takáč
7. 4. 2003 Mandát našej jednotky je nejasný Marián  Repa, Radovan  Geist
7. 4. 2003 Sladký spánok ľavice: slovenské think-tanky a ovplyvňovanie verejnej mienky Robert  Žanony
7. 4. 2003 Varšava: Problémy treba riešiť, nemožno ich bombardovať Juraj  Marušiak
4. 4. 2003 Bída analýzy aneb co překroutili analytici ČSSD Josef  Heller
5. 4. 2003 Jaké je město Umm Qasr
4. 4. 2003 O dni, kdy tříštivé bomby padaly na Babylon
4. 4. 2003 Geoff Hoon, Robert Fisk a informování o pravdě
7. 4. 2003 Vyvrhnuté z Internetu Peter  Greguš
5. 3. 2003 Hospodaření OSBL za únor 2003 Jaroslav  Štemberk
5. 2. 2003 Pošta redakci
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech