23. 5. 2002
To, jak česká média začala líbat nohy Lauře Bushové, je důsledkem provincionalismu, ničeho jiného. Během těchto několika minulých týdnů mi celá řada přátel - při nejrůznějších příležitostech - řekla, když se dověděli, že manželka amerického prezidenta má přijet do Prahy, s úsměvem uspokojení, že mají pocit, že jsou něco extra, protože "taková důležitá (sic!) osoba přijela do naší vzdálené země"...
Bylo mi dokonce i trapně, když můj asistent přišel se mnou na schůzku s britským researcherem, který shání informace o českých médiích pro jednu telekomunikační společnost v Anglii.
|
23. 5. 2002
Dovolil jsem si opustit zajeté koleje a týden jsem lenošil v Krkonoších. Mám hory rád, protože v nich mohu zažít pocit vlastní nedůležitosti. Opustit občas zaběhnuté civilizační systémy je inspirativní a člověk zjišťuje, jak málo toho vlastně potřebuje. Posadit se nerušeně na pařez po dlouhém pochodu, vzdálen všem existenciálním starostem (ty existenční zatím nemám), patřilo mezi moji příjemnější činnost. O to víc jsem byl zděšen ze zážitku, který se mi nabídl při výstupu k dolní stanici lanové dráhy v Peci pod Sněžkou: Řada německých přátel v důchodovém věku k ní totiž přijížděla taxíkem! Z oken s úsměvem pozorovali zpocené "pěšáky" kteří se kuckali jimi zvířeným prachem a k sedačce lanovky je pak od výstupu z auta dělilo jen několik metrů.
|
23. 5. 2002
K tomuto článku poznamenal anonym "Ondřej" na diskusním föru: "Jan Čulík neráčil zaznamenat, že na názorových stranách poskytuje MF Dnes před volbami prostor VŠEM politickým stranám. Nevím, proč kromě Koalice není zmíněný také "PR" článek Grebeníčka, Klause, Špidly, Lobkowicze, Pajerové... MF Dnes tím, že poskytuje předsedům všech politických stran jdoucích do voleb prostor, supluje veřejnoprávní službu." Je to omyl. Prezentace tzv. "názorů" politiků (ve skutečnosti pečlivě psychologicky a manipulativně na občana zacílené propagandy) j v profesionálních novinách možná v drtivém množství případů jen v konfrontaci s kritickým rozborem jejich argumentace nezávislým novinářem. JInak to nemá žádný sdělný smysl a list to diskredituje. Noviny ovšem mohou tisknout tuto propagandu pod hlavičkou "reklama", buď za honorář, jako třeba reklamu na dámské vložky, anebo zadarmo, jako dar politickým stranám, tzv. "veřejnou službu". V tomto případě však musejí být propagandistické články politiků jasně odděleny od normálního textu listu a čtenář musí být upozorněn, že nejde o normální novinářský text. Běžná praxe. Např. ve Velké Británii (ale i v ČR) se přede volbami i jindy vysílají v televizi stranickopolitické šoty přesně podle zákonné úpravy. V Británii jsou jasně odděleny od normálního vyslání strohým technickým titulkem s bílými písmeny na černém pozadí, upozorňujícím, že o normání vysílání nejde. Tyto propagandistické šoty mají minimální sledovanost a televize je vysílají velmi nerady, nebo odvysílání takového šotu záporně ovlivní sledovanost dané televizní stanice na celý zbytek daného večera. |
23. 5. 2002
Druhé největší město Moravskoslezského kraje - Havířov je už déle než týden bez primátora. Tamním zastupitelům se podařilo odvolat z nejvyšší funkce na radnici Václava Wichera, člena ČSSD, až na třetí pokus. Nedůvěru mu vyslovili kvůli tomu, že s nimi prý při výkonu své funkce nespolupracoval. Kritika jeho práce se týkala některých aktivit kolem Havířovské teplárenské společnosti a místního hokejového klubu. Wicher přišel o svůj post v nočních hodinách z pondělí na úterý 13. na 14.května během mimořádného jednání zastupitelstva.
|
21. 5. 2002
Mamutie obchodné centrá rastú aj na Slovensku ako huby po daždi. Lenže ich potenciálne alebo aj súčasné prínosy, veľmi zatieňuje ich neraz divoké, "ranokapitalistické" správanie sa. Nie sú výnimkou ani hrubo nekorektné kroky voči dodávateľom a doslova podvádzanie zákazníkov. Vec už začala prerastať natoľko do národohospodárskych rozmerov, že v parlamente je v pozoruhodnej zhode inak "na život a na smrť" politicky navzájom znepriatelených dzurindistov s mečiarovcami, návrh zákona o obchodných reťazcoch. Klausovská tzv. neviditeľná ruka trhu, totiž už na chaotické pomery zjavne nestačí.
|
23. 5. 2002
Před rokem 25. 5. 2001 skončil definitivně případ Libora Nováka, někdejšího výkonného místopředsedy ODS pravomocně zprostěného obžaloby z daňových úniků strany.
Toho dne se ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš rozhodl nepodat stížnost pro porušení zákona. V tiskovém prohlášení ministerstva spravedlnosti se uvádí, že ministr nemá jistotu, že v řízení nebo rozhodnutí nebyl porušen zákon.
|
22. 5. 2002
Z dotazníku, který nám vyplnila pracovnice Slánských a Novostrašeckých listů (jméno je k dispozici v redakci BL), vyplynuly tyto údaje:
|
21. 5. 2002
Zkusme zase jednou udělat sondu do toho, jak v jeden namátkově vybraný den zhostily hlavní české deníky povinnosti informovat veřejnost o tom, co se děje. Jak to vypadá v předvolebním údobí? Prolistoval jsem včerejší noviny.
Z hlediska předvolebního PR je zřejmě daleko nejhorší Mladá fronta Dnes. Soudě podle jeho úterního vydání, zdá se, že z listu v podstatě zmizely zprávy - list budí dojem, že jsou jeho politické stránky nyní víceméně vyplněny PR texty nejrůznějších politických stran. (Zprávy na jiná témata, jimiž jsou hlavní PR články obklopeny spíš jen jako výplň, se příliš neodlišují od toho, co najdeme v jiných novinách - v základním přehledu zpráv jsou české noviny pořád víceméně stejné. Jen mi připadá - a výrazné je to zejména, když studujete český tisk namátkou vždy po určitém časovém intervalu - že ty "normální zprávy dne" se stále více, nezadržitelně, v ČR přibližují k bulváru.) |
22. 5. 2002
"V sobotu mne doma čekal dopis, ve kterém mi Magistrát města Prahz přikazuje zaplatit (doplatit za odvoz odpadu 500 Kč na osobu. Musím to skutečně platit? Nelíbí se mi, že bych měl sponzorovat magistrát," ptá se Michal Kučera.
Odpovídá právník Jaroslav Štemberk: |
21. 5. 2002
"Fabiano Golgo včera v BL kritizoval Václava Havla a Správu Pražského hradu, že odmítla povolit část jedné nové výstavy. Domnívám se, že nemá pravdu," píše Jaroslav Štemberk. "Problém je v tom, že Správa Pražského hradu tento projekt vůbec neměla přijmout, neboť podle mého názoru, a myslím si, že není osamocený, tam takovéto projekty prostě nepatří. Souhlasím, že "je nutno tolerovat určitá díla, která můžeme shledat urážlivými, šokujícími, anebo prostě špatnými", ale na druhou stranu to nemůže zakládat právo umělce instalovat své dílo tam, kam si on usmyslí. Navíc jde o akci s určitými politickými konsekvencemi, přičemž by to u části návštěvníků mohlo vyvolat dojem, že se prezident ztotožňuje s názory, které jsou v dílech vyjádřeny. Pokud by se akce měla konat například na Výstavišti v Holešovicích, pak bych její zákaz opravdu považoval za cenzuru umění. I umělec je povinen respektovat práva jiných. Jsem přesvědčen, že nádvoří Hradu nejsou prostory, které by měly sloužit tomuto druhu umění a turista, který přijede do Prahy, má právo vidět Hrad v jeho architektonické podobě nezkreslené krátkodobými instalacemi." To je sice pravda, jenže Jan Paul upřesňuje, že spolupořadatelem tohoto projektu je přímo Správa Pražského hradu. A to je pak jiná věc. Pokud se totiž Správa Pražského hradu jednou rozhodla, že areál Pražského hradu je pro výstavy či kulturní akce prostorem vhodným, nemůže pak rozhodovat, že je Pražský hrad prostorem vhodným jen pro ty kulturní akce, které si sám schválí a jiné potlačí - zejména, pokud se chce prezident Havel i nadále honosit svou pověstí jako obránce svobody. Jan Paul konstatuje (JČ): "Výstavu POLITIK-UM / New Engagement pořádá Centrum pro současné umění Praha. Spolupořadatelem je Správa Pražského hradu a Goethe-Institut Praha. Podle slov kurátora výstavy Ludvíka Hlaváčka, ředitele Centra pro současné umění Praha, je výstava u nás první skupinovou iniciativou v oblasti politického umění. Reaguje jednak na živý vývoj světového politického umění v posledním desetiletí, jednak na domácí situaci v umění, politice a občanských aktivitách. Účastní se jí 28 umělců a uměleckých skupin z Čech, Evropy, USA a Asie. Ludvík Hlaváček v informacích k výstavě velmi výstižně uvedl: "Umění nedokáže uchopit politickou moc. Fašistické umění a socialistický realismus nás však poučily, že výměnou za svobodu osobního názoru dává umělec politikům mimořádně účinný politický prostředek k udržení moci. Jako služebný nástroj získává umění politickou moc, ale přestává být uměním." Zatím není zřejmé kdo přesně odmítl některá díla instalovat v areálu Pražského hradu (zda přímo Václav Havel a nebo Ivo Mathé), ten kdo to ale udělal každopádně nepochopil myšlenku, pod kterou se jako spolupořadatel podepsal! To samo o sobě je dostatečná (mezinárodní) ostuda bez ohledu na to,jak kvalitní - či nekvalitní - práce výstava politického umění vlastně prezentuje." |
21. 5. 2002
"Trpkou ironií dvacátého století je, že socialismus byl nejvíce nerealizovatelný tam, kde o bylo nejvíce zapotřebí. Na to, aby mohl vzniknout socialismus, bylo zapotřebí hmotných zdrojů, demokratické tradice, sousedů, kteří byli ochotni vzájemně spolupracovat, rozvinuté občanské společnosti a vzdělaného obyvatelstva. A právě tyto vlastnosti neměly chudé, koloniální země, kde bylo socialismu nejvíce zapotřebí. V důsledku toho vedla jedna trpká ironie k druhé: namísto socialismu vznikl v těchto zemích tvrdý stalinismus: úsilí o svobodu se proměnilo v drsnou diktaturu. Zdá se, že jednadvacátému století bude dominovat jiná ironie: začátkem století se sebevědomě pyšnil kapitalismus svým vítězstvím nad socialismem, ale nyní se zdá, že to vítězství bylo Pyrrhovo. Je docela dobře možné, že se kapitalismus bude dívat na poražený socialismus ještě velmi nostalgicky. " Proč? Je tomu skutečně tak? Zajímavě argumentoval v sobotním Guardianu na toto téma profesor kulturní teorie Terry Eagleton z University v Manchesteru:
|
21. 5. 2002
Letošní vyúčtování dodávek tepla a teplé vody v Roztokách u Prahy kandidují na nejmazanější účetní doklady v republice. Gigajoule dodané energie stojí podle doručených vyúčtování pouhou jednu jedinou korunu. O několik čísel popisných dále stojí gigajoule 4,05 Kč. Od stejného výrobce a od stejného správce majetků nově vzniklých společenství vlastníků. V městečku na dohled od Pražského hradu platí úplně jiná metrická soustava s jednotkou Gigajoker. Plochá historka okresního formátu? Tragédie. Co na to obyvatelstvo? Nadává. Ale neví si rady. Dobře jim tak.
|
21. 5. 2002
Motto: Klaus dělá z lidí voly a oni to mnohdy ani nevnímají. Třeba ten román aspoň někomu otevře oči. Michal Viewegh
V chytlavých superlativech presentovaný salónní spisovatel, který vnikl do dámských ložnic fotoaktem a nedávným románem "pro ženy", dopsal svoji předvolební agitku Báječná léta s Klausem. Literární superman rozdávající rozhovory, autogramy i rány pěstí svým o hlavu menším kritikům (v ČR stále osvědčená norma vzájemné komunikace) ji stihl za několik měsíců po reklamní kampani, ohlašující o čem asi bude: "Jeden z nejpopulárnějších českých spisovatelů současnosti by rád stihl román vydat ještě před parlamentními volbami, jako svůj osobní příspěvek k předvolební kampani", vysvětluje 20.7.2001 v Lidových novinách Jana Ciglerová. "Viewegh by se měl rozhodnout, jestli chce agitovat v předvolební kampani a nebo jestli je jeho cílem propagace nové knížky" argumentuje naopak v rubrice Úhel pohledu v Lidových novinách 6.5.2002 Miloš Ćermák. - (Vieweghova kniha vyšla před čtrnácti dny. Vrátíme se k ní recenzí. JČ) |
20. 5. 2002
Když Britské listy minulý týden přinesly informaci o tom, že se bude konat autorské čtení z nové knihy Michala Viewegha, některým čtenářům to dosti zvedlo adrenalin. Nejvíce Janu Paulovi, který reagoval článkem Proč dělají BL reklamu politické agitaci Michala Viewegha? To byl velmi zdařilý titulek, protože český člověk je v předvolební době poněkud nervózní a protože Viewegh je velmi známou osobností.
|
21. 5. 2002
Ve čtvrtek se konají paralelně dva literární pořady: v 18. hodin začíná v Antikvariátu Fiducia beseda s Vladimírem Justlem a ve stejnou dobu začíná v restauraci Televizní klub autorské čtení básnířky Soni Záchové z její nově připravované básnické sbírky Pryč. |
14. 5. 2002
Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována. Pište prosím na tuto adresu redakce. Děkuji. Šéfredaktor. |
12. 6. 2002
Přinášíme čtenářům Britských listů poslední část čtení na pokračování. Po devět týdnů jste zde nacházeli jednotlivé kapitoly z knihy Jana Kellera Politika s ručením omezeným, s podtitulem Proměny moci na prahu 21. století. Kniha se příští týden bude stěhovat do nově zřízené sekce KNIHOVNA. Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako první svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-27-0, 144 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem autora i vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, přístupnému z níže uvedeného obsahu, který se bude dynamicky rozšiřovat. V archivu naleznete on-line rozhovor Jana Kellera se čtenáři Britských listů, fotogalerii, pořízenou u příležitosti vydání této knihy v říjnu 2001 i autorův životopis.
|
5. 7. 2002
Vladimír Nálevka, Miloš Mendel, Oskar Krejčí, Stanislav Komárek, Zdeněk Zbořil, Ivo T. Budil, Martin Hekrdla, Bob Fliedr, Tomáš Halík
Posledním dílem Čtení na pokračování ze sborníku Evropského literárního klubu s názvem Střet civilizací ? a podtitulem Dominance Západu, nebo dialog světových kultur ukončujeme deset týdnů trvající prezentaci této knihy. Je věnovaná aktuálním politickým, ekonomickým, kulturním a geografickým problémům soudobé civilizace, závažným celospolečenským otázkám, jak je v zostřeném světle vnímáme především po tragických teroristických útocích na mocenská a ekonomická centra Spojených států amerických v loňském roce. Do popředí se vynořuje nové geopolitické uspořádání zeměkoule, které by mělo obnovit narušenou rovnováhu sil, kdy po zániku bipolárního světa hrozí nekontrolované světové konflikty. V minulosti se zánikem Západu zabývali N.J. Danilevskij, O. Spengler nebo A. Toynbee. Světovým bestsellerem se však stala až práce amerického politologa Samuela Huntingtona, který se obává, že s koncem studené války skončila západní fáze mezinárodní politiky a do popředí se posunula konfrontace Západu s ostatními civilizacemi v podobě ničivých válečných konfliktů. Naopak jeho protihráč F. Fukuyama v eseji "Konec dějin?" tvrdí, že nastává epocha definitivního vítězství kapitalismu a liberalismu, a tím i konec dějin. S předkládanými názory a myšlenkami polemizuje deset odborníků z našich vědeckých a vysokoškolských pracovišť, nezávislých novinářů a publicistů. Všichni odborníci si v knize kladou otázku, jak je možné nadcházející konflikty řešit. Zda je možné mezi technicky vyspělým a bohatým Západem a okolním světem vést smysluplný dialog, který by měl přispět k trvalejší harmonii politického vývoje jednotlivých krizových regionů a k celosvětově udržitelnému míru. Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako třetí svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-31-9, 192 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, a budou přístupné z níže uvedeného obsahu.
|
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
|
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
23. 5. 2002 | Komu majú stačiť "50 percentní" lekári ? | Lubomír Sedláčik | |
23. 5. 2002 | Taxíkem na Sněžku | Jan Paul | |
23. 5. 2002 | Poskytuje MFD publikací předvolební propagandy politických stran veřejnou službu? | Jan Čulík | |
23. 5. 2002 | Bushová a česká média: Není to PR, jen komplex malosti | Fabiano Golgo | |
22. 5. 2002 | O vstupe Slovenska do NATO a EU: Déja vu | ||
22. 5. 2002 | Slánské a Novostrašecké listy: o jejich koupi zájem nebyl | Daniela Pilařová | |
22. 5. 2002 | Reforma veřejné správy a její mezinárodní záludnosti | Miroslav Polreich | |
21. 5. 2002 | Pyramídová hra zvaná hypermarkety ? | Lubomír Sedláčik | |
21. 5. 2002 | Nebylo lepší, když spolu soutěžily kapitalismus a socialismus (ne stalinismus)? | ||
21. 5. 2002 | Zastánce práv Romů kritizuje zdlouhavé podávání žaloby proti své osobě | Jaroslav Hlaváček |