23. 5. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 5. 2002

Je to skutečně ostuda jen havířovského zastupitelstva?

Druhé největší město Moravskoslezského kraje - Havířov je už déle než týden bez primátora. Tamním zastupitelům se podařilo odvolat z nejvyšší funkce na radnici Václava Wichera, člena ČSSD, až na třetí pokus. Nedůvěru mu vyslovili kvůli tomu, že s nimi prý při výkonu své funkce nespolupracoval. Kritika jeho práce se týkala některých aktivit kolem Havířovské teplárenské společnosti a místního hokejového klubu. Wicher přišel o svůj post v nočních hodinách z pondělí na úterý 13. na 14.května během mimořádného jednání zastupitelstva.

Od posledních komunálních voleb v roce 1998 v kterých v zastupitelstvu získala křehkou převahu jednoho hlasu levice, jde už o druhé personální zemětřesení, které poznamenává složení městské rady. Na ustavujícím zasedání po volbách prosadili společně sociální demokraté a komunisté do primátorské funce znovu Zdeňka Pohla (ČSSD) a přes rozhodný nesouhlas ostatních zastupitelů městskou radu tvořilo šest členů ČSSD a pět komunistů.

Po několika měsících dochází k vnitřním sporům uvnitř havířovské ČSSD a mezi členy soc.demokratického klubu v zastupitelstvu. Někteří členové měli výhrady k práci primátora Zdeňka Pohla a začali usilovat o jeho odvolání. Část zastupitelů začala o tom vyjednávat, mimo stranické struktury, se svými kolegy v opozičních klubech. Výsledkem tajného hlasování bylo odvolání primátora Pohla a všech členů městské rady. Novým primátorem se stal sociální demokrat Václav Wicher. Radními se stali kromě pěti členů ČSSD zástupci pravicových klubů. Nová rada je bez komunistů Levice i když držela primátorský post v ní tentokrát ztratila většinu. Nejhůře ztrátu svého vlivu nesli komunisté. Bylo jenom otázkou času, kdy to iniciátorům útoku na jejich postavení vrátí.

Sociálnědemokratického primnátora Václava Wichra ale z překračování pravomocí přímo usvědčili jeho straničtí kolegové. Exprimátor Zdeněk Pohl na mimořádném zastupitelstvu zveřejnil důkazy, že jeho nástupce zastupoval město Havířov v hokejovém klubu Panthers aniž měl od zastupitelstva pověření. Veškeré smlouvy i finanční transakce mezi klubem a Havířovem na kterých je Wicher podepsán jsou tedy neplatné. Hokejový klub je v hluboké ekonomické krizi. Svým hráčům dluží na výplatách dva miliony a finančnímu úřadu dokonce pět a půl milionu korun. Omyl primátora Wichra navíc učinil valné hromady klubu neplatnými. Klubu tedy hrozí konkurz a přesun do jiného města. Řada zastupitelů chce však prodeji Panthersu zabránit. "Extraligu chceme za každou cenu ve městě udržet," tvrdí člen zastupitelstva Zdeněk Pohl. Fanoušci mají stejný názor. Zastupitelům vzkazují: "Nedovolte, aby Havířov přišel o jednu z posled ních zábav!"

Primátorovým kritkům ale také vadilo, že město kvůli němu přišlo o patnáctiprocentní balík akcií v Havířovské teplárenské společnosti. Pro špatné informace se radnice včas o akcie nezajimala a tak skončily jiné firmě - OKD.

Na Wichrovu obhajobu vystoupil před zastupiteli poslanec Břetislav Petr. Podle něho mají obvinění vyslovená Zdeňkem Pohlem počátek ještě v období, kdy právě Pohl stál v čele města. "Primátor Wicher ke všemu přišel jako slepý k houslím," řekl.

V tajném hlasování třiačtyřicetičlenného zastupitelstva byl pak Václav Wicher odvolán 22 hlasy.

Novinářům pak odvolaný primátor Václav Wicher pouze řekl, že se ničeho špatného nedopustil. Přiznal, že loni byl bez schváleného mandátu na jedné valné hromadě hokejového klubu. Tuto účast a údajné nedostatečné informování zastupitelstva považuje však jenom za zamínku pro odvolání.

Zastupitelé nyní musí najít mezi sebou člověka, který povede havířovskou radnici s jistotou jen do podzimních komunáolních voleb. A to nebude rozhodně jednoduché. Nový primátor by měl být zvolen na mimořádném zasedání zastupitelstva, které je svoláno do sálu restaurace Radnice 27.kvěnta v 18 hodin večer. Do té doby řídí radnici primátorův statutární náměstek Radslav Masný (ODS). Ten situaci ke které v Havířově došlo charakterizoval takto: "Je to ostuda celého zastupitelstva protože se vyřizovaly vzájemné osobní účty mezi exprimátorem. A to není dobré."

                 
Obsah vydání       23. 5. 2002
23. 5. 2002 Bushová a česká média: Není to PR, jen komplex malosti Fabiano  Golgo
23. 5. 2002 Taxíkem na Sněžku Jan  Paul
23. 5. 2002 Poskytuje MFD publikací předvolební propagandy politických stran veřejnou službu? Jan  Čulík
23. 5. 2002 Je to skutečně ostuda jen havířovského zastupitelstva? Jaroslav  Hlaváček
21. 5. 2002 Pyramídová hra zvaná hypermarkety ? Lubomír  Sedláčik
23. 5. 2002 Výročí případu Libora Nováka aneb my víme co a proč dělat František  Procházka
22. 5. 2002 Slánské a Novostrašecké listy: o jejich koupi zájem nebyl Daniela  Pilařová
21. 5. 2002 Nad českými novinami: Klaus, Marvanová, komunistický komentátor, vraždy a PR Jan  Čulík
22. 5. 2002 Právní poradna Britských listů: Musím platit za odvoz popelnic? Jaroslav  Štemberk
21. 5. 2002 Umělec nemá právo si instalovat své dílo kdekoliv; avšak Správa Pražského hradu nesmí být pořadatelem cenzurované akce! Jan  Paul, Jaroslav  Štemberk
21. 5. 2002 Nebylo lepší, když spolu soutěžily kapitalismus a socialismus (ne stalinismus)?
21. 5. 2002 Městečko dojná kráva Radek  Mokrý
21. 5. 2002 Viewegh maskuje ztrátu invence politickou angažovaností Jan  Paul
20. 5. 2002 O autorském čtení, propagandě a profesionalitě Martin  Pilař
21. 5. 2002 Ostrava: ve čtvrtek proběhnou dva literární pořady
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
12. 6. 2002 Čtení na pokračování - Politika s ručením omezeným Jan  Keller
5. 7. 2002 Páteční čtení na pokračování: Střet civilizací ? - Dominance Západu, nebo dialog světových kultur Oskar  Krejčí, Ivo T. Budil, Bob  Fliedr, Tomáš  Halík, Martin  Hekrdla, Stanislav  Komárek, Miloš  Mendel, Vladimír  Nálevka, Zdeněk  Zbořil
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů