23. 11. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 11. 2001
"Nemyslím, že je možno studiem vytvořit novináře. Myslím, že nejlepší novináři jednají instinktivně a mají nezávislou mysl. Jaké jsou základní rysy tohoto instinktivního novináře, který neprošel žádným kursem? Zvídavost, hněv, humor, energičnost, sebemotivace. Myslím, že člověk, který si pustí ráno rádio a během prvních pětadvaceti vteřin se nerozčílí anebo nezačne smát, z takového člověka nikdy novinář nebude. - Musíte být připraven postavit se proti tomu, co se vám nabízí, a přijít s něčím jiným, a to dělám jako reportér po celý život." To jsou názory Jona Snowa, váženého investigativního novináře a moderátora britských Channel Four News, který se v tomto zásadním rozhovoru zamýšlí nad základními principy novinářské práce, nad tím, jaké novinářské nedostatky odhalila katastrofa z 11. září a kam bude televizní žurnalismus směřovat.
Sloupek

Před deseti lety přinesl do redakce britského deníku pár kreseb nenápadný mladík. Vyklubal se z něho jeden z nejnadanějších karikaturistů, který pro tento list den co den kreslí pozoruhodné kreslené vtipy. Mattovy karikatury jsou zábavné a zároveň hluboké: postihují celou řadu nejrůznějších aspektů dnešní složité skutečnosti. Poslední dobou, zejména v době války proti Afghánistánu, reflektuje Matt aktuální situaci transponováním západních reakcí či zvyklostí do islámského světa, anebo zase obráceně - třeba i vražedných zvyklostí z afghánské války do usedlé, staroanglické skutečnosti. Výsledek je vždycky komický, zároveň však osvětluje realitu z neobvyklého úhlu pohledu. Včera například publikoval Matt tuto výčitku manželek Osamy bin Ladena: "A další věc, ty nás, Osamo, nikdy nikam nevemeš..." Ptá-li se na tradiční anglické párty dáma: "Znáte pana plukovníka Wilsona? To je náš místní válečný magnát," nepůsobí jen směšně nesrovnalost tohoto výrazu se starosvětským vzhledem tradičního anglického plukovníka, ale v podtextu je jemně navozeno, že možná činnost britských vojáků v Afghánistánu nemusí být tak nevinná, jak to na první pohled vypadá z plukovníkova civilizovaného zjevu. - Na rozdíl od českých sdělovacích prostředků jsou britská média, včetně konzervativního Daily Telegraphu, znepokojena omezováním svobody projevu pod záminkou nynější války proti terorismu. Tak na tomto obrázku čte postarší Angličan noviny s palcovým titulkem "Ministr vnitra zavádí vazbu [bez soudního příkazu]" a manželka konstatuje: "Maminka letos na Vánoce nepřijede. Někdo jí udal policii, že má styky s teroristy." K témuž námětu se vyjadřuje tento obrázek, odehrávající se v řecké restauraci, kde policie odvádí zákazníka, který protestuje: "Nejsem špión - jen jsem se zeptal, co je v té taramasalatě." (To je pomazánka často podezřelého původu.) (V Řecku obvinili ze špionáže skupinu britských nadšenců, kteří si na leteckém dni fotografovali předváděná letadla.) Tenhle vtip o technologii a o rozbrojích v Konzervativní straně by se dal adaptovat do Čech: Chcete-li nadávat na Klause, zmáčkněte "1", chcete-li nadávat na Zemana, zmáčkněte "2".

Ing. Plzák, historik-amatér
23. 11. 2001
Pravidelná návštěva Britských listů na seminářích BIS, které pořádá Ústav informačních studií a knihovnictví Karlovy univerzity, tentokráte připomínala Výlety pana Broučka do 15. století. Řeč byla totiž o minulosti špionáže.
23. 11. 2001
Ve čtvrtek večer nebylo jisté, zda bude možno zabránit masakru zejména zahraničních bojovníků Talibánu, obklíčených v městě Kunduz. Humanitární pracovníci z organizace Lékaři bez hranic nechtějí v Afghánistánu západní vojenské jednotky. Obávají se, že by to zkompromitovalo jejich nezávislost. Pouze striktně nepolitické a nezávislé humanitární organizace mohou pracovat na základě své integrity ve skutečně krizových oblastech (toho by si měla povšimnout zejména česká organizace Člověk v tísni, která často projevuje politické názory a není možno ji tedy považovat za humanitární organizaci v normálním slova smyslu). Spolupráce se západními vojsky by tuto integritu humanitárních organizací zdiskreditovala, argumentuje pracovník organizace Lékaři bez hranic. Překládáme prvních cca 11 minut včerejších padesátiminutových Channel Four News.
23. 11. 2001
Včera se slavil ve Spojených státech Den díkůvzdání. Při té příležitosti se den před tím, ve středu večer, zaměřily zprávy Channel Four News na osudy a pocity lidí, zaměstnaných ve Světovém obchodním středisku, kteří 11. září vyvázli životem, ale přišli o velké množství spolupracovníků a blízkých kolegů a přátel. Dotek smrti radikálně pozměnil jejich život. "Všechno bude mít navždycky podtext smutku," svědčil jeden muž. "Tráva je zelenější než dřív," řekla jedna žena.
22. 11. 2001

Tisková agentura Paknews zveřejnila fotografie celé řady usmrcených dětí při bombardování Afghánistánu. Těžko by se objevily v amerických sdělovacích prostředcích, poznamenává - o českých to platí taky, že? Asi je důležité vědět, že nejmodernější americká technologie a "inteligentní bomby" zase zřejmě tak přesné nejsou...

23. 11. 2001

Česká televize přinesla před časem v Událostech zprávu, že si herečka Iva Hüttnerová otevřela na Malé Straně svoji soukromou prodejní galerii. Bezvýznamná "kulturní informace" tak prosákla do nejlepšího vysílacího času, zatímco mnohem významnější akce se musejí spokojit s druhým programem. Z hlediska veřejnoprávní služby občanům je zarážející to, že za poplatky diváků, dává Česká televize prostor soukromé reklamě zdarma. Co jiní musí tvrdě platit, to druzí mají gratis a to jenom proto, že jsou buď herci a nebo zpěváci. Příklad s "malující herečkou" Ivou Hüttnerovou je i v tomto směru zcela exemplární. Pořad Domácí štěstí totiž využívá podnikatelka v rámci "multikulturní universálnosti" k soukromým kšeftům: Nejen že v některých dílech pořadu visely její výtvory přímo ve studiu, ale presentuje je i sofistikovanou formou, jako odměnu dopisujícím divákům! Těm totiž rozdává své vykládací karty a nebo vlastní kalendáře se slovy, že jsou v nich i její obrázky! Tyto výtvarné produkty nabízí paní Hüttnerová také ve své galerii, přičemž zisk z prodeje nejde na humanitární účely, ale do její kapsy. Je třeba aby si v České televizi konečně uvědomili, že galerie této moderátorky je galerie SOUKROMÁ a prvoplánově zaměřená na obchod. To, že podnikatelka komerčně šikovně využívá své herecké a moderátorské popularity, je zřejmé a z České televize si dělá na účet poplatníků reklamního sponzora. Je proto zarážející, že tento evidentní střet zájmů Česká televize toleruje. Jak je to možné? Má v ní snad paní moderátorka vlivné kamarády a nebo je dokonce její činnost ve veřejnoprávním zájmu diváků?

Poznámka TP: Tato reklama ale není zadarmo: myslíte snad, že by ji dostal "umělec", který vloni nepodpořil televizní pracovníky bojující proti svému řediteli (potažmo za svobodu slova)? --- A tak, stejně jako před 20 lety, dělí se domácí umělecká obec podle mimouměleckých hledisek. Podepsal jsi ve Fantastice? V České televizi máš zákaz - ale zato můžeš dostat celostránkový medajlon v deníku Super. Stál jsi v betlému a oslavuješ životní jubileum? Máš mít tematický večer na ČT2 - pro Novu ovšem neexistuješ.

Anketa na stránkách Českých novin
23. 11. 2001

Tuto kuriozitu jsme objevili čirou náhodou na serveru dceřinné firmy České tiskové kanceláře - webovém portálu České noviny. Že by se jejím redaktorům tolik stýskalo po řediteli TV NOVA a zahajují kampaň "Železný na Hrad"? A nebo chtějí naznačit, že podobně jako ředitel nejsledovanější televize, se chovají i ostatní politikové? O jeden úkol navíc pro vládu. Měla by zvážit, zda po týdeníku Respekt preventivně nezažalovat i veřejnoprávní Českou tiskovou kancelář... A co ji rovnou zrušit? Za podobnou anketu bych se ani já nedivil... Nejpikantnější je, že anketa se objevila na stránce, popisující pokusy kteréhosi radního o obnovu procesu s Jiřím Kájínkem.

23. 11. 2001
Během čtení článku v BL Pochlebování mocným od JC jsem měla smíšené pocity, ale závěr téhož si žádá z mé strany podpory. Ano,ten článek přesně vystihl českou společnost.Hlavně se do ničeho nenamočit. Pro dotvoření obrázku se s vámi podělím o svůj zážitek na poště u nás ve Vyškově.
23. 11. 2001
V souvislosti s opatřeními proti možným teroristickým útokům jsme mohli sledovat od řady publicistů názory na stav armády České republiky. Tyto mnohdy tendenční názory se pochopitelně přenášely na veřejnost a nezůstávaly bez odezvy. Narážím nyní na neslavný příjezd obrněné techniky k rozhlasové stanici RFE/RL, který byl tak "slavně" přetřásán v mediích a na další "aféry" AČR. Dalo by se říci, že media (celkově) donutila lidi, aby všichni vrhli hořkou slinu na naši armádu.
22. 11. 2001
Jak jsme informovali už v pondělních BL, mezi Británií a Spojenými státy vznikla od pátku 16.11. kontroverze ohledně vyslání západních vojsk do Afghánistánu za účelem stabilizace a humanitární pomoci. Od pátku je v Británii připraveno odcestovat do Afghánistánu 6000 vojáků, ale Spojené státy k tomu nedaly dosud souhlas - zajímají se především o chycení Osamy bin Ladena a likvidaci al Qaedy, méně o osud řadových Afghánců. Zdá se, že české sdělovací prostředky o této kontroverzi, silně přítomnou v britských médiích, velmi zmírňují. Včera v podvečer přinesla ČTK zprávu, že vyslání britských jednotek "bude asi pozdrženo". Teprve v druhé části textu je skromná připomínka, že je to snad "kvůli různicím mezi Washingtonem a Londýnem". V normálním, nebojácném médiu, by přirozeně byly tyto "různice mezi Washingtonem a Londýnem" na prvním místě zprávy, tak, jak tomu je v britských médiích. Zprávu ČTK, jak vyšla včera v 18. 49 v Českých novinách, srovnáváme s doslovným zněním rozhlasového pořadu, o němž tato zpráva ČTK informuje. Nechť čtenáři sami usoudí, zda ČTK informuje objektivně.
22. 11. 2001
Když jsme se s Tomášem Pecinou v létě setkali v Praze v jedné strašnické restauraci s kandidátem na generálního ředitele ČT Petrem Sládečkem, řekl mi v rozhovoru: "To, co snad nejvíc oceňuji na Britských listech, je, že systematicky hájí zájmy obyčejných lidí." Nemuseli jsme si navzájem nic vysvětlovat. Rozuměli jsme si, že to je základní princip každé slušné novinářské a spisovatelské práce. Že by Petr Sládeček strávil příliš dlouhou dobu mimo Českou republiku? Ale v Čechách tohle bylo také vždycky naprosto základním principem každé slušné novinářské a spisovatelské práce - snad po dobu celého tisíce let existence české literatury. Česká literatura byla vždycky na straně slabých a opomíjených - čtěte Husa, Komenského, Nerudu, Arbesa, Karla Čapka... Sedmdesátá a osmdesátá léta dvacátého století, zdá se, byla skutečnou ranou české mentalitě: zdá se, že tuto základní českou vlastnost, jíž se Češi hrdě hlásili k celoevropskému, křesťanskému civilizačnímu dědictví, zlikvidovala.
22. 11. 2001
"Nejkrásnější bývají na útěku od muže / lehounce přiopilé / v modravém kouři chvíle / když říkají si: Kdo ví? / k jinému Novákovi." - Ukázka z článku o nejnovější české poezii.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2001 Magistrátu HMP: Proč jsem se neúčastnil sčítání lidu Tomáš  Pecina
25. 11. 2001 Američanka zadržená vloni v Praze vyhrála spor s Ministerstvem vnitra Tomáš  Pecina
23. 11. 2001 Manželky: A další věc: ty nás, Osamo, nikdy nikam nevemeš... Jan  Čulík
23. 11. 2001 Světové obchodní středisko: Makléři pod dotekem smrti   
22. 11. 2001 Myslíte si, že se nová česká poezie nedá číst? Michal  Jareš
22. 11. 2001 Přikrášlování skutečnosti: Jak ČTK zmírnila kontroverzi mezi USA a Británii o Afghánistánu   
22. 11. 2001 Pochlebování "mocným" Jan  Čulík
22. 11. 2001 K důležitým věcem se někdy musí cestou plnou nechutností Ondřej  Hausenblas
22. 11. 2001 Temné stránky evropského rozumu Przemyslaw  Wielgosz
21. 11. 2001 Ministryně britské vlády obvinila USA, že blokují humanitární pomoc   

O českých tajných službách RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2001 Spy university: Historie tajných služeb v podání amatérského čtenáře detektivek - díl 1. Štěpán  Kotrba
18. 11. 2001 BIS slibuje: nástupní plat 15 tisíc a "dobrou partu" Tomáš  Pecina
13. 11. 2001 Spy School: Czech spies run recruitment courses at Prague's Charles University Jan  Čulík
12. 11. 2001 Přijdeme ve čtvrtek na "seminář" BIS na Karlově univerzitě zas Štěpán  Kotrba
12. 11. 2001 BIS získala přístup k datům ze sčítání lidu Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Britské listy vyloučeny ze semináře BIS Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Kritika semináře BIS je útokem na akademickou svobodu Tomáš  Kovařík
9. 11. 2001 BIS: Jiný příběh Tomáš  Pecina
8. 11. 2001 BIS na Karlově univerzitě: byl to úplně normální seminář Petr  Boldiš
2. 11. 2001 Své alma mater s láskou: BIS Tomáš  Pecina

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2001 Jak to dopadne s Talibánem a s humanitární pomocí?   
23. 11. 2001 Světové obchodní středisko: Makléři pod dotekem smrti   
22. 11. 2001 Vedlejší škody   
22. 11. 2001 Přikrášlování skutečnosti: Jak ČTK zmírnila kontroverzi mezi USA a Británii o Afghánistánu   
22. 11. 2001 Pochlebování "mocným" Jan  Čulík
21. 11. 2001 Skandál nového britského protiteroristického zákona   
21. 11. 2001 Ministryně britské vlády obvinila USA, že blokují humanitární pomoc   
21. 11. 2001 Bude se jednat o nové afghánské vládě; avšak existují mezi USA a Británií ohledně Afghánistánu rozbroje?   
21. 11. 2001 Lobbování za demokracii v České republice Štěpán  Kotrba
20. 11. 2001 Poruší Západ slib a obrátí se k Afghánistánu zády?