9. 11. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Docent Rudolf Vlasák
9. 11. 2001

Kritika semináře BIS je útokem na akademickou svobodu

Vážený pane Pecino, také mně to nedá, abych nereagoval na Váš článek Své alma mater s láskou: BIS. Tento článek, stejně jako jeho obhajobu z Vaší strany během dnešního semináře, totiž považuji za útok na akademickou svobodu i na svobodu úsudku a myšlení.

Jelikož nejsem čtenářem Britských listů, dozvěděl jsem se o celé "kauze" až během semináře pořádaného 8. listopadu. Na Vašem článku, mě zarazilo hned několik věcí. Za prvé to, co Vám vyčetla i jedna z posluchaček během semináře, totiž že je celý článek psaný v první osobě, jako byste se ho snad účastnil. Během všech čtyř přednášek, které se až do dnešního dne konaly, jste však nebyl ANI NA JEDNÉ (!!!) z nich, což jste ovšem nikde neuvedl. Zaráží mne to tím že více, že celý článek je psaný v jakémsi nonšalantním světáckém stylu. Předpokládám tedy, že jste vycházel z informací svého kolegy p. Kotrby. Píšete o "nepříliš hlubokomyslně působícím psychologovi" na minulé hodině. Nuže jediný, kdo na semináři působil silně nehlubokomyslně, byl právě pan Kotrba, kladoucí přednášejícímu přihlouplé dotazy typu: "Jste ženatý?". A nebo: "Milujete více svou práci nebo svou ženu?"

Jan Bechyně, odborník na bezpečnostní prověrky

O obsahu tohoto semináře se už dostatečně rozepsal můj kolega Boldiš. Nespatřuji nic špatného na přednáškách, jejichž jediným obsahem byla až doposud právní úprava činnosti tajných služeb a vybrané psychologické aspekty práce v těchto službách. Samozřejmě nejsem tak naivní, abych si myslel, že cílem BIS je pouze informovat. Ale zeptám se Vás jinak. Pokud na ČVUT uspořádají přednášku šéfa vývoje ze Škodovky, který popisuje vývoj nové Fabie a nechá studenty nahlédnout do metodiky práce ve vývojovém středisku Škoda Auto, vyrobíte v Britských listech aféru pod titulkem "Skandální zjištění: Škoda Auto verbuje mladé techniky!"? To by si asi všichni zaťukali na čelo a přestali Britské listy definitivně číst. Namítnete, že nelze srovávat Škodovku a tajnou službu. Ale proč? Copak BIS je nějaký syndikát zločinců? Je to přeci služba zřizovaná státem a sloužící státním a potažmo tedy i Vašim zájmům, alespoň podle litery zákona.

Dnes, tedy 8. listopadu, jste se semináře poprvé zúčastnil. Ve své obhajobě článku jste seminář BIS srovnal se seminářem FF UK o extremistických hnutích. Tento seminář byl díky novinářům zakázán, kvůli údajné propagaci extremistických názorů, což osobně považuji za nešťastné z důvodů, které ještě dále rozvedu. Nicméně toto srovnání považuji za vrchol demagogie. Na semináři o extremistech jsem nikdy nebyl, ale jak jste se dnes mohl přesvědčit, o šíření jakýchkoli názorů ze strany BIS nemůže být v tomto semináři ani řeč. Navíc opravdu nechápu, jak můžete srovnávat hnutí stojící mimo zákon a organizaci zřizovanou zákonem.

Když Vám došly argumenty k obsahové stránce semináře, zmohl jste se jen na výrok, že Vám vadí přítomní pracovníci BIS, kteří sledují reakce studentů. Sám za sebe mohu prohlásit, že pokud někdo hodnotí mé reakce, je to jeho věc a nemám proč být z toho nervózní. Nevšiml jsem si ale, že by mne někdo soustředěně pozoroval a hodnotil mé reakce a to jsem seděl v první lavici. Možná jsem naivní a nepozorný, možná jen nejsem paranoidní.

Účastnice semináře

Nejvíce mně ale vadí, že jste se v celém tomto případu pasoval se svými kolegy novináři do role těch, kteří bdí nad akademickou neposkvrněností výuky na FFUK, stejně jako v případě zrušeného semináře o extremismu. Jako byste se ve svém článku bál o duševní zdraví posluchačů semináře, o to zda snad nepropadnou šalbe lstivých agentů a neupíší se coby placení donašeči. Na základě Vámi podaných, překroucených a nepravdivých informací nyní hrozí, že tento seminář bude opět zrušen a to mě nejen vadí, to mě strašlivě štve. Mám vlastní rozum a dokáži si udělat vlastní názor na problematiku stejně jako Vy a možná i lépe. Nepotřebuji pány Kotrby k tomu abych poznal, že se mě někdo snaží balamutit. A jsem přesvědčen o tom, že je nepotřebuje ani většina ostatních studentů na vysokých školách, neboť jsou to vesměs vzdělaní a inteligentní lidé. Informace získané na tomto semináři však považuji za zcela objektivní, přínosné, vyvážené a chcete-li, pak i za ideologicky nezávadné. Pokud bude seminář zrušen kvůli uměle vykonstruované senzaci vašeho listu, bude to jednoznačně ke škodě všech jeho posluchačů. Domnívám se, že právo navštívit jej má každý zájemce a každý má právo naložit se získanými poznatky jak uzná za vhodné. I kdyby měl potom vstoupit do BIS. To je také důvod, proč jsem při hlasování účastníků semináře o tom, zda se zástupci Britských listů budou semináře nadále účastnit, byl jedním z oněch pěti studentů, kteří zvedli ruku pro.

                 
Obsah vydání       9. 11. 2001
9. 11. 2001 Způsobily styky mezi rodinou Bushových, rodinou bin Ladenů, CIA a saúdskou královskou rodinou, že Amerika zakazovala vyšetřovat terorismus?
10. 11. 2001 Severní aliance "dobyla města Mazar-i-Sharif"
9. 11. 2001 Mezi Británii a USA vznikají první vážné rozpory
10. 11. 2001 Tři hlavní americké televize odmítly ve čtvrtek vysílat Bushův nejnovější projev
9. 11. 2001 "Proč ukazuje BBC šrapnelem poraněná nemluvňata a zpochybňuje tím naši válku?" Jan  Čulík
9. 11. 2001 Pokrytectví, nenávist a válka proti terorismu
9. 11. 2001 Britské listy vyloučeny ze semináře BIS Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Globální tupost a Václav Havel jako maskot pravdy a lásky Jan  Paul
9. 11. 2001 Válka proti terorismu nesmí ohrozit americkou demokracii
9. 11. 2001 Snaží se Bush chránit tatínka?
8. 11. 2001 Zpravodajství ČT televizním koncesionářům: "Vy nám budete platit a my vám budeme zkreslovat informace" Jan  Čulík
9. 11. 2001 Případ Madse Traerupa překvapivě vrácen k obvodnímu soudu Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Cizinecká policie: Žádáme o vyjádření iráckou ambasádu Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Kritika semináře BIS je útokem na akademickou svobodu Tomáš  Kovařík
9. 11. 2001 BIS: Jiný příběh Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Jak jsem podal vysvětlení aneb Rukověť odbojného občana Tomáš  Pecina

O českých tajných službách RSS 2.0      Historie >
9. 11. 2001 Britské listy vyloučeny ze semináře BIS Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Kritika semináře BIS je útokem na akademickou svobodu Tomáš  Kovařík
9. 11. 2001 BIS: Jiný příběh Tomáš  Pecina
8. 11. 2001 BIS na Karlově univerzitě: byl to úplně normální seminář Petr  Boldiš
2. 11. 2001 Své alma mater s láskou: BIS Tomáš  Pecina

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 11. 2001 BIS: Jiný příběh Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Kritika semináře BIS je útokem na akademickou svobodu Tomáš  Kovařík
9. 11. 2001 Britské listy vyloučeny ze semináře BIS Tomáš  Pecina
6. 11. 2001 Pokrytectví veřejných vysokých škol? Jana  Mačáková
2. 11. 2001 Proč se hádají vysoké školy s ministrem školství o peníze? Ivo V. Fencl
3. 10. 2001 Měli by se studenti snažit chápat pachatele teroristických útoků?