27. 2. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 2. 2002

Bůh zaplať za protivné Knížáky

Několik desítek Romů protestuje pod záštitou poslanců Unie svobody Vladimíra Mlynáře a Michala Lobkowicze proti tomu, aby stál v čele Národní galerie (NG) profesor Milan Knížák neboť prý není způsobilý jí řídit. Cítí se uraženi za jeho výrok, že doposud neviděl umělecké dílo romského původu, které by dosáhlo kvalit děl našich gotických malířů či francouzských impresionistů, pro které v galerii místo je. Není bez zajímavosti, že se začali cítit Romové uraženi až po dvou měsících po uvedeném výroku a to v době právě probíhající volební kampaně a že je podporují stejní protagonisté, co nedávno psali otázky profesoru Klausovi. Jako u jiných nátlakových kampaní tohoto typu nejde tudíž zřejmě vůbec o to, zda romské výtvarné umění už nabylo té výtvarné hodnoty, aby bylo důstojným protějškem obrazů malovaných těmi nejkvalitnějšími mistry, to ostatně nepřísluší soudit ani poslancům ani hercům, ale odborným kunsthistorikům. Jde o zviditelnění se jistých politiků a na úkor jiných. Ani já zde nechci tento navýsost odborný spor řešit, ale chci připomenout co všechno profesor Knížák pro Národní galerii udělal a proč by byl ministr kultury šílený, kdyby takového dříče vyhazoval a to navíc kvůli velmi diskutabilnímu problému:

V době Knížákova nástupu do funkce generálního ředitele NG visela na vlásku dostavba Kinského paláce. Jak to vypadá nyní? Palác Kinských, který byl opravdu v žalostném stavu, byl během jednoho roku pod jeho vedením zrekonstruován a Národní galerie má konečně důstojnou budovu. Rekonstrukce stála pouhých 275 milionů korun a NG získala nejen nové galerijní prostory, ale i místnosti pro technicko-hospodářské zázemí - ředitelství, informační středisko, prodejnu katalogů, pohlednic a dárkových předmětů.

V přízemí je dále otevřeno knihkupectví Franze Kafky a ve dvoře stylová kavárna. NG tak dostala důstojnou bránu na Staroměstském náměstí v Praze, kde probíhají nekomformní výstavy. I kdyby již neudělal profesor Knížák za tu krátkou dobu nic jiného, je to obrovský kus práce. A to především práce organizační, kterou musí řídící pracovník každé instituce umět. Nezůstalo ale jen u toho. Připomeňme jen některé další kroky:

Obrovské změny prodělal Veletržní palác. Vznikla v něm veřejná knihovna a internetová kavárna, před palácem budou v nejbližší době instalovány velké plastiky. Dějiny umění 19. a 20. století jsou v něm prezentovány podle jednotlivých osobností. Výstavy nejsou tudíž už uměle děleny na slohy a styly, za nimiž umělci zanikali. Dosavadní, někdy až přesofistikované, kunsthistorické konstrukce byly nečitelné často i pro odborně vzdělaného diváka a běžného návštěvníka zcela zmátly.

Do uprázdněného Anežského kláštera, kde bývala vystavena sbírka 19. století, se nainstalovala gotická kolekce, která do tohoto prostoru logicky patří.

Pamatuji si, že při svém nástupu do funkce sdělil profesor Knížák, že bude požadovat od státu koupit zpět do galerie většinu těch děl, která byla restituována. A on to skutečně dokázal uskutečnit. Národní galerie nakoupila restituované obrazy z Waldesovy sbírky a stala se díky tomu populární. To byl jeden z velkých balvanů minulosti, který na ní ležel.

Další velkou zátěží NG byla 150timilionová půjčka, která byla míněna jako dotace, ale přesto byla a zůstala půjčkou. A právě profesor Knížák prosadil, že 150timilionová vládní půjčka byla současnou vládou změněna na nevratnou dotaci. Samozřejmě, že za to je potřeba poděkovat ministru kultury Pavlu Dostálovi, který, přestože je politickým protivníkem pana profesora, se za toto postavil. Ale žádný ministr by nemohl po vládě požadovat takové peníze, aniž by měl pro takový zásah podklady a dostatečné argumenty. Ty musel shromáždit profesor Knížák.

Toto vše ovšem nebyly zdaleka jediné problémy, která NG měla. Kromě těchto na venek viditelných problémů musel profesor Knížák řešit i velmi nepříjemné vnitřní problémy. Málokdo z jeho ukřičených kritiků si uvědomuje, že NG byla silně vnitřně zadlužená a měla haldu nesplacených faktur. Při kontrole, kterou v ní provedlo ministerstvo financí těsně před příchodem Milana Knížáka, bylo nalezeno nejvíce chyb právě v této činnosti. Bývalá vedení NG nebyla dostatečně silná a dovolila, aby se sbírky atomizovaly a vytvořily tak řadu paralelních obslužných funkcí, které pracovaly bez kontaktu s ostatními částmi galerie, dokonce někdy možná i proti zájmům zbytku NG. Někteří ředitelé sbírek, i když jsou nepochybně dobrými kunsthistorickými odborníky; jako vedoucí organizačního celku neobstáli. To platí především pro sbírku starého umění, kde došlo k největším chybám. NG byla proto vyměřena pokuta 67 milionů. Jen toto byl jasný důvod k reorganizaci, při které došlo k centralizaci všech obslužných mechanizmů. Samozřejmě, že přitom nutně muselo dojít k napjatým situacím a musel si profesor Knížák vyrobit mnoho nepřátel. A právě tito lidé zřejmě mají vliv na studenty neznalé věci a tudíž snadno zmanipulovatelné.

Takže se ptám. Ještě stále voláte páni poslanci: "Pryč s Knížákem" nebo naopak si říkáte "Bůh zaplať za takové protivné Knížáky"? Na závěr nezbývá než pochválit současného ministra kultury, který oproti svým předchůdcům byl schopen aktivně podpořit řešení problémů, jež zdědil, i když mu je servíroval tak ostrý politický oponent jako Knížák. A pánům poslancům a věčně nespokojeným pánům hercům bych pouze vzkázala, že více pokory by jim slušelo rozhodně víc než se plést do věcí, které mohu posoudit jedině odborníci. Chápala bych, že by podpořili například Romy v žádosti o vysvětlení některých Knížákových výroků, ale to, že se nelíbí řediteli galerie některá díla, která shodou okolností namalovali právě Romové přece ještě neznamená, že je proto rasistou. Pokud si vzpomínám, profesor Knížák nepřijal již mnohokrát díla bílých a také z toho nevznikaly nesmyslné interpelace.

                 
Obsah vydání       27. 2. 2002
27. 2. 2002 Britské listy vyhrály spor nad RRTV Tomáš  Pecina
27. 2. 2002 Ministr kultury chrání Milana Knížáka Jan  Paul
27. 2. 2002 Pavel Dostál: Milan Knížák, ředitel Národní galerie, smí prodávat svá díla prostřednictvím soukromé firmy, s níž má NG dohodu Pavel  Dostál
27. 2. 2002 Miroslav Tajč: "Milan Knížák nepoužívá Národní galerii pro vlastní kšefty"
27. 2. 2002 Proč tolikrát o Milanu Knížákovi? Jan  Čulík
27. 2. 2002 Recioproční dohoda mezi Národní galerií a firmou art. cz
27. 2. 2002 Vyvlastnenie po kapitalisticky - nemôžem súhlasiť Daniel  Krajcer
27. 2. 2002 Irácký student Majid Majed smí opět cestovat Tomáš  Pecina
27. 2. 2002 Otevřený dopis: Knížák by měl odejít z Rady České televize
27. 2. 2002 Cikán mi nesmí do baráku Jan  Paul
27. 2. 2002 Bůh zaplať za protivné Knížáky Ivana  Haslingerová
27. 2. 2002 Opět pryč s Knížákem? Jiří  Pancíř
27. 2. 2002 Diskriminace Čechů v zahraničí - dobře, že se paní Fuchsová nevzdává Vladimír  Rott
27. 2. 2002 CVVM: občané požadují od politiků "vysokou morálku"
27. 2. 2002 Velvyslanci arabských zemí kritizují výroky Miloše Zemana
27. 2. 2002 Británie bude dávat mladistvým recidivistům elektronické identifikační náramky
27. 2. 2002 Britský telecom snižuje poplatek za broadbandový přístup k internetu na 780 Kč měsíčně
27. 2. 2002 Za vjezd do centra Londýna zaplatíte 250 Kč
26. 2. 2002 Mezinárodní spravedlnost očima nevládní organizace Jiří  Kopal
26. 2. 2002 Petiční výbor Sněmovny odmítl nový shromažďovací zákon Tomáš  Pecina
26. 2. 2002 Proč Česká republika neratifikovala statut Mezinárodního trestního soudu? Jiří  Kopal
26. 2. 2002 Konference o mezinárodní spravedlnosti v Moskvě Jiří  Kopal
9. 2. 2002 Podáváme žalobu na Úřad pro ochranu osobních údajů za nezákonné utajování informací Tomáš  Pecina
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2002 Britské listy vyhrály spor nad RRTV Tomáš  Pecina
27. 2. 2002 Proč tolikrát o Milanu Knížákovi? Jan  Čulík
27. 2. 2002 CVVM: občané požadují od politiků "vysokou morálku"   
27. 2. 2002 Britský telecom snižuje poplatek za broadbandový přístup k internetu na 780 Kč měsíčně   
27. 2. 2002 Cikán mi nesmí do baráku Jan  Paul
27. 2. 2002 Británie bude dávat mladistvým recidivistům elektronické identifikační náramky   
27. 2. 2002 Bůh zaplať za protivné Knížáky Ivana  Haslingerová
27. 2. 2002 Ministr kultury chrání Milana Knížáka Jan  Paul
27. 2. 2002 Otevřený dopis: Knížák by měl odejít z Rady České televize   
26. 2. 2002 Protesty: britským vězňům v zálivu Guantánamo je odpíráno právo na právního zástupce   
26. 2. 2002 Účty pro řidiče prostřednictvím satelitních čidel: co si o tom myslí (někteří) Britové   
26. 2. 2002 Chystá se Klaus privatizovat životní prostředí? Robin  Böhnisch
26. 2. 2002 Jde o dobro, nebo o zájmy? Obhajoba Václava Klause Milan  Valach
25. 2. 2002 Staneme se otrokem svých temných vášní - krutí dobyvatelé informačního prostoru? Štěpán  Kotrba
25. 2. 2002 Šest britských manželských dvojic plánuje "etické" designer babies