UNHCR: Šest kroků k vyřešení uprchlické krize v Evropě
4. 3. 2016
Před schůzkou šéfů států Evropské unie s Tureckem dne 7. března v Bruselu vydalo Vysoké komisařství OSN pro uprchlíky, UNHCR, dnes šest doporučení, jejichž cílem je pomoci státům vyřešit uprchlickou krizi v Evropě.
"Dochází nám čas a je zapotřebí od vedoucích evropských politických představitelů pevného státnického vedení a vize, k vyřešení toho, co je podle našeho názoru situace, která se stále ještě dá zvládnout, pokud bude řádně řešena," konstatoval Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. "Toto je stejnou měrou krize evropské solidarity, jako je to uprchlická krize. Kolektivní selhání členských zemí Evropské unie, které nerealizovaly opatření, schválená v minulosti, vedlo k nynější eskalaci uprchlické krize," dodal.
Situace se rychle zhoršuje. V Řecku je nyní asi 30 000 lidí, téměř třetina z nichž je v Idomeni, nedaleko hranice s bývalou jugoslávskou republikou Makedonií. I když řecké úřady a armáda zintenzivnily svou pomoc, tisíce lidí spí pod širým nebem bez adekvátního přijetí, služeb, pomoci či informací. Vzhledem k tomu, že roste napětí, situace může rychle eskalovat ve vážnou, otevřenou krizi. Vysoký úřad OSN pro uprchlíky podporuje úsilí řecké vlády tím, že poskytuje vlastní pracovníky, pomáhá koordinovat reakci a poskytuje nouzová přístřeší, technickou podporu a informace uprchlíkům a migrantům.
Účast všech členských zemí EU na řešení je kriticky důležitá, má-li být krize efektivně zvládnuta," uvedl Grandi. "Není možné nechat krizi jen na Řecku a Itálii a na státech, jako jsou Rakousko, Německo a Švédsko, které přijaly tolik lidí."
Vysoký komisař pro uprchlíky Grandi navrhl členským zemím EU plán, jehož cílem je zvládnout a stabilizovat uprchlickou situaci. Součástí plánu je šest bodů, zamýšlených jako obecná doporučení.
1. Plně realizujte přístup tzv. "hot spotů" a přesunování žadatelů o azyl z Řecka a Itálie. Zároveň vracejte osoby, které nemají právo na ochranu pro uprchlíky, včetně užívání existujících readmisních dohod.
2. Zintenzivněte podporu pro Řecko ke zvládnutí humanitární nouzové situace, včetně určování statusu uprchlíků, jejich rozmísťování do dalších zemí i včetně návratu osob a jejich readmise.
3. Zajistěte plnění všech azylových zákonů a předpisů EU členskými zeměmi Evropské unie.
4. Zpřístupněte bezpečnější, legální cesty pro uprchlíky do Evropy v rámci řízených programů - například programů humanitárního přijímání lidí, soukromého sponzorování, slučování rodin, studentských stipendií a projektů pracovní mobilit - aby se uprchlíci nemuseli obrace na pašeráky lidí ve snaze dosáhnout bezpečí.
5. Zajistěte ochranu pro osoby ohrožené riziky, včetně systémů na ochranu dětí bez doprovodu rodičů a dětí, které se rodičům ztratily. Zaveďte opatření proti sexuálnímu a genderovému násilí, zintenzivněte vyhledávací a záchranné operace na moři, zachraňte životy tvrdými akcemi proti pašování lidí a bojujte proti xenofobii a rasismu zaměřenému proti uprchlíkům a migrantům.
6. Vytvořte celoevropské systémy odpovědnosti za žadatele o azyl, včetně vytvoření registračních středisek v hlavních zemích, kam uprchlíci přicházejí a zaveďte systém pro rozdělování žádostí o azyl spravedlivým způsobem do všech zemí Evropské unie.
Z návrhů Vysokého komisařství OSN pro uprchlíky jasně vyplývá, že spravedlivé sdílení odpovědnosti je klíčem k řízenému a uspořádanému řešení krize, a že členské země EU budou muset schválit systém procent žadatelů o azyl, které bude muset každý členský stát EU přijmout.
"Evropa v minulosti úspěšně vyřešila velké proudy uprchlíků, například během balkánských válek, a dokáže vyřešit i tuto krizi, pokud bude jednat v duchu solidarity a sdílení odpovědnosti," řekl vysoký komisař Grandi. "Opravdu neexistuje jiná možnost než spolupráce na řešení této krize."!
Dokument Vysokého komisařství OSN "Jak stabilizovat situaci uprchlíků a migrantů v Evropě - Návrhy pro jednání šéfů státu EU a Turecka dne 7. března 2016" z 3. března 2016 je k dispozici ZDE.
Z nedávného průzkumu Vysokého komisařství OSN pro uprchlíky mezi Afghánci a Syřany, přicházejícími do Řecka, uváděla jejich drtivá většina jako důvod, proč opustili svou zemi, válku či násilí. UNHCR opakovaně apeluje na vlivné vlády, aby odstranily příčiny, které vyhánějí tolik lidí z jejich domovů.
Zdroj v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 4.3. 2016
-
6.3. 2016 / V neděli se v Egejském moři utopilo 18 lidí, Makedonie vpustí uprchlíky jen z některých syrských měst4.3. 2016 / O strašidelné pohádce, v níž není drak6.3. 2016 / Jan ČulíkJakmile začnou politikové šířit iracionální strach a děsit lidi blbostmi, vyvolají neonacistický režim, který smete i je6.3. 2016 / Několik postřehů ze slovenských voleb6.3. 2016 / Volby na Slovensku: Fico vyvoláváním strachu z uprchlíků oslabil svou stranu a posílil slovenské extremisty6.3. 2016 / Bohumil KartousKdo z českých politiků se odváží říct, že Zeman je směšný lhář a podvodník?6.3. 2016 / Konec Západu, jak jsme jej znali?5.3. 2016 / BBC: Situace dětí na řecko-makedonské hranici je zoufalá. Je naléhavou humanitární prioritou.5.3. 2016 / Rakouští akademici, učitelé a další občané žijící v Řecku ostře odsoudili postoj Vídně vůči uprchlické krizi5.3. 2016 / Odborník z NATO: "Rusko záměrně vyvolává v Evropě protiuprchlické nálady ve snaze svrhnout Merkelovou"5.3. 2016 / Evropská uprchlická politika5.3. 2016 / Karel DolejšíAntiglobalizační boj se konečně daří. Ti, kdo jej prosazovali, radost mít nebudou4.3. 2016 / Americké prezidentské volby: To, jak se média zprvu zamýšlela nad Hitlerem, může být ponaučením pro dnešek4.3. 2016 / Atény zaútočily na Slovensko, poté co se Fico vyjádřil, že se z Řecka udělá uprchlický tábor26.2. 2016 / Rozpadne se Evropská unie?4.3. 2016 / Mitt Romney: "Donald Trump je podvodník"4.3. 2016 / Genetika rakoviny nabízí možnou revoluci v léčbě4.3. 2016 / Německo se děsí Trumpa4.3. 2016 / Britsko-francouzský bezpečnostní summit: 22 milionů eur na migranty, 2 miliardy na zbrojení4.3. 2016 / Obětovat Turecko kvůli Sýrii by byla chyba3.3. 2016 / Němečtí právníci připravují trestní žalobu proti Zuckerbergovi za hate speech na Facebooku3.3. 2016 / Bývalý britský ministr obrany: Systém jaderných ponorek Trident je technologicky překonaný3.3. 2016 / Trochu počíst3.3. 2016 / Kořeny české zloby2.3. 2016 / Evropa, kontinent strachu2.3. 2016 / Velitel NATO v Evropě: Rusko a syrský režim záměrně vyvolávají imigraci a využívají ji jako zbraň2.3. 2016 / Uprchlíci v Calais si zašili rty2.3. 2016 / Povědomí o domácím násilí roste díky osvětě7.2. 2016 / Hospodaření OSBL za leden 2016