Human Rights Watch: Blokování hranic ohrožuje lidská práva
2. 3. 2016
Diskriminační akce způsobují chaos a vyvolávají krizi
Mezi zraněnými bylo deset dětí, několik z nich mladších pěti let
"Vlády ignorují reálné riziko utrpení statisíců mužů, žen a dětí"
Chaos a násilí, k němuž došlo na řecko-makedonské hranici, jsou přímým důsledkem diskriminačního blokování hranic a jednostranného limitu Rakouska, uvaleného na žadatele o azyl. Tisíce žadatelů o azyl uvísly v důsledku uzavření hranic v Řecku a čelí nezadržitelně se prohlubující humanitární krizi.Trapping asylum seekers in Greece is an "unconscionable & short-sighted non-solution" @HRW https://t.co/oMhCrhKRxp pic.twitter.com/CE9KXWRcuP
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) March 1, 2016
"Nechávat žadatele o azyl uvíznout v Řecku je nespravedlivý a krátkozraký krok, který není žádným řešením a vyvolává to utrpení a násilí," varovala Eva Cossé, odbornice na Řecko v organizaci Human Rights Watch. "Znovu to dokazuje naprosté selhání Evropské unie, která není schopna reagovat kolektivně a soucitně na proudy uprchlíků."
Dopoledne dne 29. února 2016 použila makedonská policie slzného plynu a ochromujících granátů proti žadatelů o azyl, kteří zaútočili na bránu na hranici. Humanitární nevládní organizace Lékaři bez hranic po střetech ošetřila 22 osob, včetně 18 lidí s problémy s dýcháním v důsledku slzného plynu a čtyři osoby, které zasáhly gumové projektily a hole. Mezi zraněnými bylo deset dětí, několik z nich mladších pěti let.
Organizace Human Rights Watch neměla možnost zjistit, zda použití síly policií bylo při tomto incidentu ospravedlnitelné. Avšak HRW v minulosti zdokumentovala případy nepřiměřeného násilí, které na hranici s Řeckem páchala makedonská policie proti žadatelům o azyl, včetně nepřiměřeného užívání slzného plynu a ochromujících granátů. Policie by nemělů používat síly, pokud to není nutné.
V Idomeni uvízlo asi 7000 lidí, včetně rodin s dětmi a stovky dalších osoby uvízly uvnitř jiných balkánských zemí. Oficiální tábor v Idomeni byl postaven jen pro 2500 osob, a tak tam setrvává mnoho lidí v blátě kolem tábora a cestou z vesnice Polycastro na hranici, bez potravin a bez přístřeší.
Bránit lidem žádat v podání žádosti o azyl na základě jejich určitého občanství je porušením mezinárodního práva. Evropská komise odsoudila limit na počet uprchlíků, který zavedlo Rakousko, a poukázala, že je "neslučitelný s evropským i mezinárodním právem. Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko a Makedonie by měly rychle skoncovat s blokováním hranice, konstatuje Human Rights Watch.
Evropská komise nutí Řecko, aby podniklo takové kroky, aby bylo možno uprchlíky vracet do Řecka podle Dublinského předpisu Evropské unie. Podle tohoto předpisu mají být odpovědny za zpracování žádostí o azyl první země Evropské unie, do níž uprchlíci vkročí, a ostatní země EU mají mít právo vracet uprchlíky do první země EU. Tyto návraty však byly drtivou většinou suspendovány, protože v lednu 2011 rozhodl Evropský soud pro lidská práva, že podmínky pro žadatele o azyl v Řecku se rovnají ponižujícímu zacházení.
Země Evropské unie musejí rychleji splnit své povinnosti ohledně přesunování uprchlíků do dalších zemí, aby ulehčily Řecku v jeho břemenu. Dublinský systém musí být nahrazen spravedlivnějším mechanismem pro určování, který členský stát EU má být odpovědný za zkoumání konkrétních žádostí o azyl.
"Je absurdní vidět na jedné straně relokační plán, který má ulehčit břemeno Řecku, a na druhé straně úsilí některých členských zemí EU, které chtějí proměnit Řecko v obrovský uprchlický tábor," varovala Cossé. "Ale především, vlády ignorují reálné riziko utrpení statisíců mužů, žen a dětí, které nedostanou ochranu, kterou potřebují."
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Středa 2.3. 2016
-
2.3. 2016 / Evropa, kontinent strachu2.3. 2016 / Uprchlíci v Calais si zašili rty26.2. 2016 / Rozpadne se Evropská unie?2.3. 2016 / Chilský klavírista uspořádal koncert v Polsku, poté, co ho tam zbili za to, že "vypadá jako Arab"2.3. 2016 / Velitel NATO v Evropě: Rusko a syrský režim záměrně vyvolávají imigraci a využívají ji jako zbraň2.3. 2016 / Povědomí o domácím násilí roste díky osvětě1.3. 2016 / Faymann: "Rakousko nebude čekárnou na Německo"1.3. 2016 / Syrský kosmonaut, který je dnes uprchlíkem1.3. 2016 / Pražské metro dnes ráno1.3. 2016 / Německo chce zakázat ultrapravicovou stranu1.3. 2016 / Karel DolejšíÍrán: V prvním kole voleb do Medžlisu vítězí konzervativci, nikoliv reformisté1.3. 2016 / Synové a dcery slovanského rodu29.2. 2016 / Makedonie zaútočila slzným plynem na děti29.2. 2016 / Stane se po volbách Slovensko katalyzátorem nového bloku středoevropských protiliberálních demokracií?29.2. 2016 / Sýrie: Ruské nálety pokračují navzdory "příměří". Režim zahájil novou ofenzívu v provincii Homs7.2. 2016 / Hospodaření OSBL za leden 2016