Banka Goldman Sachs by mohla být souzena za falšování řecké dluhové bilance

13. 7. 2015

Banka Goldman Sachs, která pomáhala Řecku "optimalizovat" jeho zahraniční dluh v době, kdy Řecko žádalo o přistoupení k Euru v roce 2001, by mohla čelit ze strany Řecka za svůj podíl na dnešní ekonomické krizi. Informaci přinesl britský deník The Independent.

Celá transakce byla založena na tom, že Goldman Sachs převedl tehdejší dluh Řecka na dolary a Jeny, čímž dosáhl optického snížení dluhu o cca 2 %. Tato operace měla zvýšit kredit Řecka pro přijetí do eurozóny a otevřít mu tak cestu k dalším snadným půjčkám. Za transakci banka údajně zinkasovala 500 milionů dolarů, částka zůstává nepotvrzena.

Podobné služby banka úspěšně nabízela dalším zemím, např. Portugalsku. Deník Independent tvrdí, že informace získal přímo od zaměstnanců, kteří v té době pro Goldman Sachs pracovali.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vytisknout

Související články

Podmínky EU pro Řecko jsou nyní nesplnitelně ponižující

12.7. 2015

Moderátorka: Paule, jaké jsou šance, že bude tento plán o 12 bodech schválen? Paul Mason: Ty šance jsou nulové. Protože Řekové přivezli velmi tvrdé návrhy, škrty, které si určili pro sebe sami, zvýšení daní, další vládní škrty, opatření...

Evropa provádí v Řecku násilné ničení jedné moderní ekonomiky

12.7. 2015

Po sobotě večer dospělo mnoho lidí v Řecku i jinde k závěru, že Evropa absolutně netuší, čeho se snaží dosáhnout tímto nuceným zničením jedné moderní ekonomiky. Řekové přijeli s návrhy, jimž se dostalo všeobecného posměchu, že "obsahují tv...

Obsah vydání | Úterý 14.7. 2015