Fantazie (prý obskurní)
12. 10. 2012 / Ladislav Hinner
Politologům a ekonomům k pobavení, někomu snad k zamyšlení.
Tak si představme co by nastalo, kdyby ve volbách nějaká politická strana získala ústavní většinu a v parlamentě prosadila zákony, které by dnes uvítala možná větší než malá část občanů, například :
- posílení role státních orgánů ve všech sférách hospodářské, sociální a kulturní oblasti, zejména kontrolních pravomocí
A nyní trocha konspirace (někomu pro pobavení):
Nejprve EU odsoudí pošlapání demokracie a zásad svobodného trhu, přidá se také Mezinárodní měnový fond, Světová banka, NATO a další organizace svobodného světa. Mezinárodní kapitál u nás sice může už jen paběrkovat (zdravotnictví, penzijní fondy a něco málo k tomu), takže by mohl být lhostejný k dění, ale obává se dominového efektu, takže musí konat.
Nadnárodní finanční skupiny uvalí na nás sankce prostřednictvím organizací jako je OSN a další, obstaví účty u mezinárodních bank, zruší účinnost pro nás výhodných mezistátních smluv a uvalí na nás obchodní embargo.
Ratingové agentury sníží hodnocení na minusový stupeň.
Banky začnou s vymáháním dluhů, na mezinárodním trhu klesne cena státních dluhopisů.
Stát bude izolován finančně, následuje devalvace měny.
Výsledkem by bylo v prvé řadě omezení přístupu k životně důležitým surovinovým zdrojům a současně jejích podstatné zdražení. Rusko, náš hlavní dodavatel plynu i ropy, je od letošního roku novým členem Světové obchodní organizace, je vázáno do značné míry jejími pravidly a jelikož nejsme pro něj významným obchodním partnerem, tak se na nás vykašle, podobně Ingolstadt. Stát v důsledku rozprodeje hospodářství, nyní v mnoha životně důležitých oblastech nesoběstačný a závislý na mezinárodní kooperaci, bude izolován, mnohé zahraniční firmy urychlí přesun výroby do jiných regionů, ačkoli odchod do krajin s levnější pracovní silou lze očekávat v budoucnu i při zachování současné politické linie. Zahraniční investice spadnou na nulu, na vlastní investice nebudou finance a zahraničí nám půjčí jen za extrémně nevýhodných podmínek, pokud vůbec. Hospodářství bude hrozit kolaps.
Pokud by se vláda v zájmu zachování svých záměrů a státní integrity chtěla přiklonit k některé z mocností v rodícím se multipolárním světě, zasáhly by stávající finanční a politické síly v regionu nebo ty, které v regionu mají zájmy. Mají na to dostatek prostředků. Mohly by využít zatím latentních národnostních sporů (menšiny), sílícího sociálního neklidu provázejícího hrozící kolaps organizováním další barevné revoluce za vydatného přispění některých podnikatelských a ohrožených "kmotrovských" skupin. Neúspěch nebo pomalý a nejistý návrat k pro ně žádoucím poměrům by je mohl přimět ke zkratovému řešení, které je v posledních dekádách v různých částech světa čím dál častější. Mohly by například prohlásit, že naše jaderné elektrárny neodpovídají bezpečnostním předpisům, ohrožují celý region, stávají se tak zbraní hromadného ničení a situace je opravňuje k silovému humanitárnímu řešení... a jsme jako kůl v plotě.
A teď moje snad realističtější úvaha, nikoli však defetismus -- jsme součástí globálního problému a k zásadní změně může a musí dojít jen řešením našeho civilizačního paradigmatu, v prvé řadě změnou pravidel finančního světa. Dnes po tom volají mnozí liberální ekonomové, dokonce i někteří autoři dosud prosazovaných ekonomických teorií. Nezmění-li se nic nebo dojde-li jen k šalebným kosmetickým úpravám, procitneme až zjistíme, že skluzavka do pekel je příliš strmá.
Pozn. JČ: Rád bych poznamenal, že úvahy pana Hinnera o tom, jak by Česko bylo okamžitě potrestáno, kdyby se pokusilo prosazovat politiku a ekonomickou strategii ve vlastním zájmu, je podle mé zkušenosti příliš pesimistická. Je to zase ono typické české poraženectví, "proč nic nejde". Prostě tomu tak není. Existuje celá řada zemí na světě, jejichž politikové - na rozdíl od českých doprdelistů - měli odvahu prosazovat politiku v zájmu vlastní komunity. Ať už zmíníme například Jižní Koreu, která tak dlouho ochranářsky chránila svůj vnitřní průmysl, než dokázal začít konkurovat světovým ekonomickým tlakům. I v chabém Maďarsku prosazuje vláda v současnosti hospodářskou politiku, která se protiví požadavkům MMF. Poláci si dělají, co chtějí. Britové také. Rusko i Čína. Indie. Brazílie. Venezuela. Výčet je skoro nekonečný. To jen čeští vládnoucí politikové mají pocit, že pořád musejí někomu lézt kamsi. Je to smutný fakt, ale prosím, to je problém Čechů, nikoliv vnějšího světa. Tak tu nezávislou hospodářskou a politickou strategii, ku prospěchu vlastních lidí, sakra zkusme!!
PPS. Myslíte si, proboha, že někde v západní Evropě existují anonymní akcie "na doručitele"? Kdepak, to je český vynález. S tím by vás hnali. Z toho americký imperialismus lze obviňovat těžko...
VytisknoutObsah vydání | Pátek 12.10. 2012
-
14.10. 2012 / OSN varuje před globální potravinovou krizí14.10. 2012 / Britští "generálové k pronajmutí" lobovali na ministerstvu obrany ve prospěch zbrojovek14.10. 2012 / Volby jako varování vládě14.10. 2012 / ČRo i ČT v předvolebních průzkumech nadhodnocovaly podporu pro pravicové a vládní strany14.10. 2012 / Vládní škrty, prováděné britskou vládou, stojí Británii dalších 76 miliard liber, varuje MMF14.10. 2012 / Demokracie asi činí české pravici problémy13.10. 2012 / Nečas řekl Smetanovi, že poškodil majetek jeho strany13.10. 2012 / ČR: V krajských volbách zvítězila ČSSD, KSČM je druhá nejsilnější strana, pravicové strany zaznamenaly výrazné ztráty13.10. 2012 / Gratuluji trhačům lístků, že pomáhají držet ODS u moci12.10. 2012 / Policie bude vyšetřována kvůli lhaní a falšování důkazů12.10. 2012 / Britská vláda může být terčem žaloby za systematické znásilňování žen sexuálním predátorem12.10. 2012 / Nobelova cena míru byla udělena Evropské unii14.10. 2012 / Volby 2012: Skoro 5 procent voličů z celkového počtu odevzdaných hlasů dalo neplatný hlas12.10. 2012 / O kácení památných stromů a o aroganci moci12.10. 2012 / Díky za pomoc12.10. 2012 / Jiří BaťaDůkaz, "proč" potřebujeme (?) osm či kolik zdravotních pojišťoven. Aneb, čert nám je byl dlužen11.10. 2012 / Volební lístky netrhat, je-li koho volit11.10. 2012 / Čtenost Britských listů stoupá11.10. 2012 / Posmrtný život existuje11.10. 2012 / Neumíráme hlady, ale daleko k tomu nemáme11.10. 2012 / Znásilňování žen jako válečná zbraň7.10. 2012 / Boris Cvek - Jan Paul o umění11.10. 2012 / Směšnost, nebo trapnost?11.10. 2012 / Šéfka MMF požaduje zastavení škrtů11.10. 2012 / Šlendrián KSČM10.10. 2012 / Financial Times: Politika škrtů nedopadne dobře10.10. 2012 / Rozpočtové škrty jsou zřejmě dobrý nápad10.10. 2012 / Inkviziční procesy aneb jak církev k majetku přišla10.10. 2012 / Čeho si škrti nevšimli4.10. 2012 / Hospodaření OSBL za září 2012