Tržní reakce na problémy Řecka je zcela normální
20. 5. 2010
Článek paní Švihlíkové uvedl několik údajů, na základě kterých se snažila vytvořit závěr, že deriváty jsou špatné a CDS minimálně přispěly k této krizi, píše Ondřej Palkovský.
Tyto závěry je sice možné učinit, ale rozhodně ne na základě předložených faktů. CDS - stejně jako kterékoliv pojištění - je jen jinou formou sázky. Je nepovinné. Snaha tvrdit, že spekulanti vyhánějící cenu CDS nahoru jsou příčinou problémů Řecka, je věcně totéž, jako tvrdit, že bookmaker, který v sázkové kanceláři snižuje výherní kurz na sázky na váš bankrot, je příčinou vašeho bankrotu. Koupě CDS není povinnou součástí koupě dluhopisu, v nedávných dobách CDS vůbec neexistovaly, přesto se dluhopisy běžně prodávaly. Mezi růstem ceny CDS a růstem úrokové míry není přímá kauzální vazba; růst obého je spíše důsledkem poklesu důvěry investorů.
Článek paní Švihlíkové je zajímavým podkladem pro diskuzi, je dobře, že Britské listy takové články publikují. Co nechápu, je, proč publikují takové nesmysly, jako se objevily ZDE Protože se ale podobné závěry v médiích objevují dost často, alespoň ty nejkřiklavější trochu okomentuji.
Když si jde vláda půjčit na trh, tak se logicky vystavuje "náladám trhu". Když si jdete půjčit od souseda, vystavujete se "náladě souseda". Když si vlády půjčují s úmyslem splatit dluhopis tím, že si půjčí v době splatnosti znovu, vystavují se "náladám trhu" ještě více. Nechce-li se vláda přizpůsobovat náladám trhu, nemusí si půjčovat. Nebo si aspoň může půjčovat s úmyslem půjčku v době splatnosti opravdu splatit. A nebo se může inspirovat v hitlerovském Německu a zavést povinné investice do státních dluhopisů. Současná regulace penzijních fondů od toho ostatně nemá daleko.
Například výplaty z penzijních fondů, termínovaných vkladů, dlužné daně, nezaplacené faktury, nezaplacené mzdy...
Pan Kalous je asi jediný v České republice, kdo má alespoň přibližnou představu o tom, co by likvidace tohoto trhu způsobila. Nebo ji nemá; ale to mu zřejmě vůbec nebrání taková doporučení dávat.
Problém, který nevidíme, neexistuje. Mimochodem, investiční pravidla mnoha fondů (včetně penzijních) často stanovují, že je možné investovat pouze do cenných papírů s vysokým ratingem. Ony by se vlády mohly docela divit, kdyby o tyhle kupce svých dluhů přišly.
Nakonec, možná je to jenom snaha oživit propršený květen dobrým vtipem. Na celé záležitosti s Řeckém mě ale překvapuje následující: jestliže jsou dobré důvody, proč by někdo neměl splatit svůj dluh, pak mu nikdo nebude ochoten půjčit. Existují dobré důvody, proč Řecko nebude schopné splatit svůj dluh, dost dobré na to, aby mnoho investorů přesvědčily. Investoři tak jsou ochotni Řecku půjčit mnohem méně, výsledkem je růst úrokové míry. A to se přesně stalo. Trh tak v podstatě zareagoval, jak měl. Konec příběhu. Proč neustále všichni obviňují někoho jiného ("spekulanty", "short-selling", "deriváty" ...), když vše funguje tak, jak má?
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 20.5. 2010
-
20.5. 2010 / Američtí genetikové vytvořili syntetický život20.5. 2010 / Opozice v Praze zablokovala kontroverzní výstavbu20.5. 2010 / Žít se musí, i když jsou za pár dní volby20.5. 2010 / Kolik stojí v Rusku horník?19.5. 2010 / University of Glasgow vyhodí na dlažbu 85 profesorů20.5. 2010 / Řecko na kraji propasti20.5. 2010 / Tržní reakce na problémy Řecka je zcela normální20.5. 2010 / Hlad peněz19.5. 2010 / V pilotní kabině polského letadla "byli civilisté"19.5. 2010 / Nick Clegg: Řekněte nám, které zákony máme zrušit19.5. 2010 / Krakov: Boj o most na Visle19.5. 2010 / Kalousku, zaplať to sám19.5. 2010 / Nová ukrajinská vláda otevře zemi ruskému kapitálu17.5. 2010 / Radek Mikula"Byl špinavý. Mám nakázáno, že můžu vyhazovat jen lidi, co by mohli budit veřejné pohoršení. Třeba špinavý bezdomovce"2.5. 2010 / Hospodaření OSBL za duben 2010