NATO mělo být dávno rozpuštěno
8. 9. 2009
Jsem pevně přesvědčena, píše komentátorka Mary Dejevsky v deníku Independent, že Severoatlantické společenství mělo začátkem devadesátých let vyhlásit vítězství a rozpustit se. Nestalo se to z mnoha důvodů, mimo jiné i kvůli nejistotě, jak se Rusko a bývalá Varšavská smlouva budou vyvíjet.
Avšak rozpuštění NATO by bývalo vyslalo signál - který pořád ještě nevnímá Moskva či jiné země na východě - že studená válka skončila. A pokud si někteří mysleli, že zrušení NATO je příliš extremní krok, mohl se aspoň dodržet příslib Billa Clintona, že se aliance NATO nebude rozšiřovat tak, jak se to pak stalo - až po hranice Ruska. Možná bývalo stačilo změnit jméno této aliance a ujasnit její účel. Mohlo z ní vzniknout jádro regionální armády OSN. Tak by se NATO podařilo zbavit se své pověsti, že je zaměřeno výlučně proti Rusku, a mohlo to rozptýlit nepřátelství mezi východem a západem. Tato příležitost byla promarněna. A od té doby hledá NATO pro sebe účel.
Takovým účelem se mohl stát Afghánistán. Když NATO citovalo po teeroristických útocích z 11. září známý článek č. 5, zdálo se, že Spojené státy nejsou zrovna nadšené. Washington se obával, že operace NATO skončí v hádkách ohledně kvót tak, jak se to stalo při intervenci NATO proti Srbsku ohledně Kosova r. 1999. Afghánistán se nicméně stal operací NATO, a proto nyní, když se tato operace dostala do obtíží, zdá se, že je to pro Severoatlantické společenství otázka života a smrti.
Po osmi letech této intervence jsou spojenci v NATO naprosto nejednotní. Nemusíte poslouchat vojenské odborníky příliš dlouho, než uslyšíte trpké nacionální resentimenty. Londýn si myslí, že Británie nese v Afghánistánu příliš velké vojenské břemeno, Francie a Německo se ulejvají. Z hlediska Paříže a Berlína se Britové snaží učinit se pro Američany nepostradatelnými. Z hlediska Washingtonu se Britové snaží, ale jejich technické vybavení je tak zoufale zastaralé, že jsou na frontové linii spíš záporem než přínosem.
Neshody ohledně Afghánistánu prohlubují ještě neshody o cílech politiky NATO - je zaměřené proti Rusku, nebo proti ostatnímu světu?
Nostalgický postoj vůči NATO pocházel z "nových" států Evropské unie, které pořád ještě chtěly ochranu před Ruskem. Ale nyní i zde vzniká větší realismus, alespoň v Polsku, v Americe vládne méně ideologie a více pragmatismu a v Rusku je u moci méně hysterické vedení, vyhlídky na reformu NATO, povzbuzované neúspěchy v Afghánistánu, by mohly být příznivější než kdykoliv předtím.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Úterý 8.9. 2009
-
8.9. 2009 / NATO mělo být dávno rozpuštěno8.9. 2009 / Jan ČulíkCzech Republic has given a suspended sentence to an internet journalist for "denying the holocaust"8.9. 2009 / Čínští vědci "filmovali UFO po dobu 40 minut"8.9. 2009 / Kontroverzní reklama proti AIDS7.9. 2009 / Kapitalismus: Milostný příběh: Dojemný, hluboce podvratný film, který vás naplní energií7.9. 2009 / Štěpán KotrbaLídr pirátů v Ostravě: u městské policie máme celkově velkou podporu, jsou to taky piráti7.9. 2009 / Jan MatonohaUnikátní převrat po česku: nadnárodní korporace systémově dotovány z veřejných zdrojů7.9. 2009 / Česká reklamní krize, krize, KRIZE !1.9. 2009 / Hospodaření OSBL za srpen 2009