28. 4. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 4. 2009

Ještě o Susan Boyleové

Rád bych jen reagoval na článek "Západu stále nedošlo, v jakém srabu se nachází".

Mojí snahou je nabídnout další pohled na názory, které mají sice nádech senzačních úvah, ale spíše jsou jen logickým důsledkem toho, co se děje - světovlády ekonomických pravidel. Navzdory všem chytráckým doktrínám doufám stále v platnost selského rozumu, koneckonců je to ten nejdemokratičtější způsob uvažování, protože obyčejných lidí je většina. Neměla by být tedy nejvíce zohledňována většina? ptá se čtenář, který se podepsal jako Jan Kovářík.

Tak není divu, proč právě snadno reprodukovatelný kýč je tím artiklem, který lze tak dobře zpeněžovat. Obyčejný člověk obvykle nebývá náročný... k životu mu stačí málo. Lidé z vyšších vrstev na něj koukají shora a zděšeně používají slovo "průměrnost". Ale průměrnost je přece přirozená. A jsou to právě ti obyčejní lidé, kteří denně chodí do práce a promakají se vlastníma rukama snad až k důchodu. A mají obvykle přirozený počet dětí, které nestojí v cestě kariéře apod. A jejich rodiny jsou největší kupní silou na trhu. A trh samozřejmě reaguje. Média jsou skvělým nástrojem na stimulaci chuti nakupovat. A aby mohla stimulovat, musí zobrazovat to, co davy chtějí. Je tedy nabízeno zejména to žádané, příjemné, sexuální, šokující. A funguje to vše jen díky přirozené lidské lenosti přemýšlet nad kvalitou nabízeného či prostě jen přílišné omezenosti, která neumožňuje takto myslet.

Takto myslet by proto měli lidé - osobnosti, které na to mají. Jenže pod krutovládou ekonomických pravidel i osoba z nejvznešenějším úsilím o pozdvihání ducha a kultury prostě nemá šanci. Naopak peníze spíše přitahují necharaktery. Ať jde o státní rozpočet nebo média. Takže dokud bude společnost takto nastavená, je nemožné vážně se bavit o nějaké změně k lepšímu. Situace je prostě dána okolnostmi. Selským rozumem neregulovaný kapitalismus v kombinaci s mediálním vlivem jsou ekonomickým gigantem, který je dostačujícím implikátorem k tomu, abychom se nacházeli ve srabu (morálním, kulturním, ekonomickém) od samého začátku. Peníze se staly bohem právě těm nadaným, kteří měli schopnosti na to uvědomit si onu míru srabu, ale jakmile jednou získali moc a možnost něco změnit, už byli za vodou a začali sloužit novému Bohu, kterým není obecné blaho.

Zákonodárství je pomalejší než vynalézavost schopných lidí ho obcházet. I kdyby bylo dostatečně rychlé, prozměnu soudní systém se stává pro množství pravidel neohrabaným kolosem, který není schopen trestat nic složitějšího než pachatele, který ještě drží rukojeť nože, jehož čepel se právě ohřívá v cizím těle na 36 stupňů, to je právě v tu chvíli zaznamenáno na dvě kamery členy dvou znepřátelených gangů, kde je předpoklad, že loajálnost je ještě tak vysoká, že podplacení obou stran je vyloučeno. Cokoli méně transparentního nebude možné dokázat.

Změna nemůže přijít od izolovaných mocných, chytrých a bohatých, protože ti nikdy neopustí vlastní zájmy a dosažené statky. Změna může přijít pouze ze společenského dna formou revoluce (můžeme se jen modlit, aby pochody neonacistů nikdy nenalezly dostatečně inteligentního vůdce). Dokonalá společnost je jen teoretický pojem, která by ale byla nejlepší? Čínská "diktatura", demokratické království země-nezemě?

Zpět k umění. Rozpor mezi kýčem a uměním je asi věčný. Mám za to, že většina lidí na zemi chce "pouze" důstojně žít. Když pak vidí dostatečně srozumitelné umění, jsou spokojení. Patrně jim pomáhá potlačovat neútěchu každodenní bezvýchodnosti a cítit se přijatelně.

Když pak studovaná elita prohlásí, že výše zmíněné je kýčem, patrně bude mít pravdu. Nemá ovšem už právo kýč zakazovat a snažit se jej vymýtit a moralizovat. Ne do té doby, dokud neumožní stejné podmínky života těm ostatním. Ba možná ani v tom případě ne. Hranice bývají tenké a sebevětší kýč bývá při prvotním stvoření někde v minulosti originál. Pakliže toto dědictví přežije, stává se kulturní tradicí a tu je třeba nejdříve přijmout jako fakta o našich kořenech, ze kterých vycházíme. A v dalším stupni respektovat a pochopit. A teprve v zorném úhlu tolerance vděčně přijímat a oceňovat skutečné umění.

Nemyslím si, že můžeme srovnávat talent, lidskost a přirozenost s těžkou dřinou "cvičených opic" - mnohdy traumatizovaných umělců, jež despotičtí rodiče a tvrdí profesoři vedli od mala úzkou a tvrdou cestou interpretační dokonalosti. Mnohdy zcela zploštělé osobnosti bez srdce, neschopné přemýšlet v širších kontextech, často neschopné hudební improvizace a neschopné být tvůrčí. Schopné pouze přednést tvrdě nacvičené.

Boylová si ve své obyčejnosti možná zachovala více lidství, než úzkoprofilové bytosti, které většinu života prosedí od 2 do 10 hodin denně u nějakého nástroje (poznámka: hlasivky nejodolnějších jedinců vydrží kolem 3 - 4 hod intenzivního cvičení).

Neříkám, že je pro mne větší umělkyní, nebo že si skutečně zaslouží tolik slávy. Ale má nesporný talent, kterým nelze pohrdnout. Její zpěv chytí za srdce možná i proto, že uvnitř jí samé bije srdce skutečného člověka. A pokud se stane malý zázrak a zaplacený tým jí napíše kvalitní písně, může to být hodně dobré, možná i ryze umělecké.

Ona je jen důkazem, že ve světě kulturní prázdnoty a beznaděje může umění a talent ještě někdy alespoň na chvíli porazit nenáročnou komerční mašinérii, a lidé o to vlastně v hloubi duše stojí.

                 
Obsah vydání       28. 4. 2009
28. 4. 2009 Prasečí chřipka se už nedá izolovat
28. 4. 2009 Evropané nemají cestovat do Mexika a USA
28. 4. 2009 Čeká USA po hypotéční krizi krize kreditních karet? Karel  Dolejší
28. 4. 2009 Ideální americká úroková míra by byla -5 procent
28. 4. 2009 Británie: Vzbouřenci ve vládě chtějí zrušit plánované zavedení občanských průkazů
28. 4. 2009 Přesvědčivé vítězství rozumu, neboli Náboženství zůstane soukromou záležitostí a etika povinným oborem Uwe  Ladwig
28. 4. 2009 Zmizely sluneční skvrny: Dojde k ochlazení Zeměkoule?
28. 4. 2009 Kauza Vítkov Josef  Vít
28. 4. 2009 Svoboda slova Josef  Vít
28. 4. 2009 Když Duke není Ellington Karel  Dolejší
28. 4. 2009 Telemost s Noamem Chomským
27. 4. 2009 OPRAVA: Hulínský neuvedl, že Borůvková je spolužačkou Paroubkové
28. 4. 2009 Máme právo kritizovat sionismus? Michal  Vimmer
28. 4. 2009 Ještě o Susan Boyleové
28. 4. 2009 Přes dva a půl tisíce světových a českých organizací vyzývá prezidenta Klause k ratifikaci Římského statutu Mezinárodního trestního soudu
28. 4. 2009 Klíčem je strach Ladislav  Žák
28. 4. 2009 Osvěžující argumentace Jan  Čulík
26. 4. 2009 Jak se dělá cenzura Ondřej  Slačálek
27. 4. 2009 Nebyl Kinský jako Kinský, Zlatá Praha 1901, Prověřená FF UK a Byli jsme to my? Josef  Brož
27. 4. 2009 Mučení? Pravděpodobně usmrtilo víc Američanů, než kolik zahynulo 11. září
27. 4. 2009 Neztratit jádro argumentu: Západní záliba v průměrnosti Karel  Dolejší
27. 4. 2009 Je těžké uvěřit... Ladislav  Žák
27. 4. 2009 Talibán údajně získal přenosné protivzdušné střely čínské výroby Karel  Dolejší
27. 4. 2009 Nenávistné české sdělovací prostředky Jan  Šlemenda
27. 4. 2009 Václav Cílek, člověk Jakub  Rolčík
27. 4. 2009 Medveděv odvolal náčelníka vojenské rozvědky GRU
27. 4. 2009 Ciudad Juárez ve válce
26. 4. 2009 Výchova Cikánů v Čechách Milan  Daniel
26. 4. 2009 Krize liberalismu
26. 4. 2009 Espresso Book Machine - vytiskne vám na počkání libovolnou knihu z výběru půl milionu titulů
26. 4. 2009 Politováníhodná cynička Jan  Rovenský
26. 4. 2009 Britská komerční televize - a nikdo - nemá z úspěchu Susan Boylové finančně nic
26. 4. 2009 Island: Všeobecné volby vyhrála levicová koalice
12. 4. 2009 Hospodaření OSBL za březen 2009