27. 4. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 4. 2009

Kouzlo nechtěného

Nenávistné české sdělovací prostředky

Ladislav Žák skutečně popsal velmi přesně, jak zpravodajství v ČR o Davidu Dukovi vypadalo.

Shodou okolností jem byl o víkendu u přátel a tak jsem kromě rozhlasu, který poslouchám obvykle na cestách, měl tentokrát možnost po dlouhé době i obrazové zpravodajství několika česky vysílajících TV stanic, nemaje sám doma TV set.

Tím, že TV prakticky nesleduji, jsem osvobozen od mnohých štvavých kampaní ve prospěch/proti komukoli a čemukoli.

Co jsem však vnímal, byla odlišná "atmosféra" např od té, jak byla zpravodajsky pokryta smrt korutanského hejtmana Jorga Haidera - to bylo zhruba jedno z mých předposledních setkání s TV obrazovkou před Davidem Dukem. Dále pokračuji k "atmosféře" v českých médiích níže.

Media nejen v tomto konkrétním případě vytvořila kouzlo nechtěného = skrytou reklamu Dukově knize, kterou si nyní poběží koupit i ten, kdo původně vůbec nevěděl, kdo Duke je a že vydal nějakou knihu, jenž byla dokonce vydána v češtině.

KKK není mrtvá věc, bohužel, a jako jiné "bílé" ideologie znovu nabere na síle s každou podobnou událostí. Stačilo přeci jednoduše sdělit občanům, že z republiky byl vyhoštěn člen amerikcého KKK na základě neslučitelnosti jeho postojů s právním řádem ČR a tečka. Zpráva mohla být zařazena na "konec domácího bloku" zpráv bez obrazu a pak by se pravděpodobně stalo to, co je Vaším přáním, za týden by o tom neštěkl ani pes.

Druhý aspekt oné "atmosféry" české mediální scény je, že vnímám zcela překvapivý a fatální posun k nenávistné propagandě. Pokud srovnám informování o Haiderově smrti s tím, co se dělo kolem Davida Duka, pak překvapivě shledávám, že českým médiím již chybí jen krůček k militantnímu sionismu, který je mezinárodně uznáván jakožto terorismus.

Např. časté a dlužno dodat hodně smyšlené = nepravdivé informování o Gaze (ovšem pouze z pohledu izraelské armády IDF) vytváří dojem, který popsali velmi precizně páni profesoři JJ Mearsheimer a S.M. Walt ve své kritické knize The Israel Lobby and U.S. foreign policy (Faber/Strauss/Giroux, 2007), kde vytvářením mediálního obrazu o Izraeli jakožto Davidovi (malém, slabém, a utlačovaném státečku), který stojí proti arabskému a muslimskému Goliášovi (který údajně prahne po jeho vygumování z mapy světa) je jednou ze strategií, která má ospravedlnit bezprecedentní vraždění civilního obyvatelstva dosud neexistujícího státu Palestiny.

Česká média v podstatě kopírují tento postup tím, že vytvářejí v recipientovi dojem, že teror páchaný Izraelem je oprávněný a že je ODVETOU za teroristické činy páchané na něm a jeho civilním obyvatelstvu islámským radikály.

Nezkoumám v tomto svém příspěvku, kdo je více vinen konfliktem na Blízkém Východě, ani se toho nechci nijak dobrat.

Četl jsem velmi mnoho, a bývám právě za své postoje k ověřeným informacím propagandisty onoho jedině správného informačního proudu často označován za antisemitu. Co já zkoumám, je MÍRA sebeobrany Izraele, a pokud někdo chce zkoumat onu míru se mnou, pak mu jistě doporučím pár neutrálních čísel z výše zmíněné knihy, která tu nechci opakovat, protože by to nemělo žádný smysl, jsem jenom hlas volajícího uprostřed pouště.

Ale vrátím se k onomu kouzlu nechtěného: Tupost českých médií je tak velká, že často dosahují zcela opačného účinku, než by mělo být (zda úmyslně, to přenechám laskavým čtenářům a jednozdířkovým "specialistům na média"). Co je faktem, tak to je především to, že vidím-li já s velkým časovým odstupem českou publicistiku a zpravodajství jako neobjektivní a nevyvážené, jak to, že to nevidíte zpoza hranic i vy?

Mám totiž za hranicemi celkem dost přátel, kteří si občas něco přečtou nebo vyslechnou o ČR ve svém jazyce a i oni tvrdí, že dochází k výraznému posunu někam, kde by to rozhodně nemělo být.

Druhým aspektem českého infotainmentu je i jakási plytkost až sprostota, která na mne o tomto víkendu dýchla i z obrazovky. Hrůzostrašný je pořad OVM, s ještě odpornějším V.M., který je "jednookým králem mezi slepými hlupáky". Stejně tak zpravodajství z oblasti ekonomiky je natolik "profesionální", že při srovnání se zpravodajstvím např. agenrury Bloomberg vyvolá úsměv na tváři i snad Tuneldědovi (že je ono vytvářeno právě za účelem pobavení onoho?)

Konečně česko-anglické "zpravodajství" rádia Česko, kombinovaného s vysíláním BBC - nenávistné příspěvky Leo Pavláta v kombinaci s "výběrem zpráv" Evy Ziliziové - to je další koktejl do mozaiky všech koktejlů, které se v ČR míchají za účelem vehnat "nerozhodnuté" plebejce do rukou nácků.

Recipientovi, neznalému světových jazyků, ergo bez možnosti výběru je tu servírován jeden smrtící chod za druhým a pokud je to potrava určená prostší duši, pak skončíme občanskými nepokoji a vyvražďováním všeho, co není bílo-modré, oranžové nebo případně zelenočerné.

Pozn. JČ: Zpravodajství českých médií bylo od r. 1989 vždycky zaujaté. Těsně navazuje na zpravodajství za komunismu. Jde pořád o tytéž mobilizační kampaně. Novinářům chybí totiž základní princip férovosti, totiž, postavit se "do bot" druhé strany a dát i druhé straně právo na názor. "Redaktoři" českých médií dostali mikrofon a kameru, případně rotačku, a tak si myslí, že mají proto právo do lidí pumpovat své nedovařené osobní názory. Jinde novinář praktikuje tzv. "profesionální úsudek", tedy po zvážení argumentů ze všech stran prezentuje analýzu a syntézu skutečnosti, v niž nemá osobní názor analytika místo. To ovšem čeští novináři nedokáží, ti jsou jak faráři na kazatelně. :) Jak virtuální atmosféru to ve společnosti vytváří, netřeba dodávat.

                 
Obsah vydání       27. 4. 2009
26. 4. 2009 Jak se dělá cenzura Ondřej  Slačálek
27. 4. 2009 Počet mrtvých na prasečí chřipku přesáhl 100 osob
27. 4. 2009 Neztratit jádro argumentu: Západní záliba v průměrnosti Karel  Dolejší
27. 4. 2009 Nebyl Kinský jako Kinský, Zlatá Praha 1901, Prověřená FF UK a Byli jsme to my? Josef  Brož
27. 4. 2009 Mučení? Pravděpodobně usmrtilo víc Američanů, než kolik zahynulo 11. září
26. 4. 2009 Krize liberalismu
27. 4. 2009 Je těžké uvěřit... Ladislav  Žák
27. 4. 2009 A to měli rasistu Duka do ČR normálně pustit? Jan  Čulík
27. 4. 2009 Nenávistné české sdělovací prostředky Jan  Šlemenda
26. 4. 2009 Espresso Book Machine - vytiskne vám na počkání libovolnou knihu z výběru půl milionu titulů
25. 4. 2009 Pražský výlet Dorothy Vanderbiltové Karel  Dolejší
26. 4. 2009 Výchova Cikánů v Čechách Milan  Daniel
26. 4. 2009 Politováníhodná cynička Jan  Rovenský
25. 4. 2009 Proč nepláčete nad tělíčky upálených srbských holčiček?
27. 4. 2009 Talibán údajně získal přenosné protivzdušné střely čínské výroby Karel  Dolejší
27. 4. 2009 Václav Cílek, člověk Jakub  Rolčík
27. 4. 2009 Británie: Zaměstnavatelé budou nuceni zveřejnit rozdíly v platech mezi muži a ženami
27. 4. 2009 Jordánský král: Čas není na naší straně
26. 4. 2009 Britští konzervativci chtějí zveřejnit všechny státní výdaje nad 25 000 liber a všechny vyšší platy
27. 4. 2009 Výzvu zveřejněnou v BL podepsalo za rok 579 832 občanů Tomáš  Franke
27. 4. 2009 Medveděv odvolal náčelníka vojenské rozvědky GRU
27. 4. 2009 Špičky německé krajně pravicové NPD odsouzeny za rasismus
27. 4. 2009 Ciudad Juárez ve válce
27. 4. 2009 Írán prý v obavě z izraelského útoku zrušil leteckou přehlídku
27. 4. 2009 Stanislav Daniel: Změnu musí ČSSD a Romové prosadit společně Pavel  Pečínka
25. 4. 2009 10 nebo 12 proti 161 000 = rasistická společnost Štěpán  Steiger
26. 4. 2009 Island: Všeobecné volby vyhrála levicová koalice
26. 4. 2009 Mexiko: Obavy z pandemie sílí, zemřelo přes 80 osob
26. 4. 2009 Britská komerční televize - a nikdo - nemá z úspěchu Susan Boylové finančně nic
24. 4. 2009 Píše britský tisk o "českých armádních zbabělcích"? Ne.
24. 4. 2009 Sexuální kontrarevoluce Věra  Říhová
27. 4. 2009 OPRAVA: Hulínský neuvedl, že Borůvková je spolužačkou Paroubkové
12. 4. 2009 Hospodaření OSBL za březen 2009