13. 11. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 11. 2008

Inspirace Obamou -- vlastně Deanem

Obamománie, vlna projevů nadšení nad zvolením Baracka Obamy prezidentem USA a nejrůznějších úvah o tom, co to způsobí, pomalu opadá. Chválabohu. Může dojít na praktičtější otázku – jestli bylo něco nového a svérázného na způsobu, jakým Obama zvítězil, a pokud ano, zdali a proč má tento způsob širší význam, třebas i pro nás v ČR. Na obě otázky je třeba odpovědět kladně.

Omluva redakce: Technickým nedopatřením se pod titulkem a jménem Rudolfa Převrátila dostal původně jiný text. Autorovi i čtenářům se omlouváme.

Obamovi podstatně pomohla ke zvolení obrovská síť aktivistů a sympatizantů ve šech padesáti státech Unie, fungující souběžně s tradičními mechanismy Demokratické strany a do značné míry nezávisle na tradičních politikářích ve stranickém vedení. Říká se jí „0bamova mašina“, ale ve skutečnosti ji v průběhu uplynulých čtyř let vytvořil a vedl Howard Dean, předseda Národního výboru demokratické strany a hlavní šéf Obamovy předvolební kampaně. Tato síť zorganizovala Obamovi neobvykle silnou a aktivní podporu zdola – a to politickou i finanční, dala mu částečnou nezávislost na finančních darech velkých korporací, a účinně ho chránila před nevhodnými zásahy stranických bossů. Její osobitost spočívala v důmyslném a rozsáhlém využívání internetu a e-mailu. Na internetu byla systematicky zveřejňována ve stručné formě hlavní programová a politická stanoviska. E-mail byl využíván k oboustranné komunikaci s aktivisty a příznivci – sdělovala se jim nejen stanoviska, informace, prosby a požadavky směrem z centra na „periférii“, ale také směrem od aktivistů a místních skupin až do centra. Tato síť pokrývající celé Spojené státy a přesahující do zahraničí nebyla příliš hierarchická, spíš polycentrická, a v různých svých uzlech měla zřejmě schopnost vyhodnocovat to, co říkají a chtějí aktivisté na základní úrovni, a reagovat na to.

Zatím lze jen odhadovat, jak rozsáhlý systém „pracující zdola“ tak vznikl a co práce stálo jeho vybudování. Podle různých zpráv je v jeho e-mailovém adresáři 10 až 12 milionů adres a adresář byl v jednom okamžiku dokonce nabídnut jako záruka na bankovní půjčku, když kampani v jednom okamžiku došly peníze. Pak se ale rychle podařilo mobilizací drobných přispěvatelů díru v rozpočtu ucpat. Howard Dean prý reagoval na honosný předvolební banket viceprezidenta Dicka Cheneyho, který měl vynést republikánům velké peníze, tím způsobem, že po systému rozeslal záběr sebe sama, jak jí obyčejný sendvič, s doprovodným textem ve smyslu „trumfněme je“. Peníze začaly přicházet okamžitě a prý jich bylo nakonec víc, než kolik získal Cheney.

Obamova – Deanova mašina se už zřejmě stala milníkem v dějinách politických systémů a institucí. Vznikla nová alternativa klasické politické straně. Nevznikla zčista jasna – Dean se opíral o své zkušenosti z roku 2004, kdy se neúspěšně účastnil volebního boje o úřad prezidenta a vypadl už v demokratických primárkách. Podle některých analytiků sahají kořeny této alternativy do 60. a 70.let ke hnutí zemědělských dělníků na jihozápadě USA vedenému Cesarem Chavezem, podle jiných sahají až ke Gándhímu. Tehdy ovšem ještě nebyl internet a zásluha Howarda Deana je v tom, že inicioval vytvoření systému využívajícího obrovské možnosti internetu v zájmu hnutí zdola.

Je samozřejmě otázkou, jaké budou osudy tohoto stroje nyní, když se Obama stěhuje do Bílého domu. Zatím se neví, zda Obama bude chtít zachovat jeho schopnost mobilizace zdola a případně k jakým účelům, a zda ho bude dál používat k ochraně před stranickými bossy, kteří se na něj teď sesypali s nejrůznějšími návrhy, požadavky a očekáváními. Situace je nejasná. Howard Dean už rezignoval na svou funkci předsedy Národní rady Demokratické strany. (Že to udělá, už ovšem ohlásil dávno předtím – zřejmě dobře předvídal vývoj.) To vše ale není z našeho hlediska tak podstatné.

Jaká nejdůležitější závěry vyplývají z toho všeho pro nás v České republice není třeba příliš vysvětlovat. Hnutí proti antiraketovému radaru USA v Brdech (ve skutečnosti radaru typu „hvězdných válek“) a jiná hnutí zdola už využívají internet a e-mail v dost velkém rozsahu. Zkušenost z USA ukazuje, že je to slibná cesta, pokud se po ní bude důsledně pokračovat a pokud bude propojována s „klasickými“ způsoby politické práce. Také u nás už vznikají zatím menší, ale docela účinné systémy typu Obamovy-Deanovy mašiny fungující paralelně s tradičními politickými stranami.Mají budoucnost.

K tomu poznámka důležitá pro české poměry. Paralelní politická mašina může a v našich poměrech musí fungovat do značné míry decentralizovaně nebo polycentricky, jako distribuovaná síť. Na naši situaci se dobře hodí další politická koncepce vzniknuvší ve Spojených státech, které se říká „inkoustová kaňka“ (inkblot) nebo „olejová skvrna“ (oilspot) a která se používá velmi rozmanitými způsoby. Jde o vytváření jednotlivých ostrůvků a ostrovů „pozitivní deviace“, tedy kladné úchylky takovým způsobem, aby se za vhodné situace tyto ostrůvky mohly spojovat, byť ne natrvalo, a navzájem spolupracovat. To předpokládá, že budou podobně programově zaměřeny a že nebudou plýtvat energií na boje mezi sebou. Pak mají často mnohem větší šanci na úspěch než pokusy vytvořit nějakou jednotnou a centrálně řízenou sílu. Vyžaduje to ovšem ode všech zúčastněných nový, náročnější a důmyslnější způsob provádění politiky.

Aplikováno např. na hnutí proti radaru v ČR nemá vůbec smysl naříkat nad tím, že se jednotlivé protiradarové skupiny nedokáží sjednotit (a tudíž také nějak centralizovat), aby moly lépe uplatnit svůj vliv. Naopak, hnutí bude dnes silnější, pokud jednotlivé skupiny budou moci jednat dle svého uvážení – za předpokladu, jak již bylo řečeno, že půjdou všechny stejným základním směrem a že nebudou bojovat navzájem mezi sebou. Pak budou schopny i vzájemné koordinace , když to bude zapotřebí.

Stejně tak nemá samo o sobě příliš velký význam tvrzení, že proti stále globálnějšímu a více transnacionálnímu postupu privilegovaných má odpor neprivilegovaných smysl jedině tehdy, bude-li také globální a transnacionální. A už vůbec nemá smysl naříkat nad tím, že se to zatím nedaří. Uplynulé měsíce - zejména prohlubující se globální eknomická krize – přinesly řadu důkazů o tom, že národní státy vůbec nejsou odepsaným prvkem vznikajícího globálního systému a že v mnoha případech je možné a nutné jednat právě v jejich rámci. Také zde lze uplatnit logiku inkoustových skvrn, podle níž se různé národní iniciativy mají z vlastní vůle vyvíjet tak, aby pomáhaly vytvářet globální kontext a aby do něj také začaly zapadat. Chce to „jen“ hodně odvahy a ochoty a schopnosti pracovat. V tomto ohledu nevidím důvody k beznaději.

                 
Obsah vydání       13. 11. 2008
13. 11. 2008 Independent: Obama má šanci skoncovat s fantazií tzv. "Hvězdných válek"
13. 11. 2008 Independent: Proč ignoroval Západ pravdu o válce v Gruzii?
13. 11. 2008 Obering naléhá na Obamu, aby nerušil protiraketovou obranu
13. 11. 2008 "Aféra" Kundera, která na Západě rychle skončila, je v ČR uměle udržována při životě Jan  Čulík
13. 11. 2008 Nový prezident, nový liberalismus... (staro)nová Amerika? Karel  Dolejší
13. 11. 2008 Německo se octlo v recesi
13. 11. 2008 British Telecom sníží stavy o 10 000 zaměstnanců
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
13. 11. 2008 Mezinárodní úřad pro energii varuje před novým nedostatkem ropy
13. 11. 2008 Šéf ústřední Anglické banky podpořil dotace pro ekonomiku
13. 11. 2008 Pomůže krachujícímu automobilovému průmyslu
13. 11. 2008 Neklidná Ukrajina
13. 11. 2008 O špuntu a o aroganci vzdělanců, anebo Když jasnosti myšlenek chybí jasnost artikulace Uwe  Ladwig
13. 11. 2008 Inspirace Obamou -- vlastně Deanem Rudolf  Převrátil
13. 11. 2008 Dálniční obchvat Prahy Josef  Vít
13. 11. 2008 Stanislav Penc odchází ze Strany zelených Stanislav  Penc
13. 11. 2008 Lidé bez mandátu útočí na levici Antonín  Hubený
13. 11. 2008 Kriminalistika a současná věda - Od lupy po molekulární genetiku
13. 11. 2008 Kotrbův útok na Zlatušku je neférový
12. 11. 2008 "Mezinárodní politologický ústav" Masarykovy univerizty dělá PR Hybáškové Štěpán  Kotrba
13. 11. 2008 Jiří Zlatuška: Za mě z Masarykovy univerzity nebyly rozesílány žádné politické pozvánky
13. 11. 2008 Zlatuškův aktivismus Petr  Nachtmann
12. 11. 2008 80 % delegátů sjezdu České lékařské komory odmítlo zákony ministra Julínka
12. 11. 2008 Pouze 40 lidí vyjádřilo podporu Topolánkově vládě
12. 11. 2008 Severní varianta Pražského okruhu by nebyla funkční
12. 11. 2008 Jiný obchvat Prahy není správný, ostatně tenhle taky ne Miroslav  Prokeš
13. 11. 2008 100 000 školáků demonstruje za lepší školy František  Řezáč
13. 11. 2008 Zvláštní zvíře: pravičák, nechtějící radar a americký monopol moci
12. 11. 2008 Ministr Jehlička se zbláznil Boris  Cvek
12. 11. 2008 Kampaň BESIP po česku
12. 11. 2008 Odbory požadují, aby vláda zvýšila podporu v nezaměstnanosti; počet propouštěných roste
12. 11. 2008 Rozpad vlády a ambice poslankyně Šojdrové Boris  Cvek
12. 11. 2008 Krize kapitalismu Milan  Valach
12. 11. 2008 Vy jste ale vtipálek, pane Bursíku Bohumil  Kartous
11. 11. 2008 Bolestný přerod totalitní společnosti Bohumil  Kartous
11. 11. 2008 Zápas o svědomí v díle mladého italského bohemisty Petr  Kužvart
11. 11. 2008 Rozpory globálního kapitalismu: analýza, kritika a náprava Martin  Brabec
9. 11. 2008 Hospodaření OSBL za říjen 2008