7. 11. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Barack Obama
7. 11. 2008

Barack Obama vzhůru nohama

"...The blizzard, the blizzard of the world
has crossed the threshold
and it has overturned
the order of the soul ..."
Leonard Cohen: The Future

Vítězství Baracka Obamy v amerických prezidentských volbách přinese řadu důležitých změn. Zde a nyní jsou nejdůležitější dvě z nich, které se České republiky dotknou možná ne nejviditelněji ani nejrychleji, avšak nejzásadněji. Obama v Bílém domě uprostřed světové ekonomické recese a po gruzínském konfliktu totiž přináší tečku za nadvládou neoliberalismu v mezinárodní politice - ale současně i konec pokusů dělit Evropu na "starou" (racionálně skeptickou a umírněnou) a "novou" (kvůli nezvládnutým obavám z Ruska podporující i tu nejkatastrofističtější politiku USA). Obojí dohromady pak znamená jediné: Širší východiska vládnutí českého kabinetu, jehož šéf se před pád dny otevřeně vyslovil pro Obamova soupeře Johna McCaina, leží v troskách.

S absolutním imperativem deregulace a privatizace se nyní bude nakládat podstatně skromněji. Nadčlověk v masce investičního bankéře či globalizovaného podnikatele ani tentokrát hlavou nebesa neprorazil. Stát se již vrátil na scénu ekonomické politiky a teprve uvidíme, jak velké změny návrat přinese. I kdyby odcházející Bush za pár dnů odolal spojenému tlaku Asie a Evropy na reformu mezinárodních trhů, Obama tak ortodoxní nebude. Zatím je zřejmé, že mnohá neoliberální dogmata, jimiž jsme na českém dvorku byli krmeni od roku 1990, záhy vyjdou z módy. Pluralita vlastnických forem přestane být v Evropě sprostým slovem. Zásadu, že stát je vždy nejhorším hospodářem, nebude možno po finančním krachu bank dále hájit. Otvírá se i prostor ke zpochybnění zhoubného schématu všeobecné privatizace veřejných služeb a k debatě o efektivní kontrole služeb provozovaných veřejnoprávními korporacemi či státem. První, kdo by se měl ozvat a využít své nesporné intelektuální a komunikační kapacity, jsou univerzity a nemocnice. Za předpokladu ovšem, že jejich personál bude s to vymanit se z do sebe uzavřené profesní mentality a předstoupit před širší veřejnost. Zatím se to myslím zdravotníkům daří mnohem lépe než akademikům.

Tradičně uvažující Izraelci Obamovi vyčítají, že je zformován univerzitním prostředím na východním pobřeží USA. Toto prostředí dalekosáhle ovlivnily evropské impulsy a - jak se někteří Izraelci obávají - pohlíží tradičně kriticky na americkou zahraniční politiku. Místo McCaina sdílejícího tradiční víru v americkou vyvolenost do Oválné pracovny nastoupí člověk ochotný naslouchat i kritice, kterou Washingtonu zpoza Atlantiku adresuje "starý svět". V Izraeli samém je proto Obama veřejností hodnocen spíše nepříznivě, jako ten, kdo rozvolní tradiční úzké svazky mezi oběma zeměmi a bude akceptovat evropský pohled na blízkovýchodní problematiku. Na druhé straně ani to není pro Izrael nutně jen negativní. Uvnitř země je částí akademické a vojenské elity citlivě vnímáno oslabování suverenity země v důsledku příliš těsného objetí s Bushem. Symbolem tohoto oslabování se stal plánovaný protiraketový radar, který má obsluhovat americká jednotka. Trvalou přítomnost cizích vojsk na svém území totiž Izrael v minulosti nikdy nepřijal. Ochrana vzdušného prostoru francouzskými letouny za Suezské krize byla dočasným nouzovým opatřením a od té doby se nic takového již neopakovalo. Teprve premiér Olmert oslabený korupčním skandálem ustoupil.

Kurs izraelského ministerstva zahraničí za Cipi Livniové se ale už výrazně posunul k multilateralismu. V íránské otázce chtěla Livniová vždy zapojit Rusko a nespoléhat jen na Washington. Její odstup od podpory Saakašviliho nebyl vždy dobře znát, ale existoval již celé měsíce před propuknutím srpnové války. Takové kroky jako otevření moskevské pobočky vládní strany Kadima jen ukazují, že jednostranná vazba na USA rozhodně není tím, nač by Livniová spoléhala. K Obamovi je ovšem kritická, výrazně kritičtější než vzdělané špičky americké židovské lobby, které ho naopak před volbami otevřeně podpořily.

Vizí Alexandra Vondry, který fakticky formuloval zahraničněpolitický kurs Topolánkovy vlády, byla Česká republika coby druhý Izrael. Protiraketový radar, smlouva o strategické spolupráci, polibek smrti s Bushem - tak lze ve stručnosti charakterizovat Vondrovo snažení. Zlí Němci a zlí Rusové, před nimiž nás prý zachrání hodní Američané, pokud je tu necháme postavit malý neškodný radar. Jenomže prakticky za každé mezinárodní konstelace je taková volba pitomá. V okamžiku, kdy Obama klade důraz na zlepšení vztahů se západní Evropou, jsou navíc dvojstranné smlouvy z Bushovy éry asi stejně aktuální jako prognózy růstu cen akcií z poloviny srpna. Přinesly by jedině problémy. Ale česká média dosud nebyla s to ani sežvýkat informaci, na niž dlouho upozorňuje Martin Kloubek z Greenpeace - že viceprezidentem USA se stane Joe Biden, dlouholetý zásadní kritik celého programu protiraketové obrany. Obama sám dal najevo, že připravovaná revize rozpočtových nároků Pentagonu nejpravděpodobněji zasáhne právě protiraketovou obranu. Sledovat dál Vondrův koncept tedy znamená připomínat Obamovi nepříjemné dědictví po předchůdci, ohánět se smlouvou uzavřenou kvůli morálně zastaralému zařízení, které opravdu spolehlivě slouží pouze jedinému účelu - štvát Moskvu a být záminkou pro její zbrojení. Chceme se opravdu stát hnisající třískou pod Obamovým nehtem, ještě než nastoupí do úřadu? Umožní snad jeden pitomý radar manipulaci americkou politikou, pokud USA nebudou mít samy zájem angažovat se ve prospěch ČR?

Ráno jsem ve vysílání Radiožurnálu zaslechl ztěží uvěřitelné vyjádření "sociologů" (Gabal&...Gabal?), podle nichž odchod nepopulárního Bushe pomůže překonat odpor české veřejnosti k radaru v Brdech. Když prý bude projekt prosazovat charismatický Obama... Skutečný Obamův postoj k protiraketové obraně MDA česká mainstreamová média i nadále tají a zdá se tedy, že vše směřuje k závěrečnému dějství představení. Pakliže při projednávání radarových smluv ve sněmovně vstanou jeden či dva nakoupení poslanci a zopakují nesmysl o Obamově radaru, bude vymalováno. Konec hry na demokracii i na spojenectví s USA. Úřadující politická jelita zjevně touží zůstat navždy věrná Bushovi - po jeho politické smrti a na samotném prahu své vlastní.

A co my? Budeme přihlížet, jak radaroví fetišisté kradou punčochu milovaného GWB, aby ukojili svůj perverzní chtíč?

                 
Obsah vydání       7. 11. 2008
9. 11. 2008 Obamův poradce popřel údajný slib Kaczyńskému ohledně protiraketové obrany Karel  Dolejší
8. 11. 2008 USA nabídly Moskvě "větší přístup" na evropské protiraketové základny. Znovu o nás bez nás? Karel  Dolejší
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu
8. 11. 2008 Zukunftsinstitut: Scénáře finanční krize na pozadí chaosu Karel  Dolejší
9. 11. 2008 Šoa na ČT 2
9. 11. 2008 Rusko dostavělo atomovou ponorku pro Indii, při poruše zabil plyn 20 lidí
8. 11. 2008 NYT: Saakašviliho verze vzniku srpnové války zpochybněna vyšetřováním OBSE
7. 11. 2008 Barack Obama vzhůru nohama Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Projevy dvou státníků
7. 11. 2008 Veřejná debata o Rádiu Wave Jan  Potůček
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
8. 11. 2008 Dong Feng - raketový arzenál Říše Středu Štěpán  Kotrba, Lukáš  Visingr, Alena  Breuerová
8. 11. 2008 Jak se Mc Cain snažil vylhat z porážky Miloslav  Štěrba
8. 11. 2008 Michael  Marčák
8. 11. 2008 Čína rozumí záměru Ruska instalovat rakey "Iskander" v Kaliningradu
7. 11. 2008 McClatchy Newspapers: Velký byznys očekává menší vstřícnost Washingtonu
7. 11. 2008 Obamovým zvolením se svět nezmění k lepšímu Daniel  Veselý
7. 11. 2008 O světě, který je příliš malý a o životě na vysoké noze Uwe  Ladwig
7. 11. 2008 Miliony Číňanů přicházejí o zaměstnání
7. 11. 2008 Úrokové míry v Británii sníženy na 3 procenta
7. 11. 2008 Akce proti americkému radaru: Chomsky bude promlouvat k českým poslancům
7. 11. 2008 Ne základnám nekádruje. Ani řečníky, ani publikum, ani veřejnost Lukáš  Kantor
6. 11. 2008 Větvička - novinář který selhal Štěpán  Kotrba
7. 11. 2008 Z1 Marketing: Medek, aneb i hloupost může znít věrohodně Štěpán  Kotrba
7. 11. 2008 Občané mají právo na informace Miloslav  Štěrba
5. 11. 2008 Ivan Veselý: Jánu Cibulovi se zatím žádný prezident IRU nevyrovnal Pavel  Pečínka
6. 11. 2008 Lovci mamutů Přemysl  Janýr
7. 11. 2008 "...najdu smysl i tam, kde není..." zn. vykomunikuji všechno Štěpán  Kotrba
6. 11. 2008 Značka jako symbol „bad government“ Ladislav  Žák
6. 11. 2008 Kdo hájí zájmy pracujících a kdo mlčí? Darina  Martykánová
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu
6. 11. 2008 Kdo a jak v USA krade volby Jana  Ridvanová
5. 11. 2008 Dvě záhady v Národním muzeu Jan  Čulík
5. 11. 2008 Mladí Češi nejsou motorem demokracie Jan  Smolák
5. 11. 2008 Imigrace z řetězu utržená Milan  Daniel
9. 11. 2008 Hospodaření OSBL za říjen 2008