26. 9. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Velvyslanec Ruska  v Radě bezpečnosti OSN Vitalij Ivanovič Čurkin
26. 9. 2008

Čurkin: Mluvit o izolaci Ruska lze jen bez sluchátek

Diplomatická odpověď půlstoletí po kubánské krizi

MŠ│ V ruském žurnále Ogoňok si všimli jedné podobnosti v diplomatické přestřelce v Radě bezpečnosti. Na otázku nového velvyslance USA v OSN (afghánského původu) Zalmaye Khalilzada: „Chci zopakovat svoji otázku panu Čurkinovi (stálý představitel Ruska v RB OSN). Neodpověděl na moji otázku: Cílem Ruska je změna vlády Gruzie?“ Vitalij Čurkin odpověděl: „Čekám, až si pan Khalilzad znovu nasadí sluchátka. Je možné, že prvotní problém vznikl z toho, že si pan Khalilzad nestihl nasadit sluchátka. Jsem si jist, že jsem dal vyčerpávající odpověď na tuto otázku. Děkuji.“

Tato slovní přestřelka během mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN dne 10. srpna se stala jedním z nejsledovanějších témat ruského internetu. Slova ruského stálého zástupce v Radě bezpečnosti OSN Vitalije Ivanoviče Čurkina zkoumali doslova s lupou, pokoušeli se pochopit, o čem to vlastně mluvil diplomat a proč najednou po poznámce o sluchátkách velvyslanec USA Khalilzad rychle opustil téma. Odpověď je jednoduchá: Čurkin a Khalilzad dobře znají historii vztahů obou zemí. Tudíž ruský zástupce jen odpověděl na výpad starý půl století. Přitom ovšem otázka, zda Rusové chtěli a chtějí svrhnout prezidenta Saakašviliho, vrcholného politika suverénní země, je stejně legitimní jako otázka, proč Spojené státy cvičí proti Rusku gruzínskou armádu a zda ponoukaly Saakašviliho, aby zaútočil na Jižní Osetii. Přitom otázky žurnálu Ogoňok nejsou zrovna ostře nezávislé a kritické...

Sovětské rakety na Kubě

Představitel USA v tomtéž sále OSN oslovil zástupce SSSR začátkem šedesátých let. Tehdy, v době karibské krize, kdy Sovětský svaz rozmístil své rakety na Kubě, bylo řečeno toto: „Zorin, opakuji vám svoji otázku ještě jednou. Jsou sovětské rakety umístěny na Kubě? Ano nebo ne? Nechejte si sluchátka, nečekejte na překlad, porozuměl jste otázce. Ano nebo ne?“

Není to určitě ve sluchátkách, a ani v historii. Krátce po zahájení gruzínsko osetinského konfliktu začalo být jasné, že ruská diplomacie nyní bude jiná.

Gruzínská shoda

Jak přesně jiná, o tom "Ogoňok" mluvil s Vitalijem Čurkinem. Ten mimo jiné v rozhovoru řekl:

Dva týdny jsem mluvil s Michaelem McFaulem (Michael A. McFaul - Carnegie Endowment for International Peace - pozn. editora BL), poradcem amerického prezidentského kandidáta Baracka Obamy. Ten se domnívá, že Rusko by se bývalo mohlo stát v očích mezinárodního veřejného mínění vítězem v tomto konfliktu, kdyby si od začátku zajistilo legitimizaci svého vojenského zásahu sankcemi OSN . To znamená, že by působilo v rámci mezinárodního práva.
My jsem ale jednali v plném souladu s pravidly. Ihned jsme zaslali dopis generálnímu tajemníkovi OSN, že jednáme v souladu s článkem 51 Charty OSN, který umožňuje státu právo na sebeobranu. Vzhledem k tomu, že Gruzei zaútočila na naše mírové síly a ruské občany, jednalo se o právní odůvodnění pro využívání práva na sebeobranu. A podle Charty OSN stát může přijmout veškerá opatření nezbytná k uplatnění tohoto zákona, a informovat OSN až pak. Když zabíjejí vaše civilisty, vojáci mírových sil jsou zabíjeni, když Gruzínci porušují všechny dohody v rámci konfliktů Gruzie-Jižní Osetie, máme nejprve jít do Rady bezpečnosti? Možná, že se o tom bude diskutovat tento týden...
Ogoňok: Někteří analytici tvrdí, že to, že politické Rusko uznalo nezávislost Abcházie a Jižní Osetie byl přímou reakcí na to, že některé západní země uznaly nezávislost Kosova.
To je situace odlišná. Zvláštností této chvíle je, že v Gruzii si některé státy vyzkoušely "nájezd kavalerie" na pozice Ruska, které se přímo dotýkají jeho zájmů. Situace v Kosovu není spojena s našimi zájmy, tak jsme analyzovali tuto situaci z hlediska geopolitického, nikoli z hlediska zachování života našich občanů.
Ogoňok: To znamená, že vaše diplomacie bere v úvahu, že 15 let byly kavkazské republiky de facto nezávislé na Gruzii?
Existuje řada komplexních právních odůvodnění, v němž kontrola nad územím v dlouhodobém horizontu je jeden argument. Ale to je jen jeden z argumentů, vztahujících se na Abcházii a Jižní Osetii. Dodám například, že existují v této oblasti mezinárodně uznávané konflikty, zaznamenané a dokumentované - v roce 1992 první, a potom v roce 1994. To se všemi dokumenty ukazuje, že obě strany - jak Gruzie tak Abcházie a Jižní Osetie jsou mezinárodně uznávanými stranami konfliktu. I to je důvod: když jedna strana připustila použití síly, zavdalo to právní a morální právo, aby dotčené strany usilovaly o nezávislost. Nicméně, my nesázíme na jediný argument. Existuje řada logických a právních zdůvodnění, že tyto státy mají právo na nezávislost.

Pragmatici nechápou, jak to, že to Amerika nemůže pochopit

Ogoňok: Je vůbe možná, že když Rusko a Gruzie spolu budou hovořit dnes v OSN, shodnou se na postoji k jakékoli otázce?
Vše je možné. Na Valném shromáždění OSN bylo přijato velké množství usnesení, ale je možné, že k některým otázkám nebudeme hlasovat stejným způsobem. To bylo během studené války, kdy se říkalo, že bylo tiché pravidlo, že pokud Amerika hlasovala "pro", SSSR, i když plně souhlasil s formulací, se měl alespoň zdržet. Ale my jsme pragmatici. Rusko hlasovalo v souladu se svými zásadami, a nikoliv "pro" někoho, nebo "proti" někomu.
Ogoňok: Přesto, nyní se stále říká, že gruzínský konflikt je počátkem nové studené války.
Myslím, že to říkají lidé, kteří si nepamatují, co je to studená válka. Já - naštěstí nebo bohužel - si to pamatuju docela dobře, protože jsem od roku 1982 až do roku 1987 - působil na ruském velvyslanectví ve Washingtonu. V letech 1983-1984 dosahovala studená válka vrcholu - a to sestřelením korejského letadla a rozmístěním amerických raket v Evropě. To bylo období celkové konfrontace: USA a SSSR se v plné vážnosti připravovaly na rozhodující vojenské bitvy, přípravovaly se na jadernou válku ... Byly do toho zapojeny obrovské síly . Nyní, navzdory všem obtížím, které vznikají v našich vztazích s USA a s NATO, nic takového jako tato někdejší konfrontace nemůže nastat. A to jen proto, že nejsme v žádném ideologickém konfliktu. Pozorujeme nicméně s politováním, že Američané nemohou pochopit, jak cenným partnerem je Rusko, a nadále chtějí pořád vyvolávat protiruskou náladu. Zde bych se mohl svými výroky dostat za hranice své pravomoci, ale myslím, že pokud si budou vytvářet pouze své vlastní priority, život ve světě se stane mnohem jednodušším.
Američané musí pochopit, že podpora Saakašviliho je patovou možností vývoje: sázka na Saakašviliho selhala, měla by být i jiná cesta, jak záležitosti řešit - ve vztahu k celé Gruzii. A pak to přestane zasahovat do americko-ruských vztahů... Pokud nebudou Američané restrukturalizovat své myšlení, ve vztazích s Ruskem budou i nadále problémy. V XXI. století je potřeba, aby se USA zapojily do partnerství a ne aby pokračovaly v zákulisních machinacích, jako kdyby se ocitly někde u dvora v první polovině XIX. století...
Ogoňok: Ale to je možná problém pouze současné americké vlády a po volbách se všechno změní...
Myslím, že problém je hlubší... Ale - uvidíme.
Ogoňok: Říkáte, že za to může politická setrvačnost?
To samozřejmě. USA už nemohou diktovat své podmínky na celém světě - projekt unipolárního světa se nepodařilo realizovat. Ale přesto, že se Spojené státy chovají, jako by byly v posledním obranném příkopu unipolární reality. Amerika se nebude v moderním světě cítit pohodlně: bude mít trvalý pocit zranitelnosti, bude pociťovat nejistotu... Proto je podivné mluvit o izolaci Ruska. Jsem přesvědčen, že ve architektuře mezinárodních vztahů, která nyní existuje ve světě, cítí Rusko mnohem větší jistotu než Spojené státy. Alespoň se nesnažíme zbrojit do nekonečna, pokračovat ve výstavbě základen, jako rozšiřující se NATO.

Огонёк: Говорить об изоляции России странно ZDE

                 
Obsah vydání       26. 9. 2008
26. 9. 2008 "Byla to významná změna". A bude hůř... Petr  Bílek
26. 9. 2008 To Rusové donutili ministryni obrany zpívat... Bohumil  Kartous
25. 9. 2008 Kauza Bernard: Napsali jsme, že je politický turista, soud pravdivost tohoto názoru nepopřel Štěpán  Kotrba
28. 9. 2008 Taliban vyjednává se Západem o ukončení konfliktu v Afghánistánu
28. 9. 2008 Britská vláda se připravuje znárodnit další krachující banku
27. 9. 2008 Havlovo Odcházení v Londýně: Nic moc
27. 9. 2008 The Times: To se středovýchodní Evropa osvobodila pro tohle?
27. 9. 2008 Guardian: Jako když pejsek a kočička vařili dort
27. 9. 2008 Daily Telegraph: Povrchní hra, kterou herci přehrávají
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
26. 9. 2008 Izrael požádal Spojené státy o svolení vybombardovat jaderné instalace v Íránu
27. 9. 2008 Indické rakety Agni: Od regionálního odstrašení ke globální výzvě Štěpán  Kotrba, Lukáš  Visingr
26. 9. 2008 Na schůzce v Bílém domě se účastníci nedohodli o balíku na záchranu finančního systému
26. 9. 2008 Chudák prezident Bush, aneb Oblékněte se tepleji, jde do tuhého Uwe  Ladwig
26. 9. 2008 Ruská rozvědka je mocná Mojmír  Babáček
26. 9. 2008 Co zbude za 40 let z Gruzie, Ukrajiny a z plen Michal  Vimmer
26. 9. 2008 USA: Pokus o předpověď Ladislav  Žák
27. 9. 2008 SOFA jako pohovka pro americkou armádu v Česku
27. 9. 2008 Afričtí piráti získali tanky T-72, Rusko plánuje vojenskou akci u břehů Afriky
24. 9. 2008 Konzervativní starosta chce v Londýně vytvořit wifi zónu zadarmo pro všechny
25. 9. 2008 Vzácná shoda ve všech partajích: Občané nesmějí vidět do zákulisí politiků Milan  Sova
27. 9. 2008 Gamardžobat! Gagimardžot! Štěpán  Kotrba
27. 9. 2008 Harkonneni a Čunkové aneb target spotted Ivan  Veselý
27. 9. 2008 Neonacista Erik Sedláček z Dělnické strany odsouzen k nepodmíněnému trestu
27. 9. 2008 Licence Creative Commons v češtině
27. 9. 2008 Další incident mezi USA a Pákistánem skončil na Valném sromáždění OSN
26. 9. 2008 Bdělá a nestranná BIS
27. 9. 2008 Potvrzené dodávky vojenské techniky do Gruzie v letech 2000-2008
27. 9. 2008 Začíná nové kolo finanční krize: zkrachovala největší americká spořitelna
27. 9. 2008 Ve čtvrtek byly vypuštěny další tři družice GLONASS
27. 9. 2008 Moskovské rošády Milan  Šebo
27. 9. 2008 Integračná nádej pre Latinskú Ameriku Radovan  Geist
26. 9. 2008 Švejk znovu v ruské uniformě Milan  Daniel
27. 9. 2008 Finančná kríza: Privatizácia ziskov a kolektivizácia strát Kamil  Márovský
25. 9. 2008 Kontrarozvědka: "Ruští špioni se snaží v ČR vyvolat odpor proti americkému radaru"
25. 9. 2008 Iniciativa Ne základnám odmítá spojení se zpravodajskou činností Ruské federace
25. 9. 2008 Kdo za to může? Ladislav  Žák
26. 9. 2008 Diplomatická odpověď půlstoletí po kubánské krizi
26. 9. 2008 Referendum k radaru odmítla ČSSD!
25. 9. 2008 "A co jsi obětoval ty, ty jeden grázle?"
25. 9. 2008 O údajné hrabivosti lékařů Petr  Wagner
25. 9. 2008 Antiamerikanismus Jiří  Jírovec
25. 9. 2008 USA: Na rakety a radar o čtvrt miliardy dolarů méně
25. 9. 2008 Skotsko i Anglie zahájily zdarma celostátní očkování dívek proti rakovině děložního čípku
25. 9. 2008 Francouzi dávají sbohem dlouhým obědům v restauracích
25. 9. 2008 Pach socialismu Michal  Kuklík
25. 9. 2008 Referendum k radaru koalice odmítla
24. 9. 2008 Prezidentské volby v USA Jiří  Jírovec
24. 9. 2008 Potrat politické kultury Bohumil  Kartous
26. 9. 2008 Ateliér Alf před bankrotem, jako i jiné neziskové organizace
11. 9. 2008 Hospodaření OSBL za srpen 2008