27. 3. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 3. 2008

Jak říká pan premiér, měla jsem děti nemít a bylo by po starostech

Máte --li nemocné dítě, v tomto státě nemáte vůbec na růžích ustláno. Lednem 2007 začalo velké škrtání v pomoci rodinám chronicky nemocných dětí.

Píši-li chronicky nemocných, myslím tím děti zdravotně či mentálně postižené, s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, který vyžaduje celodenní péči druhé osoby.

Moje dcera má bezlepkovou, bezmléčnou dietu s minimem tuků, neprospívá, má kožní problémy a jeví známky hyperaktivity. Ještě v roce 2006 spadaly takové děti mezi osoby závislé na pomoci druhých a maminky na ně měly sociální dávku Péče o osobu blízkou. Nárok vznikl prvním rokem věku dítěte. Při pobírání této dávky za maminku stát platil zdravotní a sociální pojištění až do 18ti let věku dítěte. Maminky si při pobírání této dávky mohly přivydělat omezenou částku.

V lednu roku 2007 vstoupil v platnost nový zákon o sociálních službách a s ním "Příspěvek na péči", který nahradil předchozí "Péči o osobu blízkou".

Na tento příspěvek , dle nového zákona o posouzení zdravotního stavu mají nárok vpodstatě jen fyzicky či mentálně postižení.Ti splňují nové body zákona, dle kterých se počítá stupeň závislosti na péči druhé osoby. Body obsahují např., zda se osoba sama oblékne, požije stravu či zaváže tkaničku u bot. Podle počtu bodů se stanoví stupeň postižení. Stupně jsou čtyři a podle nich se odvíjí výše příspěvku. Závislost je stanovena od lehké po těžkou .Při pobírání tohoto příspěvku si můžete neomezeně vydělat a peníze použít na sociální služby pro osobu, o kterou pečujete.

Na příspěvek však ztratily nárok ty děti, na kterých ihned nepoznáte, že není něco v pořádku. To jsou celiaci či děti na různých formách diet, samozřejmě diabetici, astmatici, děti s těžkými ekzémem, ale i třeba onkologicky nemocné děti. Ti všichni byli ze dne na den prohlášeni za nezávislé na péči druhých a vlastně prohlášeni za zdravé. Děti přece bývají nemocné.

Tímto ale vůbec nechci zlehčovat mentální a fyzická postižení.

Všem, kterým se nově zdravotní stav přezkoumával a nespadali do nového bodového hodnocení -- dávka je vždy přiznána na určité časové období, od 1 roku do 3let, potom následuje přezkoumání zdravotního stavu -- byla dávka odebrána.

Děti z výše uvedenými zdravotními problémy nemůžete bez problémů umístit na celý den do státního zařízení. Tato zařízení automaticky neposkytují dietní stravu, většina nemocných dětí je závislá na lécích, děti chodí častěji na lékařské kontroly či bývají častěji nemocné. Dietní chyba či nepodání léku může výrazně zhoršit zdravotní stav.

Např. dcera má malabsorpční syndrom způsobený nesnášenlivostí kravského mléka a lepku, což znamená, že má nemocné tenké střevo a netráví živiny tak, jak by měla. Kromě diety bez lepku a mléka či mléčných výrobků jejím střevům nedělají dobře ani tuky či smažená jídla, má dráždivou pokožku, problémy s koncentrací, sníženou imunitu. Musí jí být doplňovány vitamíny, bere léky na podporu imunity a antialergika. Je v péči několika odborných lékařů včetně logopeda.

Jak vůbec může někdo tyto děti prohlásit za nezávislé na péči druhých, a argumentovat klasickými dětskými nemocemi?

Stát tuto změnu zdánlivě vykompenzoval tím, že maminkám dětí mladších sedmi let bylo navrhnuto, aby zažádaly o prodloužení rodičovského příspěvku do nástupu dítěte do školy. Rodičovský příspěvek bývá po dosažení čtvrtého roku dítěte na žádost prodloužen při nepříznivém zdravotním stavu dítěte, avšak jeho pobírání staví rodiče na stejnou úroveň jako při pobírání příspěvku do čtyř let věku dítěte.

Dítě můžete umístit do školky na čtyři hodiny denně -- pokud vám jej ovšem školka přijme - a můžete si přivydělat neomezeně. Školka není ze zákona povinn , tudíž zda tyto děti přijme, je na domluvě. Většina školek nepřipravuje dietní stravy, takže k platbě za stravné navíc nosíte dítěti suroviny z domu.

Rozhodne-li se učitelka, že za vás dítěti podá lék, je to na její zodpovědnost a na její dobré vůli, protože školka za tyto věci nezodpovídá.

Tyto děti nejsou mentálně či zdravotně postižené, tudíž nepatří do speciálních škole , ale zároveň zde není zařízení, které by jim nabízelo pomoc. Z mého pohledu situace opět nepochopitelná.

Já bych například uvítala školku , kde je zaměstnána i zdravotní sestra .

Takže, ptám se na možnost přivýdělku?

A potom co po nástupu dítěte do školy? Samo si obstará stravu, dohlédne, aby neudělalo dietní chybu, podá si léky a obejde samo odborné lékaře, když půjdu pracovat na plný úvazek?

Další nezanedbatelnou věcí je, že např. při posuzování nároku na přídavek na dítě se příspěvek na péči nezapočítává do příjmu rodiny rozhodného pro nárok na dávku a rodičovský příspěvek se do rozhodného příjmu rodiny počítá.

Letošním rokem navíc byla všem snížena hranice příjmu, kdy nastává nárok na pobírání přídavku na dítě.

Já sama jsem se na situaci dotazovala na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde mi bylo sděleno -- a tak to prohlašuje pan ministr v médiích -- že v zákoně se vyskytla chyba, a od ledna tohoto roku děti s metabolickými poruchami, což je např. celiakie, malabsorpce atd. budou posouzeny v prvním stupni závislosti na péči a do 10ti let věku dítěte bude maminka sociálně a zdravotně pojištěna.

Pečovat může i tatínek, ale o těch se nikde nemluví, nepočítá se, že by muž zůstal za těchto podmínek s dítětem. U prvního stupně postižení bych totiž obdržela 3 000,- Kč měsíčně!

Ale neobdržím, protože na sociálním odboru mi bylo řečeno, že žádná novela či změna při posuzování zdravotního stavu dětí neexistuje!

Pan ministr navíc maminky nabádá k tomu, aby se maximálně snažily finančně o sebe postarat samy, což je samozřejmě správné, ale co když to prostě nejde? Možnosti na trhu práce pro ženy starající se o nemocné dítě většinou nejsou a náklady na tyto děti jsou vyšší. Navíc je zde problematická i situace muže v těchto rodinách. Na jeho bedrech je v podstatě nedobrovolně celá finanční situace rodiny, muži se často také vzdávají svých koníčků a musejí se maximálně věnovat zaměstnání.Tady se snad už ani nepřemýšlí nad nějakým postavením muže a ženy.

Přemýšlím-li já, jak bude dál, protože mám nemocné obě děti a finančně jsem zajištěna do konce tohoto roku, napadá mě snad jen věta pana Topolánka, že jsem se měla rozhodnout děti nemít a bylo po starostech.

                 
Obsah vydání       27. 3. 2008
27. 3. 2008 Budou nás okupovat Američané i Rusové společně ?
27. 3. 2008 Pohled zvenčí: Konec kapitalismu, jak jsme ho znali?
27. 3. 2008 Americe vládne soukromá korporace
27. 3. 2008 Jak říká pan premiér, měla jsem děti nemít a bylo by po starostech Jitka  Pokorná
27. 3. 2008 Závodění krys, neboli chyba motivačního systému Uwe  Ladwig
26. 3. 2008 Mirek Topolánek byl pobytem ve Vietnamu dojat
26. 3. 2008 "Nadstandartní" atmosféra?
27. 3. 2008 Fatální tragedií je nízká intelektuální úroveň tohoto premiéra a této vlády Jan  Čulík
27. 3. 2008 Remembering Czechoslovakia 1948 and 1968: Reflections on Two Pivotal Years in Czech and Slovak History
27. 3. 2008 Pygmalion Otokar  Fischer
27. 3. 2008 Sarkozyho námluvy v Londýně Ivo  Šebestík
27. 3. 2008 Senátor Tejnora: Radar mít musíme, protože USA stály při zrodu ČR, atd.
27. 3. 2008 Čína, kde jsou stávky zakázány, se stává stávkovým centrem světa
27. 3. 2008 Otokar Fischer -- nejen překladatel Fausta a Zarathustry Nikola  Richtrová
27. 3. 2008 Co se může stát v této Evropě: Němkám zakázali vrátit se do Německa
27. 3. 2008 Přílišná podobnost s Háchou Vojtěch  Filip
27. 3. 2008 Ať už náboženské nebo nenáboženské, určité hodnoty jsou nám posvátné Boris  Cvek
25. 3. 2008 Cikáni Přemysl  Janýr
26. 3. 2008 Které Americe máme být vděční? František  Řezáč
26. 3. 2008 Plastiky dneška je Komunistický svaz mládeže Ondřej  Slačálek
27. 3. 2008 Rádio bez reklamy? Jinde nemožné Lukáš  Rychetský, Jiří G. Růžička
27. 3. 2008 Dobře vyrešeršované články mají tu výhodu, že nejdou odmítnout jako špatně vyrešeršované Štěpán  Kotrba
27. 3. 2008 Vložky, kondomy a veřejný prostor Pavel  Kopecký
27. 3. 2008 Pacifističtí Češi...?
26. 3. 2008 Kosovo: Jak československá diplomacie selhala Miroslav  Polreich
26. 3. 2008 Kosovo -- naše odpovědnost za konflikt má pokračovat uznáním Miroslav  Polreich
26. 3. 2008 Boj za svobodu není nelegitimní jen proto, že ho podporují Spojené státy Jan  Čulík
26. 3. 2008 Informace, které by neměly zapadnout Jiří  Jírovec
25. 3. 2008 Evropou s Markem Twainem Irena  Zítková
26. 3. 2008 Kritéria omezenosti určují ráz světa Bohumil  Kartous
25. 3. 2008 Radar - Bursíkova zhouba Ivan  Větvička
21. 3. 2008 Hospodaření OSBL za únor 2008