3. 3. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 3. 2008

Britská média a skandál prince Harryho

Minulý čtvrtek vyšlo najevo, že anglický princ Harry byl tajně vyslán jako voják do Afghánistánu. Prozradil to americký pravicový server The Drudge Report.

Vyšlo najevo, že britská média o přítomnosti prince Harryho věděla a dva měsíce na žádost britského ministerstva obrany tuto zprávu potlačovala. K dohodě mezi britským ministerstvem obrany a britskými médii utajit přítomnost prince Harryho v Afghánistánu došlo v polovině prosince 2007.

Ve čtvrtek britská média přítomnost prince Harryho v Afghánistánu prozradila poté, co o ní informoval americký server The Drudge Report. Avšak australský časopis pro ženy New Idea o přítomnosti Harryho v Afghánistánu referoval už 7. ledna 2008 a zprávu přinesl prý i německý deník Bild.

Britské ministerstvo obrany před Harryho odjezdem do Afghánistánu uspořádalo celou řadu jednání s představiteli britských médií. Britská média souhlasila s potlačením informací o Harryho účasti na bojích v Afghánistánu a za to dostala možnost s Harrym udělat celou řadu rozhovorů, pořídit fotografie a filmovat prince v Afghánistánu, pod podmínkou, že materiál bude zveřejněn až po ukončení jeho půlročního pobytu v té zemi.

Podle dohody bylo domluveno, že pokud by informaci o Harryho přítomnosti v Afghánistánu prozradila zahraniční média, Harry bude ze země okamžitě stažen. Když se to skutečně stalo, ministerstvo obrany zapřísahalo britská média, aby počkala se zveřejněním informací o Harrym až do doby, kdy bude princ v bezpečí.

Britské ministerstvo britským médiím před uzavřením dohody argumentovalo, že by přece britská média neidentifikovala žádného individuálního britského vojáka ve válečné zóně proti jeho přání, tak proč by tento princip neměl platit i pro prince Harryho?

Britská média tradičně udržují na žádost vládních úřadů embargo na informace, pokud by jejich zveřejněním došlo k ohrožení života. Přesto však mnozí šéfredaktoři britských médií přiznali, že jim z celé dohody ohledně prince Harryho v Afghánistánu bylo dost špatně. Velký problém měla s touto dohodou BBC. Ta v hodině dvanácté vedla tajně zlobnou hádku s ministerstvem obrany, protože ho informovala, že chce sdělit svým divákům a posluchačům, že s ministerstvem obrany uzavřela tuto tajnou dohodu ohledně toho, co princ Harry v současnosti dělá, aniž by jim řekla, co přesně dělá. Ministerstvo proti tomu ostře protestovalo.

"Měli jsme s tím velký etický problém," konstatovala Fran Unsworth, šéfka zpravodajství BBC. "Učinili jsme své rozhodnutí na základě bezpečnosti, nikoliv proto, že bychom válku v Afghánistánu podporovali. Většina našich posluchačů a diváků toto dilema pochopila a zastává názor, že naše rozhodnutí bylo ospravedlnitelné."

Od rozhodnutí britských editorů se radikálně distancoval Jon Snow, známý moderátor padesátiminutových televizních zpráv Channel Four News, který ve svém pravidelném denním mailu divákům napsal "Díky Bohu za Drudge" a vysloužil si za to od mnohých ostrou kritiku.

Vyslání Harryho do Afghánistánu byla podle komentátora Simona Jenkinse naprostá pitomost a hloupé bylo i rozhodnutí britských editorů toto rozhodnutí ministerstva obrany utajit a tolerovat. Jenkins píše:

"Nyní máme jasný důvod, proč by žádnému princi nemělo být dovoleno, aby se dal do armády. Není to obyčejný člověk. Královská rodina se skládá s celebrit, které jsou neustále na přehlídce. Kdyby se bývalo Harrymu v Afghánistánu něco stalo, mělo by to pro všechny zúčastněné strany obrovské důsledky. Nepřítel by byl nadšen a využil toho absolutně. Média a politikové by řvali a hlavy by musely padat.

Ten, kdo vyslal Harryho do Afghánistánu, přijal obrovské riziko. Byl zjevně motivován nebezpečím záporné publicity, která by vznikla, kdyby Harry předčasně odešel z armády. To v žádném případě to riziko neospravedlnilo. Znamenalo to pak, že bylo nutno požádat britská média, aby Harryho misi utajila až do doby po jejím skončení o čtvrt roku později. Odměnou za to utajení bylo, že jim bylo nabídnuto množství sentimentální publicity o princovi, o armádě a o bojích v Afghánistánu, které měla možnost použít potom.

Možnost, že by Harryho mise nebyla předčasně prozrazena, byla ovšem téměř nulová, a právě proto jsou ti, kteří na ní založili své rozhodnutí, jsou tolik vinni. Riziko nespočívalo ani tolik na britských médiích, od nichž se pravidelně požaduje, aby potlačila zpravodajství, jde-li o ohrožení života, například během krizí s rukojmími. Je většinou správné takové embargo dodržovat. Riziko spočívalo v tom, že bylo téměř jisté, že informace o Harryho angažmá v Afghánistánu pronikne na veřejnost v zahraničním tisku a na internetu, a to se také stalo.

V tom okamžiku převládl naprostý cynismus. Prozrazení informace o Harrym v Afghánistánu, které se dalo očekávat, bylo použito jako hůl na média. Zároveň bylo využito k tomu, aby princ Harry a armáda získala co největší množství publicity. Jak mohou státní úřady očekávat, aby média dala pokoj královské rodině, když ji samy tak brutálně využívají? A co udělala armáda pro to, aby v budoucnu byla zajištěna Harryho bezpečnost, když ho využila takovýmto cynickým způsobem ve svůj prospěch? Hlavy by skutečně měly padnout."

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

                 
Obsah vydání       3. 3. 2008
3. 3. 2008 James Lovelock: Ekologická katastrofa je nevyhnutelná, užívejte si života, pokud to ještě jde
3. 3. 2008 Ekonomové mají nutkání vyjadřovat se ke klimatologii
3. 3. 2008 Už víte, čím si v Čechách za 10 let zatopíme? Jindřich  Kalous
3. 3. 2008 Evropské země musejí respektovat americké zákony Jakub  Rolčík
3. 3. 2008 Kdepak jste byli, páni politici? Ondřej  Slačálek
1. 3. 2008 Topolánkova obecná legitimizace násilí v politickém boji
3. 3. 2008 Blues o smutku zhasínajícího teplometu Václav  Hrabě
3. 3. 2008 Další restituce nebo jen další velký tunel? František  Nevařil
3. 3. 2008 Dejte si pozor na svůj mobil...
3. 3. 2008 Michael  Marčák
1. 3. 2008 Hlavní dodavatel plánované základny Boeing přišel o mamutí zakázku pro Pentagon Karel  Dolejší
2. 3. 2008 Občanská sdružení kritizují postup památkových úřadů Petr  Kužvart
3. 3. 2008 Iracionalita František  Koukolík, Jana  Drtilová
3. 3. 2008 O mamelucích rozumu Karel  Dolejší
3. 3. 2008 Chlap a žádný srab! Petr  Wagner
3. 3. 2008 Hamburské letiště o vlásek uniklo letecké katastrofě
3. 3. 2008 Lidé potřebují zastání; ČSSD se hašteří
3. 3. 2008 Mašínové a třetí odboj Jan  Makovička
3. 3. 2008 Bolo nám lepšie za socializmu? Braňo  Ondruš
3. 3. 2008 Britská média a skandál prince Harryho
3. 3. 2008 Další skandál s tajnými daty
3. 3. 2008 Evropský súd pre ludské práva potvrdil absolútny zákaz mučenia
3. 3. 2008 WTO: stále větší rizika neúspěchu
1. 3. 2008 Michael  Marčák
29. 2. 2008 Pomluva i realita
2. 3. 2008 Urážení, které nikomu neprospěje Petr  Wagner
3. 3. 2008 Financializace před globalizací? Tibor  Vaško
3. 3. 2008 Ultimátum: Jediný možný konec války mezi myslivci a liškami Wenzel  Lischka
3. 3. 2008 Rusko a Srbsko podepsaly dohodu o jižní větvi plynovodu
29. 2. 2008 Quo vadis, Kuba? Silvia  Ruppeldtová
29. 2. 2008 Přestaňte si číst o tom, jak jsou hloupí, a něco dělejte Ondřej  Hausenblas
29. 2. 2008 Litujete svých obětí? Proč ne? Josef  Brož
29. 2. 2008 Rhizome aneb Kauza bratří Mašínů pohledem českých novinářů Josef  Švéda
3. 3. 2008 To udělala presidentovi naschvál Beno  Trávníček
29. 2. 2008 Kdy je třeba zaplnit jalovými diskusemi mediální prostor Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 School of Americas - škola zabijáků a masové hroby v Panamě aneb zavádění demokracie po americku Jana  Ridvanová
3. 3. 2008 Všeobecný základní příjem
3. 3. 2008 A kromě toho pro Československo udělali co?
3. 3. 2008 Zpravodajství iráckého odboje za dny 16. -- 29. února 2008
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede
30. 11. 2007 Jací jsme
29. 2. 2008 Kubiceho zpráva: Stížnost proti odfláklému stanovisku Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
12. 2. 2008 Hospodaření OSBL za leden 2008