16. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 1. 2008

CO PRO LIDOVKY A PRÁVO NENÍ ZAJÍMAVÉ:

Možná přijde i Mauglí

Média se už týdny zabývají partajními kšefty kolem volby prezidenta. Nejen pro politiku státu, ale i pro společenskou atmosféru ve vztahu k migrační politice ČR je příznačné, že tento článek marně čekal tři týdny na zveřejnění v Právu a nyní stejnou dobu bez odpovědi i v Lidových novinách, píše autor.

Nedostatkem lidí strádají jak výrobní závody, jimž chybí kvalifikovaní řemeslníci, tak české montovny zahraničních vlastníků, které jsou pro tuzemce málo atraktivní. Ne tak třeba pro Bengálce z Bangladéše. Toho by na výrobní lince leckterý majitel rád viděl: Bengálec je malý, nenáročný, mluví anglicky, nemá tu zázemí, takže z fabriky neuteče, potřebuje jen postel a něco málo k jídlu. Lepší než Čech: ten si stěžuje, a když se nebojí, i odbory šermuje.

Projekt výběru kvalifikovaných zahraničních pracovníků, s nímž přišla před léty Špidlova vláda, byl orientován jinak -- chtěl přivést chybějící odborníky z nedostatkových profesí. Postupně se upravoval, a velmi pomalu rozšiřoval. Ukrajinu, zemi, z níž se rekrutuje třetina migrantů u nás, oslovil až v době, kdy Ukrajinci pomalu začali ztrácet zájem. Proud se zastavil a obrátil. Dnes dělá čelem vzad i mnoho Slováků.

Projekt MPSV na výběr zahraničních pracovníků potřebu naplnit výrobní haly nekvalifikovanou pracovní silou neplní, konečně pro to ani nebyl vytvořen -- v pilotní fázi, která letos skončí, měl především zjistit, zda mají kvalifikovaní migranti zájem v ČR se trvale usadit. Kvalifikované pracovníky přivádí v omezeném množství; i proto, že do něj mohou vstupovat lidé jen z omezeného počtu zemí, také proto, že stále přetrvávají byrokratické překážky nastavené dílem zákonem a dílem nevůlí některých ministerstev teritoriálně ho rozšířit. Montovnám, ale i regulérním výrobcům či poskytovatelům služeb, nemocnicím, nezbývá než sahat dál na Východ: do Vietnamu, Mongolska, a nyní i do té Bangladéše či Indie. Výrobce v tuzemsku tak posílí možná i Mauglí.

Byť se lhůty pro vyřízení víz v praxi na některých zastupitelských úřadech o něco zkrátily, potřebám zaměstnavatelů to nestačí. Projekt Zelených karet, který jako výsledek tlaku MPO schválila 22. října 2007 vláda, měl v tomto smyslu fungovat jako kouzelný proutek. Do měsíce, sliboval ministr Říman, budou moci cizinci přijet, budou mít za tu dobu vyřízené pracovní povolení a vízum zároveň. Jak to chtěl ministr vykouzlit, neřekl, v cizineckém zákoně to oporu nemá, se zákonem o zaměstnanosti je to v rozporu. Měsíc před deklarovaným spuštěním se lidé z cizinecké policie, z úřadů práce a konzulátů, kde se mají zelené karty vydávat, dozvěděli, že celá záležitost se odkládá přinejmenším o několik měsíců.

V souladu s politikou Unie chce vláda karty poskytovat pro kvalifikované zahraniční pracovníky, ale také pro pracovníky -- klíčové. Klíčový pracovník, to je lepší označení než dělník na pásu, bez něhož se montovna neobejde. Klíčoví zaměstnanci dostanou klíče od ložnic na ubytovnách a nastoupí do práce. Se svou neznalostí jazyka, kultury, zvyků, prostředí, někdy i hygienických návyků boří klima firmy. Vznikají rozbroje. Cizinci se stahují do sebeobranné ulity a začínají se vytvářet zárodky ghett. Češi zlostně nadávají na cizince mluvící "jakousi hatmatilkou", kteří neumí používat ani splachovací záchody a snižují cenu práce. To není budoucnost: leckde v Česku je to současnost, na níž se živí hnědé podhoubí.

Chyba je ve špatně nastaveném systému. Novela cizineckého zákona sice počítá s tím, že cizinci budou muset absolvovat kurzy češtiny, ovšem jen ti, kteří budou žádat po pěti letech o trvalý pobyt. Firmy nejsou povinny investovat do integračních kurzů či programů v nichž by cizince naučily to, co jim tu k přijetí chybí -- konečně, zvyšovalo by jim to náklady, které zaměstnáváním cizinců za minimální mzdy snižují! Také by se mohli příchozí dozvědět více o svých právech, a to by ještě scházelo! Nejhorší je pak situace v oblasti bydlení: usadit se, znamená moci bydlet.

Tady, nikoliv v karetním prostředí, je prostor pro aktivitu MPO, ale i současného vedení MPSV: přimět firmy k společenské odpovědnosti, k tomu, aby ji vyžadovaly od svých dodavatelů a hlavně od zprostředkovatelských agentur, s jejichž (cizozemskými) zaměstnanci mají společné jen smlouvy a účty. Zjednodušení migračních pravidel sice pomůže firmám a krátkodobě i migrantům, v případě nevyváženého nastavení ale poškodí sociální prostředí, ve kterém se pohybují.

Projekt aktivního výběru kvalifikovaných pracovníků se vyvíjel a cizeloval několik let. Má omezení. V minulých letech, kdy neměli zaměstnavatelé tak akutní nedostatek lidí, ale nebyla politická vůle projekt rozšiřovat a získané poznatky promítnout do související legislativy. Zázrak v podobě Zelených karet, k němuž MPO tlačí zaměstnavatelé, naopak hrozí rozkolísáním systému a nevratnými škodami, např. v podobě degradace cen práce, nárůstu nelegální migrace a ukotvení neodpovědnosti vůči lidským "zdrojům". Vůči lidem odjinud, kteří chtějí jen lépe žít.

Pro imigrační politiku vlády (nejen této, ale i minulé) je příznačné, že se ani nechce poučit z minulých chyb zemí jako Německo, Francie či Holandsko. Imigrační pravidla jsou s výjimkou zmíněného pilotního projektu MPSV, jehož parametry byly oceněny i zahraničními odborníky, nastavována značně jednostranně. Zohledňována jsou zejména tzv. bezpečnostní hlediska, sociální rizika plynoucí z nekontrolované migrace jsou ale vnímána s výrazně menším důrazem. Imigrační politika se však nedotýká jen vlády nebo parlamentu. Má přímý dopad na společenské klima, a bylo by proto na místě, aby se stala významným tématem veřejné diskuse.

                 
Obsah vydání       16. 1. 2008
16. 1. 2008 Cizinci nemají právo na život
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
16. 1. 2008 FBI požaduje přímý přístup k datům o totožnosti britských občanů
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu
16. 1. 2008 Možná přijde i Mauglí Milan  Daniel
16. 1. 2008 Domovci Petr  Pospíchal
16. 1. 2008 Ich bin ein... Ladislav  Žák
16. 1. 2008 Skuhrání nad sexuální úchylností Sandra  Wain
16. 1. 2008 Rozeženou v Plzni neonacisty, Židy nebo technaře? Dalibor "Exx" Záhora
16. 1. 2008 Nevím Václav  Ryčl
16. 1. 2008 Editace Britských listů ve skotském vlaku Jan  Čulík
15. 1. 2008 STEM: ČSSD by volilo 31 procent, ODS 24,3 procenta lidí
16. 1. 2008 Radiožurnál, aneb sex v ponožkách Stanislav  Křeček
16. 1. 2008 VÝROK TÝDNE: ...a přemýšlí o nich
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 Podivná vděčnost za znečišťování životního prostředí, neboli S vajglem pečovat o práci Uwe  Ladwig
16. 1. 2008 Czech Cinema since 1989: A Lecture
16. 1. 2008 Měří se v ČR stejným metrem? Lukáš  Lhoťan
16. 1. 2008 Bagatelizovat internet netřeba Josef  Vít
15. 1. 2008 Zamrzlá evoluce - Je to jinak, pane Darwine
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"
16. 1. 2008 Ne militarizaci veřejných vědeckých institucí!
16. 1. 2008 George Novotný: Britské listy jsou ideologicky zaujaté
15. 1. 2008 "Revoluce v mobilech" může být virální guerillovou reklamou, nebo reálnou aplikací - vyberte si Štěpán  Kotrba
15. 1. 2008 Kdo je kdo, se pozná nejvíc na chodníku Zdeněk  Bárta
15. 1. 2008 Uklízení chodníku a lidská slušnost František  Řezáč
15. 1. 2008 Coyle: Překážky pro plánované budování systémů protiraketové obrany v Evropě Philip E. Coyle III.
14. 1. 2008 Coyle: The Obstacles to the Proposed U.S. Missile Defense Systems in Europe Philip E. Coyle III.
15. 1. 2008 Lidové noviny: Účelová lež ministrova redaktora také poškozuje ženy Anna  Čurdová
15. 1. 2008 Radiožurnál: pohled zaujatého člověka Boris  Cvek
15. 1. 2008 Volba prezidenta se blíží! Miloš  Dokulil
14. 1. 2008 Schwarzenberg: "Česko nepodporuje americký vojenský útok na Írán !" Karel  Schwarzenberg
14. 1. 2008 Máš barák? Tak koukej vstávat v pět a uklidit nám to Irena  Ryšánková
30. 11. 2007 Jací jsme
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou
9. 1. 2008
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007