5. 11. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 11. 2007

Týden superaktivit německé diplomacie

Právě uplynulý minulý týden je poznamenán nebývalou aktivitou předních německých politiků na Blízkém Východě a v Asii. V pondělí byl zahájen cestou spolkového ministra obrany Franz-Josefa Junga v Libanonu, Spojených arabských emirátech, Jordánsku a Izraeli. V Bejrútu navštívil tamní německé námořní síly, které zde v síle 75O mužů na palubě flotily zajišťují neutralitu pobřeží. V Abu Dhabi a Dubaji dosáhl dohody o německém výcviku iráckých vojáků a v Jordánsku o účasti Bundeswehru v rámci jednotek OEP. Závěrem se sešel s izraelským ministrem obrany Ehudem Barakem. Ve stejné době se tam sešel spolkový ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier s izraelským premiérem Ehudem Olmertem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Oba politiky seznámil s akčním plánem pomoci EU pro tuto oblast a předal německou pomoc jeden milion eur pro obyvatelstvo Gazy. Hlavním cílem jeho diplomatického úsilí bylo připravit nastávající konferenci o míru v této oblasti, která se má konat ve Spojených státech. Steinmeier odtud odcestoval na mezinárodní konferenci o Iráku do Istanbulu, které se účastnili především sousedé této země, ale i delegace OSN a EU, jakož i ministryně zahraničí USA. Podpořil zde snahu irácké vlády zesílit kontrolu nad kurdskou dělnickou stranou PKK, která podniká útoky proti turecké armádě. Varoval však Turecko před vstupem do Iráku.

Hlavní pozornost sdělovacích prostředků byla však soustředěna na cestu spolkové kancléřky Angely Merkelové do Indie, druhé nejlidnatější země světa s více než jednou miliardou obyvatel. V početné delegaci bylo třicet předních průmyslníků, kteří se chtějí uplatnit v zemi s osmi procentním hospodářským ročním růstem, která spolu s Čínou je dnes hlavním hospodářským motorem Asie. Jde přitom rovněž o jadernou mocnost, která ročně zdvojnásobuje svůj obranný rozpočet a v současné době se již nákupem zbraní dostala před Saudskou Arábii. Merkelová, která před dvěma měsíci navštívila Japonsko a Čínu, charakterizovala při zahájení své třídenní návštěvy v Dillí, že Německu jde o "navázání strategického partnerství v oblasti vědy, hospodářství a politické spolupráce". Na německo-indickém hospodářském fóru pak vyzvala k vzájemným investicím, které pak byly vyjádřeny i v sedmi uzavřených dohodách. Dvě z nich jsou tajné a týkají se oblasti obrany, další na poli spolupráce pošt a dohody o vytvoření indicko-německého technologického centra v Dillí, do kterého obě strany věnují dva miliony eur pro financování prvních pěti let technologických projektů.

Indický premiér Manhoman Singh označil Merkelovou za "velkou státnici, mající vedoucí úlohu ve světové politice". Ve společném prohlášení potvrdili, že v příštích letech zdvojnásobí obchodní vztahy tak, aby dosáhly 20 miliard euro. Společně pak vypravili vědecký vlak "Science Express" o třinácti vagónech, který do poloviny příštího roku navštíví 56 indických měst. Na své cestě bude především informovat mladé lidi o spolupráci mezi oběma zeměmi. Kancléřka v Bombaji obdobně jako v Japonsku a Číně vystoupila na ochranu životního prostředí a klimatu. Na závěr pak vyzvala k boji proti chudobě a oznámila další rozvojovou pomoc. Pozitivní bilanci své cesty vidí především v tom, že došlo k posunu ve vztazích obou zemí. Indie je zemí s velkými šancemi, ale též velkou zaostalostí. Současně ubezpečila, že bude usilovat o partnerství nikoliv však založené na rozporu s Čínou, ale na vzájemné kooperaci. Merkelová upozornila, že "budoucnost lidstva leží v tom, zabránit sociální explozi". Sociální spolupráce je proto důležitým úkolem a může být vyřešena pouze v jednotě politiků, podnikatelů a obyvatelstva.

Na zpáteční cestě z Indie německá kancléřka pod přísným utajením překvapivě navštívila Afganistán. Stalo se tak za mimořádných bezpečnostních opatření a její vládní airbus nejprve přistál na uzbekistánském vojenském letišti v Termesu. Odtud ji pak převezl s malým doprovodem německý armádní letoun do Kábulu. Cestu pak zajišťovaly americké bitevní vrtulníky. Při setkání s tamním prezidentem Hámidem Karzájím zdůraznila, že cílem německé politiky je podpořit tuto zemi, aby byla schopna "krok za krokem" převzít svůj osud do svých rukou. Obnova země musí přitom dostávat "afgánskou tvář". Ubezpečila, že se zasadí o zintenzivnění pomoci při výcviku policie, ale odmítla trvalé nasazení Bundeswehru v jižní části země. Bylo by však chybou, kdyby Německo nepokračovalo podle jejího názoru ve své misi na severu Afgánistánu. V hlavním velitelství mezinárodních ochranných jednotek ISAF se Merkelová setkala s německými vojáky, kteří jsou zde nasazeni v síle tří tisíc mužů a žen, jakož i velitelem Dan McNeillem a zvláštním pověřencem OSN Tomem Koenigsem. Na tiskové konferenci Merkelová vyzdvihla také účast civilních pomocníků při výstavbě Afgánistánu.

Německý tisk však upozorňuje, že "když kočka není doma, mají myši pré" a v době, kdy Merkelová cestuje po Indii, v Německu vypukly rozbroje uvnitř velké koalice křesťanských a sociálních demokratů . Dohadují se o zvýšení příspěvků na nezaměstnanost, příplatky pro dojíždějící do práce, rychlost 130 km na silnicích, minimální mzdy pro poštovní zaměstnance a podpory pro ošetřující rodinné příslušníky. Pokud agendu podzimních sporů, která byla na pořadu nedělních koaličních jednání, nevezme kancléřka pevně do svých rukou, hrozí ochromení vlády až do voleb v roce 20O9. Ještě před jeho zahájením spolkový ministr vnitra křesťanský unionista Wolfgang Schäuble se vyslovil proti pokračování spolupráce se sociálními demokraty po roce 2009. V rozhovoru s "Bild am Sonntag" prohlásil, že svobodní demokraté FDP jsou svým postojem v mnoha otázkách vůči jeho straně mnohem blíže. Samotná kancléřka Merkelová se ve "Welt am Sonntag" vyslovila proti odklonu od dojednaného reformního kurzu. "To, čeho jsme dosáhli, nesmíme nyní vydat všanc" Je nutno upřednostnit solidní finanční politiku v zájmu růstu hospodářství a pracovního trhu. Šéf bavorských křesťanských sociálů CSU Erwin Huber přitom varoval unionisty, aby se v koalici příliš nepřibližovali sociální demokracii. V rozhovoru pro"Spiegel" prohlásil, že jim nesmí kus po kuse prodávat své pozice.

                 
Obsah vydání       5. 11. 2007
5. 11. 2007 Benešová bije na poplach: Vesecká chce sledovat novináře pomocí BIS Marie  Benešová
5. 11. 2007 Nejvyšší správní soud: Neonacisté můžou s ohněm do Židovského města!
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kalousek: ČT v kauze Čunek manipuluje
5. 11. 2007 Novinky: Reportáž o Čunkovi hodnotí kladně etický panel ČT, tvrdí Dekoj
5. 11. 2007 Miliardy lidí ohroženy válkami kvůli zhoršujícímu se klimatu
5. 11. 2007 My, lid a sedmdesát procent Jindřich  Kalous
5. 11. 2007 Asociace českých filmových klubů a vzor podlosti Tereza  Brdečková
4. 11. 2007 Ano, nechávám na sobě dříví štípat Vladimír  Mikuša
3. 11. 2007 Je Jiří Lábus nenapravitelným kolaborantem? Petr  Nachtmann
5. 11. 2007 USA a Británie chtějí přerušit finanční pomoc Pákistánu
5. 11. 2007 Doris Michal  Šanda
5. 11. 2007 Michael  Marčák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
4. 11. 2007 Nejsem přívrženec konspiračních teorií Petr  Wagner
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
5. 11. 2007 Rok 2007 -- zjevný počátek vzniku mafie v ČR? Michal  Rusek
5. 11. 2007 Michael  Marčák
5. 11. 2007 Právo? Které? Přemysl  Janýr
5. 11. 2007 Advokát: Pro zachování demokracie třeba vraždu Jan  Tuláček
5. 11. 2007 Eroze demokracie a současné projevy totalitarismu
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"
4. 11. 2007 ČTK: Tři čtvrtiny Američanů chtějí změnu v Bílém domě, vyhrála by Clintonová
5. 11. 2007 Švejnar místo Klause: Osmnáct nebo dvacet bez dvou? Štěpán  Steiger
5. 11. 2007 Bonfire Night Alena  Damijo
5. 11. 2007 Kačer a Donald po polsku Pavel  Kopecký
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Týden superaktivit německé diplomacie Richard  Seemann
5. 11. 2007 Brněnský zastupitel za ODS Paulczyňski je rasista a xenofob Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Pohled uličníka na Čulíkův ohledně Čunka Michal  Kuklík
5. 11. 2007 Zdravotníctvo - Ficovo politické víťazstvo Jakub  Topol
5. 11. 2007 Když se vede dětem špatně, anebo taktní opovážlivost novinářky Uwe  Ladwig
5. 11. 2007 Zelení: Kterými dveřmi?
5. 11. 2007 SPD: Ťažká cesta za solidárnou väčšinou Robert  Žanony
5. 11. 2007 Späť k Marxovi Ľuboš  Blaha
5. 11. 2007 Európa: zisky poisťovniam nepatria Kamil  Márovský
5. 11. 2007 Vojna o Slovensko Eduard  Chmelár
5. 11. 2007 OPRAVA: Vlčkova role byla temnou skvrnou v minulosti Zelených
5. 11. 2007 Zpravodajství iráckého odboje za dny 16.-31. října 2007
4. 11. 2007 Prezident Mušaraf vyhlásil výjimečný stav
3. 11. 2007 Martin Luther, obcování a očistec Zdeněk  Bárta
3. 11. 2007 Startér - soutěž začínajících kapel vyhlašuje druhý ročník
20. 10. 2007 Hospodaření OSBL za září 2007