10. 8. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 8. 2007

Města změny - jak se britská města připravují na ropný zlom

V pondělí 6. srpna skotské vysílání BBC odvysílalo 22minutovou reportáž Marka Stephena pod názvem "Města se připravují na okamžik ropného zlomu".

BBC: Towns prepare for "peak oil" point ZDE

Následující článek obsahuje stručný výtah z pořadů BBC na toto téma a informace ze specializované stránky Wikipedie o projektu Transition Towns.

Reportáž stručně vysvětluje pojem "ropný zlom" a seznamuje s hnutím "transition towns" - dalo by se snad přeložit jako "města změny" - které vzniklo jako reakce na rizika spojená právě s ropným zlomem.

Města změny - dnes už jich je 18, z toho jedno v Irsku, a patří mezi ně i tak známá města jako Nottingham nebo Bristol - jsou obce, které pochopily, že ropný zlom dříve nebo později přijde, a začaly podnikat kroky, které zajistí jejich připravenost na okamžik, až se začne projevovat.

Průkopníkem mezi 17 britskými městy změny je Totnes v jihoanglickém Devonu. Má 8000 obyvatel, leží na řece Dart mezi Exeterem a Plymouthem na jižním okraji známého Dartmoorského vřesoviště a má slavnou středověkou minulost. Je zde moderní průmysl (slévárna hliníku, výroba průmyslových robotů, biotechnologický závod, zpracování konopných vláken...), říční přístav v ústí řeky Dart s přístupem k moři a spousta turistických pamětihodností.

Reportér BBC Mark Stephen natočil svůj pořad právě v Totnesu. Projekt TTT (Totnes Transition Town) začali připravovat již před 3 lety pod vedením Roba Hopkinse, který sem přenesl zkušenosti z irského Kinsale, vůbec prvního města změny. Oficiálně byl spuštěn v září 2006.

V Totnesu věří na rekvalifikaci, na svépomoc a samozásobitelství, na využití místních zdrojů, zkrátka toho, co mají po ruce. Nejsou to fanatici přežití nadcházejících katastrof s planoucíma očima, ale obyčejní muži a ženy hledící vstříc těžké budoucnosti. Věří v obnovení místních ekonomik, v pěstování vlastních potravin - i kdyby to mělo znamenat zrýt místní zábavní park a pěstovat v něm ovoce a zeleninu.

Důraz kladou na pět hlavních oblastí.

1. Místní alternativní měna.

podrobnosti: Totnes Pound ZDE ZDE ZDE

V březnu vydali prvních 300 "totneských liber", v červenci další 3 000. 10 jich dostanete za 9,50 britských liber a fungují v podstatě jako nákupní poukázky na zboží. Líc je faksimile historické librové bankovky z roku 1810, na rubu je seznam zatím 18 místních obchodů, kde za ně můžete nakupovat. Nejde o první pokus o lokální měnu. V minulosti proběhly podobné akce v Británii a v USA.

Některé skončily neúspěšně, často i proto, že centrální banky a finanční úřady považovaly pokusy o jejich uvedení do oběhu za daňový únik. (Například argumentovaly, že státu tak uniká daň z přidané hodnoty.) Tento případ je však z právního i finančního hlediska zcela legální a má i podporu oficiálních činitelů. Smyslem totneské libry je podporovat místní obchody a živnosti a udržet peníze ve městě. V britské Dolní sněmovně totneskou libru obhajoval zdejší konzervativní poslanec Anthony Steen , a několik jich dostal darem i princ Charles , který se o celém projektu vyjádřil velmi uznale.

2. Lokalizace zásobování potravinami, potravinová bezpečnost.

Možná to Čechům jako národu zahrádkářů bude znít komicky, ale radnice v Totnesu spolu s příslušnou iniciativní skupinou projektu TTT dává dohromady přehled městských pozemků vhodných pro založení zahrádek a zároveň sepisuje zájemce o jejich přidělení. Ještě před zahájením vegetačního období 2008 to chtějí mít hotovo. Vytvářejí také adresáře místních zdrojů potravin, protože se logicky obávají, že začne-li se s podporou jejich výrobců a pěstitelů teprve až krize začne, nemusejí to přežít.

Totnes se také trochu sebeironicky chce vyhlásit za britskou metropoli ořešáků. Je to pochopitelně reklamní trik, ale má seriózní pozadí: Chce přimět lidi, aby si uvědomili, odkud se budou brát jejich potraviny v blízké budoucnosti. A ty ořechy (vlašské, lískové i mandle) skutečně mají šanci stát se v britském měřítku místní specialitou, což v březnu t. r. podpořila i starostka města Pruw Boswel výsadbou několika stromků přímo v centru Totnesu. TTT v této oblasti spolupracuje s místním agrolesnickým výzkumným ústavem, který má za sebou 15 let šlechtění odrůd vhodných pro britské podnebí. Ořechy se tak v budoucnu mohou stát významným místním zdrojem bílkovin, nezávislým na potřebě fosilních paliv.

3. Energie jako Community Interest.

Zakládají městskou spol. s r. o. (v Británii je tato právní forma - Community Interest Company - zvláštní modifikací společností s ručením omezeným zakládaných městy a městům sloužících), která se bude zabývat obnovitelnými energiemi. Zároveň se ucházejí o vládní grant na 50 systémů slunečního ohřevu vody (a v této souvislosti si stěžují na neustálé změny podmínek a ztěžování přístupu ke grantům ze strany vlády...). Založili družstvo pro sdílení osobních aut, které už má desítky členů. Věří na místní výrobu elektřiny, především ve větrných elektrárnách a ze dřeva z městského lesa.

4. Rozšiřování řemeslných dovedností, svépomoc.

Tento program vychází ze zjištění, že postupující specializace profesí v globalizovaném světě má za následek mizení zručnosti lidí a ztrátu znalostí i dovedností, které budou v postfosilním světě potřeba. Zaměřuje se např. na obdělávání půdy, sběr plodin, vaření, výrobu nátěrových hmot, vytápění dřevem apod.

5. Recyklace.

Sbírají svůj odpad. Proč platit recyklačním firmám? Soustředili se na sběr lepenkových krabic, které dodávají místním firmám buď jako zdroj recyklovatelné suroviny pro výrobu nových obalů nebo k dalšímu použití.

Lokální vláda

V neposlední řadě vznikla v rámci TTT i podskupina pro místní správu (Local Government). Uvědomili si to podstatné - že bez aktivní účasti samosprávných orgánů a úřadů města, okresu i hrabství nedokážou prosadit nic. Tato podskupina má na starosti právě propojování potřeb ostatních aktivit s činností místních orgánů. Chce mj. aktivně působit na členy samospráv i místní úředníky při vytváření místních politik, které mohou zásadně ovlivnit výsledky snahy TTT.

Nic z uvedeného není nové. Nový je důraz na důležitost, nový je úhel pohledu. V centru pozornosti není obvyklá otázka environmentálních aktivistů "Jak zachráníme planetu"?, ale otázka angažovaných občanů: "Jak zachráníme sebe?" Projekt měst změny ukazuje, že obě hlediska se mohou vzájemně podporovat a jejich výsledky posilovat.

Transition Towns ZDE

                 
Obsah vydání       10. 8. 2007
11. 8. 2007 Kanada postaví v Arktidě dvě vojenské základny
10. 8. 2007 Rusko vyslalo své bombardéry k americké tichomořské základně
11. 8. 2007 Američané mají málo vojáků, generál chce všeobecnou brannou povinnost
10. 8. 2007 Američané zabíjejí v Afghánistánu civilisty
11. 8. 2007 Michael  Marčák
10. 8. 2007 Britský meteorologický úřad předpovídá nejprve klid, pak rekordní teploty
10. 8. 2007 Americká krize s hypotékami destabilizovala světové finanční trhy
10. 8. 2007 Spolupráce Číny, Kanady a Íránu aneb jak se dělá politika
11. 8. 2007 Dominus flevit Zdeněk  Bárta
10. 8. 2007 Jak důležitá je pro ČR ochrana práv k duševnímu vlastnictví? Ludmila  Štěrbová
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
10. 8. 2007 Český rozhlas bojkotoval práci vyšetřovatelů v kauze Kubice - "po zralé úvaze" Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Zveřejnění Kubiceho zprávy poslancem Severou: úmysl, či nedbalost? Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Města změny - jak se britská města připravují na ropný zlom Jindřich  Kalous
10. 8. 2007 Privatizace ČEZu - rozumíte tomu někdo? Vladimír  Mikuša
12. 8. 2007 Michael  Marčák
10. 8. 2007 Letní konverze tlumočnice v milenku, milenky v partnerku a partnerky za týden v manželku Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Nezcizoložíš Jan  Potměšil
11. 8. 2007 Protest!
10. 8. 2007 Prinútili sme politikov hovoriť Radovan  Geist
10. 8. 2007 Velmi podivný předobraz současných ekonomických reforem Vladislav  Černík
10. 8. 2007 Radio Wave má dvojnásobek posluchačů, než celý Region Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Cestování časem by mělo být možné...
10. 8. 2007 Na bavorsko-české hranici byla otevřena výstava o koncentračním táboře Flossenbürg Richard  Seemann
10. 8. 2007 Pampelišky Ivan  Wernisch
10. 8. 2007 Mateřství a vzdělání, aneb Proč se toleruje, že mužům chybí odpovědnost? Uwe  Ladwig
10. 8. 2007 Lékaři spolu s pacienty bojují s nemocí Petr  Wagner
9. 8. 2007 Lékaři kontra pacienti Věra  Říhová
10. 8. 2007 Fanouškovský překlad Harryho Pottera HP 7 CZ podlehl právníkům Štěpán  Kotrba
10. 8. 2007 Afghánistán: Aktivity Mezinárodního výboru Červeného kříže od ledna do června 2007
10. 8. 2007 Jak je to vlastně se "skupinou obyvatelstva"? Ondřej  Ivanek
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům
9. 8. 2007 Američané odhalili autora Bagdádského deníku - prý psal lži
9. 8. 2007 Vymřel: Delfín, kterého zlikvidovali lidé
8. 8. 2007 Má smysl XBR radar bez antiraket? Stanislav  Kaucký