15. 9. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 9. 2006

Český tisk dne 14. září 2006

Tak si zase, po delší době, vezměme k ruce české deníky z jednoho data, včerejška, čtvrtka 14. září. Jak vypadaly?

Ve srovnání s naší poslední podrobnější analýzou z předvolebního období uprostřed jara "Aktivismus a vulgárnost" z novin tentokrát zmizela tak silně viditelná tehdejší předvolební hysterická snaha voliče ovlivňovat tak, aby hlasovali podle přání šéfredaktorů i novinářů listu. Že by to bylo proto, že nyní už není předvolební období? (Anebo je?) Anebo, pokud je, dospěli snad novináři k závěru, že volební preference občanů stejně neovlivní?

Dobrou práci tentokrát odvedla - v posledních dnech Mladá fronta Dnes, když ve středu zveřejnila svých "Deset otázek Mirku Topolánkovi", týkajících se pochybných aspektů jeho podnikání a donutila je na ně odpovědět. V této souvislosti je zcela ubohá politika deníku Právo, který se tak usilovně snaží "nedělat reklamu" svému soupeři, MFD, až je to absurdní - Právo ve čtvrtek na titulní straně směšně píše "[Topolánek] předložil odpovědi na deset otázek, které se objevily v médiích". (podtrhl autor) Nepůsobilo by to ku prospěchu Práva, kdyby v sobě našlo trochu velkomyslnosti a přiznalo, že tentokrát jeho soupeř to s těmi otázkami udělal dobře? Nebo někteří čeští novináři prostě v sobě velkomyslnost nemají a netuší, že by i jim mohla třeba prospět v tom lítém konkurenčním boji? Citovat zdroj není újma své vševědoucnosti a neomylnosti, ale součást profesionální etiky.

Mladá fronta Dnes si také při zpracování Topolánkových odpovědí počínala ze všech českých deníků nejprofesionálněji, totiž nejobjektivněji a nejvěcněji. Publikovala Topolánkovy odpovědi a pak věcnou analýzu toho, co Topolánek nevysvětlil, z pera Lucie Tvarůžkové a Zuzany Janečkové. Žádné jiné noviny ve čtvrtek se této analýze MFD nevyrovnaly - zvlášť slabé bylo Právo, například v komentáři Alexandra Mitrofanova, který celou záležitost jen mlhavě okecával. Lidové noviny a Hospodářské noviny si zase nemohly odpustit kopnout do Paroubka - to už je tak trochu tik. Působí to poněkud směšně, jedná-li se o Topolánka - vždycky za to vlastně může "náš nepřítel Paroubek", že?

Ze skandálu kolem Topolánka je mimochodem zjevné, z jakých asi lidí se rekrutují dnešní čeští politici - podnikatelští "přátelé" jim po ekonomickém neúspěchu odpustí dluh hned 10 milionů Kč - prostě jen tak, jako by nic, vždyť o nic nejde. To se přece děje každý den každému z nás, že?

Škoda jen, že MfD v posledních dnech odmítla publikovat varování před hysterickým antikomunismem od Jiřího Peheho i od Jiřího Davida - a tím znovu prokázala svou předpojatost. Jak může probíhat veřejná diskuse, když některé názory MfDpředem vylučuje? A proč? Peheho článek posléze vyšel v Literárkách, Davidův v HN.

Je jasné, že se v těchto dnech skoro nic neděje - celkově však české deníky působí pozoruhodně intenzivním zápecnictvím - zabývají se, s odpuštěním prkotinami. Atmosféra, která z jejich stránek vyvstává, je atmosféra hašteření většinou o podružnostech, které se nezdají významné ani pro politiku státu, ani pro občany a jestliže se někdo na dnešní noviny podívá za půl roku, bude překvapen, jak psaly o ničem. Proč má Právo potřebu psát na titulní (!) straně o tom, že byli v Peru "zadrženi dva Češi za pašování šesti kil kokainu"? Je to skutečně ta nejdůležitější zpráva o Jižní Americe? Vím, že Právo nahání čtenost tím, že si hraje na černou kroniku, ale patří tato zpráva skutečně na titulní stranu?

Rekordně nejsměšnějším článkem ve čtvrtečních novinách byl "pokus" Jana Rejžka v MfD, v němž autor nadával Jaroslavu Hutkovi za to, že svou "válkou proti terorismu" Bush bojuje proti abstraktní věci, totiž "hrůze". Na rozdíl od Rejžka je Jaroslav Hutka chytrý - poznal, o co jde. Rejžek mu neinformovaně za to nadává zcela mimo kontext - bez vědomí o probíhajícím mezinárodním diskursu (o něm se ovšem Rejžek informovat mohl, protože anglicky umí, zahraniční tisk však zřejmě nečte), přestože Hutka jen z vlastní iniciativy přesně poukázal na to, co je v mezinárodním prostoru známo už dávno... Rejžkův pologramotný pokus jen znovu ilustruje, jak tristně nízká je úroveň domácího českého diskursu, izolovaného od vnějšího světa...

Nejplytčejší byly v MfD a v Lidovkách rozhovory s Jaromírem Jágrem - v podstatě úplně stejné texty a oba stejně zbytečné. Důležité bylo napopak v Lidovkách téma silničního zákona a bodového systému a pošetilých snah současné vlády ho změkčit. Lidovky k tomu záslužně publikovaly názor Jana Weinbergera, dopravního psychologa z Centra dopravního výzkumu, který prokázal, že věci opravdu rozumí - a že politikové ohrožují životy lidí tím, že kazí něco, co si řádně neprostudovali a nedali tomu šanci na dlouhodobější vyzkoušení, jen proto, že podléhají populistickému tlaku infantilních mužů, kteří "chtějí jezdit rychle". Rozumný byl i text Ondřeje Neffa, který byl v létě v Americe a prakticky si tam vyzkoušel, jaká omezení fungují tam. Souhlasím s Neffem, když poukazuje na to, že v Americe je především jasně vidět, jaká rychlostní omezení kde platí. Je tomu tak i v Británii: tam, kde je omezená rychlost, je malá značka s tímto omezením na každém sloupu veřejného osvětlení. U tohoto tématu byla analýza Lidovek zase lepší než v MfD, která v podstatě napsala jen, že ODS chce na dálnici povolit 160 km v hodině.

Zajímavé je, že nikomu nepřijde podivné, že nová vláda ODS provádí razantní kroky (např. vyhazování šéfa Národního divadla) - i když je zcela bez mandátu.

                 
Obsah vydání       15. 9. 2006
17. 9. 2006 Papež udělal chybu, ale islámští představitelé se chovají nepřijatelně
16. 9. 2006 Muslimové požadují omluvu od papeže
16. 9. 2006 Co dokáže novinářská tupost Štěpán  Kotrba
15. 9. 2006 Zbývají už jen čtyři roky na záchranu této planety?
15. 9. 2006 Televize BBC: Bush chce "speciální vojenské tribunály", aby nevyšlo najevo, že byli obvinění mučeni
15. 9. 2006 Mexiko: ústavní právo na odvolání vlády Eva  Malířová
14. 9. 2006 Bylo chybou, že Blair v Libanonu nepožadoval okamžité příměří
15. 9. 2006 Česká republika podepsala kontrakt na společný nákup vojenských letadel bez výběrového řízení, aniž o tom věděla česká veřejnost či český Parlament Jiří G. Müller
15. 9. 2006 Koupí si nové země NATO od Američanů staré železo? Štěpán  Kotrba
15. 9. 2006 Julínek, ach ten Julínek Irena  Ryšánková
14. 9. 2006 Český tisk dne 14. září 2006 Jan  Čulík
15. 9. 2006 Blázen Bohuslav  Reynek
15. 9. 2006 Podkuřovat kojencům se nesmí
15. 9. 2006 Příliš mnoho pozornosti motivům mocných a příliš málo jejich možnostem Pavel  Urban
15. 9. 2006 Clare Shortová čelí vyloučení z Labouristické strany
14. 9. 2006 Clare Shortová: Rozhodla jsem se odstoupit, abych mohla říkat pravdu
14. 9. 2006 Nečasova válka: za spojence má nadnárodní penzijní fondy Miroslav  Opálka
14. 9. 2006 Viditelné zklidnění v chrámu svatého Víta
14. 9. 2006 O čem to je... Ladislav  Žák
14. 9. 2006 Pornografie mě vyhnala z britského námořnictva, stěžuje si vojenský kaplan
14. 9. 2006 Americké základny: okinawská noční můra Nikola  Čech
14. 9. 2006 Úsvit éry vodíka Juraj  Mesík
14. 9. 2006 O Pepovi a Maxovi Alex  Koenigsmark
14. 9. 2006 11. září: Jsem konspirační teoretik? Jiří  Jírovec
14. 9. 2006 Causa Brožová: Ústavní soudci kritizují vlastní nález jako nezákonný Martin  Ondreját
14. 9. 2006 Médiá -- babylon krivých zrkadiel Alex  Komnen
14. 9. 2006 Výkřiky bolesti od mučených osob se znovu ozývají z Abu Ghraib
22. 11. 2003 Adresy redakce
4. 9. 2006 Hospodaření OSBL za srpen 2006