25. 7. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 7. 2006

Nepřítel v přírodě

Tajná válka za závojem

Hluboko v našem podvědomí je skryt jako závoj náš nepřátelský postoj k přírodě. Byl nám velmi dlouho vštěpován (v podstatě námi samými). Z báze tohoto postoje si v ní počínáme jako v nepřátelském území plném nebezpečí. Naším nepřítelem se stala krajina, voda, les, rostliny, hmyz, zvířata, ptáci a především lidé. Ačkoliv přírodu rádi navštěvujeme a chováme se k ní na základě rozumu a citu přívětivě, přesto je hluboko v našem podvědomí schován dávno zapomenutý nevraživý předsudek, který jako závoj zakrývá náš nejpůvodnější a tajemný vztah k ní.

Dokud tento prastarý předsudek nevyzvedneme na denní světlo vědomí, neseznáme jej a na základě pravdivého poznání neupravíme svůj vztah k přírodě i lidem, tak náš postoj nebude nikdy správný a harmonický. Dokud nebudeme v přírodě poznávat sami sebe, náš pohled na ni bude stále zamžený. Bude jej zastírat závoj nevyspělé pózy, snad uražené ješitnosti.

Na přírodu se díváme očima vyhlížejícími z klece našeho zevního vzdělání a kultury. Jdeme lesem nebo loukou a nevidíme nic jiného, než fádní zeleň. Náhle nás zaujme nějaká rostlina a my vítězoslavně zvoláme: "To je koniklec!" Ano, známe naučený název rostliny (lat. Pulsatilla ) a tak tuto znalost názvu považujeme za pochopení celé rostliny. Je to ovšem nesmysl. Kromě informací posbíraných a přilepených na tento název v kartotéce naší mysli, nevíme o onom zázraku přírody vůbec zhola nic.

Museli bychom se dokázat svým vědomím vtělit do koniklece. Tuto schopnost jsme však jako vážení a civilizovaní lidé již dávno ztratili. A zapomněli jsme, že jsme ji ztratili. Nemůžeme ji potom pochopitelně ani hledat, když o ní nevíme a neschází nám, ačkoliv nám ve skutečnosti převelice mnoho schází.

Pozorujeme zeleň na břehu rybníka a podsouváme jí náš skrytý nepřátelský postoj. Nevědomky se domníváme, že i vegetace bojuje o život v nepřátelském prostředí, tak jako my kulturní lidé. Nevidíme, že díky souhře všech organizmů (biocenóze) se za pár měsíců vyčistí námi přehnojený rybník. Díváme se na vodu a protože neplaveme, tak nevnímáme, že je velmi špinavá. Místo rybníka vidíme nádrž na vodu a ryby. Vodu přehnojíme a ryby překrmíme, abychom zvýšili výnos. Za zisk pojedeme k vodě, k moři. Podivný proces nijak nenaruší náš poklidný spánek a předsudek.

Slova jednoho spisovatele (Forrest Carter), o lidech postižených ekonomikou, jsou více než výmluvná: "Nevidí les, ale prkna a peníze.". A podle toho se také chovají a smutná slova o našem vztahu k přírodě jim zní nadmíru směšně.

Naše zapomenutí je obrovské a hluboké. Dříve, velmi dávno, žil člověk v souladu s přírodou. Její děti před ním neutíkaly hrůzou a strachy. Divoká příroda tehdy vlastně neexistovala. Tuto z ní učinil člověk, když své životní prostředí začal až příliš účelově třídit. Kámen i rostlina přestaly být živé. Brzy přestala být živá zvířata a ptáci. A potom člověk. Ekonom (Hospodin) v nás pak jedněm vyčítá divokost a druhým malou chovnou produkci. Člověk tvrdí, že divoká příroda je divoká odjakživa ze své vlastní povahy a podstaty. Zapomněl na to, že ji k obrazu svému, ve vztahu k nám lidem, takovou učinil.

Chceme stále zdokonalovat přírodu a sebe, ale nějak se nám to nedaří (Neboť ve skutečnosti chceme donekonečna ekonomicky rabovat). Místo toho neustále nevraživě bojujeme s životním prostředím i se sebou v druhých. Přitom se však stal zázrak. Můžeme jako lidé chodit po zemi, potkávat druhé lidi, zvířata, ptáky, stromy, rostliny, řeky, hory a skály. Můžeme v nich poznávat sami sebe. Co bychom měli chtít ještě více? Dříve se tomu říkalo láska. Nějak nám to však všechno nestačí. Potřebujeme ještě konzum, entertainment a ekonomiku. Nějak jsme upadli a otupěli nebo jsme ještě dost nevyspěli a nezbystřeli.

Zapomněli jsme na svůj původní vztah k přírodě a k lidem. Nic nám název toho vztahu neříká a tak jej snadno bagatelizujeme a zesměšňujeme. Vůbec ale nevíme čemu se posmíváme. Museli bychom jej napřed zažít, ale toho jsme zcela neschopni díky své otupělé nedostatečnosti. Museli bychom napřed tento závoj odstranit. Ale zatím o něm ještě nevíme. A navíc se bojíme za tento závoj podívat. Čeká nás tam velmi depresivní poznání.

Spotřeba, zábava a obchod mají nahradit a zakrýt naši nedostatečnost. Nemůže se to však nikdy podařit. Poživačnost, rozmařilost a mamon náš handicap jenom zvětšují. Měli bychom by se místo toho léčit. Měli bychom hledat způsoby léčení své vážně nemocné bytosti. Komerční prostředí nám v tom příliš nepomůže. Pouze lidskou nedostatečnost záměrně hýčká, pěstuje a především využívá. Zbytečné jsou v tomto případě převraty, války, věda, technika a medicína. Tyto naše děti vážnou chorobu lidské bytosti nijak nevyléčí. Nemohou nikdy v našem nitru nalézt dávno zapomenutý závoj nepřátelského odporu k přírodě, k druhým lidem a především k sobě. A nemohou za ním najít náš původní vztah.

V přírodě nejsme my lidé v žádném nepřátelském prostředí. Mnohem více je pravdou, že když jsme v přírodě my lidé, tak je tam nepřítel...

                 
Obsah vydání       25. 7. 2006
25. 7. 2006 Jednotka dočasnosti: jeden furt Ivan Odilo Štampach
25. 7. 2006 Nelezte Americe kamsi, požadují od Blaira britští voliči
25. 7. 2006 OSN: Libanonští civilisté jsou v drastické situaci
25. 7. 2006 Po pěti letech, rozhovory o světovém obchodu těsně před zhroucením
25. 7. 2006 Cena atómovej energie Matúš  Holý
25. 7. 2006 Smějí novináři porušovat zákon? Jiří  Pehe
25. 7. 2006 Nepřítel v přírodě Sandra  Wain
25. 7. 2006 Artěk 2006 Milan  Cimburek
25. 7. 2006 Rozhlas podporuje open source formáty Ogg Vorbis a SMIL Štěpán  Kotrba
25. 7. 2006 Digitální rozkoš Štěpán  Kotrba
25. 7. 2006 Encyklopedický tisk Štěpán  Kotrba
25. 7. 2006 Začátek balady, konec říkanky Sylvie  Richterová
25. 7. 2006 Následky použití Jiří  Dobrovolný
25. 7. 2006 Ďalší "úspech" Bushovej zahraničnej politiky
24. 7. 2006 Somálsko -- skrytý boj o ropu Lukáš  Lhoťan
25. 7. 2006 Hraběnka Bathoryová v Praze Václav  Dušek
24. 7. 2006 Nevím, čemu se divíme Jindřich  Kalous
24. 7. 2006 Silicon doubler Štěpán  Kotrba
24. 7. 2006 NE základnám
24. 7. 2006 Michael  Marčák
24. 7. 2006 Abú Hamza Muhádžir: Nový vodca Organizácie al-Qá'ida v Mezopotámii Jaroslav  Drobný
24. 7. 2006 Když víra nahrazuje úsudek František  Hezoučký
25. 7. 2006
24. 7. 2006 A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu Jan  Čulík
23. 7. 2006 Jak je těžké natáčet "cizí" filmy v Čechách Jan  Čulík
23. 7. 2006 Filmovku zahájila africká politická agitka Jan  Čulík
22. 7. 2006 Zvoník u matky Boží -- výtvarně pozoruhodná inscenace, scénářem méně Jan  Čulík
24. 7. 2006 Potíže růstu -- aneb jak klamat svět Václav  Dušek
24. 7. 2006 Izraelský útok na Libanon je cestou zpět v dějinách Bohumil  Kartous
24. 7. 2006 Usmrceni na cestě do bezpečí
23. 7. 2006 Jak se česká vláda přestala bát, a začala mít ráda základnu... Jaroslav  Pour
24. 7. 2006 Libanonská kríza Frank  Simoulay
25. 7. 2006 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. -- 15. července 2006
25. 7. 2006 Zastavte válku proti Íránu dříve, než začne!