3. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 3. 2006

Čečensko není Rusko

Tomáš Jurčík

V přímém přenosu na ČT24 u příležitosti návštěvy prezidenta Putina v Praze vedle Michala Kubala a Džazairiho byla přítomna i ruská novinářka Natalia Sudlianková*). Pokud se mluvilo o hospodářské spolupráci, většinou se všichni tři shodovali. Avšak při diskusi o Čečensku se s Džazairim dostávala do sporů.

Potlačování boje Čečenců za svobodu zdůvodňovala tím, že jde o ruskou zemi a je proto věcí Rusů, jak se rozhodli problémy vyřešit. Na námitky, že z Čečny byli vykázány humanitární organizace, tvrdila, že jejich pracovníci mohli pomáhat teroristům. Ani jednou nepadlo slovo povstalci, protože ne všichni bojovníci za svobodu Čečenska jsou teroristi. To, že jsou integrováni a mučeni i nezletilí chlapci, zdůvodňovala tím, že nepoznali žádnou práci, proto je nutno je naučit pracovat. V bývalém Sovětském svazu s takovými zařízeními měli mnoho zkušeností. To, že se do Čečenska nedostanou ani Rusové, aby se nemohli na vlastní oči přesvědčit o tom, co se skutečně děje, se té novinářce povedla perlička, protože prý i Čečenci jsou přeci Rusové!

Mluvila i o staleté a tisícileté ruské státnosti, o potřebě národní hrdosti, o potřebě přátelství mezi slovanskými národy. Obhajovala i pravdivost Putinova tvrzení o tom, že rozpad Sovětského svazu byl největší katastrofou 20. století. Že by tak rychle zapomněli na hrůzy občanské války a Velké vlastenecké války, jak nazývali druhou světovou válku? Cožpak může soudný člověk něco tak nesmyslného myslet vážně?

Obhajobu zdůvodňovala tím, že se najednou nemohou stýkat rodiny z bývalých sovětských republik. Pro nás, kteří jsme se ihned po rozdělení Československa bez problémů mohli vzájemně navštěvovat jen s občanským průkazem, je to nepochopitelné. Jaké asi bylo to přátelství národů Sovětského svazu, když mezi sebou po rozdělení okamžitě vytvořili obtížně prostupné hranice?

Představitelé Ruska, které nemělo síly ani na to, aby ještě jako SSSR zpacifikovalo Afghánistán, věděli, že začít válku proti kavkazským, středoasijským a pobaltským republikám, které se chtěly osamostatnit, by pro Rusko znamenalo obrovské materiální a lidské ztráty a tím i ztrátu velmocenského postavení. Zachovali se moudře a cestou nejmenšího odporu dali svým koloniím samostatnost. Ve větší či menší míře všichni se všemi spolupracují zejména v ekonomice.

Natalia Sudlianková by si měla zopakovat některá díla velikánů ruské literatury, jakými byli například Puškin, Lermontov , Lev Tolstoj a jiní, kteří část svého života prožili jako příslušníci dobyvatelských armád na Kavkaze. V jejich dílech zní i skrytý obdiv k hrdinství Kavkazanů a jejich touze po svobodě. Jen zaslepení Rusové neviděli, či spíše nechtěli vidět, že nejsou vítanými hosty, nýbrž okupanty. Bohužel i dnes se mnozí domnívají, že jejich nezištná pomoc nebyla doceňována, že sami Rusové trpěli nedostatkem proto, aby jim pomohli dostat se na vyšší úroveň. Těch, co chtěli vidět a viděli, bylo a dosud je příliš málo na to, aby dosáhli uvědomění, že i severokavkazským republikám je nezbytné dát svobodu. Úplného vyhlazení "nepřátelských" národů nedosáhla ani stalinská genocida, nepodaří se to ani současným ruským vládcům. Čím dříve si uvědomí, že národy, které dostanou svobodu, se mnohem dříve stanou pro bývalého utlačovatele všestranně výhodným partnerem, než potlačovaný národ, tím lépe pro obě strany. Tím dříve přestanou vynakládat obrovské prostředky na stejně marnou válku, jako byla ta v Afghánistánu.

Severokavkazané nikdy nebyli Rusové a nikdy jimi nebudou. Ani jejich země nikdy nebyly ruské. Vždy byly a stále jsou jen a jen ruskými koloniemi. Zatímco západní koloniální mocnosti už nedrží násilím žádná území, současné Rusko se chová mnohem hůře než jeho carští předchůdci. Tvrzení Sudliankovové, že Rusko musí v Čečensku zůstat, protože tam jsou nutné mnohamiliardové investice na obnovu, je pravdivé jen částečně. Protože pokud tam Rusové budou, mír tam nebude. Až odejdou, budou ty investice mít smysl.

Z Čečenců jde strach. Umějí nečekaně a potichu zabíjet. Učili se to celá staletí, učí se to i dnes. Proto je najímají nejrůznější zločinecké bandy. Čím dříve bude Čečna svobodná, tím dříve ztratí smysl jejich boj. K nejhorším důsledkům ruské okupace Čečenska patří to, že mnozí začínají aktivně sloužit mezinárodnímu terorismu.

*) Natalia Sudlianková není Ruska, ale Běloruska, pracuje pro běloruskou redakci RFE/RL...upozorňuje Michal Šulc z RFE/RL.

                 
Obsah vydání       3. 3. 2006
4. 3. 2006 USA přesunují zdroje z Evropy do Asie
3. 3. 2006 Noviny do kamen Josef  Provazník
5. 3. 2006 Skandalizace jako metoda Zdeněk  Bárta
3. 3. 2006 Kdo kolik na světě vydělává
3. 3. 2006 Pokračování útrap u Eurotelu Jan  Čulík
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil
3. 3. 2006 Sdílím rozhořčení nad českým tiskem Darina  Martykánová
3. 3. 2006 Novináři v ČR: O jedno celé civilizační období před zaostávajícím kapitalismem Bohumil  Kartous
3. 3. 2006 Nechte Lidovky i MFD na pokoji!
3. 3. 2006 Tiramisu
3. 3. 2006 Podvodné emaily už i v češtině Filip  Rožánek
3. 3. 2006 Názorová jednostrannost českého tisku
3. 3. 2006 Ať žije USA!
3. 3. 2006 Účelový a lživý článek, zaměřený proti KSČM
3. 3. 2006 KSČM: Rvačka o střechu nad hlavou Štěpán  Kotrba
3. 3. 2006 Mladí komunisté mažou ve svém programu revoluční nadšení Štěpán  Kotrba
3. 3. 2006 * * * Martin  Vokurka
3. 3. 2006 Česká média ignorují vážné problémy geneticky modifikovaných potravin
3. 3. 2006 PRÁVO se zřejmě večerníkem stát nechce Oldřich  Průša
3. 3. 2006 Čečensko není Rusko Tomáš  Jurčík
3. 3. 2006 Evangeličtí kazatelé se neštítí homosexuálů Petr  Baubín
3. 3. 2006 George Bush byl předem varován, že hurikán Katrina způsobí v New Orleans katastrofu
3. 3. 2006 O základní organizaci lovců mamutů Karel  Moudrý
2. 3. 2006 O nesrozumitelnosti kulicha a měřítku Amundsenovy konzervy Karel  Moudrý
3. 3. 2006 Sir Menzies Campbell šéfem britských liberálních demokratů
3. 3. 2006 Lékaři připravují pochod na Berlín Richard  Seemann
2. 3. 2006 Aktivismus a vulgárnost Jan  Čulík
2. 3. 2006 Kafkovská zkušenost s Eurotelem Jan  Čulík
2. 3. 2006 Lidovky zprávu o Špidlově iniciativě měly
2. 3. 2006 Deset omylů pana prezidenta
3. 3. 2006 Bouřkové mraky mohutní Immanuel  Wallerstein
2. 3. 2006 Hantec Milan  Cimburek
2. 3. 2006 Slovník brněnskýho hantecu
aneb co s minoritou v Evropské unii?
2. 3. 2006 Cenná ekonomická analýza korupce ve zdravotnictví je bohužel občas vulgární a anonymní Milan  Valach
1. 3. 2006 Pětatřicátníci, kominíci a trpaslíci Karel  Dolejší
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce