3. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 3. 2006

Mladí komunisté mažou ve svém programu revoluční nadšení

Komunistický svaz mládeže (KSM) upravil svůj politický program, který byl podle ministerstva vnitra v rozporu se zákonem o občanských sdruženích. Vnitro změny vyhodnocuje, vyjádřit by se mělo do dvou týdnů, psala včera ČTK a dnes nad tím budou nejspíš povinně mudrovat všichni novinoví "komentátoři".

Nový text předali zástupci sdružení ministerstvu ve středu. "V programu jsme zpřesnili asi tři slova, aby přesněji vystihoval naše původní myšlenky a neumožňoval jiný výklad," řekl ČTK tajemník KSM Zdeněk Štefek.

Například původní slova o tom, že KSM usiluje o revoluční svržení kapitalismu tak nyní nahradilo vyjádření "stojíme na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu." Podle Štefka by již nikdo neměl z programu vyvozovat, že mladí komunisté usilují o násilný převrat. "Revoluční změnu společnosti vnímáme jako kvalitativní proměnu, která musí být provedena z vůle většiny lidí," řekl Štefek pro ČTK.

Stanovisko ministerstva vnitra by podle mluvčí Radky Kovářové mohlo být vypracováno do dvou týdnů. "Pokud bude vše v pořádku, žádné řízení nebude zahájeno. Pokud ne, záleží na charakteru nedostatků. V případě těch nejzávažnějších bychom zahájili řízení o rozpuštění sdružení," řekla Kovářová.

Pubertální KSM se svými aktivitami dostal i do hledáčku Bezpečnostní informační služby (BIS), která ji v roce 2003 i 2004 řadila mezi levicově extremistická sdružení. Ve své výroční zprávě BIS uvedla, že mezi skupinami vycházejícími z marx-leninské ideologie zaznamenala příklon k radikalismu. "Příkladem mohou být zejména mladí lidé z KSM, kteří zastávají většinou rigidní ideologické postoje. V jejich prostředí vznikly veřejně publikované apely ke zvýšení revolučnosti KSČM," dopustila se BIS politologického výletu do oblastí, které zná povětšinou z doslechu. Nebo si o nich čte na internetu v Mladé Pravdě...

BIS totiž stejně neinformovaně a stejně hloupě "odsoudila" mezi extremisty i Iniciativu za sociální fóra. A když se pražský zastupitel Miroslav Prokeš ozval, z vládních kruhů se opakovaly hloupé floskule. Přímo z úst premiéra. Stížnost, sepsaná jménem Společnosti pro evropský dialog na klasifikaci Evropského sociálního fóra ve výročních zprávách ministerstva vnitra a BIS, byla podkladem k parlamentní interpelaci. Uvádí se v ní, že dnes existují sociální fóra na různých úrovních, lokálními počínaje a celosvětovými konče. Účastní se jich zástupci širokého spektra organizací, hnutí či iniciativ a střetávají se zde jak organizace politické, tak i odborové, organizace mládeže, ochránců lidských práv, dále pak skupiny ekologické či antirasistické, až po organizace extremistické. Britské listy byly přítomny na zasedání Pražského sociálního fóra a mimo jednoho pubescenta a s ním souhlasícího místopředsedy KSČM Exnera se dokonce nikdo radikálně neprojevoval. Za krotkost dialogu o sociálním vyloučení, bezdomovectví a neřešení ekologických a sociálních problémů by se nemusela stydět ani programová konference ČSSD. Tedy pokud i ČSSD nepovažují někteří pracovníci BIS za extremistickou...

Ony vyhraněné ideologické postoje, které vybočují z ústavních, zákonných norem, vyznačují se prvky netolerance a útočí proti základním demokratickým principům, jak jsou definovány v českém ústavním pořádku a v Listině práv a svobod, které upřesnil ve své odpovědi na interpelaci premiér Jiří Paroubek, jsem nezažil. Debaty o revoluci a vývoji světa v čase globalizace ano. Nikoliv však v jiné podobě, než v jaké se o téamtu revoluce (kvalitativní změna společnosti, dosažená "skokem"; nahrazení vlády jedné třídy vládou třídy jiné; zásadní změna či převrat společenského řádu, na němž mají rozhodující podíl na dění široké vrstvy obyvatelstva) diskutuje na kdejaké vysoké škole v rámci společenských věd. Jak podmínky extremismu svými ČINY (zločiny snů a přání ještě nejsou popsány v trestním zákoníku) naplňují české pseudoradikálně krotké levicové organizace, působící v rámci Evropského sociálního fóra, premiér nespecifikoval. Nespecifikoval je ani ministr vnitra, který to přece musí vědět. Jako evangelický farář má také diametrálně jiný názor na některé věroučné otázky, než katolický stolec. Já jsem zato na sociálním fóru zažil lidi, kteří si uvědomují problémy industriální a hodnotově liberální civilizace o něco neuralgičtěji, než ti líní a hloupí tajní, kteří hlídkovali před vchodem do FTVS UK v budově bývalé "Sorbonny" ve Vokovicích aby si fotografovali vycházející účastníky a novináře.

Pokud se za extremistické budou nadále považovat seriózní diskuse o nekapitalistických alternativách vývoje ve světě včetně alternativy sociální revoluce, která by mohla reálně přijít z ožebračovaného a korumpovaného třetího světa, hlásím se mezi extremisty. Protože na stránkách Britských listů, které si prozatím nikdo na seznam extremistů dát nedovolí, se diskutují témata bez toho, abychom se chodili ptát místních Brettschneiderů, jestli můžeme. Vychází zde studie studentů vysokých škol o revolučních hnutích v Latinské Americe, informace o protestech proti kácení pralesů či šíření zbraní, informace o stanoviscích jednotlivců i států, které nesouhlasí s okupací svých zemí - jednou Američany, podrué Rusy. Tato diskuze se vede i na stránkách řady médií v Británii, Francii, Německu. V České republice není kde.

A pokud označím ministra vnitra či pracovníky BIS za neschopné hlupáky, mám pro to vždy důvod. Hledá se lehce. Není to výraz extremismu, ale konstatování stavu institucí, které si jako občan platím, aby mne chránily. A jejich šéfy jako občan hodnotím. Ať již je tím hodnocením prozrazený a zdokumentovaný diletantnský nábor mladých agentů z řad studentů FSV UK, maskovaný jako seminář katedry knihovnictví či tentýž seminář na bohoslovecké fakultě, případně diletantsky naplánované a diletantsky provedené bojové cvičení tisícovky policistů na louce u Tachova. CzechTek ani Nina Krásenská bezpečnostním institucím České republiky dobré jméno nedělají. Hlupáctví, vtělené do stíhání dětí za "online" překlad Harryho Pottera či trestuhodná nedbalost při raziích na arogantního podnikatele Krejčíře také ne. Lživé výpovědi policistů před soudem jsou ostudou policie. Propojení soudců a státních zástupců se zločinem a napomáhání zločincům v soudcovských talárech či policejních uniformách také není vizitka demokracie, ale liberálního přítupu k ne-spravedlnosti.

Arogance neschopné předsedkyně Nejvyššího soudu, která se přitom po svém odvolání chce soudit s prezidentem, je do nebe volající. Česká kontrarozvědka maskuje zase svou operační neschopnost a za peníze daňových poplatníků pouze vytváří nafouknuté mediální bubliny. Jednou je to o ohrožení země teroristy, podruhé o levicovém extremismu pomocí dezinterpretace textů internetových stránek nebo novinových článků, postahovaných třebas i z Britských listů.

Britské listy měly více než dva roky na svých stránkách speciální "alertovou" obrazovku, která se objevovala pouze pracovníkům BIS, kteří si četli Britské listy v "přísně tajné" práci.

Vážení agenti BIS, přejeme vám při čtení článků na severu Britských listů příjemný a nikým nerušený pobyt.

Redakce

        Ano                       Ne                   Storno    

Správná odpověď, po které si mohlí "tajní" tajní postoupit dál a číst si v Britských listech, byla pouze jedna.

Aniž by pochopili, co jim tím chceme naznačit, odklepávali "tajní" tajní každé ráno zoufale ono Ano po celé dva roky a četli si pak "nerušeně" v Britských listech. A tito lidé se chtějí autoritativně vyjadřovat v samozvané roli politologů. Pánbůh jim sice nadělil funkce a vláda jim dala razítko, ale nikoliv inteligenci a autoritu. Protože ta nepřichází sama, musí se odpracovat. Poctivě, ne výkřiky do médií.

                 
Obsah vydání       3. 3. 2006
4. 3. 2006 USA přesunují zdroje z Evropy do Asie
3. 3. 2006 Noviny do kamen Josef  Provazník
5. 3. 2006 Skandalizace jako metoda Zdeněk  Bárta
3. 3. 2006 Kdo kolik na světě vydělává
3. 3. 2006 Pokračování útrap u Eurotelu Jan  Čulík
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil
3. 3. 2006 Sdílím rozhořčení nad českým tiskem Darina  Martykánová
3. 3. 2006 Novináři v ČR: O jedno celé civilizační období před zaostávajícím kapitalismem Bohumil  Kartous
3. 3. 2006 Nechte Lidovky i MFD na pokoji!
3. 3. 2006 Tiramisu
3. 3. 2006 Podvodné emaily už i v češtině Filip  Rožánek
3. 3. 2006 Názorová jednostrannost českého tisku
3. 3. 2006 Ať žije USA!
3. 3. 2006 Účelový a lživý článek, zaměřený proti KSČM
3. 3. 2006 KSČM: Rvačka o střechu nad hlavou Štěpán  Kotrba
3. 3. 2006 Mladí komunisté mažou ve svém programu revoluční nadšení Štěpán  Kotrba
3. 3. 2006 * * * Martin  Vokurka
3. 3. 2006 Česká média ignorují vážné problémy geneticky modifikovaných potravin
3. 3. 2006 PRÁVO se zřejmě večerníkem stát nechce Oldřich  Průša
3. 3. 2006 Čečensko není Rusko Tomáš  Jurčík
3. 3. 2006 Evangeličtí kazatelé se neštítí homosexuálů Petr  Baubín
3. 3. 2006 George Bush byl předem varován, že hurikán Katrina způsobí v New Orleans katastrofu
3. 3. 2006 O základní organizaci lovců mamutů Karel  Moudrý
2. 3. 2006 O nesrozumitelnosti kulicha a měřítku Amundsenovy konzervy Karel  Moudrý
3. 3. 2006 Sir Menzies Campbell šéfem britských liberálních demokratů
3. 3. 2006 Lékaři připravují pochod na Berlín Richard  Seemann
2. 3. 2006 Aktivismus a vulgárnost Jan  Čulík
2. 3. 2006 Kafkovská zkušenost s Eurotelem Jan  Čulík
2. 3. 2006 Lidovky zprávu o Špidlově iniciativě měly
2. 3. 2006 Deset omylů pana prezidenta
3. 3. 2006 Bouřkové mraky mohutní Immanuel  Wallerstein
2. 3. 2006 Hantec Milan  Cimburek
2. 3. 2006 Slovník brněnskýho hantecu
aneb co s minoritou v Evropské unii?
2. 3. 2006 Cenná ekonomická analýza korupce ve zdravotnictví je bohužel občas vulgární a anonymní Milan  Valach
1. 3. 2006 Pětatřicátníci, kominíci a trpaslíci Karel  Dolejší
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce