5. 4. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 4. 2005

Nejvyšší soud ČR zasáhl proti firmě Nemak

tisková zpráva Ekologického právního servisu

Nejvyšší správní soud dal zapravdu odpůrcům zahraniční investice nadnárodní společnosti NEMAK - zrušil čtyři soudní rozhodnutí.

Nejvyšší správní soud zrušil soudní rozhodnutí týkající se územního a stavebního rozhodnutí na první stavbu jedné z největších zahraničních investic nadnárodní společnosti NEMAK . Dále zrušil dvě další rozhodnutí na obslužné komunikace pro výrobní závod NEMAKU. Dal tak zapravdu GARDE -- Programu Globální odpovědnosti Ekologického právního servisu.

Nejvyšší správní soud zrušil čtyři rozsudky Krajského soudu v Ústí nad Labem, který nevyhověl žalobám podaným organizací právníků GARDE -- Globální odpovědnost Ekologického právního servisu (dále jen "GARDE -- EPS") a zemědělce pana Rajtera, jemuž zahraniční investice nadnárodní společnosti NEMAK může ohrozit jeho zemědělskou činnost.

Jde o důležitá soudní rozhodnutí, která mohou znamenat zvrat ve vývoji celé kauzy. "Doufáme, že nadnárodní společnost NEMAK bude konečně zodpovídat za své bezohledné chování, které předvádí v České republice" komentoval rozhodnutí Nejvyššího správního soudu právník Pavel Franc z GARDE -- EPS.

Kauzu charakterizuje bezohledný postup nadnárodní korporace, nezákonný postup státních orgánů včetně Ministerstva životního prostředí, které jí v tomto přístupu napomáhají, a velká liknavost při rozhodování soudů. "Především postup Krajského soudu v Ústí nad Labem nelze nazvat jinak než jako diletantský a nezodpovědný" dodává k tomu právník Vítězslav Dohnal z týmu právníků GARDE - EPS.

kontakt: Ekologický právní servis, Bratislavská 31, 602 00 Brno

Rekapitulace kauzy:

 • červenec 2001: Vláda podporuje investici NEMAKu v poslední zachovalé zemědělské oblasti Mostecka
 • V roce 2001 se na GARDE - EPS obrátila rodina sedláka Rajtera, která hospodaří v posledním zachovalém zemědělském území těžbou postiženého regionu, v okolí Havraně u Mostu. Mexická společnost NEMAK rozsáhle podporovaná investičními pobídkami se s posvěcením vlády rozhodla umístit svou továrnu na výrobu hliníkových hlav do automobilových motorů do oblasti, kde Rajterovi léta úspěšně sedlačí. Od té doby se EPS kauze intenzivně věnuje - účastní mnoha správních a soudních řízení týkajících se továrny společnosti NEMAK a průmyslové zóny Josep! h. EPS především poukazuje na nesmyslnost a nezákonnost umístě! ní zóny Joseph v dané lokalitě a zdravotní rizika spojená s továrnou NEMAKu, která bude zdrojem rakovinotvorných dioxinů.

 • srpen 2002: Ombudsman označuje odnětí zemědělské půdy pro stavbu NEMAKu za nezákonné
 • V únoru 2002 se EPS obrátil na veřejného ochránce práv, pana Otakara Motejla, který provedl šetření a dal zapravdu všem námitkám EPS a potvrdil, že tzv. odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu pro stavbu továrny NEMAKu bylo provedeno nezákonně. Odpovědné státní orgány, především Ministerstvo životního prostředí a mostecké úřady, však odmítly výsledky šetření ombudsmama jakkoliv respektovat a přezkoumat doposavad vydaná rozhodnutí.

 • říjen 2002: Místní referendum je obcí Havraň nezákonně zmařeno
 • Když poté nebyly v návrhu změny územního plánu nijak zohledněny námitky a připomínky havraňských, kteří si přáli zachovat v místě připravované zóny plochu pro hospodaření, paní Rajterová v září 2002 navrhla vyhlásit o této otázce místní referendum. Pod ! návrh na jeho konání se podepsalo více než zákonem požadovaných 30% oprávněných občanů. Tehdejší komunistický starosta Havraně však odmítl referendum vyhlásit a jeho rozhodnutí později posvětili i nově zvolení zastupitelé. Paní Rajterová proto v říjnu 2002 podala ústavní stížnost, kterou chce docílit toho, aby obec Havraň referendum vyhlásila.

 • říjen 2003: NEMAK zahajuje výrobu a žádá o její rozšíření
 • V mezidobí od podání stížnosti k ústavnímu soudu však NEMAK stihl dostavit svou továrnu (150 tisíc ks hlav ročně), která v říjnu 2003 slavnostně zahájila výrobu. Mostecký stavební úřad již v dubnu 2003 vydal územní rozhodnutí na více než desetinásobné rozšíření závodu NEMAKu (1,6 miliónů ks hlav ročně). Na základě odvolání krajský úřad sice toto rozhodnutí zrušil, ale v novém řízení již bylo rozšíření NEMAKu povoleno. Pan Rajter společně s EPS - GARDE podali žaloby.

 • prosinec 2003: Ústavní soud odmítl ústavní stížnosti
 • Ústavní soud 11. prosince 2003 vy! hlásil nečekaný verdikt, když odmítl ústavní stížnost paní Raj! terové. Značně nestandardní postup, kdy senát soud odmítl stížnost až poté, co proběhlo ústní jednání, odůvodnil soud tím, že nemohl nařídit obci Havraň, aby referendum s konkrétními otázkami vyhlásila, neboť by takto sám nahradil rozhodnutí samosprávy. Rozhodnutí soudu je nutno vzhledem k okolnostem celého případu považovat za politické.

 • duben 2004: Havraň má nový územní plán
 • Zastupitelstvo obce Havraň schválilo nový územní plán své obce, který určuje a podstatně rozšiřuje území pro průmyslovou zónu. Ministerstvo životního prostředí k tomu dalo interním přípisem souhlas, když souhlasilo, aby bylo dále zasahováno do zemědělského půdního fondu. Souhlas osobně podepsal pan ministr Ambrozek. Postupoval tak v rozporu se sliby, které dál Veřejnému ochránci práv v souvislosti s kauzou NEMAK.

 • říjen 2004: Ministerstvo životního prostředí v rozporu se zákonem nezrušilo tzv. integrované povolení pro slévárnu hliníku společnosti NEMAK EUROPE, s.r.o., která staví v Havrani! u Mostu. To vydal závěrem května 2004 Krajský úřad v Ústí nad Labem. Uvedené povolení má pro NEMAK zcela zásadní význam, protože bez něj nemůže získat stavební povolení ke svému plánovanému více než desetinásobnému rozšíření. GARDE -- EPS využilo všech právních prostředků k nápravě tohoto nezákonného stavu věcí.

 • Výstava "Příběh sedláka Rajtera - od kolektivizace ke globalizaci"

  O dramatickém osudu rodiny Rajterů pojednává výstava fotografií Ibry Ibrahimoviče "Příběh sedláka Rajtera - od kolektivizace ke globalizaci". Fotografie z výstavy získaly hlavní cenu a první místo ve své kategorii v soutěži Czech Press Photo 2003. Záštitu nad celým projektem poskytl pan Václav Havel. Výstava je v současné době k vidění v městě Tábor (více na www.sedlakjan.cz)

 •                  
  Obsah vydání       5. 4. 2005
  6. 4. 2005 Berlusconiho Itálie se otřásá v základech, levý střed dobyl 11 regionů z 13 Josef  Brož
  4. 4. 2005 USA zamýšlejí těžit hydráty metanu z mořského dna
  5. 4. 2005 Poslal nám Jan Pavel II. nějaký naléhavý vzkaz? Miloš  Dokulil
  5. 4. 2005 Stav mezi životem a smrtí se nazývá umírání Jan  Paul
  5. 4. 2005 V Británii se budou 5. května konat všeobecné volby
  5. 4. 2005 Michael  Marčák
  5. 4. 2005 Dve variácie na pálčivú tému: Prečo komunistická strana nebola vyhlásená za zločineckú organizáciu a zakázaná? Ladislav  Kováč
  5. 4. 2005 Diagnóza: komunistofobie Ivan  David
  5. 4. 2005 O hysterické reakci jednoho glasgowského Čulíka
  5. 4. 2005 Studentští autoři protivládní petice jsou praví demokraté
  4. 4. 2005 Rudá šance! (?) Martin  Škabraha
  4. 4. 2005 Nejde o to, která vláda odejde, ale o to, jaká vláda přijde Jaromír  Máša
  5. 4. 2005 Českou vládu drží u moci komouši... no a co? Jiří  Mašek
  5. 4. 2005 Prohlášení pro veřejnost Zdeněk  Jemelík
  5. 4. 2005 Michael  Marčák
  4. 4. 2005 O hysterické reakci některých pražských studentů Jan  Čulík
  5. 4. 2005 Za kým ještě mají chodit demokraté s prosíkem... a kvůli komu? Boris  Cvek
  5. 4. 2005 Michael  Marčák
  31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě
  5. 4. 2005 Den otevřených dveří v Brně při příležitosti Mezinárodního dne Romů
  5. 4. 2005 Británie: Pět milionů uživatelů broadbandu jen u firmy British Telecom
  5. 4. 2005 Parlament schválil špatný zákon
  5. 4. 2005 Nejvyšší soud ČR zasáhl proti firmě Nemak
  5. 4. 2005 Řeší problém vší trh?
  4. 4. 2005 Začala válka o duši katolické církve
  4. 4. 2005 Pravdivé lži: Terminátor americké pravice o populaci a imigraci Dominik  Lukeš
  2. 4. 2005 Smrt východu a vítězství good old boy Jiří  Dolejš
  4. 4. 2005 ČSSD: Škromach z vlády neodchází, politické grémium si rozdělilo kompetence Štěpán  Kotrba
  4. 4. 2005 Organizuje trucující prezident zákulisní puč? Štěpán  Kotrba
  4. 4. 2005 Gross -- kamkoliv se pohne, bude to špatně Irena  Ryšánková
  4. 4. 2005 Komunisté, deštné pralesy a iPody Josef  Švéda
  4. 4. 2005 Nezaujímajú ma celebrity
  4. 4. 2005 Velikonoční hod Jaroslav  Hutka
  4. 4. 2005 Český Aufschwung na pozadí německých omylů v evropském kontextu Miloslav  Zima
  4. 4. 2005 Plot Hynek  Hanke
  22. 11. 2003 Adresy redakce