4. 4. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 4. 2005

Komunisté, deštné pralesy a iPody

Po přečtení článků Max Parkové "Svalte vinu na komunismus" a "Můj život, moje volba" mi na mysl vyvstalo několik postřehů. Vznikl z toho tento text:

Jsem mladý? Jasně. A co dál? O co se zajímám? Vlastně tak o všechno. iPody, mobily, Sony, celebrity a tak. Číst je pomalé, je mi jedno, co se děje ve světě, protože se mě to stejně netýká a nemá to vliv na můj život...Ještě něco? Jo. A co? To stojí za zamyšlení.

Úvahy Max Parkové působí kontroverzně a jistě nemá cenu je vyvracet rozumovými argumenty a tvrdit, že realitu zplošťují. Vždy bychom dostali stejné odpovědi: vždyť je to jenom taková sranda... nebo a co realitu nezplošťuje? Námitky by to byly zcela jistě oprávněné. Máme přeci postmodernu!

Velmi zajímavá je paralela Česka s Jižní Koreou. Co dělají dnes mladí lidé v Koreji, jejichž předkové byli lámáni v neúprosném kole dějin? V podstatě to samé, co mladí Češi. Učí se cizí jazyky, baví je moderní technologie a chtějí se podívat do světa. A jaký je jejich přístup k historii národa? Je jim to tak trochu JEDNO. Mírněji řečeno, zajímá je více budoucnost, než by se znova a znova vraceli k minulosti, rozmazávali staré křivdy a omílali staré hříchy svých předků. Agenti, práskači, komunisti, politické procesy a bůh/bohyněví co ještě. Mimochodem, mladí Němci jsou taky otrávení tím, jak jim už od mateřské školy lijí do hlavy zločiny spáchané jejich dědečky v minulosti. Myslíte, že je i přes tuto osvětu v Německu méně neonacistů? Nemá cenu hodnotit, jestli je to dobře nebo špatně. Prostě to tak je.

A dál? Co takhle přelétnout trochu současnost? Třeba politika. Měla by mladého člověka zajímat politika? Jistě. Odpoví středostavovský intelektuál středního věku a intelektu. A proč? Protože přece zde běží i o VAŠI budoucnost! křičí z plných plic. No jo, ale koho volit? Losnu, Mažňáka nebo Bahňáka? Asi ani jednoho. Existuje u nás nějaká neextremistická strana (po experimentátorství minulého století už prosím žádné extrémy!), která by vycházela vstříc mladému voliči? Třeba ODS se svým euroskepticismem, KDU-ČSL s neskrývanou averzí k soužití dvou osob stejného pohlaví, ČSSD s cele rehabilitovaným, upřímným předsedou nebo snad marginalizovaná US-DEU či rozhádaní Zelení? Věru, těžké rozjímání...

Vezměme si ale příklad ze zahraničí. V naší komunismem pustošené zemi se přeci politická kultura obnovuje velmi pomalu. Vidíš, pořád ti to říkám, toho dědictví minulosti se jen tak nezbavíš! Na demokratickém Západě (kam jsme se vždycky chtěli podívat, ale nemohli jsme) je to přeci úplně jiné! Sem obraťme své zraky. Skepticismus se však jen tak z mysli nevypudí. Šíření demokracie v současném světě stojí sice pár set tisíc životů, ale přináší přeci mír a svobodu. A navíc zbavíme moci diktátora, který ohrožuje celý svět neexistujícími zbraněmi hromadného ničení.To nám za to rozhodně stojí...

A co dál? Devastace životního prostředí, tání ledovců, kácení deštných pralesů, chudoba Třetího světa, odvrácená tvář globalizace, útlak, nesvoboda atd. atd. -- stará známá písnička. Je to už trochu nuda. No jo, ale co sakra s tím? Co bych měl udělat? Demonstrace už nikoho nedojímají. Upálit se? To je klišé.

Asi si nasadím zbrusu nová sluchátka Sony, píchnu je do iPoda, pustím si MP3 z výtečného alba Britney Spearsové a půjdu se povyrazit do klubu v některé světové metropoli. Tedy pokud mám to štěstí, že patřím k osmi procentům vyvolených v naší globální vesnici.

                 
Obsah vydání       4. 4. 2005
4. 4. 2005 Rudá šance! (?) Martin  Škabraha
4. 4. 2005 Nejde o to, která vláda odejde, ale o to, jaká vláda přijde Jaromír  Máša
4. 4. 2005 O hysterické reakci některých pražských studentů Jan  Čulík
4. 4. 2005 ČSSD: Škromach z vlády neodchází, politické grémium si rozdělilo kompetence Štěpán  Kotrba
4. 4. 2005 The democratic deficit in Czech politics Jan  Čulík
4. 4. 2005 Komunisté, deštné pralesy a iPody Josef  Švéda
4. 4. 2005 Nezaujímajú ma celebrity
4. 4. 2005 Začala válka o duši katolické církve
4. 4. 2005 Pravdivé lži: Terminátor americké pravice o populaci a imigraci Dominik  Lukeš
4. 4. 2005 Gross -- kamkoliv se pohne, bude to špatně Irena  Ryšánková
4. 4. 2005 Velikonoční hod Jaroslav  Hutka
4. 4. 2005 Je tohle únor 48`? Bohumil  Kartous
4. 4. 2005 Plot Hynek  Hanke
4. 4. 2005 Michael  Marčák
4. 4. 2005 Organizuje trucující prezident zákulisní puč? Štěpán  Kotrba
4. 4. 2005 Púšťanie žilou v BBC Adrian Peter Pressburg
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě
4. 4. 2005 Američané umučili iráckého generála k smrti Bushka  Bryndová
4. 4. 2005 Michael  Marčák
4. 4. 2005 Utváranie európskej politiky Radovan  Geist
4. 4. 2005 Európa verzus Amerika
4. 4. 2005 Schválí Francie evropskou ústavu? Simone  Radačičová
4. 4. 2005 Český Aufschwung na pozadí německých omylů v evropském kontextu Miloslav  Zima
2. 4. 2005 Papež Jan Pavel II. zemřel
2. 4. 2005 Stalo se něco nečekaného? Miloš  Dokulil
2. 4. 2005 Smrt východu a vítězství good old boy Jiří  Dolejš
1. 4. 2005 Kutilové ze Svaté Hory u Příbrami Jan  Paul
1. 4. 2005 Ti, kteří přežili Dominik  Lukeš
22. 11. 2003 Adresy redakce