17. 1. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 1. 2005

Princ Harry, hákenkrajc a mipsáci

Mladí dědicové britského trůnu, princátka Harry a William se zase vyznamenala. Harry okouzlil večírek ve vkusném kostýmu nacistického vojáka z Rommelovy jednotky.

Bratr William mu ho pomohl vybírat. Snímky, které otiskl bulvární deník The Sun, byly prý skandální. Harry však chtěl dokonce původně společnost překvapit v uniformě SS. Podle mínění vévodkyně z Yorku šlo jen o klukovinu, kterou média zveličila. Asi má pravdu. Generace následníků trůnu možná vidí svět jinak. Nemají hloupé předsudky. Konečně - na severovýchodě nadějné Nové Evropy v Estonsku je možno koupit odznaky s hákovými kříži v historickém centru Tallinu. Mění se výsledky války, napravují křivdy. Šlechtě, kolaborující s Hitlerem, byly vydány zámky. A těm, kteří nemají co zdědit, se vrací bída. Možná se jen s "moderními" neokonzervativci navrací osvědčený řád světa. S uniformami chlapci ve věku 20 a 22 asi předběhli dobu a nebyli pochopeni. Zatím. Starší generace trapně otravuje. Konec konců jde jen o symboly. Co se symboly?

V Čechách výkvět odrostlejší mládeže nevládne na základě zděděných šlechtických predikátů. Myšlenky přicházejí ze Západu, příklady z Východu. Nejde ovšem o symboly, jde o život. O jeho kvalitu. Mladí konzervativci se rozhodli odbourávat přežitky na cestě zpět. Říká se tomu "modernizace". Modernizace sociálního státu. Nemají být garantovány starobní důchody, které by postačily k důstojnému životu, mají být garantovány zisky komerčních společností, spravujících komerční připojištění. Proto má být spoření na důchod povinné. Má být odbourána mezigenerační solidarita. V rámci péče o dezintegraci společnosti má být odbourána také solidarita mezi zdravými a nemocnými a samozřejmě mezi bohatými a chudými. Stát už prý nemá nic garantovat. Tvrdě na holotu! Moji pacienti trpící těžkou demencí někdy nevědí, kde jsou a neznají letopočet, ale na otázku: "Proč se musí platit daně?", odpovídají překvapeně: "No přece aby stát měl na školy, nemocnice, silnice, policii..." Paměť je pryč, úsudek zůstává dlouho zachován.

Vládnoucí mladíci nemají na co vzpomínat a usuzují jinak. Přímé daně zrušit, místo nich poskytovat daňové prázdniny a dotace, výnos z nepřímých daní mohou přece rozdělovat soukromé agentury, školy mohou žít ze školného, zdravotní pojistné lze nechat podojit komerčními pojišťovnami a nalít do soukromých nemocnic, ze silnic mohou vybírat soukromé firmy mýtné, kdo nemá soukromou ochranku, má smůlu, konec konců v USA jsou už i vězení v ekonomickém pronájmu. Předním propagátorem těchto tendencí je místopředseda vlády Jahn s celými houfy často ještě mladších poradců a "expertů". Po patnáct let starém příjemně znějícím slibu: "S námi do Evropy" (bohaté, demokratické, kulturní...) nám dávají za příklad Slovensko a Rusko... Co na tom, že jejich argumenty, které se mladým novinářům zdají tak racionální, jsou hrubě nepravdivé?

Harryho a Williama se rozhodl princ Charles dovzdělat. Zařídil jim cestu do Osvětimi, aby jim došlo, jak vypadala fašistická diktatura. Myslím, že se to zcela mine účinkem. Ono je něco jiného se na koncentrační tábor po šedesáti letech dívat, a něco jiného v něm jako vězeň trávit mládí. Přitom máme i současné koncentrační tábory, byť i menší. Jejich zřizovatelé neužívají hákových křížů, mají modernější symboly. Na ty mladíky se snad ani nelze zlobit. Nikdo je nevybíral, mají právo být degenerovaní.

Tuzemští mladíci nejsou od dětství zvyklí na zástupy služebnictva. Jsou zvyklí na obrovské platy, specifické životní podmínky. Nemají skoro žádné zkušenosti s životem, tak jak ho zná dolních deset milionů. Tisícovka žádná mince. Nemá cenu je vodit českou tvrdou realitou chudého pohraničí. Ono je něco jiného se na ní dívat a něco jiného v ní žít. Nemá smysl se na ně zlobit. To občané si je vybrali. Třeba i tím, že nešli k volbám. V programech "modernizací" nevyhrožovali. Jsou ale jen předvojem. Je třeba si přečíst "modrou hrozbu". A správně jí porozumět. A přemýšlet, co dál. A nebo se aspoň ničemu nedivit.

MIPS (mipsák) je česká analogie anglického termínu yuppies - young urban professional, mladý městský odborník. Český výraz není doslovným překladem anglického termínu, ale vystihuje jeho pejorativní konotaci - mladý idiot plný síly. MIPS je i jednotka rychlosti superpočítačů...

Autor byl ministr. Dnes je psychiatr.

                 
Obsah vydání       17. 1. 2005
17. 1. 2005 Seymour Hersh: Američané chtějí zaútočit na íránské cíle
17. 1. 2005 Globální stmívání
17. 1. 2005 Američané vážně poškodili starověké město Babylon
17. 1. 2005 Musíte si rozhodnout, zda chcete žít ve světě pohádky, anebo nejistoty
17. 1. 2005 Michael  Marčák
17. 1. 2005 Zničme to, ale civilizovaně Bohumil  Kartous
17. 1. 2005 Posedlost nepřesnostmi... Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2005 Školné na vysokých školách: Drsná zkušenost z Kanady Jiří  Jírovec
17. 1. 2005 TV NOVA podlehla logice teroristů? Boris  Cvek
17. 1. 2005 Policie stíhá konkursní exsprávkyni Zbrojovky Brno
17. 1. 2005 Metodika plánování a metodika dialogu Boris  Cvek
17. 1. 2005 Ďáblův advokát: "atheistova" úvaha o levici a náboženství Tomáš  Stýblo
17. 1. 2005 Jak přispěly české nadace obětem asijské katastrofy Bohumil  Kartous
17. 1. 2005 Stotisíc bezbranných obetí cynického systému Radovan  Geist
17. 1. 2005 Princ Harry, hákenkrajc a mipsáci Ivan  David
17. 1. 2005 Jaký je smysl a cíl regulace?
14. 1. 2005 Demokrácení v čistém europanském prostoru Václav  Dušek
17. 1. 2005 Michael  Marčák
16. 1. 2005 Budeme čekat na Godota? Zdeněk  Bárta
17. 1. 2005 Centralismus a roubování národních států Jindřich  Tichý
17. 1. 2005 "Etnický medikament" Jaroslav  Zvěřina
17. 1. 2005 Chaotický systém českého zdravotnictví
17. 1. 2005 Dík Vladimíru Justovi Jiří  Nezval
17. 1. 2005 Tri roky bezprávia Radovan  Geist
17. 1. 2005 Nemecký útok v Ardennách a sovietska ofenzíva Peter  Greguš
17. 1. 2005 Problémy so štandardizovaním Kuby Adrian Peter Pressburg
14. 1. 2005 Svádět fiasko s arbitráží na podvržený dokument je alibismus Václav  Žák
6. 12. 2004 Hospodaření OSBL za listopad 2004
22. 11. 2003 Adresy redakce