11. 4. 2003
Americké úřady nechaly zmizet programátora firmy IntelProgramátora firmy Intel, Mahera "Mika" Hawashe, zatkla koncem března protiteroristická jednotka americké FBI. Je zadržován jako "materiální svědek" na samotce ve federálním vězení v městě Sheridan ve státě Oregon. Úřady mají právo ho zadržovat neomezeně dlouhou dobu, aniž by ho obvinily z nějakého trestného činu.
Jediným vysvětlením pro Hawashovo zatčení zdá se být to, že tento programátor věnoval před třemi lety dosti podstatnou finanční částku jedné charitativní organizaci. Až poté americká vláda tuto organizaci označila za asociaci, která má kontakty s terorismem. |
p Hawashův osud potvrdil na žádost amerického ministerstva spravedlnosti federální soud. Hawash má jen omezený přístup k právníkovi a ke svým příbuzným. Hawashův přítel a jeho bývalý kolega u firmy Intel, Steven McGeady, se snaží pro Hawashe něco dělat. McGeady je bývalý zástupce ředitele firmy Intel. Zaměstnal Hawashe v roce 1992 a byl jedním z čelných svědků při protimonopolním procesu proti firmě Microsoft. "Lidé říkají, že se tohle v mé zemi neděje," konstatoval McGeady, "ale jeden můj soused byl zmizen. Mně nejde o to, že něco mohl spáchat. Jde o to, že ho nechali zmizet. Měli by ho podrobit výslechu a buď ho propustit, anebo ho obžalovat. Tohle je jako Alenka v říši divů při setkání s Franzem Kafkou." MCGeady vytvořil internetovou stránku Free Mike Hawash ZDE, která je velmi hojně navštěvována. Podle vyšetřování listu Washington Post zatkly americké úřady od 11. září takovýmto způsobem nejméně 44 lidí a zadržují je bez soudu, viz ZDE. Hawash, americký občan arabského původu, byl zatčen 20. března 2003 asi v sedm hodin ráno, když přijel do práce k firmě Intel. Během jeho zatýkání provedla četa ozbrojených agentů v neprůstřelných vestách prohlídku v jeho domě a zabavila počítače a dokumenty. Jeho manželka Lisa a jejich tři děti spaly. Úřady odmítají poskytnout o Hawashově osudu jakékoliv informace. McGeady se domnívá, že Hawash byl možná zatčen proto, že v roce 2000 poskytl finanční dary organizaci Global Relief Foundation, muslimské charitativní asociaci, která o sobě tvrdí, že financuje mešity a školy ve Spojených státech a nemocnice na západním břehu Jordánu. Dva roky poté, co Hawash poskytl této organizaci své finanční dary, ji americké úřady obvinily, že má prý styky s teroristy a ministerstvo financí zmrazilo její konto. Charitativní organizace toto obvinění popírá. Podle McGeadyho je Hawash absolutně nepolitický. "Pracoval proboha u Intelu v Izraeli. Je sice ze Západního břehu Jordánu, ale chová se nepoliticky. Možná, že je to něco, co nechápu." Hawashovi je osmatřicet let, a od roku 1988 je americkým občanem. Jeho manželka, jeho dvě děti a třetí, nevlastní dítě, se všichni narodili v Americe. Hawash je spoluautorem jedné knihy o multimediálním programování. Účelem zákona z roku 1984 o tzv "materiálních svědcích" bylo umožnit úřadům dostat svědectví od neochotných svědků anebo od svědků, u nichž hrozilo, ý uprchnou ze země. Avšak od 11. září využívají americké úřady tohoto zákona k věznění podezřelých osob bez soudu a bez obvinění na dobu neurčitou. Podle deníku Washington Post nebyl žádný z 44 zatčených svědků nikdy z ničeho obviněn a ani polovina z nich nebyla povolána, aby svědčila před porotou. Většina těchto osob byla zadržována ve vězeních s nejpřísnějšími bezpečnostními opatřeními po dobu "několika měsíců či déle".
Případem se zabýval časopis Wired, podrobnosti v angličtině viz ZDE
|