6. 3. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 3. 2003

Rakouští "Zelení" chtějí navázat dialog s ČR

1. března 2003 se uskutečnila v Brně ustavující valná hromada Občanského sdružení přátel Fora pro česko-rakouský dialog. Mimo četných zástupců občanských sdružení obou zemí se na této činnosti podílí také Táňa Fischerová, poslankyně, která se zajímá o dobré vztahy s Rakouskem, a Ulrike Lunacek, poslankyně a zahraničněpolitická mluvčí strany Zelených ve Vídni. Zájem projevili i další poslanci obou parlamentů, kteří se však z časových důvodů nemohli do Brna dostavit.

Toto je tiskové prohlášení obou příslušníků rakouské strany Zelených.

Rámec jednání tvořilo jak ustavení nové vlády koalice rakouských lidovců se "Svobodnými", ke kterému došlo ve Vídni 28.2., tak současné zvolení Václava Klause presidentem České republiky. Účastníci valné hromady posuzovali budoucí vyhlídky vzájemných vztahů obou zemí právě na pozadí těchto událostí.

i jsme se na tom, že obě rozhodnutí z Vídně a Prahy nepředstavují žádnou zátěž pro vzájemné vztahy, či že by mohla vyvolat nové těžkosti" prohlásila Ulrike Lunacek. Zahraničněpolitická mluvčí rakouských Zelených nepředpokládá, že by nové zastoupení "Svobodných" ve vládě obnovilo vyhrožování vetováním smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii, která má být letos ratifikována. "Doufám, že tato zátěž dvoustranných vztahů náleží minulosti. Je však ve hvězdách, zda se dolnorakouští a hornorakouští Svobodní v nadcházejících zemských volbách budou držet dohod, sjednaných na vládní úrovni, že nedojde k novému vyhrožování vetováním českého vstupu do EU ", pokračovala mluvčí, která tyto obavy vyjádřila také na rakouské valné hromadě.

Za účelem podpory budoucího porozumění na parlamentní úrovni rozhodly se obě poslankyně podporovat v rámci Fora styky mezi poslanci: " Chceme v nejbližších týdnech získat co nejvíce kolegů a kolegyň z obou parlamentů pro intenzivní výměnu názorů", míní Ulrike Lunacek. Tito poslanci by se měli osobně zasadit o konstruktivní průběh procesu přistoupení k EU a o rychlé zvládnutí procesu ratifikace. Dále se mají stát předmětem "racionálního dvoustranného dialogu rovných s rovnými" rozdílná pojetí společných česko-rakouských dějin. Rakouští "Zelení" chtějí navázat dvoustranný dialog rovnoprávných partnerů.

1. března 2003 se uskutečnila v Brně ustavující valná hromada Občanského sdružení přátel Fora pro česko-rakouský dialog. Mimo četných zástupců občanských sdružení obou zemí se na této činnosti podílí také Táňa Fischerová, poslankyně, která se zajímá o dobré vztahy s Rakouskem, a Ulrike Lunacek, poslankyně a zahraničněpolitická mluvčí strany Zelených ve Vídni. Zájem projevili i další poslanci obou parlamentů, kteří se však z časových důvodů nemohli do Brna dostavit.

Rámec jednání tvořilo jak ustavení nové vlády koalice rakouských lidovců se "Svobodnými", ke kterému došlo ve Vídni 28.2., tak současné zvolení Václava Klause presidentem České republiky. Účastníci valné hromady posuzovali budoucí vyhlídky vzájemných vztahů obou zemí právě na pozadí těchto událostí. "Shodli jsme se na tom, že obě rozhodnutí z Vídně a Prahy nepředstavují žádnou zátěž pro vzájemné vztahy, či že by mohla vyvolat nové těžkosti" prohlásila Ulrike Lunacek. Zahraničněpolitická mluvčí rakouských Zelených nepředpokládá, že by nové zastoupení "Svobodných" ve vládě obnovilo vyhrožování vetováním smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii, která má být letos ratifikována. "Doufám, že tato zátěž dvoustranných vztahů náleží minulosti. Je však ve hvězdách, zda se dolnorakouští a hornorakouští Svobodní v nadcházejících zemských volbách budou držet dohod, sjednaných na vládní úrovni, že nedojde k novému vyhrožování vetováním českého vstupu do EU ", pokračovala mluvčí, která tyto obavy vyjádřila také na rakouské valné hromadě. Za účelem podpory budoucího porozumění na parlamentní úrovni rozhodly se obě poslankyně podporovat v rámci Fora styky mezi poslanci: " Chceme v nejbližších týdnech získat co nejvíce kolegů a kolegyň z obou parlamentů pro intenzivní výměnu názorů", míní Ulrike Lunacek. Tito poslanci by se měli osobně zasadit o konstruktivní průběh procesu přistoupení k EU a o rychlé zvládnutí procesu ratifikace. Dále se mají stát předmětem "racionálního dvoustranného dialogu rovných s rovnými" rozdílná pojetí společných česko-rakouských dějin.

Ulrike Lunacek a Táňa Fischerová doufají v hojnou účast poslaneckých kolegů, "aby se v oboustranně přátelském ovzduší vydařilo jak plánované červnové referendum v České republice, tak ratifikace v Rakousku".

                 
Obsah vydání       6. 3. 2003
6. 3. 2003 V Praze se na protest proti "politickým poměrům" upálil devatenáctiletý mladík
6. 3. 2003 EU neumí komunikovat s občany Patrice  de Beer
6. 3. 2003 Chudáci nebo boháči druhé kategorie? Vladimír  Rott
6. 3. 2003 Pohlednice z Timoru III. Jaroslav  Kováříček
6. 3. 2003 Havlovi pohrobci znepřízněni volbou Ivan  David
6. 3. 2003 Je to fakt tabu... Vojtěch  Polák
6. 3. 2003 Jak Izraelci zabíjejí civilisty na západním břehu Jordánu a v pásmu Gaza
6. 3. 2003 Izrael: Další sebevražedný atentátník usmrtil 15 lidí
6. 3. 2003 Postoj islámských zemí k Iráku zůstává beze změny
5. 3. 2003 Statewatch: mnohá práva kandidátských zemí EU budou značně omezená
5. 3. 2003 Proč mě neprávem osočují? O cestě ke Kábulu David  Soukup
5. 3. 2003 Trabant s karoserií Ferrari aneb kontinuita privatizování v Čechách Štěpán  Kotrba
5. 3. 2003 Jak se poučit ze stalinského teroru pro budoucnost? Jan  Čulík
6. 3. 2003 Rakouští "Zelení" chtějí navázat dialog s ČR
6. 3. 2003 Raději Klause, než nechat volit lid Martin  Gřeš
6. 3. 2003 Mezinárodní den žen - Kostlivec jen ve skříních socanů, nebo i ultra-liberálů? Ivo V. Fencl
6. 3. 2003 Norové jsou proti válce v Iráku
5. 3. 2003 Alžírská "bahia" Josef  Brož
5. 2. 2003 Pošta redakci
5. 3. 2003 Hospodaření OSBL za únor 2003 Jaroslav  Štemberk
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Zelení RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2003 Rakouští "Zelení" chtějí navázat dialog s ČR   
25. 2. 2003 Bludy skeptického ekológa Eugen  Gindl
29. 11. 2002 O škodlivosti zelené politické politiky Pavel  Franc
7. 6. 2002 Literární noviny: "Volte Jakuba Patočku!" (Nebo ne?) Jan  Čulík
5. 6. 2002 Jakub Patočka chce mocí mermo do politiky Jan  Čulík
15. 2. 2002 Jakub Patočka kdysi: sledujeme začátek frašky   
11. 2. 2002 Projdou Sorosovi kandidáti do Sněmovny na kandidátce Koalice? Štěpán  Kotrba

Rakousko nejen za časů Jörga Haidera RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2003 Rakouští "Zelení" chtějí navázat dialog s ČR   
26. 2. 2003 Ťažká tvorba rakúskej koalície Albrecht K. Konečny
25. 1. 2002 Zeman kontra Haider: Golgo zklamal Vlastimil  Čich
24. 1. 2002 EU zuří, že se Haider pokusil zablokoval členství ČR   
23. 1. 2002 Zeman kontra Haider Fabiano  Golgo
10. 1. 2002 Haider odmítá v Korutanech slovinské pouliční nápisy