27. 1. 2003
Jak Američané zradili Armény ze strategických důvodůMožná pochopitelně přežívá mezi méně přemýšlivými občany a politiky středo a východoevropských zemí zidealizovaná představa, že jsou západní demokracie nezištnými obránci svobody a demokracie, ochotnými bránit humanitu a lidská práva padni komu padni. Znovu jsem si to připomněl, když jsem slyšel minulý čtvrtek na Glasgow University plamenná slova maďarského politika, bývalého náměstka maďarského premiéra z politické strany FIDESZ (která je nyní v Maďarsku v opozici) jak vyjadřuje pevnou víru v NATO a Spojené státy jako zásadní "obhájce svobody a demokracie".
Jistěže je dobré pro postkomunistické země střední a východní Evropy být členem západních obranných a ekonomických struktur, zároveň je však asi pošetilé spoléhat na pomoc západních demokracií zcela stoprocentně a nekriticky. Státy a jejich vlády jednají svou podstatou sobecky; pragmaticky ve svém vlastním zájmu: nikde není zaručeno, že by západní vojenské či ekonomické společenství zasáhlo ve prospěch malých středoevropských zemí, pokud by to protiřečilo jejich přímým strategickým zájmům. Ano, je to neférové - malé země a společenství bez moci to na světě znevýhodňuje. Měli bychom si to ale uvědomovat. V tomto smyslu byl vážným varovným poselstvím dokumentární film televize BBC v pravidelném pořadu Correspondent, který se vysílal v neděli večer 26.1. v hlavním vysílacím čase na BBC 2 a v němž reportér Fergal Keane výmluvně zdokumentoval jednu otřesnou historickou epizodu, v níž Spojené státy - z čistě strategických důvodů - v minulých letech hodily humanitu a lidská práva - které normálně proklamují - přes palubu: (Podrobnosti o této kauze naleznete v angličtině na stránkách BBC zde a zde.) |
Během první světové války, v roce 1915, došlo v Turecku k rozsáhlým masakrům tamější velké, významné a hospodářsky prosperující arménské katolické menšiny. Je pravda, že během války se arménské bojůvky postavily na stranu ruských vojsk, která vtrhla do Turecka. Reakcí turecké vlády bylo zahájit genocidu proti svému arménskému obyvatelstvu. Při ní zřejmě zahynuly statisíce příslušníků arménské menšiny v Turecku. Někteří odhadují počet mrtvých až na milion. Byla to první genocida v genocidním dvacátém století. Vraždění bylo zdokumentováno zejména podrobnými depešemi amerických diplomatů v Ankaře; fotografické záznamy pořídil s nasazením vlastního života jeden německý fotograf. Turecko dodnes celou genocidu absolutně popírá. Existují však o ní nesporné důkazy, zejména právě v amerických vládních archivech, jde o zprávy a dokumenty vypracované v roce 1915 americkými diplomaty v Turecku. Existuje také množství dobových svědectví pamětníků; některé z nich televizní film BBC interviewoval.
V posledních letech vlády prezidenta Clintona se téměř podařilo arménské diaspoře ve Spojených státech přimět americký Kongres, aby hlasováním přijal rezoluci, která by odsoudila genocidu Arménů v roce 1915 a potvrdila, že existují dokumenty, že k ní skutečně došlo. Americký Kongres se přikláněl k schválení této rezoluce, ale na poslední chvíli vyvinula turecká vláda silný tlak na prezidenta Clintona, který v roce 2000 přesvědčil předsedu amerického Kongresu, aby byla rezoluce odmítnuta. Američané totiž potřebují Turecko jako strategického vojenského partnera, a tak jdou lidskoprávní ohledy stranou. Nynější americký prezident George W. Bush Arménům také slíbil, před tím, než byl zvolen do úřadu, že jeho vláda tureckou genocidu Arménů v roce 1915 odsoudí. Nestalo se tak: Bush potřebuje Turecko jako spojence pro svou plánovanou válku proti Saddámu Husajnovi. Priorita strategických cílů USA před lidskoprávními normami však zpochybňuje samotnou plánovanou válku proti Iráku. Citujeme ze závěru dokumentárního filmu televize BBC, který se vysílal v neděli večer:
|