Jak pád komunismu před čtvrtstoletím přivodil dnešní globální krizi

2. 11. 2014

Před pětadvaceti lety tento měsíc přestal být komunismus hrozbou Západu a volnému trhu. Bezprostřední příčinou rozkladu komunismu bylo, že Moskva nedokázala v závodu ve zbrojení držet v osmdesátých letech krok s Washingtonem. Avšak ten problém byl hlubší. Sovětský svaz se rozložil v důsledku absence důvěry. Sovětská ekonomika fungovala jen pro malou, privilegovanou elitu, která měla přístup k dováženému západnímu zboží. Sovětský systém zdiskreditovala korupce.

Mezivládní panel pro klimatické změny:

Emise uhlíku musejí do roku 2100 úplně skončit

2. 11. 2014

Dosud nejvýznamnější zhodnocení globálního oteplování varuje, že emise uhlíku musejí být bezodkladně ostře sníženy, avšak Mezivládní panel pro klimatické změny OSN zdůrazňuje, že realizovatelná řešení jsou k dispozici

Globální oteplování způsobí "vážné, rozsáhlé a nezvratitelné změny" na lidi i na přírodu, pokud nebudou emise uhlíku rychle o radikálně sníženy, varuje Mezivládní panel pro klimatické změny ve své dosud nejdůležitější analýze globálního oteplování.

Stabilita demokracie v západní Evropě nevznikla tak, že pochybní boháči kázali lidu morálku

2. 11. 2014 / Boris Cvek

V sobotních Lidových novinách, v příloze Česká pozice, lze najít článek Luďka Sekyry s názvem "Obrana liberální demokracie". Vymezuje se v něm proti Orbánovi a Putinovi na obranu liberalismu např. takovými slovy "liberální pojetí národa T. G. Masaryka, že národ je "osobností mravní" nebo "Havel chápe politiku jako praktikovanou mravnost".

Češi na ty svatouškovské kecy o morálce jednou opravdu dojedou

2. 11. 2014 / Jan Čulík

Děsí mě, že docházejí stále další a další signály, že tzv. čeští "intelektuálové" jsou úplně mimo a v izolaci od vnějšího světa si v pražském kavárenském vakuu notují další a další katastrofické nesmysly. V souvislosti s článkem Borise Cveka, "Stabilita demokracie v západní Evropě nevznikla tak, že pochybní boháči kázali lidu morálku", kde právem Boris Cvek kritizuje nepromyšlené a nevědomé, svatouškovské teoretizování Luďka Sekyry, vzpomínám na svého otce, překladatele Jana Čulíka (1925-1995), který za komunismu nemohl zapomenout západním demokraciím, že se na Československo a na střední Evropu vykašlaly a nechaly ji na pospas Sovětskému svazu, aby z nich udělal své kolonie. "To není fér!" volal můj otec.

Ke vzpomínce na zemřelé

2. 11. 2014 / Boris Cvek

Zemřelí mohou být živí v našich srdcích, mohou být živí před Bohem, neboť jak čteme v evangeliu podle Lukáše (20,38), před ním jsou všichni živi, mohou být ale také v jistém smyslu živější než my živí. Jejich život totiž nabyl konečné podoby, vyvázal se ze společenské banality.

Můžeme si nad ním říci, že to podstatné na něm byla tato či ona emoce, která by se nám u živých pod úhlem pohledu banální společenské reality mohla zdát směšná a rozhodně ne tak podstatná jako všelijaká zařizování a vyřizování, která se naopak jeví směšná z pohledu smrti. Možná také proto lidé před smrtí litují, že v životě nebyli více sami sebou, neboť najednou se smrtí se objevuje ten rozdíl mezi podstatným a nepodstatným, mezi pravým životem a živou smrtí.

Budování kultů a nasazování psích a vepřových hlav

1. 11. 2014 / Daniel Veselý

Ještě ani nedozněla "mikinová" aféra, která výstižně vykresluje absurditu a vyprázdněnost české politické scény, a máme zde další plyšovou aférku, o kterou se tentokrát postaral bývalý prezident Václav Klaus. Ten se opět vehementně opřel do Václava Havla, jemuž čeští liberálové čím dál tím úporněji leští pomník, řka mimo jiné, že Václav Havel byl "extrémní levičák", "bořitel řádu", ba dokonce "reformní komunista" ZDE. To samozřejmě nezůstane bez hlasité odezvy četných Havlových sirotků v médiích a na politické scéně, již už nyní zběsile tasí kordy.

PŘEČETLI JSME:

O rozmlžování vztahů mezi politikou a byznysem

2. 11. 2014

V únoru 1994 odletěli premiér Klaus s ministrem hospodářství Dybou soukromým letadlem do Mnichova na soukromou návštěvu BMW, bohaté pojišťovny Allianz a také na jednání s některými bavorskými politiky.

Prohlédli si BMW, Klaus měl přednášku pro správní radu pojišťovny, Dyba jednal s bavorským ministrem hospodářství, přednášel pro podnikatele v hospodářském klubu, a pak naše milé politiky odvezli do rakouského střediska San Anton, aby si zalyžovali.

Taková kombinace státních a soukromých aktivit je zcela nepřípustná. Tehdy protestovalo pouze Občanské hnutí. S veřejností to nehnulo.

Když uvážíme, že prezident [Zeman] bez konzultace s vládou hovořil o tom, že se Česká republika bude zasazovat o bezvízový styk pro Číňany, což patří do výlučné kompetence Evropské unie, že mluvil o brzkém sjednocení Tajwanu s kontinentální Čínou, a nezmínil se slovem o Honkongu, skoro to vypadá, že jeho agendu nestanovila vláda, ale byznys, který se chtěl zalichotit hostitelské zemi.

Zdroj: Václav Žák ZDE

JIHLAVA:

Česká pivní válka

1. 11. 2014 / Sam Graeme Beaton



Martin Jarošek je velkým fanouškem piva. Milostná aféra tohoto ostravského hudebníka s pivem ho vedla nejen k tomu, aby sepisoval písně o svém "druhém domově" v hospodě, ale i k tomu, aby napsal dvě knihy a cestoval po světě, kde ochutnává nejrůznější národní a místní specializovaná piva. Vůbec se mu ale nelíbí, že vlajková loď Plzeňský prazdroj je nyní součástí jihoafrické multinacionální společnosti na výrobu piva SABMiller. Měl by být české pivo, které je "součástí našeho národního dědictví", ovládáno takovou společností? Jarošek si to nemyslí a začal o tom psát novou knihu, která ho přivedla z cesty do plzeňského pivovaru až do Jihoafrické republiky, kde se snažil najít odpovědi na své otázky.

An English version of this article is in CLICK HERE

JIHLAVA:

The Czech Beer War

1. 11. 2014 / Sam Graeme Beaton



Martin Jarošek is a big fan of beer. The Ostrava musician's love affair with the drink has seen him not only pen songs about his "second home" in the pub, but write two books and travel around the world sampling the different national and craft brews on offer. One thing he is not pleased about, however, is the flagship Pilsner Urquell - the original Pilsner -- which is now a part of South African brewing multinational SABMiller. Should Czech beer, which is a "part of our national heritage", be controlled by such a company? Jarošek doesn't believe so, and starts writing a new book on the subject, taking him from a journey from the Plzeň brewery all the way to South Africa trying to find answers to his questions.

Prda

1. 11. 2014 / František Řezáč

Tak tohle je opravdu prda, sit venia verbo. Ten dědula tuší, nebo ví, že se na něj při výročí sametové revoluce nahrne kritika za to, co se nepovedlo, a tak se vrhá, s předstihem půlměsíce, na nebožtíka, který se nemůže bránit. To je absurdní drama, ze kterého by se, myslím, sám napadený radoval... "...že je to ňák v p...li, my jsme tohle nechtěli.." znělo kdysi z undergroundu.

Klaus mi tím připomíná Vasila Biľaka, který chodíval ke vrátkům své vily v Bratislavě odpovídat na otázky dotěrných novinářů. Ačkoli jsem s Václavem Havlem v mnohém nesouhlasil, zde musím zvolat: I já jsem havlista...

František Řezáč, reformní komunista

Pozn. JČ: Podstatu Klausova útoku nechápu, protože odkdy je "reformní komunista" urážka?

Zahraniční politika je strategie a ne ideologie

31. 10. 2014 / Veronika Sušová-Salminen

Jan Čulík včera opakovaně ukázal ZDE ZDE ZDE na to, že se v českém prostředí mediálně řeší mnohem více forma než obsah. Myslím, že Jan Čulík se tu nesnaží prázdně poučovat, ale upozorňuje na opravdu velký problém. Upozorňuje na něj z dvojího pohledu -- zvenčí, protože žije dlouho v Británií, ale i zevnitř jako Čech, který svojí zemi zná a není mu jedno, co s ní bude.

Skotsko by nyní hlasovalo pro nezávislost

1. 11. 2014

Šest týdnů po referendu o nezávislosti Skotska by většina skotských občanů nyní hlasovala pro nezávislost. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění společnosti YouGov. 52 procent skotských voličů by nyní hlasovalo pro opuštění Velké Británie, 48 procent je pro setrvání ve Velké Británii.

V pátek zjistil výzkum společnosti Ipsos Mori, že dvě třetiny Skotů si přejí do deseti let další referendum o nezávislosti a více než padesát procent Skot zastává názor, že referendum o nezávislosti by se mělo znovu konat do pěti let.

Sobotní průzkum veřejného mínění, provedený společností YouGov, také zjistil, že 43 procent stoupenců Labouristické strany by nyní podpořilo nezávislost Skotska. Jen 22 procent zastává názor, že Labouristická strana reprezentuje jejich zájmy a 65 procent si myslí, že Labouristická strana reprezentuje jejich zájmy špatně.

Z dat, zveřejněných v pátek vyplývá, že Labouristická strana zřejmě čelí ve Skotsku téměř úplně likvidaci, zatímco skotští nacionalisté mají pro volby v londýnské Dolní sněmovně náskok 16 procentních bodů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

JIHLAVA:

Venku v přírodě - František svého druhu a Lovu zdar!

31. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

Pozoruhodné bylo o víkendu promítáni dvou filmů v rámci jediného představení, na téma přírody a životního prostředí, půlhodinový film František svého druhu (režie Jan Gogola ml.) a celovečerní film Lovu zdar! (režie Jaroslav Kratochvíl). Oba dokumentární filmy zkoumají velmi rozdílné rysy fascinace se zvířaty, dvěma odlišnými způsoby, a i když může být trochu neférové je navzájem srovnávat, umožnilo to v každém případě diváků posoudit kvality obou rozdílných přístupů.

An English version of this article is in CLICK HERE

JIHLAVA:

Out in the Open - František svého druhu and Lovu zdar!

31. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

One of the more intriguing double-bill screenings over the weekend was the coupling of two films focusing on the subject of wildlife and the environment -- the half-hour František svého druhu (František of his own Kind, dir. Jan Gogola ml.) and the full-feature Lovu zdar! (Long Live Hunting! dir. Jaroslav Kratochvíl). The documentaries examine very different aspects of animal fascination, in two rather different styles, and although it may be slightly unfair to compare and contrast these films with each other it certainly allowed to audience to judge the merits of each approach taken.

Čeští politici klidně odsouhlasí vlastní mezinárodní popravu, jen když na ní soukromě vydělají a naštvou domácí nepřátele

31. 10. 2014 / Karel Dolejší

Někdejší pravicové vlády fantazírovaly o tom, jak Česká republika údajně získá na mezinárodním významu výstavbou radaru v Brdech. Ty samé vlády však nepodnikly nic proti výstavbě plynovodu Nord Stream ani projektu South Stream. Výsledkem tedy je, že poté co polistopadové politické elity bez rozdílu umístění na pravolevé ose nadšeně asistovaly rozvratu zděděné průmyslové základny, nakonec odkývaly i marginalizaci ČR coby tranzitní země. A ideologického na tom samozřejmě nebylo vůbec nic.

Mha přede mnou, mha za mnou

31. 10. 2014 / Ilona Švihlíková

Události se valí jedna přes druhou, a i když se v ČR zabýváme velmi důležitými věcmi jako např. správným dresscode při předávání státních vyznamenání, jsou tu i jiné záležitosti, které se ale poněkud ztrácejí v informační mlze.

Jedním z nich je nárůst rizik v eurozóně. Nárůst spreadů řeckých dluhopisů (a následně španělských, portugalských) se v mediálním prostoru neuchytil, ale to neznamená, že se nejedná o důležitý signál, kterému bychom měli věnovat náležitou pozornost.

Česko si musí vypracovat v destabilizujícím se světě strategii jak přežít

31. 10. 2014 / Jan Čulík

Obávám se, že moje poznámka ze včerejška "Češi jsou jako obvykle mimo mísu" se u některých čtenářů nesetkala s porozuměním. Je to zoufalé. Jednak se vyskytly hlasy, že "Čulík se na nás vytahuje, že všude byl a všemu rozumí", dále se pak vyskytly hlasy, že "mezinárodní problémy řešit stejně nemůžeme, a pro nás je důležitější ta mikina u Zemana".

Tak zaprvé, Čulík se na vás nevytahuje, že všude byl a všemu rozumí, jen poukazuje na to, co se děje a na co se i české společenství musí připravit, nemá-li se dostat do katastrofální situace. Je znepokojující, že to v ČR tolik lidí nevnímá.

Češi jsou jako obvykle mimo mísu

30. 10. 2014 / Jan Čulík

Nechtěl jsem se k tomu vůbec vyjadřovat, ale děsí mě, že v době, kdy jsme svědky všeobecného rozkladu a destabilizace na mnoha frontách, v České republice to nikdo nevnímá, ani nezohledňuje, a nikoho ani nenapadne, že by se měli čeští politikové dát dohromady a uvažovat ve stále nebezpečnějším světě nad společnou zahraničně-politickou, kulturní a ekonomickou strategií, nad cílevědomým vyhledáváním zahraničních spojenců v celé řadě středně velkých a menších zemí, s nimiž má Česká republika společné zájmy.

V Maďarsku jsme svědkem protivládních demonstrací, jichž se účastní desetitisíce lidí. Ukrajina hoří. Velká Británie se rozkládá. Francie kolabuje ekonomicky, Německo zaznamenává hospodářskou stagnaci. Rusko se začíná chovat agresivně. Američané projevují stále silnější nezájem o Evropu a Španělsko, Portugalsko a Itálie se propadá do nezaměstnanosti. Evropa je ohrožena statisíci ubohých lidí, kteří prchají ze zničených zemí, které Západ destabilizoval svými nekompetentními vojenskými intervencemi. A Česká republika? Tam se řeší, že na oslavu 28. října si přišel pro ocenění k prezidentovi filmový režisér v mikině!

K Zemanově zahraniční i jiné politice

30. 10. 2014 / Jan Čulík

Je mi naprosto odporné se vyjadřovat k banalitám, k nimž se v sebeposedlém českém rybníčku, z něhož není vidět nikam jinam a jehož obyvatelé se zabývají jen žabomyšími válkami, aniž by vnímali, co jim dlouhodoběji hrozí a jak se vůči tomu postavit, vyjádřil snad už skoro každý. Až patologicky infantilní je nenávist pražské kavárny vůči prezidentu Zemanovi. Co o tom proboha dál psát. Ta nenávist, pramení, myslím z totalitní frustrace - Zeman pražským kavárenským povalečům a členům prostě narušuje jejich kruhy - a myslím, že to dělá provokativně a schválně.

Svobodný trh a svobodná společnost nejsou džungle

31. 10. 2014 / Boris Cvek

Události posledních dní mě nutí, abych znovu opakoval, že svobodný trh a svobodná společnost nejsou džungle. Mám na mysli insolvenční mafii, o které mluvil Pavel Rychetský v nedělních Otázkách V. Moravce, a pak dění ve Vrběticích. Svoboda nespočívá v tom, že mocný a silný si dělá, co chce, ale v tom, že stát vytváří pravidla na ochranu veřejného zájmu a vynucuje je. Podnikání mimo zákonný rámec škodí svobodě, neboť se děje na úkor svobody, zdraví a životů druhých.

Zemanova zahraniční politika se mi jeví závažnější a nebezpečnější než letošní hradní ceremoniál

31. 10. 2014

Promiňte, ale nedá mně, abych malinko nezareagoval na Váš článek K Zemanově zahraniční i jiné politice, píše Vladimír Líbal. V mnohém s Vámi souhlasím, Česká republika se vskutku, s ohledem na to, co se děje ve světě i za našimi humny, nesčetněkrát zaobírá prkotinami. Tak to je a nesmírně mě to mrzí. Je to především k naší škodě a bohužel to není poprvé v našich dějinách. Ale nechci tu teď rozebírat příčiny, je jich hodně a je to složité. Ani tu nechci rozebírat (a v tom s Vámi též souhlasím ve smyslu, že je opravdu lepší, vhodnější někdy prostě jen mlčet) Zemanovu zahraniční politiku. Ta mj. se mně jeví daleko závažnější a svým způsobem nebezpečnější než letošní hradní ceremoniál.

Vrbětice a odborná úroveň novinářské obce

31. 10. 2014

Tak obec novinářská už ví, co bylo v explodujícím skladu ve Vrběticích. Rakety středního doletu, a na Nově jsou si jisti i typem ! A co dohoda z Rejkjavíku, co likvidace zbraní v Sary-Ozek, co pravidelné inspekce? Pražská kavárna značně podcenila Spojené státy , které si v době likvidace přepočetly podobné zbraně do posledního kousku, píše Jiří Kouba. Nejen to, stačí návštěva Wikipedie, a pokud někdo chce echt důvěryhodné zdroje, tak u nás palba.cz, valka,cz , v zahraničí Jane's , aby se v hlavičkách ujasnilo, že

Daily Mail upozorňuje na "ponižující a nebezpečnou" českou stránku na Facebooku

31. 10. 2014

"Ponižující a nebezpečná" česká stránka na Facebooku s názvem "Pražské roztahovačky", která byla založena před třemi týdny, vyzývá uživatele, aby jmenovaly mladé dívky z Prahy, s nimiž se vyspali, a aby zveřejňovali jejich fotografie, upozorňuje britský bulvární list Daily Mail. Zaznamenala za dobu své existence 10 000 "liků" a na stránce byly zveřejněny stovky spoře oděných dívek, často se silně urážlivými výroky. Policie ČR prý vyšetřuje, pokud "jde o jasný případ difamace či porušení soukromí."

Kontroly Facebooku jako obvykle v ČR nefungují, ani v případě brutálního rasismu, ani v tomto případě ponižování žen.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Proč roste význam Baltského moře pro Rusko

31. 10. 2014

Lov na ponorku ve Stockholmském souostroví skončil a znova můžeme prohlásit, že zde byly pouze indikace aktivity pod vodou. Současně jsme slyšeli, mezi jiným z Finska, že Rusko nedávno vystupňovalo vojenské aktivity. Analytici tvrdí, že studená válka se vrátila a používají srovnání se sovětskou érou. V této analýze se chci zaměřit na důležitý fakt, že i proslulí výzkumníci v oboru analýzy konfliktů nedoceňují téma ruského vývozu ropy, napsal profesor Uppsalské univerzity Kjell Aleklett.

Muslimů je mnohem méně než si obyvatelé některých zemí myslí

31. 10. 2014

Mezinárodní průzkum Ipsos Mori, který byl proveden ve 14 zemích a o němž informuje Guardian, ukazuje, že lidé v některých západních zemích nedokáží reálně odhadnout podíl muslimů v jejich vlastní populaci. Pro země, jako je Itálie, Francie, Austrálie, Belgie nebo Kanada je typické, že většina lidí výrazně nadhodnocuje skutečné počty. Například v Austrálii, kde muslimové tvoří dle statistik 2 % populace, je průměrný odhad 18 %. Ve Francii je průměrný odhad dokonce třetina, realita je 8 %. Velmi podobné je to v Belgii.

"Čtyři andělé byli vykázáni z nebe, když se pokusili založit odbory"

31. 10. 2014

Nebeské úřady vykázaly tento týden čtyři anděly z Království věčného života za pokus založit zde odbory a označily jejich chování za neposlušné a rušivé, oznámily zdroje na onom světě. "Čtyři těžce pracující andělé byli potrestáni jen za to, že vykonávali své svaté právo organizovat se a dosáhnout toho, aby jejich éterické hlasy byly slyšeny," prohlásil archanděl Jophiel, obránce nebeských pracovních práv, který zastupuje vyhozené cherubíny a serafíny, když požadují větší náhrady, omezení počtu božských zpráv, o jejichž doručení mohou být bez přestávky žádáni, a standardní odchod do důchodu v 5 600 letech, píše satirický list The Onion.

"Po celé eóny bylo úkolem těchto věčných strážců starat se o každou duši na zemi, a je čas, aby se někdo staral také o ně." Na tiskové konferenci Bůh oznámil, že každý anděl, který vstoupí do odborů, bude věčně zavržen a nahrazen stávkokazy povolanými z očistce.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

JIHLAVA:

Filmy o rasismu v České republice

28. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

V neděli odpoledne byl sál č. 2 v jihlavském Domě kultury přeplněný - promítaly se tam premiérově dva filmy o trvajícím problému rasismu v České republice. Oba dokumentární filmy ukázaly dva rozdílné, ale při tom efektivní způsoby jak představit své protagonisty na plátně a zároveň komunikovat divákům důrazné společenské poslání.

An English version of this article is in CLICK HERE

JIHLAVA:

Films about racism in the Czech Republic

28. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

On Sunday afternoon, DKO2 was packed out for two premiers dealing with the continued problem of racism in the Czech Republic. The documentaries on show demonstrated two different, yet effective ways of capturing their protagonists on screen, and in conveying a strong societal message to the audience.

Papež František to nepochopil

30. 10. 2014 / Daniel Rejman

Hypotéza, kterou většina z nás zná pod pojmem velký třesk, s sebou nese dlouhý příběh o neporozumění. Už samotné sousloví velký třesk je oxymóronem (pokud se odehrál, pak na malé ploše a bez zvuku). Takové pojmenování je navíc nesprávné, ve skutečnosti se jedná o prvotní atom. Coby bulvárně znějící "Big Bang" jej pojmenoval až astrofyzik Fred Hoyle v jednom rozhlasovém rozhovoru. Hypotézu prvotního atomu formuloval katolický kněz a geniální matematik Georges Lemaître.

Zemětřesení v britské politice:

Labouristé by získali ve Skotsku jen ČTYŘI poslance

30. 10. 2014

< Labouristé=strana jidášů. Užijte si svou poslední večeři! Už žádné rudé konzervativce!

Z právě provedeného průzkumu veřejného mínění vyplývá, že kdyby se příští britské všeobecné volby, plánované na květen 2015, konaly teď, Labouristická strana by v Dolní sněmovně za Skotsko získala jen ČTYŘI poslance.

Společnost Ipsos Mori zjistila, že 52 procent Skotů by hlasovalo pro skotské nacionalisty. Labouristé by získali podporu 23 procent voličů, konzervativci 10 procent, liberální demokraté 6, zelení 6 a UKIP 2 procenta a ostatní 1 procento.

Znamená to, že skotští nacionalisté by v londýnské Dolní sněmovně získali 54 křesel (nyní mají 6), labouristé pouze 4 (nyní mají 40) a liberální demokraté jednoho.

Pokud by skotští nacionalisté získali ve Westminsteru skutečně 54 křesel, mohli by se stát jazýčkem na vahách moci v celé britské politice.

Jak skotští unionisté umlčují své někdejší stoupence

30. 10. 2014

Unionistická média ve Skotsku, která umlčovala nacionalisty, nyní umlčují mlčící nespokojené občany, kteří hlasovali v referendu proti nezávislosti Skotska, míní v deníku Guardian Mike Small.

Představa, že demokracie ve Skotsku by zemi ochromila a destabilizovala, se nyní zdá podivná, když válečný křik v jižní Anglii požadující odchod z EU se proměňuje v totální řev. Jen čtyři z 52 volebních okrsků Dolní sněmovny ve Skotsku mají většinu voličů, která chce odejít z EU. Naproti tomu v Anglii podporuje odchod z EU většina volebních okrsků. Kdo jsou tedy dnes separatisti?

Sirotci pravdy, dezertéři lásky -- II. část

30. 10. 2014 / Josef Brož

< Caravaggio, Narcis

Čert mi byl dlužen tohle výročí. Vždy to začíná i končí stejně. Ale po pětadvaceti letech se to nedá zcela ignorovat. "Čas neléčí, když nechce / čas je čaroděj." Opakuji si ta slova, abych věděl, že v tom nejsem sám. Dostal jsem konečně i další knihu, a nemohl jsem spát o tomhle víkendu. Proč se otevírají deníky po tolika letech? Proč? Každý máme přece paměť, byť se nám někteří snaží sdělit, že už si nemáme raději nic, ale vůbec nic pamatovat.

Předchozí díl nalezne laskavý čtenář ZDE

Měla to být původně recenze, zejména na knihu Andrey Sedláčkové: Moje pařížská revoluce, ale protože tam-tamy duní, zdálo se mi to jako dobrý důvod, zmínit rovněž Moniku Pajerovou (MacDonagh -- nemohu si na to jméno stále zvyknout) a její "vzpomínky a deníky z let 1980-1990" Vezměte s sebou květinu. Oboje to ostatně vydává nakladatelství Prostor.

Řádový den, tetování a jiné formy veřejného mínění

30. 10. 2014 / Lubomír Brožek

Některé postoje, coby formy veřejného mínění, přímo touží být vystaveny na odiv -- jako tetování.

Jacob van Blom

Aby bylo jasno -- nemám vůbec nic proti spoluobčanům, jejichž tetovaná těla proměněná ve více či méně povedená výtvarná díla zahalil soucitný podzim do teplých oděvů. Nevím, nakolik je mrzí, že už nemohou veřejně vystavovat své roztodivné obrázky, obrazce a piktogramy a hrdě se hlásit ke své komunitě. Svým způsobem jsou totiž tetovaní zajímavou metaforou toho, čemu se říká veřejné mínění. Touha někam patřit. To, co na první, letmý pohled může být vnímáno jako projev individuality, se ve skutečnosti stává součástí množiny, proklamací příslušnosti, výsledkem puzení zařadit se, splynout, být jedním z mnoha a při tom si zachovat pocit originality. Nicméně každá výstava jednou skončí a nastane čas uhrabat listí ústavních cest.

K čemu taková oslava?

30. 10. 2014 / Ivan Jordák

Nakonec jsme státní svátek přece jen přežili, nabízí se vyslovit, když vzpomeneme den vzniku samostatného Československa, jak nás jím provázela Česká televize. Nějak jsem se přestal divit, že většina občanů brala tento den hlavně a také jedině za prodloužení víkendu, mohli tak zůstat déle na chatě nebo chalupě. Popřípadě si udělat další výlet.

Ve zprávách sice se o tomto dni paní redaktorka zmínila. Čas určený ke vzpomínce však využila k upozornění, jak špatně nakládal s tímto svátkem předpřevratový režim. O příčinách, důvodech a lidech, kteří se nějak podíleli na vzniku Československa, už pro krátkost vymezeného času nepadlo vlastně ani slovo, píše Ivan Jordák.

Rusko vzpomnělo stalinského útlaku a domnívá se, že by se mohl vrátit

30. 10. 2014

Stovky Rusů se ve středu 29.října shromáždily před bývalým ústředím KGB v Moskvě v rámci každoročního rituálu, kdy se vzpomíná desetitisíců obětí, popravených v období velkého teroru za Stalinovy vlády. Každé oběti je věnováno jen několik slov - jméno, věk, povolání a datum, kdy byla popravena, většinou zastřelením do hlavy.

Jak může parlament jednat v nejlepším zájmu země, když ji nezastupuje?

30. 10. 2014

Jak proboha můžeme jednat v nejlepším zájmu Skotska nebo v nejlepším zájmu Británie, když parlamenty nevypadají tak, jak vypadají jejich země?

Po zveřejnění drastických informací o genderové nerovnosti v mnoha zemích světa se v Británii, na rozdíl od České republiky, o tomto problému vážně diskutuje. Británe je na 26. místě, Česká republika na místě 96, co se týče rovnosti politické moci mezi muži a ženami, dokonce až na 109. místě. V ČR tato drsná nespravedlnost nikoho nezajímá. Vyjímáme z diskuse v rozhlase BBC ve čtvrtek dopoledne:

Jenni Murray: Začátkem tohoto týdne zveřejnilo Světové hospodářské fórum svůj Gender Gap Report, zprávu o nerovnosti mužů a žen. A Británie, obávám se, poklesla. Posledně jsme byli na 18. místě ze 142 zemí světa, nyní jsme na 26. místě. A co se týče počtu žen v parlamentě, jsme dokonce ještě níže: 63. Jsme dokonce níže, než země jako Rwanda, Nikaragua a Alžírsko. V současnosti je v britském parlamentě více mužů poslanců, než kolik v něm kdy zasedalo poslankyň dohromady v celé jeho historii. Tak co se proti tomu dá dělat? Irsko zavedlo kvóty a ve Skotsku sílí požadavky pro obdobné opatření. Kezia Dugdale je labouristická poslankyně skotského parlamentu a hovoří s námi z Edinburku, Fiona Buckley pracuje na univerzitě a je zakladatelkou irské organizace 50:50 group. Hovoří s námi z Corku. Fiono, jak jste realizovali svou kampaň?

JIHLAVA:

Závěrečná ceremonie jihlavského festivalu: Jeho význam roste

30. 10. 2014 / Sam Graeme Beaton

Pondělní závěrečná ceremonie v Jihlavě uzavřela 18. výroční festival a šest dní workshopů, masterclasses a samozřejmě i množsdtví promítání zahraničních i českých dokumentárních filmů. První hodina této ceremonie, kdy byly udělovány hlavní ceny, se vysílala na artovém okruhu České televize a lze ji zhlédnout ZDE.

An English version of this article is in CLICK HERE

Švýcarsko používalo až do sedmdesátých let otrockou práci dětí

29. 10. 2014

Tisíce občanů ve Švýcarsku, kteří byli jako děti zneužíváni k nuceným pracím v zemědělství, požadují odškodné za ukradené dětství. Od padesátých let devatenáctého století až do sedmdesátých let dvacátého století unášely úřady děti z chudších rodin a posílaly je na nucené práce do zemědělství.

David Gogniat slyšel silné zaklepání na dveře. Stáli tam dva policisté.

"Slyšel jsem, jak křičí, a uvědomil jsem si, že se děje něco špatného. Podíval jsem se a viděl jsem, že moje matka shodila oba policisty ze schodů," říká. Druhý den přišli tři policisté. Jeden držel mou matku a druzí dva mě odvedli."

Ve věku osmi let byl David švýcarskou policií unesen a donucen pracovat na statku. Dodnes nemá tušení proč.

Nechci slevu zadarmo, nechci změnu s novotami!

29. 10. 2014 / Karel Dolejší

V minulých dnech vyšlo dalším způsobem najevo "tajné" pevné spojení centrálních struktur KSČM s politickým establishmentem v ČR ZDE. Kontakty kontroverzní lobbistky Mrencové přímo do vedení strany ukazují, že občasné oportunní antikomunistické kampaně pravice jsou vlastně netypickou výjimkou. Nejen formálně institucionálně a na úrovni zákulisních politických dohod o dělbě moci a pozic, ale také z lobbistického hlediska jsou komunisté velmi dobře integrováni "do systému", jemuž na veřejnosti nemohou přijít na jméno.

V Budapešti demonstrovalo proti Orbánově dani z internetu 100 000 osob

29. 10. 2014 / Amy Mackinnon

< "Tati, co je to demokracie?" - "To nevím, synu, my jsme Maďaři."

V Budapešti se už druhý večer konaly demonstrace. Až 100 000 lidí (jak odhaduje tisková kancelář Reuters) vyšlo do ulic protestovat proti navrhované dani z užívání internetu. Byl to dosud největší pouliční protest od doby, kdy se k moci dostal premiér Orbán a strana Fidesz.

Demonstranti drželi nad hlavami své mobilní telefony a skandovali "Orbán takarodj!" ("Orbán ven!") a "Viktátor!". Útočili tak na premiéra Viktora Orbána, jehož vládnoucí strana Fidesz zdanění internetu navrhuje.

An English version of this article is in CLICK HERE

Další fotografie jsou pod tímto článkem a ještě jiné pod anglickou verzí tohoto článku.

Doněck: Úporný boj o bezcenné trosky letiště je symbolem "příměří" na Ukrajině

29. 10. 2014

Jen tři zčernalá patra zůstávají stát z kdysi sedmipodlažního proskleného letištního terminálu otvíraného s explozí národní pýchy přede dvěma lety u příležitosti šampionátu Euro 2012. Ukrajinští commandos kontrolují dvě z nich; první a druhé poschodí. Proruští separatisté navzdory barikádám z trosek prošpikovaným výbušnými nástrahami infiltrovali třetí a pronikli také do sklepa se systémem úzkých chodeb vedoucích do podzemí.

Maďarsko: Vyprázdňování demokracie

29. 10. 2014

V době, kdy se rozkládá důvěra veřejnosti v politiky po celé Evropě má maďarský premiér Viktor Orbán jeden z nejsilnějších volebních mandátů v EU. Jeho politická strana Fidesz v roce 2010 ve volbách zaznamenala drtivé vítězství nad roztříštěnou a morálně zbankrotovanou středolevicovou opozicí. Loni v dubnu Orbán zase vyhrál volby, letos v květnu zvítězil v eurovolbách a v říjnu v komunálních volbách ovládl skoro všechna maďarská města.

Spojené státy označily izraelského premiéra za "zbabělce" a "sráče"

29. 10. 2014

Americké vztahy s Izraelem zaznamenaly rekordní míru hněvu a nepřátelství. Vysocí činitelé Obamovy vlády označili premiéra Binyamina Netanyahu za "zbabělého sráče" ("chickenshit prime minister", "coward"), který se zajímá daleko více o vlastní přežití než o mír.

Toto zuřivé hodnocení izraelského premiéra vyšlo v rozhovoru v americkém časopise Atlantic. Zveřejnily ho tam nejmenovaní vysocí američtí činitelé. Autor rozhovoru, americký novinář Jeffrey Goldberg varoval, že americko-izraelské styky jsou "v totální krizi" a že po nadcházejících kongresových volbách v USA se mohou jedině zhoršit. Netanyahui se hněvivě bránil, že je "terčem útoku, protože hájí Izrael". Netanyahuova vláda se rozhodla zahájit další ilegální výstavbu osad v okupovaném východním Jeruzalémě a na západním břehu Jordánu.

"Dobrá věc ohledně Bibiho je, že je to zbabělý sráč," konstatoval jeden americký politik, citovaný v časopise The Atlantic. "Dobrá věc je, že se bojí zahajovat války. Špatná věc je, že neudělá nic ke smíření s Palestinci či se sunnitskými arabskými státy. Jediné, o co se zajímá, je ochraňovat sám sebe před politickou porážkou. Není to Rabin, není to Šaron. Vůbec to není Begin. Je to zbabělec."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rusko rozšíří své území o 1,2 milionu čtverečních kilometrů

29. 10. 2014

Rusko obnoví svůj nárok na změnu hranice v Arktidě, což mu dovolí rozšířit území v oblasti Severního ledového oceánu o 1,2 km2. Na tomto území se nacházejí zásoby přírodních zdrojů v objemu 5 miliard tun paliva, oznámil ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj na setkání prezidenta s vládou.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Nový rekord: 54 rublů za euro, 42,5 za dolar

29. 10. 2014

Už během úterního začátku obchodování na moskevské burze kurz evropské měny dosáhl nového rekordu. Valutové intervence centrální banky, které v říjnu přesáhly 20 miliard dolarů, nemohou zadržet nápor kupců valut.

Skotští nacionalisté vyžadují "dvojí referendum" o odchodu Británie z EU

29. 10. 2014

Nicola Sturgeon, dezignovaná nová předsedkyně skotských nacionalistů, uvedla ve středu ráno v rozhlase BBC, že pokud budou chtít angličtí konzervativci uspořádat referendum o odchodu Velké Británie z Evropské unie, mělo by se konat tzv. "dvojí referendum" jako ve federalizovaných státech. Kromě celkového celostátního referenda v této věci by se měla konat samostatná referenda ve všech čtyřech britských národech, v Anglii, ve Walesu, ve Skotsku a v Severním Irsku. Podle Sturgeonové není totiž přece možné, aby numericky drtivá většina Angličanů vnucovala svůj názor ostatním národům ve Spojeném království, vzhledem k tomu, že Skoti v žádném případě Evropskou unii opouštět nechtějí.

Britské špionážní agentury mají přístup ke komunikačním datům bez soudního příkazu, potvrdila vláda

29. 10. 2014

Tajná ujednání britské špionážní agentury GCHQ, která ji umožňují shromažďovat komunikační data z internetu a z telefonních sítí v obrovském množství bez soudního příkazu byla poprvé zveřejněna v dokumentech předložených Tribunálu vyšetřovacích pravomocí, britskému regulačnímu úřadu, v reakci na právní stížnosti organizací Privacy International, Liberty a Amnesty International. Z vládních dokumentů, předložených regulačnímu úřadu, vyplývá, že Velká Británie může získávat velké množství dat od zahraničních partnerů bez soudního příkazu, pokud "není technicky možné" získat data podle soudního příkazu a je "nutné a přiměřené", aby špionážní agentura data získala.

Předpisy v podstatě povolují hromadné sbírání digitálního materiálu, včetně komunikací britských občanů. Dokument jasně uvádí, že GCHQ nepovažuje za nutné žádat ve všech případech o soudní příkaz.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2014

9. 10. 2014

V září 2014 přispělo 187 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 38 899.50 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červenci 2014 částkou 2529.87 Kč. Příjem z reklamy byl 11 080 Kč.

Zůstatek byl koncem září 2014 323 559,25 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egyptská revoluce | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák