Žijeme v zemi pitomců

25. 11. 2012 / Boris Cvek

Žijeme v zemi, kde se sčítání procent bere jako legitimní právní názor. Když jsem usedal ke sledování Otázek V. Moravce, byl jsem si jist, že si hrdina naší doby Henych bude sypat popel na hlavu, že rezignuje, že se omluví.

Že mu prostě už někdo vysvětlil, že ani odlišný právní názor, ani výrok soudu nemůže vést k tomu, že se změní základy matematiky a změní se význam pojmu "procento".

Místo toho byl Henych zcela suverénní a nikdo mu neřekl, že to prostě nejde, že to není otázka právního názoru nebo výkladu zákona.

To je Henychův obrovský triumf.

Oni přece všechno udělali dobře, i když pokud by tak postupovali při zadání stejného úkolu v hodině matematiky na ZŠ, museli by dostat pětku.

Jak se správně bouřit

23. 11. 2012

V naší společnosti se děje mnoho nespravedlností, které mají systémovou povahu. Nedostatečná právní ochrana a nepřiměřeně tvrdé pojetí fikce doručení vede k již obecně známým případům divokých exekucí. V Praze každoročně mrznou bezdomovci, ač má statisticky sedmé nejbohatší evropské město jistě víc než dost peněz na to, aby zajistilo přístřeší všem lidem alespoň po celou zimu. Ve vazebních věznicích panují naprosto nelidské podmínky, přestože s lidmi zde vězněnými má být dle základní ústavní zásady zacházeno jako s nevinnými a nemalá část z nich je též následně viny zproštěna. S migranty náš stát zachází arogantně až bezcitně, asi nejkřiklavějším dokladem toho jsou případy lidí (ZDE a ZDE), kteří byli na základě nezaviněného bagatelního provinění vyhoštěni, bez jakéhokoli ohledu na devastující vliv takového rozhodnutí na jejich životy. A ačkoli panuje široká shoda na tom, že zvíře je živý tvor a nikoli věc, s hospodářskými zvířaty je zacházeno jako s komoditami bez jakéhokoli respektu k jejím životním potřebám, píše Marek Voršilka.

ANALÝZA

EXKLUZIVNĚ Zákon o majetkovém vyrovnání -- cesta k novému charakteru českého státu

23. 11. 2012 / Karol Hrádela

Prezident republiky Václav Klaus včera podpořil přijetí zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi ne vetováním, ale pouhým odmítnutím podpisu předsedkyní sněmovny zaslaného návrhu zákona a to bez ohledu na svůj komentář k tomuto odmítnutí. Zabránil tak pátému hlasování o tomto specifickém zákonu, které by možná zabránilo jeho přijetí. Ve svém vyjádření správně zhodnotil i formální a obsahově nedůslednou odpověď pana předsedy vlády a dalších ústavních činitelů na svoji výzvu související s prezidentem Benešem a Únorem 1948, když je samozřejmé, že hrozí mimořádně závažné ekonomické poškození České republiky, o němž se nehovoří.

Česká národní impotence

23. 11. 2012 / Jan Molič

Zase mám chuť emigrovat. Ne kvůli exekutorům, dokonce ani kvůli Klausovi, ale kvůli Čechům. Ze všech koutů v jednom kuse slyším, jak nás rozkrádají (hajzlové), jak máme špatnou vládu (hajzlové), a nebo jak zase někdo rozhoduje o nás bez nás (hajzlové). Málokdo si připouští, že si za nedostatky můžeme především sami. Tedy Češi si za ně mohou. Kde jsou, když se o nich jedná? Proč teď není plný Václavák? Proč nikdo neprotestuje na Hradě? Proč pořád všichni čekají na spasitele, který by ty protesty svolal?

Matematik: Další nesrovnalost s prezidentskými podpisy, míra chybovosti je astronomicky nepravděpodobná

23. 11. 2012

Tisková zpráva Koho.Volit.eu

Praha 23. 11. 2012 -- Míra chybovosti podpisů v peticích vyřazených prezidentských kandidátů, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra, je doslova astronomicky nepravděpodobná. Proces ověřování podpisů proto téměř jistě neproběhl tak, jak ministerstvo popisuje a zákon ukládá. Zjistili to matematici ze sdružení KohoVolit.eu.

O hlouposti médií a o hlouposti ministerstva vnitra

24. 11. 2012 / Boris Cvek

Myslím, že v právě probíhající aféře kolem údajného špatného spočítání neplatných podpisů pro jednotlivé prezidentské kandidáty úplně zapadlo -- a vypovídá o hlouposti médií -- to, že šéf příslušného odboru na ministerstvu vnitra řekne tohle:

"Vezmu příklad, aby se to dobře počítalo. Celkový počet podporovatelů některého kandidáta bude 100 tisíc. V prvním vzorku najdeme čtyři procenta chyb a ve druhém vzorku šest procent. To je celkem deset procent."

To je, prosím, jako by lékař veřejně řekl, že ledvina pumpuje krev v těle a má chlopně.

Idiocie vítězí

23. 11. 2012 / Boris Cvek

Myslím, že idiocie vítězí. Po metanolové aféře, kdy státní správa nechala svou nečinností, hloupostí a možná i zkorumpovaností zbytnět černému trhu s alkoholem natolik, že promořil celou tuto zemi metanolem (a stále umírají lidé na metanol), vidíme frašku kolem přímé prezidentské volby, která dosahuje sarkastických rozměrů.

Politici, kteří jsou v parlamentu odpovědni za tvorbu zákonů, přímou volbu nikdy opravdu nechtěli a schválili podivný zákon, o němž si asi nikdy nepřipustili, že by mohl platit.

EGYPT:

V pátek protestovala egyptská opozice proti prezidentu Morsímu

23. 11. 2012

V pátek se v Egyptě konaly velké protestní demonstrace proti islámistickému prezidentu Mohamedu Morsímu, který si novým dekretem udělil rozsáhlé pravomoci.

Demonstranti Morsího obvinili z "ústavního puče" a podpálili v městech Suez a Port Said kanceláře strany Svobody a spravedlnosti Muslimského bratrstva, do níž Morsí patří.

Summit EU se nedohodl o rozpočtu

23. 11. 2012

Summit Evropské unie v Bruselu skončil, aniž by se členské země EU dohodly o rozpočtu, který dosahuje výše 971 milaird euro. Prezidentu Evropské rady Hermanu Van Romuyovi se nepodařilo vyřešit neshody hlavních přispěvatelských zemí.

Mark Rutte, holandský premiér, požadoval snížení rozpočtu o 100 milionů euro. Britský premiér David Cameron chtěl škrty ve výši 50 miliard euro. Německá kancléřka Merkelová by byla ochotna přijmout nižší škrty. Francouzský prezident Hollande požadoval udržení zemědělských dotací. Van Rompuy navrhoval zvýšení rozpočtu Společné zemědělské politiky o 8 miliard euro, holandský premiér to odmítl.

Na summitu prý došlo neočekávaně k určitému sblížení mezi Merkelovou a Cameronem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Na co se při kritice exekucí zapomíná

23. 11. 2012

Řekněme, že by ze dne na den zanikli soukromí exekutoři a nahradil je soudní nebo správní výkon rozhodnutí (který dnes obstarává přibližně 30 % vymáhání). A že by každý dlužník zaplatil za veškeré kroky vymáhání proti své osobě za všechny své pohledávky státu jen 2.000,- Kč. Co by to znamenalo? Pokusím se o hrubou kalkulaci, veškerá čísla považujte za přibližný odhad, případně vycházím z údajů ZDE.

Opět se vracím k diskuzi nad tématem exekucí. Jaké mám výhrady ke stávajícímu systému jsem již vyjádřil posledně. Ale cítím potřebu oponovat domnělé názorové jednotě některých článků, které se na stránkách BL nekriticky množí, a jelikož konvenují s názorem šéfredaktora BL Jana Čulíka, materiály se přetiskují nekriticky. Pokud někdo věří každému bloggerovi, který u soudu prohrál, že prohrál neprávem, tak je naivní. Věřím jen těm pisatelům, kteří to mohou dokázat, třeba protože se obtěžovali nahlédnout do vlastního spisu u soudu, a ne proto, že jim uvěřila redakce BL. Ujištění typu "nikdy jsem nic takového poštou nedostal" se ukáže mylným či lživým v 19 z 20 případů, píše autor, jehož totožnost je redakci známa.

O mýtu "spravedlivého světa"

24. 11. 2012

Čtenářův článek je pěknou ukázkou tzv. mýtu spravedlivého světa (just world fallacy) - podle tohoto mýtu, systém jako celek je vlastně spravedlivý (nebo není sice úplně spravedlivý, ale "takový už je život"). Oběti systému udělaly chybu či porušily pravidlo a " za chyby se platí", píše autor, který žádá, abychom ho označili jako "čtenáře-právníka". Jeho totožnost je redakci známa, avšak z dobrých důvodů ji nemůžeme zveřejnit. Obdobně, bohužel, jako v celé řadě nedávných případů, kdy se v Britských listech diskuse o exekutorské praxi účastní celá řada lidí vysoce aktivních v soudnictví a ve finančnictví či v dalších oborech, ale jejich identifikace by zřejmě znamenala existenční likvidaci.

Čeští právníci nemají tušení, jak radikálně odlišná je exekutorská kultura jinde

23. 11. 2012 / Jan Čulík

Je užitečné slyšet o exekucích také názory od praktiků z druhé strany, od autora článku Na co se při kritice exekucí zapomíná i např. od Stanislava Křečka. Oba si pochvalují, že systém exekucí, jak je vymezuje zákon, je v podstatě v pořádku, pokud dochází k nespravedlnostem, je jich údajně jen minimum, a země potřebuje účinný prostředek proti neplatičům.

Obávám se, že tito lidé naprosto nemají představu, jak odlišná je právní kultura západních zemí. V rozvinutých demokraciích se uznává, že finanční služby mohou být brutálně zneužity proti velké části obyvatelstva, a proto tam existuje rozvinutá kultura záruk a ochran, aby k takovému brutálnímu zneužívání lidí nemohlo docházet. Ono prostě nestačí říct, jak to uvádí autor článku "Na co se při kritice exekucí zapomíná", že občan má povinnost nedělat opomenutí a chyby - jinak prostě bude postižen statisícovými exekucemi. Kam se poděla zásada férovosti a přiměřenosti? Jak je možné, že české soudy tuto zásadu, jak se zdá vůbec nevnímají?

Nemám v této chvíli čas překládat rozsáhlé britské dokumenty. Jen bych pro začátek upozornil na existenci široké informační kampaně, jejímž účelem je zajistit ochranu občanů před exekutorským vydíráním. Uvádím odkazy na dva dokumenty, první z nich je šestašedesátistránkový (!) soubor předpisů pro vymáhání dluhů, dokument, který vydal britský Office of Fair Trading, vládní Úřad pro férové podnikání, a který varuje, co vymahači dluhů nesmějí dělat: ZDE ZDE

Provozuje česká vláda také Úřad pro spravedlivé obchodování, který by zamezoval neférovým excesům při podnikání?

Stránky pro ochranu občanů před exekutory a přesná definice občanských práv jsou ZDE ZDE. Povšimněte si například, že britský zákon nedovoluje exekutorům účtovat za vymáhání dluhu honorář vyšší, než je dluh samotný. Kdyby tento princip existoval v ČR, problém by byl vyřešen.

Často se v ČR kritizuje, že podstatou problému je, že se z exekutorství stal soukromý byznys. I v Británii fungují exekutoři jako soukromé firmy, přesto tam však nedochází k excesům jako v ČR. Sektor je přísně regulován.

Argument, že na Západě je jiná kultura a že Češi jsou nevycválaný národ, proti nimž je nutno používat tvrdých zákonů, těžko obstojí u mezinárodních institucí. V Británii jsou například daleko větší sociální rozdíly než v ČR. Odhaduji, že přibližně 20 procent britského obyvatelstva, bez ohledu na barvu kůže, tvoří tzv. "underclass", lidi, kteří žijí velmi podobným způsobem, jak v ČR žijí někteří Romové. Vzpomínám na šokující zážitky studentů z České republiky, kteří se po příjezdu do Británie setkal s tak hlubokou chudobou, nevědomostí a primitivismem, jaký v ČR nikdy nezažili. Přesto i tyto lidi zákony chrání. Je to spravedlivé.

Nejsem právník, ale argumentuji, že nedodržování principů spravedlnosti by mělo být žalovatelné u Evropského soudu pro lidská práva. Pikantní je, že zrovna v tuto chvíli Británie bojuje s rozhodnutím tohoto soudu, že občané odsouzení do vězení, musejí mít právo účastnit se voleb. Obdobně jako je tomu v případě české exekutorské kultury, Británie protestuje a hájí se "britskými specifiky" - prostě nechce volební právo vězňům dát. Tuto kauzu však ostudně prohraje.

Je nutno respektovat zdravý rozum, slušnost, přiměřenost, dobré mravy a spravedlnost

23. 11. 2012 / Barbora Hodková-Knobloch

Dopis, který jste otiskli pod titulkem "Na co se při kritice exekucí zapomíná" je hlasem legislativce, který má vinu na dnešní úpravě, nebo soudce, který odsuzuje v nepřítomnosti dlužníky, kteří se nemají jak bránit, případně samotného exekutora, nebo jeho spolupracovníka, který moc dobře ví, co je špatně a jen se mnohomluvně snaží obhájit neobhajitelné. Proto tolik slov, proto zpochybňování pokusu redakce poukazovat na nelidskost dnešního systému exekucí v České republice, píše Barbora Knoblochová.

Jak probíhají exekuce v té nejkapitalističtější zemi - v USA

23. 11. 2012

Již delší čas sleduj vaší diskuzi na téma exekuci. Všiml jsem si, že vám úplně chybí pohled z té nejkapitalističtější země světa - USA, píše Jiří Králíček z Fort Myers. V okamžiku předání na collection agency se dluh zcela zmrazí a dále už nenarůstá o žádné úroky ani poplatky!

Je absolutně vyloučeno,aby vám exekutor vstupoval třeba i nenásilně do bytu, nebo bytového prostoru. (Tentýž princip platí v Británii, pozn. JČ) Může vám pouze volat. A to pouze v době mezi 8 ráno a tuším 22 večer. Takhle pozdě , vám ale raději nikdo volat nebude.

Nesmí vám zabavit věci denní potřeby. (Tentýž princip platí v Británii, pozn. JČ) Mezi takové věci, patří TV, postel, počítač a o autě už vůbec nemluvě.

ČR je posledním ostrůvkem ve střední Evropě, kde je povoleno exekutorům týt z lidského neštěstí

23. 11. 2012 / Petr Novák

Ano, při kritice se zapomíná na mnoho věcí, ale také autor sám zapomíná na jedno.

Demokracie je vláda lidu, tedy alespoň tak nám vždy všude vštěpovali a stále nám to opakují z médií.

Pochybuji, že by lid jako celek přál platit tak šílené úroky z dluhů a mnohasetprocentní úroky obchodníkům s lidským neštěstím.

Je nutné si uvědomit, že ne všechny dluhy vznikly s úmyslem nezaplatit a že ne všechny jsou z lichvářských půjček (jen tak mimochodem ty naprosto neschvaluji a divím se, že ještě nebyl nikdo za lichvu zbaven svobody).

Exekuce - několik tezí

23. 11. 2012

1. Přiznaná výše nákladů za vymáhání dluhů musí být souměřitelná s výší dluhu. Pokud na vymožení desetikorunového dluhu vynaložím deset tisíc, tak jsem prostě špatný hospodář. U jednotlivého věřitele ještě může jít o ekonomicky racionální chování, protože těch deset tisíc dokáže také naúčtovat někomu jinému. U společnosti jako celku to ale už racionální není, takovéto špatné hospodaření podporovat nemá. Je to bohapusté plýtvání úsilím a proto by nemělo probíhat pod garancí společnosti, resp. státu; nejen pasivně vydáváním zákonů, ale i aktivně například neplacenou(!) policejní asistencí při exekutorských zásazích. Proti pravidlu "i malý dluh je dluh" musí stát pravidlo přiměřenosti (zde se budu odvolávat třeba až na starozákonní Leviticus 23:22), píše Petr Novotný.

Problém s exekucemi je už možná vyřešen

23. 11. 2012

Opravdu mě těší, že se diskuze o exekucích na BL posunuje do racionálnějších rovin (zejména pod článek neznámého autora "Na co se zapomíná..." bych se bez jediné výhrady podepsal) a jen bych chtěl reagovat na Vaši poslední větu, píše Jakub Tatoušek, "Povšimněte si například, že britský zákon nedovoluje exekutorům účtovat za vymáhání dluhu honorář vyšší, než je dluh samotný. Kdyby tento princip existoval v ČR, problém by byl vyřešen." vymáhání dluhu honorář vyšší, než je dluh samotný.Kdyby tento princip existoval v ČR, problém by byl vyřešen."

Dovolil bych si upozornit (a jistě nebudu první ani poslední), na rozhodnutí Ústavního soudu č. I. ÚS 3923/11 z března tohoto roku, které právě tento princip zavádí. Jedná se právě o ty případy, které pranýřujete, kdy se z malé částky stane desetinásobek.

Jak vyřešit problém s exekucemi

23. 11. 2012

Zdravím, k diskuzi k exekucím jen drobné poznámky, píše čtenář, který se podepsal jako Sedlák.

1) časová možnost k uplatnění exekuce (6-12 měsíců od činu), čili ne tak, aby se nechal dluh a úroky "růst" roky

2) omezení násobkem částky exekuce a TO CELKOVÉ částky, včetně výloh - třeba do 1000,- = exekuce max. 3-násobek, do 10 000,- max 2-násobek, do 100 000 - max. 1,5-násobek, nad 100 000,- 1,2 násobek. Tímto by nemohlo dojít k nepřiměřeným exekucím za pár stovek dluhu..

3) omezení úroků - viz. neučitý paragraf o lichvě

Dlužníci by neměli být vystavováni sadismu

23. 11. 2012

K debatě o exekucích mám jednu poznámku, píše Ludmila Kašparová. Jde o způsob, jakým jsou věci zabavovány. V mém okolí se vyskytl případ exekuce. Vypadalo to tak, že se u domu zčistajasna objevila dvojice potetovaných hololavých týpků, kteří se jali dobývat dovnitř. V nadcházející debatě se velmi drsně vyjádřili o tom, že je nezajímá, jaké věco patří povinnému a co už jeho není, hodlali zabavit prostě všechno. Když se mluvilo o drobné bižuterii po babičce, která nemá žádnou cenu vyjma citové, prohlásili, že půjdou právě po takových věcech. Dělali vše proto, aby co nejvíc psychicky ublížili, nemluvě o zastrašování, byť k přímému fyzickému napadení nedošlo. A lidé v domě byli bezmocní, protože exekutoři (v tomto případš exekutorovi pacholci) jsou podle našich zákonů k tomu všemu oprávněni! Myslím, že ani sebehorší dlužník by neměl být vystavovám psychickému sadismu.

Pozn. JČ: Takovéto chování při exekucích je například v Británii trestný čin. Mám za to, že za netrestání těchto praktik by mělo být možné pohnat Českou republiku k Evropskému soudu pro lidská práva. Stejně například, mimochodem, jako za neposkytnutí odškodného za úmrtí způsobená metanolem.

Dodnes nebyla naše vylučovací žaloba za neoprávněnou konfiskaci majetku projednána

23. 11. 2012

Chci reagovat na článek pana Křečka Jednoduchá řešení exekutorů, píše Antonín Petrla. Pan Křeček se před několika lety chlubil, že přijetím zákona o exekutorech, na kterém se jako právník podílel, vytvořili bič na všechny dlužníky, že tímto zákonem zajistili vymahatelnost práva. Problém je ovšem v tom,že tento zákon už nepočítá s lidským faktorem.

1.dle tohoto zákona je exekutor prakticky všemohoucí

2.nehrozí mu žádné, nebo jen velmi mírné sankce za porušení zákona

3.exekutor se odvolává na tento zákon při všech zvěrstvech, kterých se při exekucích dopouští s doporučením, že postižené osoby(ne dlužníci, ale osoby v jejichž bytě dlužník bydlí) mohou podat na zabavené věci vylučovací žalobu. Problém je v tom,že tito lidé nemají s dluhem nic společného, přesto jsou exekucí postiženi.

Pan poslanec Křeček se mýlí

23. 11. 2012 / Aleš Uhlíř

V diskusi na stránkách Britských listů o projektu proti nespravedlivým exekucím byly vysloveny pochybnosti o smyslu takové akce. Pochybuje zde humanitně vzdělaný státní zaměstnanec a také poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

Samozřejmě že nikdo z těch, kteří se vyslovili proti exekutorské praxi, nezpochybňuje, že lidé si mají dávat při uzavírání smluv pozor, vše si řádně promyslet včetně možných důsledků, že je důležité pravidelně přebírat poštu a na vše hned od počátku reagovat.

Nic neodkládat, vše hned důsledně řešit a také dbát, aby se z malých dluhů nestaly dluhy velké. (Problém je, že západní právní kultura občana chrání, aby z jeho drobných opomenutí nemohla vzniknout jeho existenční likvidace. Křeček to zcela ignoruje, pozn. JČ).

Dotaz na JUDr. Křečka:

Definuje český zákon, co je nepřiměřený zisk?

23. 11. 2012

Jsa vzděláním technik a ekonom, dovoluji se Vás otázat, zda náše právo ( zákony) definuje, co to je nepřiměřený zisk(Např. ve Spojených státech to zákonem definováno je, pozn. JČ) Stejně tak, zda jest definováno, co to je lichva. Jak se lze proti lichvě či nepřiměřenému zisku účinně bránit? ptá se Zdeněk Horák.

Má dlužník o svém dluhu vědět či nikoli?

23. 11. 2012

Je vynikající, že pan Čulík dal prostor i lidem exekuce hájícím. Obhajování neobhajitelného mne vždycky hrozně pobaví. Zvláště když skulinkou unikne pravda, jako se stalo v článku "Na co se při kritice exekucí zapomíná", píše Petr Nešvara.

Článek je opravdu profesionálně udělaný. Věci, které jsou celkem jednoduché a jasné se obalí spoustou odborně vypadajících slov a smíchají a spletou se dohromady tak, že se v tom opravdu nikdo nevyzná.

Dluhy si každý musí evidovat sám. Učme své děti osobní odpovědnosti

23. 11. 2012

Případy pana Davida Janduse a pana Vladimíra Bartla jsou svým způsobem typické pro naši postkomunistickou společnost: nerespektujeme pravidla a řád. Po skončení socialismu a programového odklonu od zaopatřovacího státu jsme se nedokázali adaptovat na novou situaci, ve které je každý sám odpovědný za své činy (a také za svou nečinnost).

Někdejší socialistický stát každému autoritativně určoval pravidla chování a současně o všechny po celý život "pečoval". Stát vykonával úkoly, které mu nenáleží. Čtyřicet let socialismu nás přetavilo na nesamostatné jedince, kteří si bez pomoci státu nedokáží zařídit svůj život. Nepřekvapí proto, jak naivní a neopatrní někdy lidé mohou být při hospodaření s rodinnými a soukromými financemi, píše Evžen Strmý.

Nezodpovědní potomci vhánějí seniory do dluhových pastí

23. 11. 2012

Exekutoři čím dál častěji klepou na dveře u seniorů, na které dolehly dluhy jejich dospělých potomků. Právu to potvrdil ředitel Asociace občanských poraden ČR Stanislav Skalický. Zároveň se svěřil s obavou, že po Novém roce exekucí hmatatelně přibude v důsledku novely občanského soudního řádu.

Zdroj ZDE

Šest právníků se přihlásilo do projektu jak zcivilizovat exekutorskou praxi v ČR

21. 11. 2012

Na apel Britských listů vytvořit právní tým, který by srovnal právní ustanovení, regulující exekutorskou praxi v České republice s obdobnými právními ustanoveními v západních zemích Evropské unie, se přihlásilo od včerejška šest právníků. Jeden z nich je univerzitní profesor. K projektu se také přihlásila europoslankyně ČSSD MUDr. Olga Sehnalová, která nabídla, že z informačních zdrojů Bruselu získá pro projekt údaje o tom, jak je exekutorská legislativa řešena v západních zemích.

Zdá se tedy, že je důvodné pokusit se projekt zahájit. Vyhlašujeme tedy na něj finanční sbírku. Prosíme, své příspěvky posílejte na normální konto Britských listů na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Označte, prosíme, zásilku variabilním symbolem 1111.

Usuzujeme, že hlavním účelem finančních prostředků bude zřejmě nutnost platit zahraniční právníky v poslední etapě tohoto projektu, totiž žalobě k Evropskému soudu na Českou republiku za případné porušování evropských zákonů ve věci exekutorské "kultury" v ČR. Půjde zřejmě o dlouhodobější projekt. O jeho pokroku budeme průběžně informovat.

Jan Čulík

šéfredaktor

Voličovy obavy:

Zvolení Miloše Zemana prezidentem by bylo nebezpečím pro Českou republiku

23. 11. 2012

Následující neuvěřitelně rasistický výrok vůči 2 miliardám lidí, konstatuje Petr Vavruška, nemající v politickém světě obdobu, není prohlášení Le Pena ani nizozemského populista Wilderse, ale výrokem minulého i současného kandidáta na prezidenta ČR Miloše Zemana, který prý kandiduje kvůli amaterizmu české politiky.

"Nepřítelem je Islám - anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii. Žijí v ní 2 miliardy lidí a financovaná je dílem z prodeje ropy, dílem z prodeje drog." Muslima lze definovat jako vyznavače Koránu, podobně jako nacista je vyznavačem rasové nadřazenosti a antisemitismu, nebo komunista vyznavačem diktatury proletariátu. Islám je nesrovnatelně agresivnější a intolerantnější než jiná světová náboženství a Korán obsahuje pasáže, vyzývající k podrobení, zotročení, a dokonce vyhlazení nevěřících.

Autor tohoto primitivního výroku vůbec nechápe, jak připomíná Petr Dimun, že kdyby se dívali stejným prizmatem příslušníci "anticivilizace" na tu "naší civilizaci", tak znaménko musí obrátit. Dvě světové války nemá na svědomí islám, ale příčina vznikla v křesťanské Evropě. Ve stejné kultuře, kterou Zeman vymezuje proti "anticivilizaci", vznikl fašismus, nacismus i komunismus. Koncentrační tábory, masové vyvražďování lidí jedné kultury, náboženství, rasy či politického přesvědčení, nestavěli a neprováděli muslimové, ale příslušníci "naší křesťanské civilizace".

Protestuji!

23. 11. 2012 / Marek Řezanka

Václav Klaus zákon o tzv. církevních restitucích nepodepsal, ani nevetoval. Chytrá Horákyně zaplesala, a nám, co cítíme křivdu, ponížení a frustraci ze stavu, kdy si menšina prosadí cokoli proti vůli převážné většiny populace, zbyly oči pro pláč.

Kauza Čunek: Absolutní politická skleróza

23. 11. 2012 / Boris Cvek

Slyšel jsem v Radiožurnálu rozhovor s Jiřím Čunkem, který žasnul nad tím, že v Senátu se prý nedrží "gentlemanské" dohody, když ho senátoři ani napodruhé neinstalovali do funkce místopředsedy Senátu. Redaktorka nebyla vůbec schopná Čunkovi připomenout nedávnou minulost, která představovala jednu z největších polistopadových afér. Dokázala mu pouze vyčíst, že jeho případ se nedostal před soud... na to Čunek reagoval velmi snadno tím, že to nezáviselo přece na něm a že to je svědectví o tom, že je nevinný. Podstatné je, že Čunkův případ byl zcela nestandardně odebrán příslušnému státnímu zástupci a přenesen rozhodnutím nejvyšší státní zástupkyně Vesecké jakémusi státnímu zástupci Salichovovi, zcela arbitrárně zvolenému, který nedovolil, aby se věc dostala k soudu.

Česká byrokracie se pod vedením "pravicového" svazáka Nečase probojovala na 65. místo ze 185 hodnocených zemí

23. 11. 2012

Česká republika si v každoročním žebříčku Světové banky Doing Business v roce 2012 opět pohoršila, upozorňuje Petr Černý.

Jednou z největších byrokratických komunisticko-svazáckých překážek, kterými česká vláda a parlament české republiky zatěžují české podnikatele je čas potřebný k vyplnění všech povinných formulářů - a to přesto, že se česká vláda před pěti lety zavázala administrativní zátěž uvalenou na podnikatele postupně snižovat. Čeští podnikatelé musejí každoročně vyplnit více než 700 stran výkazů a přes 30 tisíc kolonek. Čas promrhaný vyplňováním všech povinných formulářů tak řadí českou republiku na 65. místo ze 185 hodnocených zemí. Vychází narůstající byrokracie "pravicové" vlády ze svazáckých návyků jejich členů ?

Jednoduchá řešení exekutorů?

23. 11. 2012 / Stanislav Křeček

Vyjádřil jsem hned od počátku jistou rezervovanost k záměru vyhlášenému na stránkách Britských listů, totiž sehnat peníze na analýzy o postavení exekutorů u nás i v Evropě. Myslím, že je to zbytečné: je jen málo našich problémů, o kterých by se tolik diskutovalo a analyzovalo, jako je právě problém s dosavadním fungováním zákona o soudních exekutorech. Dovolím si však přesto k tomu říci několik poznámek, protože mě začíná děsit vzrůstající počet těch, pro které je všechno jasné, mají představu, že všechny problémy jsou snadno řešitelé a v přístupu ke světlým zítřkům nám v realizaci těchto snadných a jednoduchých řešení brání mafie nebo "legislativa, která je pod kontrolou mafií", jak píše na stránkách Britských listů Peter Nešvara, právě pokud jde o exekutory. T. Okamura soudí, že vše u nás se snadno vyřeší tím, že bude zavedena trestní odpovědnost politiků a soudců (jako bychom ji již neměli) a P. Nešvara soudí, že problém exekutorů bude vyřešen, jestliže se zruší institut náhradního doručení a bude exekutorovi uložena povinnost dlužníka "dohnat" a "proti podpisu mu předat informaci o dluhu". Jak ten podpis na dlužníku vynutí, jsme se ovšem nedozvěděli, a to právě je ono kouzlo jednoduchých řešení po vzoru Brouka Pytlíka: nějak se to udělá...

POZVÁNKA:

Demonstrace!

22. 11. 2012

STOP sebevraždám, umístění v psychiatrických léčebnách a pod pražskými mosty nájemníků obecních bytů v Praze 6 díky asociální politice Prahy 6 v oblasti nájemního bydlení!

Demonstrace ohrožených nájemníků obecních bytů se koná

v pátek 23. listopadu 2012 v 18:00 hod.

před budovou Obvodního úřadu Praha 6-Dejvice, Čs. Armády 23
/poté od 18:30 hod. bude probíhat v budově jednání zastupitelstva Prahy 6 a bude se pokračovat v interpelacích nájemníků/

Zemřel spisovatel Jan Trefulka, signatář Charty 77

22. 11. 2012

Ve věku 83 let zemřel v noci na dnešek v brněnské fakultní nemocnici spisovatel Jan Trefulka. Roku 1957 se po ukončení studia stal šéfredaktorem Krajského nakladatelství v Brně. V roce 1962 publikoval svůj první román Pršelo jim štěstí, v němž kriticky zpracoval téma mládeže v období stalinismu. V letech 1962 až 1968 redigoval literárně-kulturní časopis Host do domu. V roce 1969 byl vyloučen z KSČ a zbaven možnosti publikovat. Jeho dílo vycházelo pouze samizdatem a v zahraničí. Byl jedním ze spisovatelů, kteří podepsali Chartu 77. Po roce 1989 se stal například předsedou Obce moravskoslezských spisovatelů. Byl také členem první Rady České televize. Byl autorem celek deseti knih, z nichž asi nejznámější jsou Zločin pozdvižení (1979, v zahraničí) a O bláznech jen dobré (v ČR 1990).

Proč proti exekutorskému vydírání obyvatelstva nezasahují (aspoň) levicové strany?

22. 11. 2012

Rozeslal jsem Vaši výzvu kolegům z advokacie, o nichž si myslím, že by se mohli odhodlat Vám nabídnout své služby, píše jeden významný český právník, jehož totožnost je redakci známa, a pokračuje: Nejlepší by bylo sestavit celý multidisciplinární tým právníků, investigativních novinářů, sociologů, překladatelů atd. Ale to bychom ve sbírce museli nastřádat aspoň 200 milionů :-)

Pro mě je především záhadou, co dělaly posledních 10 let, kdy se o problému ví, levicové strany? Jak je možné, že ČSSD v době, kdy vládla, připustila tak razantní privatizaci jedné z dosavadních pravomocí státu do rukou hrstky dravých podnikatelů? Proč už dávno není z boje proti exekutorské lobby téma levicové politiky číslo 1? Jaká byla skutečná role bývalých ministrů spravedlnosti, zejména Pavla Němce a Jiřího Pospíšila?

Proč se zdá, že oprávnění exekutorů stále posilují a kontrola vázne? To jsou skutečné záhady.

ŠOKUJÍCÍ:

V Ženevě měli dlouhá léta komunistického primátora

22. 11. 2012

Vážený pane Cveku, oceňuji Váš dopis jihočeským studentům, píše evangelický duchovní a někdejší signatář Charty 77 Miloš Rejchrt. . Je to dost zvláštní, že mladí u nás jsou ochotni jít v jednom šiku s nynějším establišmentem do boje proti špatnostem minulosti, kterou nezažili, přičemž těch současných, které establišment produkuje, si moc nevšímají. Že by to u nás bylo obráceně, a mladí dvorní radové časem vyspěli a zestárli v revolucionáře? Škoda, že toho už se asi nedožiji.

Hejtman Ústeckého kraje Bubeníček (KSČM) začal vládnout podobně jako jeho exsoudruzi před rokem 1948

22. 11. 2012

Aby bylo jasno, výsledek demokratických krajských voleb respektuji a tvrdost v názvu svého článku jsem zvolil záměrně, aby si hejtman Bubeníček zavčas uvědomil, že nelze nesplněnými sliby usilovat o změnu pohledu společnosti na KSČM. Každou lží, která je ekvivalentem nesplněného slibu, může KSČM ve společnosti vyvolávat asociaci na předvolební vábení KSČ v poválečných letech, které jí i tehdy v demokratických volbách zajistilo dostatečný politický vliv, aby ho po uchopení moci mimořádně krutým způsobem zneužila, píše František Štván.

Kdo nese vinu za parazitický exekutorský zákon v ČR

22. 11. 2012

Zákon o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) - geneze. Vysvětlení zaslal Přemysl Svoboda.

Poslanecký návrh, 1999: ZDE

předkladatelé:

Ing. Pavel Svoboda, Unie svobody: ZDE

JUDr. Cyril Svoboda, KDU:: ZDE

JUDr. Pavel Němec, Unie svobody: ZDE

Ing. Jan Grůza, KDU: ZDE

Zdeněk Kořistka, Unie svobody: ZDE

JUDr. Karel Kühnl, Unie svobody: ZDE

Ing. Pavel Pešek, Unie svobody: ZDE

Vláda (Miloš Zeman) návrh projednala 1.11.1999 a vyslovila s ním nesouhlas: ZDE

Vybírám jen ukázky připomínek:

Hnus

22. 11. 2012

Před asi 3 lety jsem si pořídil od Vodafonu připojení na net k notebooku. Nefungovalo. Aparátek jsem vrátil, překousnul, že ze mne dělají blbce, protože podle jejich mapy pokrytí mi to fungovat musí, a přestal platit.

Službu mi účtovali dál, a dokonce mi odpojili telefon, ačkoli paušál za tuto službu jsem platil. Vodáci si se mnou pohrávali, několikrát měnili výši "dlužné" částky. Pak byl klid, píše Vladimír Bartl.

Letos v květnu jsem při vyzvedávání důchodu (ubožáckého, českého) zjistil zablokované konto. Pracně jsem vypátral, že zapracoval exekutor. Z údajně "dlužné" částky 1.399,- Kč Vodafonu to ze startu vylepšil na 22 tisíc, s vyhrůžkou, že když rychle nezaplatím, dluh poroste (asi donekonečna).

A soudní jednání, ke kterému jsem nebyl pozván, proběhlo loni v srpnu, já o tom nevěděl do zmíněného letošního května nic. A to bych milým miliardářům, jde to i jinak, férové tarify, a podobné shity tuhle částku zaplatil. Protože proti větru se nemá, atd.

Velice mne mrzí, že jsem kdysi neemigroval. Ne kvůli Vodafonu, ten tady tehdy ještě u nás nebyl, a možná nebyl vůbec. Pochopitelně si nemyslím, že někde na světě je ideální státní zřízení, ale ten současný hnus v Česku je opravdu k nevydržení. Pro 85% obyvatel, střízlivě odhadnuto.

Česká televize ničí železnici neobjektivním zpravodajstvím

22. 11. 2012

Jak jsem napsal dříve, o objektivitě našich televizí si nedělám iluze. Tentokrát se předvedla Česká televize ve svém hlavním zpravodajství 20. listopadu 2012 kolem 19:30 (odkazy: online, stažení, text) Z mnoha nesmyslů, kterými nás bez přestání láduje, tomuto bohužel trošku rozumím. Velmi mě mrzí, že takto zkresluje skutečnost televize, která je veřejnoprávní, má sloužit veřejnému nekomerčnímu zájmu a ještě za to inkasuje povinné desátky od občanů vlastnících televizor, ať už v něm sledují cokoliv. Je s podivem, kolik nesmyslů se dá vtěsnat do necelých 2 minut reportáže, píše Pavel Prchal.

Ústavní soud ČR:

Z hlediska práv občanů je rizikem postavení soukromého exekutora

22. 11. 2012

Z hlediska ochrany práv občanů představuje riziko hybridní postavení exekutora, nadaného značnými pravomocemi veřejné moci a zároveň sledujícího svůj majetkový prospěch ze soukromého podnikání.

Zveřejňujeme podstatné části usnesení pléna Ústavního soudu ze dne 3.3. 2009, v němž ÚS právní i faktické poměry v oblasti exekucí velmi kritizuje. Proč politikové efektivně nejednali na základě jeho doporučení?

Ústavní soud vyslovuje názor, že platná právní úprava, obsažená v § 47 odst. 3 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti, nepřipouštějící ve jménu zvýšení efektivity opravný prostředek proti exekučnímu příkazu, přináší některá potenciální rizika, pokud jde o eventuální přehmaty ze strany soudního exekutora vůči povinnému. Skutečnost, že exekutor je osobou markantně ekonomicky zainteresovanou na úspěšnosti výkonu rozhodnutí, má na jedné straně zajišťovat efektivitu exekuce, zároveň však stejná skutečnost může vést k pochybnostem, zda konkrétní soudní exekutor bude za všech okolností postupovat vůči osobě dlužníka spravedlivě, a to včetně plného uplatnění zásady proporcionality zásahů státní moci do práv občanů. Uvedená pochybnost je přitom podložena reálnou zkušeností z praxe orgánů veřejné moci včetně obecných soudů a Ústavního soudu i z praxe veřejného ochránce práv a nevládních organizací.

Podmazáním proti korupci, aneb Čím ses pokazil, tím se naprav

22. 11. 2012 / Karel Dolejší

"Myslím, že ji do Vánoc zavřou", komentoval přítomnost exhejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD) ve vládnoucí koalici s KSČM v Ústeckém kraji člen Koalice pro Benešov Filip Ušák. Za vlády budoucí vicehejtmanky proslul kraj rekordně vysokým rozkrádáním eurodotací, takže dost možná, že se Ušák nemýlí. Jeden se pak nediví ani obavám Martina Hekrdly, který v článku s názvem Šance na nehybnost napsal: "..."zavedené" strany jsou - úplně všechny - právem veřejností považovány za pragmatický výtah k moci a majetkům... - Proč by pak chtěli komunisté najednou mluvit o komunismu, jenž je už nejméně půl století vůbec nezajímá? A tak jsou konečně zvolna začleňováni - a problémy jsou vlastně už jenom dva. Kdo převezme jejich kontejner na protestní hlasy? A kde je vůbec jaká šance na změnu?"

Petr Lessy v čele nového odboru magistrátu

22. 11. 2012 / Aleš Uhlíř

Podle zpráv, které nedávno proběhly v médiích (např. novinky.cz z 20. 11. 2012), Petr Lessy od 3. prosince 2012 nastupuje do nového zaměstnání. Ve srovnání s funkcí, kterou dříve jako policejní prezident zastával, jde o postavení mnohem skromnější. Od prosince bude vedoucím odboru bezpečnostních složek a prevence kriminality na Magistrátu města ve Frýdku-Místku.

Pokud by někdo hledal na stránkách města o tomto odboru bližší informace, nic by tam nenašel. Tento odbor se totiž zřizuje teprve v prosinci jako zcela nový. Počítá se s tím, že bude mít šest zaměstnanců.

Anastasia

22. 11. 2012 / Bruno Solařík

Politici a média naší republiky si můžou utrhnout ruku, jak přísahají na spravedlivý boj za svobodu mladých žen, uvržených ruským soudem do vězení kvůli politizujícímu znesvěcení místního totemu. Frivolní okolnost, že skupina se sympatickým názvem Kundí kravál se v jiném případě uchýlila k vyjádření politického názoru prostřednictvím zveřejněné sexuální orgie, dodává českému zápasu za uvedené ženy nádech knížecí osvícenosti.

Nebylo by dobrou vizitkou české občanské společnosti stát se staromódnější než NATO

22. 11. 2012 / Karel Dolejší

"Organizujte se, organizujte se, to je zákon a proroci!", tak by mohla možná znít výzva, aby se občané organizovali, v poněkud ještě expresívnější formulaci. Králík Bobek zesnulého ilustrátora Vladimíra Jiránka by ovšem z klobouku nejspíše rozmrzele odpověděl: A proč? Což by byla tentokrát z jeho strany velice případná otázka, jíž se stojí za to věnovat blíže.

Otevřený dopis třeboňským studentům

Demonstrovat proti KSČM v roce 2012 je jako demonstrací proti nacismu podpořit r. 1989 komunistický režim

21. 11. 2012 / Boris Cvek

Milí studenti třeboňského gymnázia (a také všichni ostatní studenti, kterým vadí KSČM), často o vás slyším nebo čtu, spíše obdivná slova, jak prý jste emancipovaná, svébytná generace, která si nenechá komunisty líbit. Položili jste si však někdy otázku, proč jsou ti komunisté tak hrozní?

Museli byste si na ni odpovědět tím, že komunistické strany díky své ideologii všude na světě, kde se chopily absolutní moci, vyvražďovaly lidi, zavíraly je, mučily a okrádaly.

Můj neuskutečněný konflikt s Lenkou Procházkovou

21. 11. 2012

17.11.2012 jsem strávil stejně jako spousta Pražanů s přáteli v centru Prahy. S nadcházejícím večerem jsme s kamarádem zapluli na "jedno" do malé hospůdky kousek od národní třídy. Osud mě posadil na přecpanou lavici vedle Lenky Procházkové. Mám hádavou povahu, jsem praktikující katolík a nepatřím k odpůrcům církevních restitucí... Slovo dalo slovo a začali jsme velmi zajímavý rozhovor, o jehož část, kterou jsem si s jejím svolením nahrál na mobil, se chci s vámi podělit, píše Bohumil Kučera.

K výzvě Jana Čulíka k projektu proti nespravedlivým exekucím, adresované právníkům

21. 11. 2012 / Aleš Uhlíř

Vůbec nejsem překvapen tím, že Ekologický právní servis žádost o pomoc odmítá. Komparace české legislativy se západní Evropou za účelem zcivilizování českých zákonů o exekucích aj. vyžaduje vysokou míru nasazení a také profesionality. Zde toho bude zapotřebí neskonale víc, než s čím lze vyjít při kritizování veřejné správy, tepání korupce a ochraně životního prostředí. Je snazší a přináší to méně problémů chránit kupříkladu netopýry, než bojovat za slušné zacházení s lidmi. Svou roli také hraje strach. Říkám to jako příklad s vědomím, že bude následovat smršť rozhořčených mailů, jejichž pisatelé mne budou obviňovat z bezcitnosti ke zvířátkům, z toho, že mi zákony na ochranu zvířat asi vadí, že nemám rád zvířata atd., jak se mi stalo poté, co jsem napsal text Člověk míň než pes.

Poprvé jsem viděl exekutora v akci v roce 1994 při svém pobytu ve Vídni, napsal jsem o tom před více než 4 lety v textu "Exekutor po česku jako katův pohůnek". Mohu jen opakovat, že je neuvěřitelné a těžko pochopitelné, do jak znetvořených podob se u nás může proměnit vše, co jinde slušně funguje. Napsal jsem zde také řadu článků o tom, k jakým zvrácenostem v souvislosti se změnou zákoníku práce provedenou s účinností od 1. 1. 2007 může vést rozhodčí řízení v pracovněprávních vztazích. Vše jsem shrnul v posledním textu z 29. 10. 2012 Většinu českých poslanců úroveň pracovněprávních vztahů nezajímá.

Fakta o izraelské okupaci

21. 11. 2012

Vzhledem k Vašim výrokům hovořícím o právu Izraele na sebeobranu bez uvedení širšího kontextu jsme se rozhodli Vám předložit fakta, s nimiž jste se možná ještě neměl možnost seznámit.

Umravnit exekuce nemusí být tak složité

Stačilo by donutit exekutory, aby dlužníka hned na začátku o dluhu informovali. Bez prvotního prokázaného kontaktu s dlužníkem by se dluh nesměl vymáhat

21. 11. 2012

Pan Aleš Uhlíř píše "Komparace české legislativy se západní Evropou za účelem zcivilizování českých zákonů o exekucích aj. vyžaduje vysokou míru nasazení a také profesionality." Dovolím si s tímto tvrzením nesouhlasit, píše Peter Nešvara. Hrábněme trošičku do principů a historie. Ještě před několika málo lety byl v ČR stav takový, že neexistoval praktický způsob jak donutit dlužníka k zaplacení. Toto podvazovalo možnost jakýchkoli menších úvěrů. Banky dávaly větší úvěry prakticky výlučně na zástavu nemovitosti, menší úvěry skoro nebylo možné poskytovat neb nebylo jak dlužníka donutit platit, když nechtěl. Možnost exekucí byla logická a zřejmě i správná volba. Teoreticky.

V praxi se to zadrhlo tím, že mafie postřehla svou příležitost a oněch exekucí se chopila sama.

Sobotka nemá pravdu: Vláda komunistů neskončila vždycky popravami

21. 11. 2012

Aniž bych jakkoliv chtěl hájit KSČM, překvapuje mě míra neznalosti českých politiků (což vlastně zase tak překvapivé není). V reakci na výroky Tomii Okamury napsal Bohuslav Sobotka na facebooku, že "komunismus vždycky skončil popravami".

Není tomu tak. V indickém státě Kerala vládla roku 1957 s přestávkami tvrdě marxistická komunistická strana na základě demokratických voleb v levicové koalici po řadu let. Volby tam levicová koalice s komunistickou stranou vyhrála v letech 1967, 1980, a 1987. Silné s komunismem sympatizující tendence jsou i v okolních státech Indie (JČ)

Podrobnosti v angličtině ZDE

Redaktorka ČT Drtinová dělá ideologickou propagandu

21. 11. 2012

Prosím veřejnoprávní Českou televizi, aby redaktorka paní Drtinová měla možnost položit našim prezidentským kandidátům stejnou otázku z 27. minuty a 24. sekundy, kterou položila panu Zimolovi,totiž přátelství člověka ve vztahu ve vztahu k politické straně tedy ke KSČ:

" Ukažte mi vaše přátele a já vám řeknu jací jste," píše Emil Růžička.

Žádám, aby jim byla tato otázka jednoznačně položena, protože oba kandidáti byli v době normalizace, kdy z toho oba měli prospěch, členové KSČ a mělo to vliv na jejich budoucí zařazení ve společnosti.

Vymýcení korupce bez silné KSČM není možné

21. 11. 2012 / Radim Hreha

„Elita národa“, k níž patří i „špičkoví“ žurnalisté, ani s odstupem času nedokázala strávit úspěch komunistů v posledních volbách. Mediální „profesionálové“ dokonce ani v rozporu s etickými doporučeními své profese neskrývají sympatie k protestním akcím, namířeným vůči praktickému naplňování výsledků voleb, o kterých přitom nikdo z nich nepochybuje, že byly svobodné a jsou tedy vyjádřením vůle občanů. Vzhledem k míře své odtrženosti od reality si však neuvědomují, že svou „slepou záští“ činí pravý opak – dláždí komunistům cestu do Strakovy akademie.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.