Televize BBC získala důkazy o vraždění civilistů

21. 3. 2011

Investigativní pořad televize BBC Panorama získal exkluzivní videomateriály a svědectví, z nichž vyplývá, že Kaddáfího armáda pod velením syna plukovníka Kaddáfího Saadiho střílela v Bengází do davu neozbrojených demonstrantů. Reportéři pořadu vystopovali osoby, které daly příkazy k vraždění a film obsahuje rozhovory s nimi, včetně rozhovoru se Saadim Kaddáfím, který - jak si Saadi Kaddáfí vymínil - byl natočen v zoologické zahradě před lví klecí.

Přehled událostí z Libye:

Kaddáfí: "Budeme bojovat do posledního dechu"

22. 3. 2011

úterý 13.30:

 • Mluvčí amerického ministerstva obrany potvrdil, že v Libyi havarovala americká stihačka v důsledku technického selhání, pilot bezpečně katapultoval.
 • Ruský ministr obrany Anatolij Serďukov řekl po schůzce s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem, že nejlepším způsobem, jak chránit civilisty v Libyi, by bylo okamžité příměří.
 • Francouzské ministerstvo zahraničí uvádí, že požadavek Ruska, aby bylo v Libyi zavedeno příměří, by se mohl projednat při zasedání Rady bezpečnosti OSN ve čtvrtek.
 • Americký ministr obrany Robert Gates, který je v Moskvě, konstatoval, že někteří lidé, jak se zdá, věří tomu, co charakterizoval jako "lži" plukovníka Kaddáfího o zabíjení civilistů v Libyi.
 • Lékař v městě Misrata informoval BBC, že v úterý ráno usmrtily Kaddáfího jednotky dvě děti jeho kolegy. "Situace tady v nemocnici je vážná. Nemáme elektřinu a používáme generátor." Lékař dodal, že už 10 dní nebyl ve styku se svou rodinou a neví, kde je.
 • Anonymní telefonát do BBC z Tripolisu: "Devítiletý chlapec svědčil, že s rodinou právě uprchl z Bengází. Vzbouřenci je tam nutili vyvěšovat novou vlajku. Chodí od domu k domu a lidem vnucují novou vlajku. Jeden z našich sousedů řekl, že ji nechce, a tak ho zastřelili."

úterý 11:00:
 • Novinář Rob Crilly z deníku Daily Telegraph našel na poli havarované americké letadlo F-15E Eagle, údajně v důsledku mechanického selhání, posádka je v bezpečí.
 • Západní státy po třetí noc bombardovaly cíle v Libyi. V Tripolisu bylo slyšet těžkou protileteckou palbu a výbuchy. Libyjská státní televize informovala, že několik míst v Tripolisu bylo terčem nových útoků od "křižáckého nepřítele". Televize Al Džazíra uvedl, že byly zasaženy radarové stanice na dvou protileteckých základnách na východě Libye. Avšak mluvčí francouzské armády uvedl, že tou dobou neměla Francie ve vzduchu žádná letadla. Francie bombarduje východ země.
 • V Británii vznikla kontroverze mezi politickým a vojenským vedením v zemi. Premiér David Cameron tvrdí, že Muammar Kaddáfí může být legitimním terčem útoků, zatímco Sir David Richards, šéf vojenského štábu, zdůrazňuje, že "v žádném případě".
 • Obyvatelé dvou obklíčených vzbouřeneckých měst v západní Libyii, Misrata a Zintan, uvádějí, že jsou terčem útoků Kaddáfího jednotek, informuje Reuter. Několik domů a minaret mešity byly zničeny. "Byly vyslány nové jednotky na obklíčení města. Na úpatí kopců nedaleko Zintanu je nyní nejméně 40 tanků," sdělil telefonicky tiskové kanceláři Reuters Abdulrahmane Daw.
 • Spojené státy projevují známky frustrace nad evropskými partnery, kvůli zmatkům ohledně toho, kdo převezme od USA velení nad libyjskou operací. Prezident Obama uvedl, že Washington předá velení nad libyjskou operací do několika dnů buď organizaci NATO, anebo operaci ve stylu NATO, které by velela Francie nebo Británie.
 • Čína požaduje ukončení západních vojenských akcí v Libyi.
 • Televize Al Džazíra zveřejňuje twitterové zprávy libyjských emigrantů, kteří si stěžují, že se jejich příbuzní stávali během let terčem brutálního mučení od Kaddáfího vojáků a tajné policie.
 • Šiitský politický předák Muktada al-Sadr odsoudil zahraniční vojenskou intervenci v Libyi.
 • Podle průzkumu veřejného mínění souhlasí s vojenskými akcemi v Libyi jen asi třetina Britů. 43 procent Britů s akcemi nesouhlasí a 22 procent si není jisto.
 • Khaled, původně z města Zawiya, který nyní žije v Manchesteru, sdělil BBC: "Kaddáfího státní televize neustále ukazuje protesty několika stovek stoupenců Kaddáfího v Tripolisu. V Tripolisu žije 1,5 milionu lidí, pokud by podporovali Kaddáfího, očekával bych, že budou každou noc demonstrovat v ulicích ve velkých počtech."
 • Lékař v Misratě sdělil BBC: "Město je ostřelovánu už pátý nebo šestý den. Naše klinika je plná pacientů. Už nemáme volné postele. Ve městě není světlo. Nemáme už 10 dní komunikace a už týden neteče voda. Situace je vážná. Od včerejška jsme přijali 125 raněný včetně celé rodiny, jejíž příslušníci byli postřeleni v autě, když se snažili z města odjet. Mezinárodní společenství musí za to přijmout odpovědnost."
úterý 0.00:
 • Britská Dolní sněmovna podpořila rezoluci Rady bezpečnosti OSN v pondělí večer poměrem 557 hlasů vůči 13.
 • V pondělí v noci bylo znovu bombardováno město Tripolis.
 • RB OSN odmítla libyjskou žádost o mimořádné zasedání, které by mělo zastavit to, co Kaddáfího režim charakterizoval jako "vojenskou agresi". Rozhodla, že počká do čtvrtka na informace od generálního tajemníka OSN. Ban Ki-Moona.

pondělí 22.30:

 • BBC vysílala svědectví od mluvčího vzbouřenců z města Misrata: "Zdejší situace je katastrofa. Máme tu dnes více než 40 mrtvých a 200 zraněných, protože když Kaddáfí zastavil vojenské akce, lidi vyšli do ulic demonstrovat a vojáci do nich začali střílet z těžkých zbraníá. Stříleli i na tři sanitky. Dva řidiči sanitek byli usmrceni."
 • V pondělí večer bylo slyšet silné výbuchy v Tripolisu v oblasti kolem Kaddáfího rezidence a kasáren v Bab el-Aziziya.
 • V britských médiích probíhá živá debata o vojenských zásazích vůči Libyi. Proč nezasahují západní jednotky také v Jemenu a v Bahrajnu, ptají se kritikové a obviňují západní vlády z pokrytectví.
 • Nedělní bombardovací let britských stihaček z anglických základen byl zrušen, protože po příletu nad Tripolis byly stíhačky varovány, že u cílů útoků demonstrují Kaddáfího civilní stoupenci.
 • Z debaty v britské Dolní sněmovně v pondělí odpoledne vyplývá, že ohledně vojenských zásahů v Libyi jsou rozhádany Konzervativní i Labouristická strana. Stoupenci a odpůrci zásahu jsou v obou stranách, jak to vyplynulo z parlamentní debaty a z následných televizních rozhovorů
 • V Británii se silně zpochybňuje, co má být účelem nynějších vojenských úderů v Libyi. Pokud je jejich účelem oslabení či neutralizace Kaddáfího armády, je zjevné, že důsledkem může být vítězství vzbouřenců, argumentují kritikové. To podle nich není cílem rezoluce Rady bezpečnosti OSN.
 • Britská vláda se hájí, že kdyby západní vojska nezačala útočit proti Kaddáfího jednotkám, v důsledku Kaddáfího ofenzívy do Bengází by tam došlo k masakru, který Kaddáfí veřejně vzbouřencům sliboval.
 • Reportér BBC Ian Pannell svědčil v pondělí v 21 hodin, že se nedaleko města Bengází stal terčem střelby z Kaddáfího tanků. Dovozuje, že Kaddáfího jednotky žádné příměří nedodržují.

pondělí 18.30:

 • Ruský prezident Dmitrij Medveděv veřejně kritizoval kritické výroky Vladimíra Putina k západním vojenským zásahům v Libyi jako "nepřijatelné". Jde o první velký veřejný konflikt obou vládnoucích mužů v Rusku.
 • Asi 200 demonstrantů protestovalo před londýnským sídlem britského premiéra proti vojenskému zásahu v Libyi.
 • Vojenský zásah v Libyi odsoudil bulharský premiér. Vyjádřil se, že letecké údery nemají jasný cíl.
 • Indie požaduje okamžité zastavení leteckých úderů.
 • Spojené arabské emiráty konstatovaly, že v Libyi budou poskytovat jen humanitární pomoc, nikoliv válečná letadla.
 • Mluvčí vzbouřenců v Libyi sdělil tiskové kanceláři AFP, že vzbouřenci si nepřejí usmrcení Muammara Kaddáfího. Chtějí ho postavit před soud.
 • Rozpory v NATO v pondělí zabránily přijetí strategie pro vojenské akce proti Libyi. Proti přijetí vojenské strategie se postavilo Turecko.
 • Britský premiér David Cameron řekl v parlamentě, že západní vojenské zásahy v Libyii zabránily masakru.

Zpravodajství televize BBC živě (v angličtině) ZDE

Televize Al Džazíra živě (v angličtině) ZDE

Egypťané v referendu schválili ústavní změny

21. 3. 2011

77,2% voličů, kteří hlasovali ve víkendovém referendu o změnách ústavy, si přeje tyto změny přijmout. Hlasování se zúčastnilo 18,5 milionu z 41 milionů všech oprávněných voličů, neboli 41%. Během šesti měsíců by nyní mělo dojít k parlamentním a prezidentským volbám. Armáda prohlásila, že parlamentní volby by měly proběhnout v září a prezidentské následovat.

Jak dál, sociálně-demokraticky?

21. 3. 2011 / Jakub Wolf

V českém veřejném prostoru se vytvořil úzus formálních pojmů, mezi něž patří obrat: "volby ukázaly". Volby předsedy a předsednictva sociální demokracie snad ukázaly několik věcí, ačkoliv jisti si tím být nemůžeme. Tento článek vzniká v době, kdy ještě není dovoleno. Přesto si dovolí částečně předjímat a částečně pojímat. Předseda byl zvolen, údajně těsnou většinou, ze dvou kandidátů, chápaných obecně jako reprezentanti dvou směrů či představ o dalším směřování sociální demokracie. Aniž bychom se chtěli oddat formálnímu úzu českého veřejného prostoru, který velí, abychom odhalili, že se stejně nic nezmění a nebo že oba kandidáti beztak reprezentovali v zásadě totéž, volby byly domluvené, jednání zákulisní, podpora za oplátku a tak dále, je i zde záměrem ukázat na jinou stranu dané volby, než jaká se ve veřejném prostoru převážně ukazovala, a případně na tomto základě tvrdit, k čemu by docházet mělo, k čemu za příslušných podmínek zřejmě docházet musí a co je tak třeba.

Podvod s názvem důchodová reforma

21. 3. 2011 / Pavel Stránský

Dne 10.3. t.r. zveřejnil deník Právo a internetové Novinky.cz zevrubnou informaci sociologa Pavla Kučery o důsledcích "nové" demografické prognózy autorů Burcin -- Kučera na důchodovou reformu. Vládní návrh, jak bylo vícekrát řečeno, počítá s tím, že v kritickém období , přibližně v roce 2050, bude v průběžném systému připadat na l důchodce téměř jen jeden plátce (zapsáno je -- "podle posledních analýz 1 důchodce na 1,2 plátce"). Podle citované demografické prognózy a při prodloužení věku odchodu do důchodu do r. 2030 na 65 a u žen na 62 - 65 let, vychází poměr starobních důchodců k pracujícím 1 : l,9. Po vyrovnání doby odchodu žen a mužů a dalším prodlužování doby odchodu po roce 2030 (v poměru doby, kterou člověk stráví v ekonomicky produktivním období a doby, kdy pobírá důchod), se tento poměr dále mění na 1 : 2,8 . Nové údaje se uvádějí k roku 2070, ale na těchto poměrech se situace přibližně stabilizuje již v roce 2050. Dnešní poměr se uvádí 1 : 2,9. Rozdíly jsou to tedy kolosální a jak dále uvidíme, pro účely důchodové reformy téměř absolutní.

Bože! Jak plytký, prázdný, nudný, nicotný mi připadá ten slavný sjezd

21. 3. 2011 / Ladislav Žák

Je mi to líto, ale nic jiného než parafráze na nářek dánského prince nad tímto světem mne při hodnocení sjezdu ČSSD nenapadlo. Nemastné a neslané rozdělení stranických korýtek mezi lidi bez espritu, vůdcovského talentu a tvůrčí invence a pak už jenom velké ticho. Pátral jsem po nějakém prohlášení sjezdu k aktuálním problémům domácí i zahraniční politiky, a když jsem nic nenašel, oslovil jsem i samotné účastníky. Řekli mi, že jsem nic najít nemohl, protože sjezd žádnou politickou rezoluci nepřijal -- a pokud mne zajímá aktuální politika strany, pak mám pátrat v předložených zprávách, které ovšem prý byly víceméně spíše předvolební a informační než politické. Namítal jsem, že jsem v televizi slyšel pěkné sentence Luboše Zaorálka o lidském důstojenství, ale odezvou mi bylo jen rozpačité ticho.

Změna-nezměna

21. 3. 2011 / Boris Cvek

Těžko je psát nějaký komentář k proběhlé volbě nového předsedy ČSSD, kterým se stal proti svému rivalovi Michalu Haškovi dočasný "úřadující předseda" Bohuslav Sobotka. Kdyby někdo chtěl říci, že pouze těsné Sobotkovo vítězství v boji o stranického předsedu a Haškovo zvolení za prvního místopředsedu strany značí nějaký rozkol mezi dvěma křídly ČSSD, asi by měl obtíže s tím vysvětlit to, co vlastně tato dvě křídla odděluje a charakterizuje kromě osobních animozit.

BBC převzala z americké televize ABC rozhovor s Kaddáfího synem

Kaddáfího syn Saif: "Svět se mýlí: Pomáháte zločincům a teroristům z Al Kajdy"

21. 3. 2011

Pokud bude někdo tvrdit, že se názory Kaddáfího stoupenců nedostanou do západních médií, nevěřte mu. Dokonce i zcela konvenční americké televize ABC vysílala rozhovor s Kaddáfího synem Saifem, který v něm ostře zaútočil na mezinárodní společenství. Na stránkách televize BBC, která rozhovor převzala, je krátký úryvek z tohoto rozhovoru ZDE

Západní média běžně přinášejí podrobné, živé reportáže z tiskových konferencí Kaddáfího vlády, stejně jako množství telefonátů od Libyjců v nejrůznějších částech země, z nichž někteří Kaddáfího vzývají jako hrdinu a jiní ho odsuzují jako zločince.

Situace v Libyi, Bahrajnu a Jemenu fatálně ohrožuje demokratické procesy v arabském světě

21. 3. 2011 / Daniel Veselý

Nemohu si pomoci, ale opětovný do očí bijící dvojí přístup mezinárodního společenství k porušování lidských práv, jak jej může nyní živě pozorovat v Libyi, Bahrajnu a Jemenu, je vskutku fraškou. Západní cynismus má novou metastázu. Ačkoliv mezinárodní komunita trestá režim plukovníka Kaddáfího za zločiny spáchané proti jeho poddaným, tiše toleruje potlačení protivládních protestů v Bahrajnu a Jemenu. Populární povstání v arabských zemích, která podle některých pozorovatelů minulý rok zahájily protesty v Marokem okupované Západní Sahaře, dosud do jisté míry probíhala dramaticky, ale bez signifikantních otřesů zvenčí. Vojenská intervence západních zemí do Libye byla oficiálně stvrzena rezolucí RB OSN číslo 1973. V této zemi již několik týdnů probíhá nepřehledný civilní konflikt, avšak nálety a střely s plochou dráhou letu vypalované z ponorek mohou vrazit dýku přímo do srdce demokratizačním procesům v době, kdy celý region inspirovaly události v Egyptě a Tunisku.

Když je zóna úplně mrtvá, tak je také bezletová...

21. 3. 2011 / Ladislav Žák

Opravdu se ptám, protože tomu nerozumím a chtěl bych to pochopit. Proč je rezoluce rady bezpečnosti OSN, která si klade za ušlechtilý cíl ochranu civilního obyvatelstva prostřednictvím bezletové zóny, naplňována útokem na pozemní cíle? Myslel jsem si, že bezletová zóna znamená zamezení leteckého popřípadě "raketového" provozu. Rovněž tak ochrana civilního obyvatelstva prostřednictvím leteckých útoků mi připomíná slavnou tezi Václava Havla o humanitárním bombardování Bělehradu.

Není jasné, kdo v Libyi koho podporuje

21. 3. 2011 / Jan Čulík

Od začátku západních vojenských akcí Západu proti vojenskému režimu v Libyi vysílá televize BBC množství telefonických rozhovorů s Libyjci z nejrůznějších libyjských měst. Střídají se v nich názory, podle nichž je "celý Tripolis smutný, že jej Francouzi bombardují, a celý národ stojí pevně semknut za velkým vůdcem Kaddáfím proti hrstce zločinců a teroristů z Al Kajdy, kteří ovládli východní část země". Zároveň se vysílají rozhovory, podle nichž je Kaddáfí vrah a násilník a "95 procent Libyjců si přeje svrhnutí jeho vlády. Kdyby Západ nezasáhl, Kaddáfí by všechny vzbouřence vyvraždil."

V nynější situaci nelze v Libyi uspořádat demokratické volby a nelze tedy zjistit, které ze zveřejňovaných názorů - zda vůbec některé - mají pravdu.

Západ se nepokouší "zabránit dalšímu vraždění", ale ničí Kaddáfího vojenské kapacity a infrastrukturu

21. 3. 2011 / Karel Dolejší

Těžko lze souhlasit s tvrzením, že západní vojenské úsilí je "relativně rozumné", protože Kaddáfího armádu s největší pravděpodobností nedokáže zastavit. Může sice zabránit tomu, aby Kaddáfího jednotky používaly proti povstalcům tanky a těžké dělostřelectvo, ale nikoliv tomu, aby jeho pěchota postřílela povstalce přímo ve městech.

A co vy na to, pane prezidente Klausi?

21. 3. 2011 / Miloslav Štěrba

Koalice ochotných zahájila válečné akce proti Libyi. Válku na dvorku Evropské unie považuji za tak významnou událost, kterou by měl především komentovat prezident republiky. Už proto, že jsme v EU. Už proto, že je velitelem ozbrojených sil České republiky. Média poskytují naší politické reprezentaci dostatek prostoru -- viz celodenní reportáž ze stranického sjezdu -- a mlčení hlavy státu rovněž vypovídá o "skutkové podstatě" naší spojenecké angažovanosti.

Evropský Irák?

21. 3. 2011 / Michal Vimmer

Evropský Irák, spekuluje KD? Proč? ... Moravec (OVM) se v logice příběhu, jak se mediálně promítá/prodává "Libyjská revoluce", srozumitelně zeptal Schwarzenberga, jestli se chystá mezinárodní společenství (Evropa, My, atd.) spolupracovat s očekávanými vítězi libyjského "občanského" konfliktu.

"Brutální" "vraždění" "civilního" obyvatelstva v Libyi

21. 3. 2011 / Štěpán Kotrba

Propagandisté všech zemí, spojte se! Snad jen tímto bezmocným výkřikem si může ulevit soudný jedinec, čte-li v současné době západní tisk, referující o bojích v Libyi. Zajímalo by mě, pokud by v kterémkoliv západním státu horda "občanů" přepadla a vyloupila armádní sklad, ozbrojila se nejen ručními automatickými zbraněmi, ale i protiletadlovými kulomety s dostatkem nábojů, semtam ukradla i nějaké obrněné vozidlo, vypálila policejní stanici, soudní budovu a správní sídlo, prohlásila se prozatímní vládou hordy stejně nadšeného "lidu" a jala se v kterémkoliv evropském městě uplatňovat svou "spravedlnost", co by se stalo.

Doporučuji všem si představit per analogiam vyhlašování Svobodné Romské Ostravské Republiky, sahající od Frydku až po Olomouc. Pak to bude jasnější. Vynucení bezletové zóny nad Brnem bombardováním Špilasu by mohlo následovat... Boje za nezávislsot mohou probíhat různě.

Kaddáfího jednotky zabíjely pokojné demonstranty, než došlo k ozbrojenému povstání

21. 3. 2011 / Jan Čulík

Štěpán Kotrba jako obvykle hájí právo libovolného diktátora zabíjet své obyvatelstvo, protože ten diktátor v zemi vládne, a má tedy podle Kotrby právo ji používat jako svůj soukromý pašalík. Pozoruhodné je, že ve svém příspěvku obhajujícím právo utlačitelských vlád terorizovat obyvatelstvo použil i protiromský rasismus - který v českém prostředí jistě padne na úrodnou půdu.

Není pravda, že pouze západní sdělovací prostředky informují o tom, že od února střílely Kaddáfího jednotky do pokojných demonstrantů. Informace o tom naleznete na YouTube i v záznamech ruské televize.

Zřejmě jsem obětí oné zlovolné kapitalistické propagandy, ale asi měsíc už sleduju v nejrůznějších televizích (včetně například i ruské, viz níže) videozpravodajství o tom, jak začaly protesty v Libyi. Velmi podobně jako v jiných arabských zemích: pokojnými demonstracemi.

Pomoc Červeného kříže v Libyi posiluje

21. 3. 2011

tisková zpráva Červeného kříže

V posledních třech týdnech nepokojů v Libyi poskytuje Červený kříž a Červený půlměsíc pomoc obětem tohoto konfliktu. Jde jak o pomoc uprchlíkům do Egypta či Tuniska, tak pomoc přímo v místech bojů (např. Benghází, Tobrúk, Tripoli, Misaráta, Adžabíja a další).

Hloupí bílí muži se nemohou vzdát svého úkolu...

20. 3. 2011 / Karel Dolejší

V rámci ambice "dohnat a předehnat" Spojené státy americké zatoužila Evropa po vlastním Iráku. Kritici intervence v Libyi už po dvou dnech poukazují na rozdíly v dikci Rezoluce Rady bezečnosti OSN č. 1973, podle níž je účelem autorizovaného ozbrojeného zásahu ochrana civilistů, a ve vyjádřeních politiků intervenujících zemí, kde se stále častěji objevují důkazy toho, že jde fakticky o změnu režimu v Libyi. Podobné výtky jsou ovšem už v této chvíli naprosto marné. Nehledě na to, co je psáno v jakési rezoluci, nikdo nemůže být napůl těhotný, ani nemůže napůl svrhnout Muammara Kaddáfího. Je dáno logikou věci, že sponzoři rezoluce převzali závazek přivést k moci v Libyi koalici kmenových iredentistů, islamistů a bývalých Kaddáfího spolupracovníků, která dnes sedí v Benghází - ať už to ve výsledku bude znamenat cokoliv.

Mezinárodní letecké síly dokážou válku v Libyi eskalovat, ale ne ji vyhrát

19. 3. 2011

KD│ Rada bezpečnosti OSN vedená Británií a Francií 17. března po velmi krátké diskusi schválila rezoluci, která autorizuje použití vojenské síly proti režimu plukovníka Muammara al-Kaddáfího a jeho ozbrojeným silám. Rezoluce povoluje použití "všech nezbytných prostředků", ale zakazuje zahraniční vojenskou okupaci Libye. Zejména volá po bezletové zóně a použití síly za účelem ochrany civilistů. Rapidní postup prokaddáfíovských sil na Benghází přinutil Spojené státy rychle přitvrdit jejich postoj. Stejně překvapivé bylo, když se hlasování zdržely Čína a Rusko, a dovolily tak schálení rezoluce, rozebírá záležitosti, jež pro špičkové západní politiky stále reprezentují - řečeno jazykem Donalda Rumsfelda - "unknown uknowns", Robert Haddick v časopise Foreign Policy.

Humanitární intervence s křivou tváří

18. 3. 2011 / Karel Dolejší

Rada bezpečnosti OSN včera večer schválila rezoluci vyhlašující bezletovou zónu nad Libyí - a současně autorizující prakticky všechny následné akce, které budou svými vykonavateli prezentovány jako "ochrana civilistů". Iniciativa, se kterou přišly Velká Británie a Francie a k níž se na poslední chvíli připojily i USA, znamená internacionalizaci vnitrostátního konfliktu v Libyi, jehož rozsah a význam byl západními médii soustavně přeháněn - na stranu povstalců ve skutečnosti nikdy nepřešlo víc než nějakých 2 000 vládních vojáků a armádní posádky ve východní části země se buď rozpustily, nebo zůstávaly v konfliktu neutrální.

Mezinárodní reakce na rozhodnutí RB OSN zasáhnout vojensky v Libyi

18. 3. 2011

Britská a francouzská vojenská letadla se připravují na ochranu centra libyjských vzbouřenců v Bengází poté, co Rada bezpečnosti OSN hlasovala pro vytvoření bezletové zóny a pro letecké údery proti jednotkám Muammara Kaddáfího.

Kaddáfího jednotky se přibližují městu Bengází a francouzský premiér François Fillon se vyjádřil, že "jde o čas" a že Francie podpoří vojenskou akci během několika hodin po hlasování.

Mluvím vám do toho

18. 3. 2011 / Štěpán Kotrba

Sociální demokracie se připravuje na víkendový sjezd. Nechce jen zvolit svého předsedu, ale vypracovala i burcující dokument s ambiciózním názvem. Sjezd, který měl být původně jen volební, se nakonec během souboje dvou protikandidátů může stát klíčovým milníkem, který určí program strany na dlouhou dobu. Oba soupeři o křeslo předsedy se rozhodli definovat své programové priority. A programovým dokumentem Bohuslava Sobotky se jako zastupujícího předsedy stal i programový dokument Sociální demokracie pro 21. století. Byl by bezpochyby záslužným počinem, kdyby za něco stál.

Češi milují formuláře?

18. 3. 2011 / Jan Makovička

Po delší době jsem napsal kratičký článek do Britských listů. V článku jsem soudil, že porazit tuto vládu ve volbách bude snadné, neboť tak zpozdilou vládu jsme už dlouho neměli. Ale uplynuly jen dva dny a ukázalo se, že jsem byl příliš velký optimista. Ve středu 16. 3. jsem otevřel deník Právo a hned na první straně čtu, že někteří občané na Praze 10 když nedostali sčítací formuláře, naplnili, "plní rozhořčení ", centrální poštu ve Strašnicích a na poště pak vypuklo "doslova peklo. Byl to úplný masakr. Lidi se tam tlačili ve frontě". Stáli tam údajně hodiny "až někteří starší lidé doslova omdlévali..." To bylo v sobotu a opakovalo se to prý i v dalších dnech. Trvalo mi to chvíli, než jsem pochopil, že občané toužili mít formulář, aby byli sečteni.

Tim Wu: "Internet jako vzor svobody projevu a přístupu k informacím končí"

18. 3. 2011

"Neutralita internetu", tedy princip, že každý jeho uživatel má mít přístup k všem internetovým serverům, bez ohledu na jejich obsah, je ohrožena, varuje americký expert na problematiku internetu Tim Wu ve své nové knize The Master Switch (Hlavní vypínač). Internet není nyní pouze ohrožen politickou cenzurou, ale také komerční cenzurou. Monopolní společnosti jako Google a Apple zřejmě budou v blízké budoucnosti rozhodovat o tom, které části internetu nám mají být i nadále přístupné - a v některých případech už to dělají.

V Lidovém domě chybí skutečná vize

18. 3. 2011 / Jaroslav Ungerman, Ilona Švihlíková

Sociální demokracie ke svému 36. sjezdu, který začíná dnes, vypracovala dokument, který nazvala Sociální demokracie pro 21. století. V úvodních poznámkách ho charakterizuje jako "ideová východiska politiky ČSSD" a zdůrazňuje, že nejde o programový dokument zabývající se konkrétními politickými opatřeními. Dá se tedy předpokládat, že takový dokument nebude komplexní a bude se věnovat jen vybraným problémům. Proto není jednoduché hodnotit, jak se chce s nimi sociální demokracie vypořádat. Dokument není program, dokument není analýza, dokument není východisko. Autoři tohoto textu tyto své zásadní výhrady k dokumentu sdělili editorům v Lidovém domě, na jejich připomínky nebyl brán zřetel. Přesto jsou v textu uvedeni jako spoluautoři. Dokument ovšem odsouvá do pozadí systémově konzistentní dlouhodobý program strany vytvořený před deseti lety a opomíjí řešení v něm nastíněná. V Lidovém domě někteří nyní před sjezdem objevují Ameriku.

RB OSN schválila rezoluci pro vojenský zásah v Libyi

18. 3. 2011

Pátek 0.00: Britská, francouzská a americká vojenská letadla se připravují na ochranu města Bengází, centra libyjských vzbouřenců poté, co Rada bezpečnosti OSN hlasováním schválila vytvoření bezletové zóny nad Libyií a letecké údery proti jednotkám Muammara Kaddáfího.

Vzkaz delegátům 36. sjezdu ČSSD

19. 3. 2011

Přátelé,

schází se vrcholný orgán Vaší strany, aby zvolil vedení a určil její další směřování. To je dost důležitá chvíle. Nejen pro ČSSD, ale i pro tuto zemi, protože Vaše strana patří mezi velké a v parlamentě průběžně rozhodující síly. Nám, občanům a občanským aktivistům, rozhodně nejsou výsledky Vašeho rokování lhostejné. Proto se na Vás obracíme!

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2011

8. 3. 2011

V únoru 2011 přispělo finančně na Britské listy 221 osob celkovou částkou 61 108.51 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 28.2. 2011 částku 154 324.66 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní