"Máme moc, a tak si ji vychutnáme"

8. 12. 2009 / Jan Čulík

Pozoruhodné opojení mocí projevila firma BNV Consulting, která radí pražskému Dopravnímu podniku při restrukturalizaci. Nechala si totiž vyrobit pozvánku na vánoční večírek, kde se vychloubá, že měla moc práce, protože propouštěla zaměstnance této firmy.

Už zvláštní je, že někdo neváhá chvástat se ve veřejném dokumentu, že je náplní práce jeho firmy propouštět. Podprahový význam pozvánky: Propouštíme, a jsme přitom dokonalí. Uznávají to i lidi, které jsme vyhodili na dlažbu:

"Tak vám děkuju, že jste mě pozvali na váš večírek. I když jsem dnes přišel o místo, jste skvělá parta," uznává v pozvánce jeden nešťastný, vyhozený zaměstnanec.

Je to učebnicový příklad drasticky špatných manažersko-zaměstnaneckých vztahů. Podstatou spolupráce v podniku musí být dobrá vůle, vzájemný respekt a porozumění mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, afmostéra férovosti. Ať už je či není "restrukturalizace" pražského Dopravního podniku zapotřebí, bude se provádět velmi špatně, pokud firma, kterou si Dopravní podnik najal k tomu, aby ji dělala, veřejným krokem urazí její zaměstnance. Není to docela špatná strategie?

Zaměstnanci pražského Dopravního podniku kvůli pozvánce obnovili stávkový výbor.

Pozvánka ZDE

Information in English about this story is in CLICK HERE

Cynismus kravaťáků z teplých kanceláří BNV consulting

8. 12. 2009 / Jakub Rolčík

Šokující bezohlednost a opovržení lidmi, kteří se od časného rána do pozdní noci živí namáhavou -- nejčastěji manuální -- prací, projevuje vedení společnosti BNV consulting, míní Jakub Rolčík a dodává: Dle serveru novinky.cz vydala společnost tiskovou zprávu, v níž se k protestu pražských odborářů proti pozvánce na vánoční večírek vyjádřila takto: "Je vidět, že odboráři místo toho, aby se věnovali svým pracovním výkonům hledají jakoukoliv možnou záminku, aby pracovat nemuseli."

Information in English about this story is in CLICK HERE

Firma BNV Consulting je zřejmě opravdu neprofesionální

8. 12. 2009 / Jan Čulík

Pohrdavý, konfrontačně-infantilní tón, jaký zaujala firma BNV Consulting vůči zaměstnancům pražského Dopravního podniku, je neuvěřitelně kontraproduktivní. Vydala totiž tiskovou zprávu, v níž konstatuje: "Je vidět, že odboráři místo toho, aby se věnovali svým pracovním výkonům hledají jakoukoliv možnou záminku, aby pracovat nemuseli."

Člověk se diví, že si vedení firmy neuvědomuje, že posměšnou agresivitou vůči pracovníkům firmy, jejíž "restrukturalizaci" má navrhnout, se diskredituje jako neprofesionální a zaujatý partner.

Information in English about this story is in CLICK HERE

Odboráři z Dopravního podniku Praha se jistě rádi dostaví na večírek firmy BNV Consulting

8. 12. 2009 / Jan Rovenský

Tu pozvánku od firmy BVN Consulting lze, myslím, s trochou dobré vůle považovat za pozvánku pro všechny zaměstnance Dopravních podniků na firemní večírek BNV consulting. Místo a čas jsou známy, je to ve čtvrtek 10. prosince 2009 u Zlaté konvice na Staroměstském náměstí v Praze 1 v 19 hodin.

Pevně doufám, že odboráři z Dopravních podniků to pochopí stejně, na večírek jich přijde co nejvíce a co nejlépe přispějí k plánované "dobré náladě kořeněné břitkým vtipem a zalité srdečným úsměvem". ;) Paní Barešová tak bude mít příležitost projevit smysl pro humor, z jehož nedostatku odboráře obviňuje... :) míní Jan Rovenský.

Agentura upozornila na špatný stav veřejných financí v USA a Británii:

Po varování Moody's akciové trhy výrazně ztratily

8. 12. 2009

KD│ Evropské a americké akciové trhy v úterý výrazně ztratily poté, co sérii nepříznivých ekonomických zpráv dovršilo varování agentury Moody's Investor Services, že by mohla kvůli stavu veřejných financí brzy přehodnotit investiční rating Spojených států a Velké Británie. Zapůsobilo i varování šéfa Fedu Bernankeho, že USA dosud nemohou najisto počítat se silným hospodářským oživením, a horší než očekávané údaje o německé průmyslové produkci; investoři se po sérii podobných zpráv z Řecka a Dubaje a před blížícím se koncem roku začali obávat rostoucích rizik, informovala AP.

České zdravotnictví čekají v příštím roce opravdu perné časy

8. 12. 2009 / Petr Wagner

Také jsem zhlédl poslední otázky Václava Moravce. Byly charakteristické absolutní nepřipraveností všech zúčastněných. Vzhledem k závažnosti tématu trestuhodnou. Při pohledu doleva na ministerskou část se mi nevím proč vybavila paní Vondráčková a paní Neumanová...

Ale věcně. Ani se mi nechce komentovat náměstkovské paraleny. Jsou zlomkem v moři úhrad za léky. Ani hlouposti o poplatcích. Zejména ty z lékáren se žádným způsobem v péči o nemocné neoctnou. Argumentace, že bylo ošetřeno o 41% onkologických pacientů více, stojí na jednom faulu. Ano bylo, v onkologických centrech. Ostatní totiž o možnost léčby přišli. Jinak by nutně muselo platit, že máme o 41% onkologicky nemocných víc, nebo, že před nástupem pana bakaláře nebyli léčeni. Obojí je hloupost.

Kodaňský summit proti globálnímu oteplování:

1200 limuzín, 140 soukromých letadel a hromady kaviáru

8. 12. 2009

Kodaňský summit proti globálnímu oteplování vyprodukuje tolik kysličníku uhličitého jako menší město, píše Andrew Gilligan v deníku Daily Telegraph.

V normální den pronajímá Majken Friss Jorgensenová, ředitelka největší kodaňské firmy s limuzínami, 12 vozidel. Během "summitu na záchranu světa" jich bude mít v provozu 200. Avšak celkový počet limuzín v Kodani už nyní překročil počet 1200. Jen Francouzi telefonovali minulý čtvrtek a objednali dalších 42. "Nemáme v Dánsku dost limuzín na takovouto poptávku," vysvětlila Jorgensenová. "Museli jsme si je nechat dovézt na stovky kilometrů z Německa a ze Švédska."

Data z pliocénu vedou k revizi stávajícího modelu:

Vliv CO2 na změny klimatu může být výrazně větší, než se dosud myslelo

8. 12. 2009

KD│ Změny koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře mohou z dlouhodobého hlediska způsobovat až o 30-50% větší změny průměrné globální teploty, než jak to vyplývalo z předchozích odhadů, tvrdí studie publikovaná tento týden v časopise Nature Geoscience. Studie na historickém materiálu ukázala, že komponenty globálního klimatického systému, které podléhají dlouhodobým změnám - jako je kontinentální zalednění a vegetace - mají na změny globální teploty důležitý vliv. Právě tyto faktory jsou však často v běžně používaných klimatických modelech zanedbávány.

Kodaň: Co je v sázce?

7. 12. 2009

Obchodování s emisemi, které je prosazováno coby primární strategie, se v roce 2020 může změnit v tříbilionový spekulativní trh, a řada aktivistů klimatických kampaní zpochybňuje jeho užitečnost pro snižování emisí.

KD│ Nejdůležitější mezinárodní summit v dějinách? Vzhledem k tomu, co říkají poslední zprávy vědců a zrychlování globálního oteplování, pocit naléhavosti připoutávající pozornost k dění v Kodani je oprávněný. Nicméně se zdá nepravděpodobné, že by výsledkem summitu, který začíná 7. a končí 18. prosince, bylo významné omezení globálních emisí skleníkových plynů, domnívá se Robert S. Eshelman v komentáři pro The Nation.

REDAKČNÍ KOMENTÁŘ SVĚTOVÝCH DENÍKŮ, KTERÝ VÁM ČEŠTÍ NOVINÁŘI ZATAJILI

Čtrnáct dní, které zpečetí soud historie o této generaci

6. 12. 2009

Zítra učiní 56 novin v 45 zemích světa bezprecedentní krok: promluví týmž hlasem ve společném redakčním komentáři. Činíme to proto, že lidstvo čelí vážné katastrofě.

Pokud se nespojíme a nepodnikneme rozhodnou akci, globální oteplování poškodí naši planetu a zničí naši prosperitu a bezpečnost. Toto nebezpečí začíná být zjevným už celou generaci. Nyní začala hovořit fakta: 11 z posledních 14 let bylo nejteplejších od doby, co se teplota začala zaznamenávat. Ledová pokrývka Arktidy taje a loňské drasticky zvýšené ceny ropy a potravin naznačují, jak bude vypadat budoucí spoušť. Ve vědeckých časopisech se už neřeší otázka, zda za to mohou lidé, ale jak málo máme času na to aspoň umenšit škody. Avšak zatím byla reakce světa chabá a polovičatá.

Generálmajor žádal Blaira, ať odloží invazi do Iráku

8. 12. 2009

Generálmajor Tim Cross, kterého vyslala r. 2003 britská armáda do Washingtonu, aby se seznámil s plánováním Bushovy vlády na dobu po invazi do Iráku, tam zjistil, že zdroje americké armády pro poválečné plánování byly "zoufale minimalistické", protože Washington předpokládal, že Iráčané přivítají pád Saddáma Husajna a že bude možno začít stahovat jednotky půl roku po invazi. "Plánem bylo, že není žádný plán," svědčil generálmajor Tim Cross při právě probíhajícím londýnském Chilcotově vyšetřování o okolnostech vzniku irácké války. Na schůzce ve Washingtonu naléhal Tim Cross na tehdejšího amerického ministra zahraničí Donalda Rumsfelda, že je zapotřebí vyslat více vojáků, ale jeho názory nebyly v USA vítány.

"Pocta Händelovi" 2009 - závěrečný koncert, 8. 12. 2009

8. 12. 2009

Jménem výboru České Händelovy společnosti si Vas dovoluji pozvat na závěrečný koncert série koncertů "Pocta Händelovi" 2009, v úterý dne 8. prosince 2009 od 18.00 hodin v kostele sv. Salvátora v Salvátorské ulici v Praze 1 - Starém Městě, píše Pavel Polka, předseda České Händelovy společnosti.

Program koncertu ZDE

"Česko je připraveno" - k čemu? Prohlášení k plánům nových vojenských základen

8. 12. 2009

Tiskové prohlášení Humanistické strany

V roce 2009 si připomínáme osmdesáté výročí začátku Velké světové hospodářské krize, sedmdesáté výročí zničení zbytku našeho demokratického meziválečného státu a vítězství fašismu ve střední Evropě, šedesáté výročí první justiční vraždy po komunistickém převratu - popravy Heliodora Píky, čtyřicáté výročí definitivního konce Pražského jara a dvacáté výročí Listopadu 1989.

Jak ze mě pražská Cizinecká policie málem udělala na deset let nežádoucí osobu

8. 12. 2009

Získání statutu legálního imigranta v Čechách (a nejen tam) je skoro vždy poněkud zdlouhavý a dehumanizujicí proces, píše jedna zahraniční studentka Karlovy univerzity, jejíž totožnost z dobrých důvodů utajíme.

Kazdy cizinec, který vstoupí na území České republiky na krátkou nebo delší dobu, musí navštívit instituci jménem Cizinecká policie.

Když jsem tam vystoupila poprvé, - bylo to, pokud si dobře pamatuju, v roce 2001 a cizinecká policie se nacházela ještě v té "nádherné" budově v Praze na Olšanské - měla jsem dojem, že jsem si ocitla v chaotickém a zapáchajícím bludišti.

Britský premiér ukradl konzervativcům část politického programu

Chce také zveřejňovat příjemce příliš vysokých platů, pracující ve státním sektoru

8. 12. 2009

Britský labouristický premiér Gordon Brown ukradl Konzervativní straně část jejího politického programu, když oznámil, že vláda bude zveřejňovat jména lidí, zaměstnaných ve veřejném sektoru, kteří dostávají "příliš vysoké platy". Zároveň dostane britské ministerstvo financí nové pravomoci, že bude moci vetovat každý plat jednotlivce ve veřejném sektoru, vyšší než 150 000 liber ročně (cca 350 000 Kč měsíčně).

Brown zdůraznil, že "platy některých vysokých státních úředníků ztratily kontakt s realitou života normálních lídí. Tato kultura výstředního životního stylu skončí."

Veřejně financované nezávislé instituce, jako je společnost BBC, budou pod tlakem, aby zveřejňovali platy svých celebrit, jako je vysoce placený bavič Jonathan Ross či novinář Jeremy Paxman.

Tutéž politiku oznámil stínový konzervativní ministr financí George Osborne letos v říjnu na výročním sjezdu briské Konzervativní strany.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čína chce do roku 2050 pokrýt třetinu spotřeby energie z obnovitelných zdrojů

8. 12. 2009

KD│ Čínská strategie rozvoje obnovitelné energetiky předpokládá, že v roce 2050 země pokryje z obnovitelných zdrojů třetinu své spotřeby. Země v současnosti závislá na uhlí, která je největším světovým producentem skleníkových plynů, minulý měsíc oznámila, že do roku 2020 sníží množství oxidu uhličitého vyprodukovaného na jeden jüan ekonomického výstupu ve srovnání s rokem 2005 o 40-45%, s odvoláním na deník China Daily informuje Lucy Hornbyová pro Reuters.

* * *

8. 12. 2009 / Ivan Martin Jirous

Řeklas
je spravedlnost
a je pravda lásky
Tenkrát nechápal jsem z toho
nic
Nyní vím
ale nic mi to není
platné
Láska je jiná
než zamilování
spravedlivější než my
nespravedliví
Skvrny ruměnce na
tvářích
ostych stud hanba
a hřích
Rosničky veselé na
žebříčcích
přivolávají sníh

Ze sbírky Popelnice života, BB/art, Praha 2004 vybrala Hanka Tomšů.

Objem amerických spotřebitelských úvěrů devátý měsíc po sobě klesal

8. 12. 2009

KD│ Američané si v říjnu již devátý měsíc po sobě vzali rekordně nízké spotřebitelské úvěry, což je další známkou toho, že poptávka zůstává slabá a pro ekonomiku bude těžké dosáhnout stabilního oživení, informoval pro AP Martin Crutsinger. Objem úvěrů podle v pondělí zveřejněných údajů Fedu v meziročním srovnání poklesl o 3,51 miliardy dolarů. Ekonomové dokonce očekávali pokles o 9,3 miliardy.

Návraty do budoucnosti pokračují aneb Tak to pochopitelně znovu vyhrál Evo

8. 12. 2009 / Josef Mikovec

Utíká to. Zdá se to být včera, kdy jsme oslavovali vítězné referendum schvalující novou, vzorovou ústavu Bolívie, kterou lze nazvat Ústavou pro budoucnost. A není to tak dávno, kdy poprvé v historii Bolívie a Jižní Ameriky vůbec se na presidentské křeslo posadil příslušník původního lidu, indígenos, Juan Evo Morales Ayma, pro nás jednoduše Evo.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Ochrana zákazníků, neboli O kalkulovaném podvodu

8. 12. 2009 / Uwe Ladwig

Prý roste počet osob, které cílevědomě zneužívají při koupi zboží možnost koupený výrobek vrátit, která existuje k ochraně zákazníků. Proto žádá Martin Wansleben, šéf Deutschen Industrie- und Handelskammertages DIHK, střechové organizce organizace německých průmyslových a obchodních komor, aby bylo právo zákazníků vracet koupené výrobky omezeno. O tomhle problému něco v téhle poznámce...

Zaměstnanci Hyundaie v Nošovicích vyhlásili stávkovou pohotovost

8. 12. 2009

Odbory v nošovické automobilce Hyundai, jejíchž asi 300 zaměstnanců se minulý týden hodinovým přerušením práce vzbouřilo proti přesčasům, vstoupily v pondělí do stávkové pohotovosti.

Mezi důvody, které odborové předáky vedly k tomuto kroku, jsou zásadní nesouhlas s opakujícím se několika měsíčním nařizováním přesčasové práce, nespokojenost zaměstnanců s pracovními podmínkami a s nápravnými opatřeními. Odbory nejsou spokojeny ani se způsobem komunikace zaměstnavatele.

Celý článek: ZDE

CITÁT ROKU 2006

Proč podporuji Ivanu Řápkovou

8. 12. 2009

"V Senátu by mělo být více pracovitých, odpovědných a sympatických žen. Právě takovou je například Ivana Řápková, a proto ji podporuji. Navíc má ráda přírodu a zajímá se o životní prostředí, čehož si na ní velmi cením."

tehdy ještě ředitel Podkrušnohorského zooparku v Chomutově a poslanec Strany Zelených Přemysl Rabas pro volební Magazín ODS - podzim 2006 ZDE

Arundhati Roy, špatné svědomí indické demokracie

8. 12. 2009

KD│ Jestliže ve Francii všichni debatují o panthéonizaci Alberta Camuse, je to proto, aby oslavili postavu, jaká v jejich zemi vymizela: Angažovaného spisovatele. Tisíce mil odsud, v Novém Dillí, si Arundhati Royová takové otázky neklade: Autorka globálního bestselleru Bůh maličkostí vzala hostujícího novináře sebou na shromáždění na podporu obětí vojenské represe v Manipúru, malém státu ve východní Indii. Autorka se rozvážně usadila na kamennou lavici univerzity v Dillí mezi stovky jiných účastníků a počkala, až dostane slovo. Transparent po straně hlásal: "Změněný svět s indiferentními lidmi není možný" (Un monde différent ne peut être bâti par des gens indifférents), napsal pro Le Monde Hervé Kempf.

Immanuel Wallerstein: Západní Evropa a Rusko se sbližují

8. 12. 2009 / Immanuel Wallerstein

se souhlasem autora přeložil Rudolf Převrátil

Pozvolný proces vytváření trvalého geopolitického spojenectví západní Evropy a Ruska má dlouhou historii, která pomalu dozrává. Lze jej vysledovat až k návštěvě prezidenta Charlese de Gaulla v Sovětském svazu roku 1944, kde podepsal francouzsko-sovětskou Dohodu o spojenectví a vzájemné pomoci. Byl to způsob, jak znovu prosadit ústřední úlohu Francie v evropské politice a jak se distancovat od poněkud zdráhavých spojenců, Spojených států a Velké Británie. Pro de Gaulla byly geopolitické zájmy nadřazeny ideologickým rozdílům.

O televizním debaklu ministryně zdravotnictví a jejího náměstka se v médiích nemluví

7. 12. 2009

Nedělní pořad ČT "Otázky Václava Moravce" bývá rozebírán a komentován ve večerním zpravodajství ČT 1 i ČT 24 i jinde a diskutován na hlavních internetových serverech. Je zajímavé, že pro debakl ministryně zdravotnictví a především náměstka Marka Šnajdra v neděli 6.12. to neplatí. O tragikomickém vystoupení těchto dvou "špiček" našeho zdravotnictví nepadla nikde ani zmínka.

Jen na jednom zpravodajském serveru byl zveřejněn jakýsi komentář. Snažil se aspoň trochu zmírnit ostudu pana náměstka a - poněkud trapně - hodit špínu na levicové účastníky diskuse. Diskutující čtenáři ale celkem jednoznačně podpořili právě ty "levičáky" a panu náměstkovi se většinou vysmáli (ti zbylí ho po zásluze nazvali pravými jmény).

Tento jediný příspěvek s diskusí panstvu nemilou byl po chvíli stažen a nic jiného se už v médiích a na Internetu neobjevilo.

Cenzura a autocenzura je opět na výši, jako před pár desítkami let.

Je mi smutno, píše Richard Bébr.

Írán: Policie se snaží potlačit opoziční demonstraci

7. 12. 2009

Stovky íránských policistů obkličily Teheránskou univerzitu. Usilují o potlačení protestní demonstrace stoupenců opozice. Úřady zakázaly zahraničním novinářům přítomnost na akci, která je připomínkou usmrcení tří studentů r. 1953.

Oponenti íránské vlády využívají v posledních měsících oficiálně povolených demonstrací. Účastní se jich ve velkém počtu a šíří tam své protesty proti vládě.

Pravidelný každoroční Den studentů připomíná smrt studentů při protiamerických demonstracích r. 1953.

Tisíce lidí byly letos zatčeny a desítky usmrceny poté, co se demonstranti pokusili od června zpochybnit znovuzvolení Mahmuda Ahmadinežáda íránským prezidentem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zorganizovala ukradení emailů britských klimatologů ruská tajná služba?

7. 12. 2009

Vysoký člen Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) uvedl, že průnik hackerů do serveru klimatologického střediska na University of East Sussex nebyla amatérská práce, ale vysoce sofistikovaná, politicky motivovaná operace. Jiní spekulují, že tajným organizátorem hackerského útoku byly ruské tajné služby.

Prozrazené emaily, o nichž klimaskeptikové tvrdí, že šéf klimatolofického centra, profesor Phil Jones, s kolegy zmanipuloval data a utajoval výzkum od kritiků, byly původně umístěny na serveru v sibiřském městě Tomsk u firmy jménem Tomcity, která se zabývá internetovou bezpečností.

Evropa a Spojené státy by měly převzít zodpovědnost za miliony uprchlíků před globálním oteplováním

7. 12. 2009

Až 20 milionů Bangladéšanů bude muset podle odhadů v nadcházejících 40 letech opustit svou zemi v důsledku globálního oteplování, konstatoval bangladéšský ministr financí Abdul Maal Abdul Muhith. Muhith požadoval, aby Británie a další bohaté země tyto uprchlíky přijaly.

Je to jasný signál Evropě a Spojeným státům, že rozvojové země nebudou ochotny v Kodani přijmout dohodu, které je bude znevýhodňovat. Abdul Muhith zdůraznil, že Bangladéš požaduje, aby Evropa a Amerika pomohly s přesidlováním milionů, až lidé budou donuceni začít opouštět zaplavené příbřežní oblasti jeho země.

Americký senátor Inhofe

Americký Senát snížení emisí neschválí

7. 12. 2009

Americký senátor Jim Inhofe zasedá v senátním výboru pro ekologii. Rozhlasu BBC poskytl v neděli tento rozhovor:

Reportér: Co si myslíte o výroku britského premiéra Gordona Browna, že pochybovači o globálním oteplování jsou zaostalí a protivědečtí a že popírat globální oteplování je jako tvrdit, že je země placatá?

Inhofe: Ano, oni to říkají, kdykoliv na své straně nemají vědu a pravdu. To vám pak začnou nadávat. Na to jsem zvyklý už asi osm let, ale mně to nevadí.

O = W

7. 12. 2009 / William S. Lind

Když dáme vše dohromady, vidíme, že z vojenského hlediska to nedává smysl. Samozřejmě to platí o každém vojenském řešení afghánské války. Bojujeme s Paštuny, a ti nakonec vyhrávají všechny afghánské války. "Tentokrát je to jinak" - takhle zní válečný pokřik šílence.

KD│ Na autech liberálů se začíná objevovat nálepka s nápisem "O=W". Mám podezření, že po úterním prezidentově projevu se začne rapidně šířit.

Konzervativci po osm let procházeli agónií, když přihlíželi, jak prezident George W. Bush připojuje značku "konzervativní" k politice, která byla antikonzervativní: k wilsoniánským válkám, k budování amerického impéria, k obrovským rozpočtovým a obchodním deficitům, ke zvyšování mandatorních výdajů a podřizování amerických zájmů zájmům cizích mocností. Teď je bota obuta na jiné noze a liberálům je nařizováno, aby také drželi jazyk za zuby, zatímco prezident Obama přijal Bushovy války za vlastní. Probíhá obvyklý washingtonský výprodej.

Hagbardův zákon

7. 12. 2009 / John Michael Greer

Problém debaty o globální změně klimatu nyní spočívá v tom, že dobře placené skupiny na obou stranách používají pochybné vědecké argumenty k prosazování vlastní agendy a posouvají debatu dál směrem k extrémům. Přichází ke slovu obvyklý zvyk uvažovat v rigidních binárních kategoriích; pro ty, kdo věří v globální oteplování, je dost jednoduché trvat na tom, že kdokoliv, kdo zpochybňuje jejich tvrzení, musí být popíračem, zatímco oponenti dělají totéž v bledě modrém, a vřava a křik odsouvají stranou myšlenku, že může být dobré prozkoumat oblast mezi polarizovanými extrémy. Radikálové na jedné straně se snaží přimět veřejnost, aby masově podporovala grandiózní plány s velice pochybným účinkem, zatímco radikálové druhé strany se snaží veřejnost přimět, aby nedělala vůbec nic - a výsledkem je potlačení umírněných názorů.

KD│ Pochybné statistické ukazatele, jež se staly tématem posledního eseje, měly značný vliv na ještě pochybnější rozhodnutí, která přivedla Spojené státy a celý svět do současných obtíží. Když se rozhodování řídí čísly a tato čísla jsou vždy v pořádku, pak mít na paměti, že údaje nemusejí odrážet dění ve skutečném světě, vyžaduje náhled, jaký je v současnosti neobvyklý.

Listopad 1989 zahájil řadu procesů, mj. rozdělení společného státu. Ptali jsme se tentokrát:

Jak se rozdělení Československa podepsalo na životě Romů?

7. 12. 2009 / Pavel Pečínka

Eva Dobšíková
Bývalá učitelka romských dětí, Brno.
Veskrze negativně. Romové usídlení v České republice k nám po válce téměř všichni přišli ze Slovenska. Ty, kteří před válkou byli obyvateli Čech, Moravy a Slezska, téměř stoprocentně vyhubil nacismus. Na Slovensku velká část přežila. Přišli sem hledat lepší živobytí, stát podporoval jejich stěhování zejména do pohraničí po odsunu Němců, aby zde pracovali. Měli Československé občanství. Naši republiku rozdělili demokraticky zvolení představitelé bez souhlasu jejích obyvatel zcela mocensky, svévolně, bez ohledu jaké obtíže a škody tím způsobí mnohým občanům, na prvém místě Romům. Stalo se to bez uvážení, bez přípravy, bez souhlasu občanů. Ti Romové, kteří žili na území České republiky neměli pak její občanství. Stali se tak cizinci ve své vlasti v níž po 2 až 3 generaci už žili. S tím byla spojena ztráta práv občana České republiky. Nedovedli si sami většinou vyřídit na úřadech nové doklady, nové občanské legitimace atd. I když jim několik romských institucí pomáhalo, trvalo řadu let, než se jejich osobní doklady daly do pořádku. Myslím, že by se žilo jak na slovenské straně, kde je životní úroveň Romů ještě nižší a rasismus vystupňovanější než zde, tak u nás Romům lépe v nerozdělené republice. Vždyť se zpřetrhaly i rodinné svazky a možnost pomoci.

Britské listy mají u Googlu PageRank 6 bodů z 10

6. 12. 2009

PageRank Checking Icon

Britské listy mají už léta mezinárodní PageRank firmy Google 6 z 10 bodů. PankRank vyjadřuje význam daného serveru na mezinárodním internetu (měří se to především počtem a kvalitou odkazů na daný server z jiných stránek).

Z českých médií mají např. Lidové noviny Page Rank 4 z 10, Právo 6 z 10, novinky.cz 6 z 10, idnes.cz a ihned.cz 7 z 10. Washington Post má 8 z 10, Guardian má 9 z 10.

Clive James v BBC o dnešním stalinském hodnocení britských univerzit

5. 12. 2009

Současný systém, podle něhož se rozdělují univerzitní finance, se posledních dvacet let jmenoval RAE, Research Assessment Exercises. Více než jedno "cvičení", protože existovalo několik systémů. Všechny byly problematické. Protože všechny silně zdůrazňovaly, že univerzitní učitelé musejí publikovat. Což vedlo k představě, že učitelé, kteří nepublikují, nedělají nic.

Kdyby tento systém fungoval například v době cambridžského matematika Alana Turinga, zřejmě by ho považovali za problém pro jeho katedru, protože Turing vydal jen jediný článek. Jeho práce nakonec vedla k triumfu v britském špionážním středisku v Bletchley Park, když se mu podařilo rozluštit nacistické šifry. Jeho práce také vedla k vzniku počítačů. Ale ani on to sám tou dobou nevěděl. A kdyby býval strávil mnoho času vysvětlováním výboru hodnotitelů, co dělá, asi by tu práci neudělal.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2009

4. 12. 2009

Nesmírně zavazující byla reakce čtenářů na náš nedávný apel, že potřebujeme dva nové servery. V listopadu 2009 přispělo finančně na Britské listy 348 osob celkovou částkou 123 717.57 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 10. 2009 částku 148 397.73 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a