11. 12. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Patrik Kaizr, Česká televize
11. 12. 2001
Překvapilo vás, proč jsou některé reportáže českých televizí natočené tak, jako by jejich scénář diktoval ministr vnitra? A jak je možné, že někteří reportéři dostávají exkluzivní záběry policejních razií a snímky z místa činu, zatímco jiní pouze postávají před červenobílou páskou a nahlas do kamery spekulují, co se asi mohlo stát? Tyto věci spolu úzce souvisejí - a jsou důsledkem systému, který do praxe zavedl a postupně zdokonalil muž, jehož jméno možná ani neznáte, přestože produkty jeho působení sledujete den co den ve večerních zprávách: zástupce ředitele odboru Public Relations ministerstva vnitra Samuel Truschka.
Sloupek

Je dost deprimující, jak pozoruhodně živý, leninsko-komunistický názor - vzhledem k tomu, že od pádu komunismu uplynulo už 12 let a člověk by se mohl domnívat, že snad alespoň ty nejzákladnější zásady demokratického provozu dokázaly za tuto dobu proniknout do české společnosti - projevuje v dnešních Britských listech ve svém příspěvku Jan Bláha. Aplikuje při svém uvažování leninský "demokratický centralismus": demokracie je podle něho to, že se hlasuje, většina národa projeví své konvenční mínění, to se stane závazným pro všechny a kdo si myslí něco jiného, bude potrestán, když nebude držet pusu!!

Zabývám se tímto absurdně totalitním názorem proto, že se v čtenářských reakcích z České republiky vyskytuje tato absolutní neznalost principů demokracie relativně dost často.

Mohl by to vysvětlit snad každý občan zavedenější demokratické země. Tak, jak to popisuje pan Bláha, to totiž vůbec nefunguje - to je totalita.

Demokracie je založena na ostře kritickém tříbení názorů, které jedině posunuje společnost kupředu a zabraňuje tomu, aby zkonstnatěla a zaostala. Motorem demokracie jsou nekonformní názory. Těch si každá zavedená demokratická společnost nesmírně váží (vzpomínám na nedávnou, hrdou reklamu konzervativního týdeníku The Spectator v londýnském metru: na billboardu bylo šest fotografií známých novinářů a pod tím byl velký nápis: TO JSOU NAŠI KONTROVERZNÍ KOMENTÁTOŘI - ČTĚTE THE SPECTATOR")

Volby nemají valného smyslu, pokud předtím neproběhla ve společnosti na závažná témata ostře kritická racionální diskuse, v jejímž rámci společenští kritikové a disdenti poukázali na všechny nelogičnosti a chyby navrhované vládní politiky a jejíž nejhrubější nedostatky byly v důsledku té ostré otevřené diskuse odstraněny. Demokracie je postupnou aproximací k pravdě - motorem tohoto pohybu je neustálá kritická veřejná diskuse a zpochybňování myšlenkového statutu quo kritiky a disidenty. Demokratická společnost je na tomto zpochybňování přímo založena.

Rozhodnutí většiny má význam pouze tehdy, pokud byla seznámena se všemi etapami této veřejné diskuse. Opakují-li sdělovací prostředky jen neustále tytéž manipulativní či konvenční a otřepané názory, nestimuluje-li nikdo společnost k samostatnému myšlení, je těžko se ohánět demokratickým mandátem lidí, pokud jim nebyly předloženy k úvaze všechny možné alternativy.

Korektivem obrovské moci politiků může být právě jen role, jak to uvedli američtí klasikové "vzdorného a anarchického tisku".

Z tohoto hlediska, ať si myslí ortodoxní stoupenci leninismu jako pan Bláha cokoliv, jsou v nynější situaci "války proti terorismu" daleko cennější a významnější názory disidentů a kriticky a samostatně smýšlejících občanů - protože jsou korektivem moci. Je daleko důležitější Robert Fisk než Martin Komárek, Jeremy Paxman než Bohumil Klepetko - Komárkové a Klepetkové posilováním konvenčního myšlení demokracii škodí. Je to mimo jiné vidět i na myšlenkovém zmatku pana Bláhy, který natolik touží zařadit se, že ho nenapadne, jak škodlivé je to pro demokracii.

11. 12. 2001
Tragický teroristický útok na Světové obchodní centrum a na Pentagon vyvolal rétorický příval bombastických komentářů a prohlášení, provolání a výzev, které mi nepříjemně připomněly atmosféru v Československu po komunistickém puči v únoru 1948. V raných padesátých letech nám bylo neustále vtloukáno do hlavy, že jsme svědky historického civilizačního převratu a účastníky monumentální a heroické bitvy mezi táborem míru a pokroku - na jedné straně - a zlovolnými silami reakce, úpadku, kapitalismu a imperialismu, na straně druhé. Hyperbolická a bombastická prohlášení dnešních amerických politiků znějí jako variace na stejné téma. - Zveřejňujeme autorův český překlad první části přednášky, kterou pronesl v pondělí 10. 12. 2001, v letošní Den lidských práv, na Glasgow University.
11. 12. 2001
Britský deník Independent přinesl v pondělí na titulní stránce velkou fotografii obličeje obvázaného a zakrváceného Roberta Fiska. Zmlátili ho afghánští uprchlíci - zbrutalizovaní Západem. Independent včera věnoval skoro celou titulní stranu a třetinu druhé strany Fiskovu dramatickému článku, který překládáme. Dr. Robert Fisk je velmi slavný britský novinář. Žije v Bejrútu a už 25 let píše o Blízkém východě pro britský tisk. Viz též tato zpráva BBC (s fotografiemi).
9. 12. 2001
V jakém světě budeme chtít žít? Americká pravice si přeje oslabit Evropskou unii natolik, aby o osudu světa jednostranně rozhodovaly jen Spojené státy. Spojené státy vždycky chtěly liberální Evropu volného trhu, založenou na kapitalismu a na demokracii, ale takovou Evropu, aby nebyla schopná být partnerem při vykonávání západní politické a vojenské moci na celém světě. Státní úředníci žadatelských zemí o vstup do EU dostávají jen zoufale minimální platy a státní služba v žadatelských zemích je prolezlá korupcí, a korupce ochromila i jejich soudnictví a systém trestní spravedlnosti. Překotné rozšíření Evropské unie o žadatelské země je světu nebezpečné, protože ani EU, ani žadatelské země nejsou na vstup do evropské organizace připraveny a hrozí nebezpečí, že dojde k úplnému ochromení EU. Klíčový bude v tomto smyslu nadcházející summit v Laeken, psal včera v týdeníku Observer Will Hutton.
Popisovaná část letáku MČ Prahy 2
11. 12. 2001

Inspirativní letáček obdrželi od Úřadu městské části Prahy 2 občané do domovních schránek... Strakatý papír B5 tvrdí, že obsahuje základní informace, které by měl každý občan znát, aby zvýšil své šance na přežití v mimořádných situacích...

Oranžově zvýrazněná část s fotografií hořícího domu obsahuje tři základní pokyny:

"Když zazní siréna, nezapomeňte na tři základní kroky vedoucí k vaší záchraně:
  • okamžitě se ukryjte
  • zavřete dveře a okna
  • zapněte rádio nebo televizi
To je nejrychlejší a nejbezpečnější způsob, jak zjistit, co se děje a co je nutné udělat!"

Pokud se v hořícím domě okamžitě ukryjete, zavřete okna a dveře, zapnete rádio a televizi, máte daleko větší pravděpodobnost, že nedovoláte se pomoci a uhoříte. Budete vás ale určitě hřát vědomí, že jste udělali vše, co vám vaši moudří radní v čele se starostou Baschem doporučili - aniž byste pak měli možnost jejich doporučení kritizovat.

Martinu Bradáčkovi, vedoucímu oddělení komunikace a tiskovému mluvčímu Úřadu městské části Praha 2 gratulujeme!

8. 12. 2001

Ministr vnitra před poslanci

Stanislav Gross
Úprava, tak jak je dnes platná v našem právním řádu, vznikla [...] v roce 1990 a jednoznačně přirozenou snahou tehdejší doby, tehdejších zákonodárců bylo vytvořit zákonné podmínky pro uplatňování jednoho ze základních politických a občanských práv. Myslím si, že je zcela logické, že v té době se myslelo spíše na v té době aktuální politické procesy, kterými byla především demokratizace, a výkon práva shromažďovacího v tomto procesu velice výrazně pomohl. V té době se samozřejmě příliš neuvažovalo o tom, že jednou, po určitém období, se Česká republika dostane do stejné situace jako i jiné demokracie, kde právo shromažďovací lidé zneužívají.
8. 12. 2001
Ve čtvrtek 6. prosince prošel v prvním čtení poslaneckou sněmovnou vládní návrh zákona shromažďovacího (o němž již Britské listy dříve referovaly). Vládní návrh nejenže nepřiměřeně ztěžuje výkon shromažďovacího práva, nejenže ani v nejmenším neřeší některé dílčí nejasnosti ve stávající úpravě zákona č. 84/1990 Sb., ale dokonce vytváří celou řadu dalších vlastních nepřesností, které ani interpretace nebude moci vyřešit. Takovýto legislativní pokus nelze chápat jako přínos naší zemi před vstupem do Evropské unie, zvláště nahlédneme-li kupříkladu do úpravy našich sousedů (Polsko, Německo, Rakousko) nebo do historie.
9. 12. 2001
V době, kdy se Blízký Východ zmítá ve spirále násilí a odporu proti němu, je k řešení situace akutně zapotřebí nový způsob myšlení a nikoli zastaralý nářek, prahnoucí po návratu obou stran k jednacímu stolu. Nyní by měl každý pochopit, že konvenční domněnka o nutnosti zastavení izraelsko-palestinského násilí a následném pokračování mírových hovorů je nesmyslná - zvláště pak pro Izraelce a Palestince. Mezinárodní právník John Whitbeck přichází s novým řešením izraelsko-palestinského konfliktu. Jeho text vyšel v listu Independent ve čtvrtek 6. 12., pro Britské listy přeložil do češtiny Luboš Kreč.
9. 12. 2001
Moshe Katsav
Izraelský národ prožívá velmi obtížné a frustrující období. Palestinská autonomie reaguje stále větším terorem. Jsme dost silní a nehledíme na Palestince jako na nepřátele, ani nemáme zájem na vojenské konfrontaci nebo eskalaci.
Ondřej Makový
9. 12. 2001
Předseda MěO NSB Praha David Veselý upozorňuje Britské listy, že radikální skinhead Ondřej Makový, který je vyfotografován na jednom snímku v galerii antifašistické demonstrace na Jižním městě, nikdy nebyl a není aktivistou ani členem NSB v jakékoliv její místní či městské organizaci.
Policisté bez čísel
9. 12. 2001

Odpověď na naši stížnost z 28. října je zde. Stížnost byla shledána oprávněnou a policisté budou kázeňsky potrestáni za to, že neměli čísla.

7. 12. 2001

Reportér Britských listů Tomáš Pecina byl ve čtvrtek odpoledne zatčen policií a převezen na Obvodní úřad vyšetřování pro Prahu 2. Tam mu vyšetřovatel sdělil obvinění z trestného činu schvalování útoku na USA. Posléze byl T. Pecina propuštěn, je stíhán na svobodě.

Pecina zastává názor, že v demokracii nelze kriminalizovat názory, lze stíhat pouze za činy. Proto demonstrativně koncem září 2001 podpořil výrokem "Ich bin ein Berliner" (Také jsem Berlíňan, to řekl v komunisty obleženém západním Berlíně ze solidarity americký prezident John F. Kennedy) pravicového radikála Jana Kopala, proti němuž bylo také zahájeno stíhání za schvalování útoků na USA. Pecina přirozeně neschvaluje útoky na nevinné lidi, avšak zastává názor, že v demokracii musí mít každý občan právo svobodně vyjadřovat i pošetilé nebo třeba hnusné názory.

T. Pecina (který využil svého práva nevypovídat) bude nyní s největší pravděpodobností postaven před soud, kde bude souzen za skutek, který v žádné demokratické zemi nemůže být trestným činem. Z chování policistů bylo zřejmé, že skutečným důvodem zatčení není obvinění z pochybného deliktu, ale Pecinovy kritické články o policii.

Hodnoceno střízlivě, jednání policie, která zatkla novináře za jeho články, není v této zemi zcela bezprecedentní, je však známkou toho, že Grossovo ministerstvo vyhlásilo Britským listům válku a otevřeně usiluje o jejich likvidaci i za cenu, že jí to přivodí další kritiku ze strany mezinárodních institucí zabývajících se ochranou lidských práv. Což je - svým způsobem - pocta a uznání naší práci.

Uvědomte si však, že svoboda je nedělitelná a že rozhodnutí zatknout a obvinit Tomáše Pecinu z nesmyslného trestného činu, kdy je z dokumentace zjevné, že jde o protest proti omezování svobody slova a demokracie v ČR, je velmi vážným krokem zpět někam směrem k normalizační totalitě. Je to jasný signál od policie všem novinářům i občanům :"My, policisté, jsme v této zemi nekritizovatelní a nedotknutelní a kdo se nás odváží kritizovat, dopadne to s ním špatně." To je však zárodek chování směřujícího k nějaké diktatuře jihoamerického typu.

Doporučujeme všem, aby si přečetli oficiální policejní "Záznam o sdělení obvinění" Tomáši Pecinovi (jeho faksimile je v Britských listech zde). Podepsal se pod ně poručík Lukáš Drlík - a je to síla:

"Stíhám vás jako obviněného z trestného činu schvalování trestného činu dle ust. par. 165, odst. 1 trestního zákona, kterých (sic!) jste se dopustil tím, že jste dne 20. 09.2001 ve vydání internetového kulturně politického deníku Britské listy, vydávaných (sic!) Občanským sdružením Britské listy (...) uveřejnil reakci na informaci že bylo sděleno obvinění Janu Kopalovi, předsedovi národně sociálního bloku (sic!) , pro trestný čin schvalování trestného činu dle ust. par. 165. odst. 1 trestního zákona. V této reakci jste uvedl: 'Využívám svého práva na svobodu projevu, zaručeného článke 17 Listiny základních práv a svobod, a prohlašuji, že schvaluji teroristický útok, provedený 11. září 2001 na Spojené státy. Žádám, abych byl za tento výrok stíhán stejně jako Kopal,' TEDY veřejně schvaloval trestný čin a veřejně vychvaloval pro trestný čin jeho pachatele.

Ponechme stranou, že poručík Drlík nedokáže napsat krátký dokument bez několika gramatických chyb (chybějící čárky jsme mu doplnili a psaní velkých či malých písmen většinou opravili), závažnější je však lživé tvrzení v obvinění, že Tomáš Pecina "veřejně vychvaloval pro trestný čin jeho pachatele".

Je to, jako by se náš reportér octl v zajetí nevědomých, pošetilých dětí, nechápajících základní pravidla demokratického provozu. Avšak Tomáš Pecina není v situaci úplně nové. Přečtěte si poslední kapitoly románu Milana Kundery z osmdesátých let Kniha smíchu a zapomnění. Silně evokují nynější Pecinovu situaci. Hlavní hrdinka románu Tamina se tam dostane na ostrově do otroctví optimistických dětí bez znalostí, bez zralosti, bez porozumění čemukoliv. Děti jsou však spokojené a šťastné. Nechápou, co Tamině chybí. Při pokusu z ostrova uniknout Tamina utone. Když mizí naposledy v moři, dívají se na ni z blízké pramice bezelstné, zvědavé, optimistické oči dětí - obyvatel ostrova, které připomínají oči poručíka Drlíka.

9. 12. 2001
Kromě výslechu svědků se obviněný novinář dovolává i svazku, který na něj koncem 80. let vedla StB. Právě z něj mohou totiž vyšetřovatelé zjistit, zda vyjadřoval obviněný nesprávné názory i tehdy, a zda tedy jde či nejde o recidivu.
11. 12. 2001

Nikdy bych nepomyslil, ze 12 roku po listopadu 1989 dojde v Ceske republice k necemu tak nesmyslnemu, jako je zatceni novinare za politicky nazor, ktery zverejnil. Je to zretelne usili ceske vlady zglajchsaltovat nazory obcanu. Ta na svem "pochodu do Evropy" velice znatelne zakopava cili packuje. Kdyz uz si "zodpovedne organy" netroufaji osobne navstivit jine demokraticke zeme a zjistit na miste, co to znamena "svoboda", proc si aspon neco neprectou. Nebo se snad o tom v cestine nepise?

Vyslovuji panu Pecinovi svoji solidaritu.

11. 12. 2001
"Pecina za své agresivní konání" (autor míní "jednání", pozn. redakce) patří do basy, jako kdyby se na útoku sám podílel - i když zatím nikoho nezabil. Měli byste se naučit respektovat, co je vláda většiny. Nikoli nevýznamná část společnosti (nejen v postkomunistckém Česku, ale i v zemích euroatlantické civilizace) zastává nesporně většinový názor, že verbální terorismus Kopala a Peciny a podobných hnusů, schvalující útok na NY v zájmu čehokoliv - nemá se svobodou slova nic společného, ale že je to ČIN. Je to akt aktivní agrese, proti kterému se chce společnost bránit - a není-li zbytí, i právem trestním. Taková obrana je naprosto legitimní a je-li výrazně většinová, je i demokratická - i kdyby se nad tím pozastavovalo deset Američanů, dvacet Britů, třicet čulíků a třeba padesát čertvíjakých spolků.
Josef Nejedlý, úředník, který zatajuje informace
27. 11. 2001

Pro jednání s českými úřady typický dopis, jehož obsah lze nejlépe charakterizovat větou "Trhni si nohou, občane!", přišel tentokrát z Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Josef Nejedlý (na snímku) nám v něm sděluje, že nám ÚOOÚ neposkytne text žaloby Českého statistického úřadu. S přemýšlením si arogantní úředník nedal práci a vzal prostě první paragraf, který v zákoně č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím našel: dokument se prý netýká činnosti jeho úřadu, ačkoli právě k jeho rozhodnutí se žaloba vztahuje...

Proti rozhodnutí jsme se ihned odvolali a po uplynutí patnáctidenní lhůty podáme na ÚOOÚ správní žalobu.

21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2001 Tak je Pecina nyní v ČR disidentem Fabiano  Golgo
11. 12. 2001 Mezi dvěma břehy Tomáš  Pecina
11. 12. 2001 Roberta Fiska zmlátili uprchlíci: "Chápu je - je to symbol nenávisti a zuřivosti této špinavé války"   
11. 12. 2001 Co je to demokracie: tak ještě jednou pomalu, názorně a snad srozumitelně Jan  Čulík
11. 12. 2001 Démon souhlasu I. Josef  Fronek
10. 12. 2001 Základní princip demokracie - svoboda projevu Jan  Čulík
9. 12. 2001 Chanuka: Temnotu neodeženeš palicí, musíš ji proměnit na světlo   
9. 12. 2001 Britský protiteroristický zákon se asi neprosadí a s americkým jsou potíže   
9. 12. 2001 Proč maluji svého Usámu Jan  Paul
9. 12. 2001 Ochromí rozšíření EU o nové členské země Evropu ve prospěch americké vládní pravice?   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2001 Tak je Pecina nyní v ČR disidentem Fabiano  Golgo
11. 12. 2001 Roberta Fiska zmlátili uprchlíci: "Chápu je - je to symbol nenávisti a zuřivosti této špinavé války"   
11. 12. 2001 Démon souhlasu I. Josef  Fronek
9. 12. 2001 Proč maluji svého Usámu Jan  Paul
7. 12. 2001 Bude šéf Talibánu propuštěn na svobodu?   
7. 12. 2001 Policie zatkla a obvinila reportéra Britských listů Tomáše Pecinu Jan  Čulík
6. 12. 2001 Skladatel terčem protiteroristické razie   
6. 12. 2001 Američané bombardováním zranili nového šéfa afghánské vlády   
5. 12. 2001 Afghánistán, média a uprchlíci: Tato řeka obětí protéká jinou válkou   
5. 12. 2001 Byla zničena vesnice a usmrceno 115 mužů, žen a dětí. Amerika tvrdí, že se nic nestalo