14. 11. 2001
Editor John Simpson z BBC byl včera ráno prvním člověkem ze Západu, který vstoupil se Severní aliancí do Kábulu. Reportáž BBC ze včerejšího Kábulu zaznamenala podstatná zvěrstva. Vyskytly se také zprávy, že se prý Talibán zřejmě postavil proti al Qaedě. Simpson považuje za pravděpodobné, že pokud se Západu podaří Osamu bin Ladena chytit, bude to prostřednictvím zrady jeho společníků a spojenců.
|
Abych pravdu řekl, nelíbí se mi příliš, když slyším, jak někdo předhazuje Britským listům jednostarnné zaměření (přestože to tak vypadá).
Pokud chce člověk slyšet pouze jednostranné zprávy, koupí si jakýkoliv český deník, pustí si kterýkoliv z českých televizních programů. To umí každý trouba a většina jich to také dělá.
Tak se dozví, že je vše v pořádku, že to, co se děje v Afgánistánu je velmi záslužné a že každý, kdo pochybuje o tom, že USA jsou vedeny výhradně snahou pomáhat světu, je prostě hlupák a/nebo terorista.
Problém je, že v reálném životě není nic jen černé a jen bílé. Právě naopak. Byl jsem v Británii minulý týden a mohu říci, že to, co přinášejí Britské listy, nejenže je to, co vychází v celé Británii, ale není to ani to nejhorší, co jsem z oficiálních sdělovacích prostředků slyšel.
Např. to, co jsem slyšel na BBC (a to není levičácká televize) jsou velmi ostré výpady proti panu Bushovi, které ho vyloženě zesměšňují.
Jsem velmi rád, že noviny jako jsou Britské listy, přináší názory někoho jiného než stále stejných přitakávačů oficiální názorové linie.
A tím se dostávám k oné provokující jednostrannosti. BL tisknou většinou články, které jsou v rozporu s oficiální linií a nutí lidi, kteří to umí (netvrdím, že mezi ně patřím), přemýšlet o problémech z více stran.
Nikdo nikoho nenutí, aby věřil všemu, co se píše (a je jedno, jestli v MF Dnes nebo v BL).
Ale je nutné znát co nejvíce názorů, ať už si o nich myslíme cokoli, neboť pouze to nás chrání před ukvapenými závěry.
S lidmi, kteří věří, ne přemýšlejí je velmi snadné manipulovat. Bohužel většina lidí ani dnes nechápe, co je vlastně demokracie.
(Vybráno z Fóra BL, autor se podepsal jako "Jirka")
14. 11. 2001
"Budoucnost Afghánistánu je zatím nejistá. Bude docházet k pomstě a k masakrům? Připustí skutečně Severní aliance multietnickou vládu? A bude se Severní aliance chovat vůči afghánským občanům lépe než jejich předchůdci, když ovládali toto město?" To jsou otázky, jimiž se včera večer zabývalo televizní zpravodajství Channel Four News. Vzhledem k nedostatečnosti, povrchnosti a zaujatosti zpravodajství českých televizí věnujeme tomuto zpravodajství podstatnou část dnešních BL. - Zpravodajství britské komerční televize Channel Four News by ale asi nevyhrálo cenu ostravské společnosti InnoVatio za variabilitu, protože včera v 19 hodin věnovalo přibližně dvě třetiny svého padesátiminutového zpravodajského bulletinu vstupu jednotek Severní aliance do Kábulu. Přinášíme podstatnou část těchto reportáží, rozdělených tematicky na jednotlivé články a upozorňujeme na nezávislost reportérů a na systematické úsilí redakce situaci analyzovat a předvídat různé alternativy možného budoucího vývoje.
|
14. 11. 2001
Prezident Bush pád Kábulu přivítal, projevil však znepokojení nad masakrováním civilistů. Opatrně se k vítězství Severní aliance staví i Pentagon. Další část včerejších Channel Four News.
|
14. 11. 2001
"Kdy přestanete s bitím a vražděním poražených vojáků?" zeptal se moderátor Channel Four News velvyslance Severní aliance v Londýně.
|
14. 11. 2001
"I když se na afghánském velvyslanectví v Londýně většinou radují, radost je zkalena trpkostí. Co se těchto lidí týče, muselo přijít o život až spousta Američanů dne 11. září, aby se svět probudil a uvědomil si, jak ostrým útlakem trpí po mnoho let dvacet milionů Afghánců. Vedení Severní aliance a jeho zástupci v Londýně konstatují, že bylo promarněno mnoho času i mnoho lidských životů," zdůraznil v této části včerejšího zpravodajství Channel Four News mj. britský reportér.
|
14. 11. 2001
"Aniž bych si přál zabývat se hrůznými detaily v britské televizi takhle brzo večer [v cca 19.25, britská televize respektuje limit 21 hodin, před ním předpokládá, že se na TV dívají i děti, a nevysílá drastické ani otevřeněji sexuální scény, pozn. JČ] ), musím říct, prohlédl jsem si podrobně některé mrtvoly. A je naprosto jisté, že alespoň ty tři mrtvoly, které jsem prozkoumal, byly zastřeleny z těsné blízkosti do zátylku. Měly obrovské rány na tváři, kudy vylítla střela. Je možné, že se to stalo v boji, ale je daleko pravděpodobnější, že byli odvedeni stranou a zastřeleni. To se tady běžně děje. Nezapomínejte, nesmíme si nic zastírat o lidech, o nichž tady hovoříme. General Dostum, jeden z šéfů Severní aliance, to je člověk, který jednou přivázal jednoho svého vlastního důstojníka k pásům tanku a donutil řidiče tanku, aby se s ním rozjel a usmrtil ho - protože ten důstojník spáchal nějaký přestupek. To jsou lidé, kteří páchali strašlivé zločiny proti lidským právům a přišli znovu do tohoto hlavního města s tím, že nyní, podruhé, se budou chovat daleko civilizovaněji," konstatoval mj. reportér televize Channel Four v tomto živém vstupu z Kábulu.
|
13. 11. 2001
Není divu, že existuje obrovská nervozita o osudu Kábulu a ohledně toho, co by se mohlo stát obyvatelstvu poté, co nyní Talibán město opustil. Vysoká komisařka OSN pro uprchlíky zveřejnila v úterý dopoledne informaci, že v městě Mazar-i-Sharif došlo k masakru, to bylo první významnější město, které ovládla Severní aliance. Do města se dosud nedostali žádní nezávislí pozorovatelé, avšak Vysoké komisařství pro uprchlíky OSN v Pákistánu tvrdí, že má ověřené informace, že bylo usmrceno 100 talibánských vojáků, i když v té chvíli nebojovali. Masakry, plenění a ničení byly charakteristickým rysem dřívějších vítězství bojů mezi rivalizujícími armádami v Afghánistánu. Severní aliance však učinila velké množství nejrůznějších slibů, Spojeným státům a jejich spojencům, že tentokrát to bude jiné. Ale zdá se, že starých zvyků je obtížné se zbavit. Stephanie Bunkerová hovoří jménem vysokého komisařství pro uprchlíky z Islamabádu.
|
13. 11. 2001
Navzdory tomu, že Kábul padl do rukou Severní aliance, zůstává situace v Afghánistánu pro lidi velmi složitá, napsal v úterý komentátor listu Guardian.
|
14. 11. 2001
"Já se musím smát, když tady čtu výtku: 'Špatné zacházení policie, že špatné zacházení policie se zadrženými demonstranty'..." řekl předseda ODS Václav Klaus České televizi k hodnotící zprávě Evropské komise. To my taky, pane předsedo - jen důvod našeho a vašeho pobavení je jaksi odlišný... |
14. 11. 2001
AnalýzaNadcházející podzim patrně příliš nezmění mediální katastrofu, kterou vyvolala roztržka mezi oběma skupinami politického projektu s ambiciózním názvem: Cesta změny. Zatímco Monika Pajerová usiluje dál o "budování svého občanského image", Jiří Lobkowicz se jenom ztěžka dostává do médií. Pouze "třetí vlna" občanského odporu by mohla tuto situaci změnit.
|
14. 11. 2001
Ve čtvrtek se konal on-line rozhovor Britských listů s knížetem Jiřím Lobkowiczem o straně, kterou nikdo nepotřebuje - nejen o směřování Cesty změny, ale také o jejím možném konci hned na začátku, o korupci a Evropské unii bez referenda, o sto ukradených podpisech i šlechtictví, které je zakázáno zákonem. Žije Jiří Lobkowicz ve vysněném světě? V on-line rozhovoru Britských lisů tvrdí, že najdeme program jeho strany na doméně www.cestazmeny.cz. Chtěli jsme se přesvědčit a takhle to dopadlo... A pak věřte politikům. |
14. 11. 2001
Startuje volební kampaň :))"Trestný čin pomluvy v českém trestním zákoně, jak ukazuje i jeho používání v poslední době, umožňuje trestní postih osob za výroky, které nesměřují k vyvolání protiprávních činů a proti nimž se lze efektivně bránit občanskoprávní cestou. Naopak hrozí zneužívání tohoto trestního paragrafu ke kriminalizaci zejména kritických projevů a k potlačování svobody projevu. Používání paragrafu o pomluvě může veřejnost odradit od otevřené diskuse o otázkách veřejného zájmu a vést tak k omezování svobody slova," argumentuje v tomto návrhu zrušit trestný čin pomluvy Hana Marvanová, předsedkyně Unie svobody, a právem se odvolává i na různé mezinárodní autority, které trestný čin pomluvy - stejně jako Britské listy - považují za nepřijatelný. Je to chvályhodný návrh a doufejme, že by ho Unie svobody začala prosazovat i tehdy, kdyby tímto zákonem nebyl ohrožen šéfredaktor jí spřízněného týdeníku Respekt. - V českém právním řádu je celá řada dalších paragrafů, které nepřípustně kriminalizují vyjadřování názorů a omezují svobodu slova. Proč nevystupují Hana Marvanová a Unie svobody i proti nim? Že by to bylo proto, že tyto paragrafy dosud nebyly použity proti panu Holubovi z Respektu? :)
|
14. 11. 2001
Nemyslím si, že vyvolávání umělých střetů s uředníky ať již státními,
či obecními je cesta k nápravě. Dokonce si myslím, že umělé
vyvolávání jakýchkoliv střetů k ničemu nevede.
Je důležité zachovat míru, aby to, co říkáme, to, co kritizujeme, byla
pořád ještě pravda. V okamžiku, kdy se tvrzení přežene a opustí pole
pravdy, stává se kontraproduktivní.Protože se ho pak jako své spásy
chytí všichni, kteří do té doby cítili kritiku jako oprávněnou, ale
přiznat to příliš nechtěli," píše autorka.
|
14. 11. 2001
Vyšlo v tomto čísle týdeníku REDHOTFabiano Golgo, Jan Smíšek, Štěpán Kotrba
Po pádu Berlínské zdi začal západní svět mluvit o konci sovětského modelu socialismu a definitivním vítězství ultraliberálního kapitalismu. Nebo o konci dějin, jak řekl Fukuyama. Dalo by se říct, že v bitvě ideologií přirozeně zvítězil nekontrolovaný volný trh. Díky Rusům se komunismus stal téměř nadávkou. Jejich verze interpretace Marxe totiž připravila miliony lidí o schopnost volně se pohybovat, mluvit nahlas o věcech, které se jim nelíbí, a k tomu přidala ještě mnoho dalších způsobů šikanování úřady. V Kremlu se po desetiletí střídal jeden megaloman za druhým a spousta zemí, které s Velkou medvědicí (Ruskem) sousedily, se staly jejími oběťmi... Je ale to, co vzešlo po padesáti letech z Leninovy revoluce bolševiků, komunismus, nebo jen totalita a byzantský imperialismus v ruském stylu? Co je komunismus, co je socialismus? Proč existují komunistické strany a jejich příznivci, kteří stále obdivují ideologii, která v praxi SSSR a RVHP nedokázala zrovnoprávnit občany svých zemí?
|