9. 11. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 11. 2001

Způsobily styky mezi rodinou Bushových, rodinou bin Ladenů, CIA a saúdskou královskou rodinou, že Amerika zakazovala vyšetřovat terorismus?

Americkým výzvědným službám bylo zakázáno vyšetřovat teroristické styky královské rodiny v Saúdské Arábii, protože tuto rodinu Spojené státy potřebují jako záruku volného proudění ropy pro USA. Americké výzvědné organizace nesměly vyšetřovat ani přítomnost teroristů organizace bina Ladena v USA, protože by trapně vyšlo najevo, že je v minulosti financovala CIA. Styky s bin Ladenovou rodinou, v níž je několik dalších osob, podezřelých z teroristických kontaktů, měla i rodina obou amerických prezidentů Bushů, a proto zejména poté, co loni vyhrál Bush junior prezidentské volby, měly CIA a FBI zakázáno vyšetřovat bin Ladena i saúdské občany s teroristickými styky. Zjistila to televize BBC a odvysílala k tomu v úterý 6. 11. reportáž, jakou vám zkorumpované české televize nepřinesou. - Tato reportáž se vysílala v pořadu televize Newsnight dne 6. listopadu 2001. Anglický originál je zde. Padesátiminutový pořad Newsnight se vysílá každý všední den ve 22.30 na BBC 2. Na svých internetových stránkách se charakterizuje jako "Pořad, který vznáší nemístné otázky. Pořad Newsnight podrobuje politiky výslechům, je skeptický a provokativní. Požaduje, aby se mu mocní zodpovídali, a je advokátem stojícím na straně televizních diváků."

Nejmenovaný muž: Na nejvyšší úrovni naší vlády existuje skrytá agenda.

Joe Trento (autor knihy "Tajná historie CIA"): Smutné je, že zbytečně musely zemřít tisíce Američanů.

Peter Elsner: Jak je možné, že bývalý prezident Spojených států i současný prezident Spojených států mají obchodní styky s lidmi, které je nutno policejně vyšetřovat?

Reportér: Během osmi týdnů od útoků na Spojené státy bylo zatčeno více než 1000 podezřelých osob a potenciálních svědků. Avšak pouhých několik dní poté, co únosci letadel odstartovali z Bostonu a zamířili na věžáky Světového obchodního střediska, odletělo 11 členů bin Ladenovy rodiny z téhož letiště v Bostonu speciálním letadlem do Saúdské Arábie. Bílý dům to nijak neznepokojilo.

Oficiální linie americké vlády je to, že rodina bina Ladena není v podezření - jedinou osobou v podezření je Osama, černá ovce, která prý pošpinila rodinné jméno. To je velké štěstí pro rodinu prezident George Bushe i pro královskou rodinu, vládnoucí v Saúdské Arábii, jejíž styky s bin Ladenovými by jinak vypadaly jako problém. Avšak pořad Newsnight získal důkaz, že FBI byla před 11. září i po 11. září na stopě dalších členů bin Ladenovy rodiny, o nichž existuje podezření, že mají styky s teroristickými organizacemi.

Tento dokument je označen "Tajné". Případ ID - 199-Eye WF 213 589. Číslo "199" je kód FBI pro typ případu. 9 znamená vraždu, 65 znamená špionáž. 199 znamená národní bezpečnost. WF znamená, že Washington Field Office, washingtonská kancelář a její zvláštní agenti vyšetřovali ABL - protože měl styky s World Assembly of Muslim Youth, se Světovým shromážděním muslimské mládeže, což je podezřívaná teroristická organizce. ABL je Abdullah bin Laden, prezident a pokladník WAMY.

Nyní jsme na ospalém washingtonském předměstí Falls Church ve Virginii, kde visí téměř před každým domem americká vlajka. V této obyčejné ulici, na adrese 3411 Silver Maple Place, jsme nalezli bývalý domov Abdullahův a domov dalšího jeho bratra, Omara, kterého také podezřívá FBI. Je to příhodně blízko u WAMY. World Assembly of Muslim Youth je v této budově, v malé místnosti v suterénu na adrese 5613 Leesburg Pike. A zde, je to jen o dva bloky dále, je adressa 5913 Leseburg, tady bydleli čtyři z únosců, kteří zaútočili na New York a Washington.

Americké ministerstvo financí nezmrazilo finanční zdroje organizace WAMY a když jsme s jejími pracovníky hovořili, tvrdili nám, že jsou charitativní organizací. Ale pouze před několika týdny vyhostil Pákistán ze svého území pracovníky WAMY. A Indie tvrdí, že WAMY financuje organizaci, která má spojení s bombovými atentáty v Kašmíru. A armáda na Filipínách obvinila WAMY, že financuje muslimské povstání. FBI začala organizaci WAMY vyšetřovat, avšak z nějakých důvodů byli její agenti z této stopy staženi.

Trento: FBI ty lidi chtěla vyšetřovat. Ne, že by nechtěli. Chtěli, ale nebylo jim to dovoleno.

Reportér: Tato tajná složka se dostala do rukou odborníka na národní bezpečnost, Joea Trenta. Tento washingtonský sledovač špiónů zkoumal tvrzení FBI ohledně organzace Wamy.

Trento: Ta organizace má styky s bin Ladenovými lidmi. Má styky s muslimskými kulturními a finančními pomocnými skupinami, které mají spojení s teroristy. Odpovídají charakteristice takových skupin, které financuje saúdská královská rodina a saúdská komunita princů - mají tam 20 000 princů - a které provádějí teroristické akce.

Jsem si snad vědom toho, že WAMY učinila něco protizákonného? Ne, o ničem takovém nevím. Jsem si vědom toho, že už od roku 1996 je FBI touto organizací velmi znepokojena? To ano.

Reportér: Newsnight odhalila dlouhou historii nenápadných styků mezi americkým ministerstvem zahraničí, mezi CIA a mezi Saúdskou Arábií. Bývalým šéfem amerického vízového oddělení v městě Jeddah je Michael Springman.

Springman: Když jsem pracoval v Saúdské Arábii, opakovaně mi nařizovali vysocí činitelé na americkém ministerstvu zahraničních věcí, abych vydával víza neoprávněným žadatelům o cestu do USA. Byli to většinou lidé, kteří neměli žádné styky ani se Saúdskou Arábií, ani se svou vlastní zemí. Velmi ostře jsem si na to stěžoval, když jsem tam byl. Po návratu do Spojených států jsem si stěžoval tady na ministerstvu zahraničí, na General Accounting Office, na Bureau of Diplomatic Security a také v úřadě generálního inspektora. Odpovědí mi bylo mlčení.

Reportér: Touto dobou už byl Bush senior, někdejší šéf CIA, v Bílém domě. Pro Springmana bylo šokem, když zjistil, že nešlo o podvody s vydáváním víz. Šlo o něco jiného. Americké ministerstvo zahraničí a CIA hrály "velkou hru".

Springman: To, proti čemu jsem protestoval, byl ve skutečnosti projekt, v jehož rámci jezdily do Spojených států osoby, které naverboval Osama bin Laden, a v USA se podrobovaly u CIA teroristickému výcviku. Pak byli tito lidé navráceni do Afghánistánu, kde měli bojovat proti Sovětům.

Útok na Světové obchodní středisko, k němuž došlo v roce 1993, neotřásl vírou amerického ministerstva zahraničních věcí v Saúdskou Arábii a touto vírou neotřásl ani útok na americká kasárna v Khobar Towers v Saúdské Arbii o tři roky později, při němž zemřelo 19 Američanů. Pracovníci FBI začali zjišťovat, že jejich vyšetřování jsou kladeny do cesty překážky. Jste snad překvapeni, že pracovníci FBI jsou poněkud frustrováni, že jim bylo zakázáno vyšetřovat, s kým mají někteří členové saúdské vlády styky?

Právník Michael Wildes: To mě vůbec nepřekvapuje. Někdy jim vyšetřování prostě zakáže nadřízený anebo zákaz přijde z Washingtonu z nejvyšších míst.

Reportér: Ukázal jsem právníku Michaelu Wildesovi naše dokumenty od FBI. Wildes zastupoval jednoho z atentátníků, kteří zaútočili na Khobar Towers. Wildes zastává názor, že ten atentátník měl pro Spojené státy užitečné informace. Wildes také zastupuje saúdského diplomata, který emigroval do USA s 14 000 dokumenty, o nichž Wildes tvrdí, že obsahují důkazy, že saúdští občané financují terorismus a dělají ještě mnoho dalšího nekalého. Wildes se setkal s pracovníky FBI, kteří mu sdělili, že jim nebylo dovoleno seznámit se se všemi těmito dokumenty. Nicméně se ty dokumenty pokusil pracovníkům FBI předat.

Wildes: "Jen si je vezměte. Nebudeme vám účtovat nic za ty fotokopie. Nechte si je. Něco s nimi udělejte. Chyťte na jejich základě aspoň nějaké pachatele trestných činů." Oni odmítli.

Reportér: V zrcadlové síni, jíž je americká výzvědná komunita, konstatoval Wildes, bývalý americký federální právník, že pracovníci FBI chtěli tyto dokumenty, ale bylo jim řečeno, "aby je ignorovali".

Wildes Existuje velký rozdíl mezi řadovými pracovníky kontrašpionáže, které mnozí považují za samotný motor FBI, a mezi lidmi nahoře, kterým jsou vydávány rozkazy na nejvyšší úrovni z vlády, a tito lidé mají úplně jinou agendu. Je to nesvědomité.

Reportér: Americké ministerstvo zahraničních věcí si přeje udržet u největšího ropného kohoutku na světě proamerickou saúdskou královskou rodinu, a to dokonce i za cenu toho, že se rozhodlo ignorovat styky saúdské královské rodiny s teroristy, pokud byla Amerika v bezpečí. A v posledních letech měli pracovníci CIA i jiné důvody proč neodhalovat podezřelé osoby, které podporovala Saúdská Arábie.

Trento: Kdybyste naverbovali někoho, kdo je členem teroristické organizace a přijede sem do Spojených států, a vy s ním sice už teď nespolupracujete, ale využívali jste ho v minulosti, vypadalo by to nehezky, kdyby ho zatkla FBI a ono by vyšlo najevo, že ho předtím financovala CIA. To je takzvaný "blowback" - neočekávané záporné důsledky někdejších akcí. Jde o neočekávané, záporné důsledky pro pracovníky CIA, které nutně hrozily, kdyby to vyšlo najevo - hrozilo, že je to veřejně ztrapní a zlikviduje jim to kariéru.

Reportér: A musí se Bushova rodina také obávat politického blow-backu, neočekávaných záporných důsledků svých někdejších činů? Mladší Bush vydělal před dvaceti lety svůj první milion ropnou společností, kterou financoval hlavní americký zástupce Salema bin Ladena. Mladý George také dostával honoráře jako ředitel pobočky firmy zvané Caryle Corporation, to je nepříliš známá firma, která se stala za několik let od svého založení jednou z největších amerických zbrojovek. Jeho otec, Bush senior, je také placeným poradcem této firmy. A ztrapňující bylo, že rodina bin Ladenů měla také podíl ve firmě Carlyle, prodala ho až těsně po 11. září.

Elsner: Mezi vládci Saúdské Arábie a bývalým americkým prezidentem existuje klíčový vztah. A tento bývalý americký prezident je shodou okolností otcem nynějšího amerického prezidenta. A tady vzniká celá řada otázek, ohledně toho, kde začíná utváření politiky a kde končí utváření podnikatelské strategie a dobrých zisků pro firmu Carlyle.

Reportér: Obdržel jsem telefonát od jednoho vysoce postaveného pracovníka jedné americké výzvědné služby. Sdělil mi, že zatímco vždycky existovaly zákazy vyšetřovat saúdské občany, za George Bushe se to výrazně zhoršilo. Poté, co George W. Bush vyhrál prezidentské volby, výzvědným organizacím v USA bylo zakázáno vyšetřovat rodinu bin Ladenů a saúdskou královskou rodinu. Po 11. září však prý byl tento zákaz zrušen. Ústředí FBI nám sdělilo, že se k tomu, co jsme zjistili, nemůže vyjádřit. Mluvčí FBI konstatoval: "Existuje mnoho věcí, které zná jen výzvědná komunita, a ty by neměl znát nikdo jiný."

                 
Obsah vydání       9. 11. 2001
9. 11. 2001 Způsobily styky mezi rodinou Bushových, rodinou bin Ladenů, CIA a saúdskou královskou rodinou, že Amerika zakazovala vyšetřovat terorismus?
10. 11. 2001 Severní aliance "dobyla města Mazar-i-Sharif"
9. 11. 2001 Mezi Británii a USA vznikají první vážné rozpory
10. 11. 2001 Tři hlavní americké televize odmítly ve čtvrtek vysílat Bushův nejnovější projev
9. 11. 2001 "Proč ukazuje BBC šrapnelem poraněná nemluvňata a zpochybňuje tím naši válku?" Jan  Čulík
9. 11. 2001 Pokrytectví, nenávist a válka proti terorismu
9. 11. 2001 Britské listy vyloučeny ze semináře BIS Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Globální tupost a Václav Havel jako maskot pravdy a lásky Jan  Paul
9. 11. 2001 Válka proti terorismu nesmí ohrozit americkou demokracii
9. 11. 2001 Snaží se Bush chránit tatínka?
8. 11. 2001 Zpravodajství ČT televizním koncesionářům: "Vy nám budete platit a my vám budeme zkreslovat informace" Jan  Čulík
9. 11. 2001 Případ Madse Traerupa překvapivě vrácen k obvodnímu soudu Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Cizinecká policie: Žádáme o vyjádření iráckou ambasádu Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Kritika semináře BIS je útokem na akademickou svobodu Tomáš  Kovařík
9. 11. 2001 BIS: Jiný příběh Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Jak jsem podal vysvětlení aneb Rukověť odbojného občana Tomáš  Pecina

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 11. 2001 "Proč ukazuje BBC šrapnelem poraněná nemluvňata a zpochybňuje tím naši válku?" Jan  Čulík
9. 11. 2001 Způsobily styky mezi rodinou Bushových, rodinou bin Ladenů, CIA a saúdskou královskou rodinou, že Amerika zakazovala vyšetřovat terorismus?   
9. 11. 2001 Jak jsem podal vysvětlení aneb Rukověť odbojného občana Tomáš  Pecina
8. 11. 2001 Jak Západ plánuje vnutit své obchodní podmínky ostatním zemím světa   
8. 11. 2001 Zpravodajství ČT televizním koncesionářům: "Vy nám budete platit a my vám budeme zkreslovat informace" Jan  Čulík
7. 11. 2001 Mohla být televize Nova kvalitní stanicí? Jan  Čulík
7. 11. 2001 Salman Rushdie: Krize víry - islám proti islámismu   
7. 11. 2001 Abdul Haq: Americké bombardování posiluje Talibán   
6. 11. 2001 Cena udělená zpravodajství ČT: nebyla mezinárodní a byla za variabilitu Libor  Mihalka, Jan Čulík
6. 11. 2001 Pentagon: Za čtyři týdny jsme vybombardovali "ani ne 1km2"   
5. 11. 2001 Věděla CIA o útocích z 11. září předem?   
5. 11. 2001 Zpověď extremistova Tomáš  Pecina
5. 11. 2001 Le Figaro: "Letos v červenci se setkali s bin Ladenem agenti CIA"   
5. 11. 2001 Ministru Grossovi: Nedovolte stíhání novinářů pro jejich názory Tomáš  Pecina

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2001 Tři hlavní americké televize odmítly ve čtvrtek vysílat Bushův nejnovější projev   
10. 11. 2001 Severní aliance "dobyla města Mazar-i-Sharif"   
9. 11. 2001 "Proč ukazuje BBC šrapnelem poraněná nemluvňata a zpochybňuje tím naši válku?" Jan  Čulík
9. 11. 2001 Pokrytectví, nenávist a válka proti terorismu   
9. 11. 2001 Válka proti terorismu nesmí ohrozit americkou demokracii   
9. 11. 2001 Způsobily styky mezi rodinou Bushových, rodinou bin Ladenů, CIA a saúdskou královskou rodinou, že Amerika zakazovala vyšetřovat terorismus?   
8. 11. 2001 Zpravodajství ČT televizním koncesionářům: "Vy nám budete platit a my vám budeme zkreslovat informace" Jan  Čulík
7. 11. 2001 Jde skutečně o válku proti terorismu   
7. 11. 2001 Salman Rushdie: Krize víry - islám proti islámismu   
7. 11. 2001 Abdul Haq: Americké bombardování posiluje Talibán   
6. 11. 2001 Francis Boyle: 'Táto vojna je ilegálna'   
6. 11. 2001 Americké bojové vrtulníky zaútočily na Kábul   
6. 11. 2001 Americké vojenské kruhy: Razie do Afghánistánu z 20. 10. "byla katastrofou"   
6. 11. 2001 Pentagon: Za čtyři týdny jsme vybombardovali "ani ne 1km2"   
5. 11. 2001 Věděla CIA o útocích z 11. září předem?