"Jsou to lidi, ne hmyz"
Britský premiér terčem kritiky, že hovořil o "hejnu imigrantů"
30. 7. 2015
"Používat slova jako 'hejno' nejen ty uprchlíky dehumanizuje, představuje je to jako jakousi koordinovanou hrozbu. Ale to jsou obyčejní lidé - matky, otcové, děti a synové - žijící ve strašlivých podmínkách, v jakých by neměl být nucen žít nikdo. Mnoho z nich je vysoce vzdělaných, jsou tam lékaři, zubaři a inženýři. Prchají před extremním násilím a chudobou a prostě chtějí pro sebe lepší život, natolik, že jsou ochotni riskovat svůj vlastní život."
Organizace hájící lidská práva a britská politická opozice ostře kritizovaly britského premiéra Davida Camerona. Protestují, že Cameronův výrok, že "hejno imigrantů v Calais" se snaží dostat do Británie, je dehumanizující.
Cameronův jazyk nejprve odsoudila britská Rada pro uprchlíky, The Refugee Council. Ředitelka advokacie v této organizaci dr. Lisa Doyle konstatovala: "Je nesmírným zklamáním slyšet pana premiéra, jak používá tak neodpovědného, dehumanizujícího jazyka pro zoufalé muže, ženy a děti, kteří se snaží zachránit svůj život útěkem přes Středozemní moře. Takováto rétorika je nesmírně pobuřující a přichází v době, kdy by britská vláda se měla soustředit se svými evropskými protějšky na věcnou a slitovnou reakci na tuto strašlivou humanitární krizi."
Kandidát na nového šéfa britské opoziční Labouristické strany Adny Burnham napsal na Twitteru: "To, že Cameron nazval imigranty v Calais 'hejnem', je ostudné. Potvrzuje to, že tito zazobanci se neštítí žádné sprosté manipulace."
Yvette Cooper, stínová labouristická ministryně vnitra, také konstatovala, že takhle se nemůže vyjadřovat premiér: "Cameronovo vyjadřování se nehodí pro premiéra."
Harriet Harman, prozatímní šéfka Labouristické strany, zdůraznila: "Pan premiér by si měl uvědomit, že mluví o lidech, ne o hmyzu. Je velmi znepokojující, že chce vyvolávat konflikty a ponoukat lidi, aby povstali proti imigrantům v Calais."
Nový šéf britských liberálních demokratů Tim Farron řekl: "Používáme-li jazyka pana premiéra, přestáváme si uvědomovat, jak zoufalý musí člověk být, aby se přidržovat spodku kamionu nebo vlaku kvůli šanci na lepší život."
Don Flynn, ředitel organizace Migrants' Rights Network (Síť pro práva imigrantů) poukázal na to, že krize v Calais je líčena jako "psychodrama", a že premiér a ostatní musí začít používat jiného jazyka:
"Ignoruje to, že jsou to naprosto racionální lidé, kteří strašlivě riskují, protože doufají, že se dostanou k lepšímu životu. Oni nejsou mor," řekl. "Musíme se navrátit k humanitárnímu základu pro uprchlickou politiku. Patnáct let stavíme vysoké ploty a používáme policii a jediné, čeho to kdy dosáhne, je krátké přerušení cyklu. Lidi teď pravidelně umírají."
Mimořádný velvyslanec OSN pro migraci Peter Sutherland varoval, že Británie neřeší krizi v Calais odpovědně. Řekl v televizi BBC, že "počty uprchlíků v Calais se drasticky přehánějí a že lidí v tamějším táboře Džungle je relativně malý počet ve srovnání s tím, co musejí dělat jiné země."
"Hovoříme o přibližně 5000 - 10 000 lidech v Calais, kteří tam žijí za strašlivých podmínek," varoval. "První, co musíme udělat, je řešit tyto podmínky. Namísto řečí o vyslání armády a stavění plotů bychom si měli uvědomit, že jde o humanitární krizi."
Leigh Daynes, výkonný ředitel organizace Médecins du Monde, Lékaři světa, zdravotnické charitativní organizace, která pracuje v táborech, poukázal na to, že i podtext slova "hejno" je nepřesný.
"Používat slova jako 'hejno' nejen ty uprchlíky dehumanizuje, představuje je to jako jakousi koordinovanou hrozbu. Ale to jsou obyčejní lidé - matky, otcové, děti a synové - žijící ve strašlivých podmínkách, v jakých by neměl být nucen žít nikdo. Mnoho z nich je vysoce vzdělaných, jsou tam lékaři, zubaři a inženýři. Prchají před extremním násilím a chudobou a prostě chtějí pro sebe lepší život, natolik, že jsou ochotni riskovat svůj vlastní život."
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 30.7. 2015
-
30.7. 2015 / Ne, to není váš názor. Prostě se mýlíte30.7. 2015 / Britský premiér o Calais: Musíme zajistit, aby britští turisté mohli jet na svou dovolenou24.7. 2015 / Jak poznat, že média lžou30.7. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán ChábProč stát nezasáhne proti společnostem, které ničí mladým lidem život?27.7. 2015 / Petr HartmanZnovu zoufalá prosba o finanční pomoc: český stát existenčně likviduje občany, kteří onemocní27.7. 2015 / Jan ČulíkJe nepochopitelné, jak je možné, že český stát vás existečně zlikviduje a připraví o přístřeší, když onemocníte30.7. 2015 / Zemřel historik Jiří Vančura30.7. 2015 / Karel DolejšíByl by tribunál ke katastrofě letu MH17 "špatně načasovaný" a "kontraproduktivní"?30.7. 2015 / Venezuela: Zdravotnictví je v krizi29.7. 2015 / Jan ČulíkDěsí mě politika vytváření "druhořadých lidí". To vedlo k vzniku plynových komor30.7. 2015 / Bohatí Američané zabijí v Africe stovky lvů ročně29.7. 2015 / Karel DolejšíPollard dostal doživotí za zradu spíše než kvůli ohrožení národní bezpečnosti28.7. 2015 / Jsou schopni mě vnímat jako lidskou bytost?28.7. 2015 / Životy na pokraji zkázy: Pevnost Calais17.7. 2015 / Hospodaření OSBL za červen 2015