Vražda Borise Němcova: Zpráva o stavu režimu
28. 2. 2015 / Karel Dolejší
Jeden z předních kritiků prezidenta Vladimira Putina, Boris Němcov, byl v pátek v Moskvě zavražděn doslova pár metrů od Kremlu. Krátce nato začal ruský prezident veřejnosti sugerovat, že zločin měl kriminální, nikoliv politickou povahu. Podobně jako v případě sady vražd stručně charakterizovatelných jmény Politkovskaja, Litviněnko, Magnickij. Protože prý Putin na vyšetřování osobně dohlédne, lze se samozřejmě nadít, že prezidentova teze bude tak či onak nakonec potvrzena. Bez ohledu na fakta.
Podle svědků střelec vypálil z projíždějícího auta celkem sedm ran, přičemž čtyři kulky zasáhly Borise Němcova procházejícího se s ukrajinskou přítelkyní do zad a způsobily zranění neslučitelná se životem. To znamená úspěšnost zásahů 57%. Zdá se, že způsob provedení vylučuje obě možnosti, jež se na první pohled samy nabízejí: Že Němcova kvůli jeho kritice války na Ukrajině zabily ruské bezpečnostní složky - i tu, že se jednalo o najatého profesionálního vraha. V obou případech by vražda vypadala jinak a střílelo by se méně.
Z hlediska udržení moci Němcov pro Putina bezprostřední hrozbu nepředstavoval. Volební cyklus v Rusku neslouží k výměně držitelů moci, ale poskytuje občanům iluzi politické participace. Ti kdo sní o výměně ruského prezidenta prostřednictvím voleb jsou ještě nekonečně naivnější než ti co se domnívají, že by se americkým prezidentem někdy mohl stát nezávislý kandidát bez podpory stranické mašinérie a armády korporátních sponzorů.
Ani Němcovem připravovaný materiál dokazující ruskou vojenskou přítomnost na Ukrajině nebyl pro Kreml zvlášť nebezpečný. Způsob, jakým o Ukrajině informují ruská média - sama zdaleka nejbohatší zdroj důkazů o působení ruských jednotek a ruských zbraní na Donbasu - ukazuje, že se režim vlastně již ani nesnaží fakta zastírat, pouze oficiálně popírá, co je nad slunce jasnější. A většině veřejnosti to nevadí.
Nicméně je tu ještě jiná okolnost. Vystupňovaná nacionalistická hysterie, paranoia, neustálé opakovaná prohlášení o "existenčním ohrožení" Ruska, nepřetržité proklínání "zrádců" a "páté kolony" vytváří neobyčejně toxickou společenskou atmosféru, za niž nese režim bezprostřední odpovědnost. Pakliže někdo pod vlivem takového klimatu vzal do ruky zbraň a Němcova tolikrát verbálně odsouzeného za "zradu" odpravil, jednal podle státní propagandy vlastně v nejlepším zájmu Ruska - a oficiální Kreml nese nepřímou zodpovědnost za to, že k takovému činu připravil všechny podmínky.
Gangsterská vražda Borise Němcova s největší pravděpodobností odkazuje ke kruhům radikálních ruských nacionalistů, kteří mnoho let pěstují kult násilí a "rozhodné akce". V posledních letech se stali součástí ruského mainstreamu, vystupují pravidelně médiích, patří k bloku sil, o něž se dnes Putin opírá. "Normálně" vraždí "jen" přistěhovalce nebo gaye, ale povzbuzováni oficiálním honem na čarodějnice mohli beze všeho zamířit i výše.
Zpráva o zavraždění Borise Němcova je zprávou o stavu ruského režimu. Nikde na světě to dnes nevypadá příliš povzbudivě: USA se postupně mění v oligarchii s velkou částí exekutivní moci soustředěnou v bezprostřední blízkosti prezidenta a chronický deficit legitimity evropských institucí se spíše prohlubuje než snižuje. V případě Ruska je však řeč ještě o něčem jiném. O jednosměrné ulici, která vede k dalšímu utahování šroubů a radikalizaci společnosti, jež před sebou z velké většiny (kromě obyvatelů několika největších měst) nemá žádnou rozvojovou perspektivu a je připravována na válku, ve které už teď mentálně vězí se vším všudy.
Jak před pár dny ukázala razie v pobočce strany Spravedlivé Rusko ZDE, nejde již v Rusku o to, že politický systém neumožňuje výměnu držitelů moci na demokratickém základě - ale o to, že držitele moci nyní nesmějí kritizovat dokonce ani představitelé tzv. systémové opozice, kterou si režim donedávna starostlivě pěstoval. Ani s nimi se již nikdo "párat" nebude.
Ti kdo tvrdí, že by Rusku mělo být přiznáno právo na "sféru vlivu" v blízkém zahraničí, žádají de facto o to umožnit export zmíněného typu "politické kultury" do Evropy.
VytisknoutObsah vydání | Pátek 27.2. 2015
-
1.3. 2015 / Vraždou Borise Němcova Rusko překročilo Rubikon1.3. 2015 / Západ je bezradný, co si má počít s Putinem1.3. 2015 / Jaký má Kreml prospěch z Němcovovy smrti1.3. 2015 / Řecko v neřešitelné situaci1.3. 2015 / Levicový Observer o smrti Borise Němcova20.12. 2014 / Chtěli byste se stát součástí výroby televizního filmu?28.2. 2015 / Boris Němcov: "Obávám se, že Putin mě zabije," řekl opoziční politik pár týdnů před tím, než ho usmrtili27.2. 2015 / V Moskvě byl zastřelen opoziční politik Boris Němcov27.2. 2015 / Španělsko zatklo osm svých občanů, kteří bojovali na Ukrajině na straně proruských separatistů27.2. 2015 / Poslední z příšer s železnými zuby27.2. 2015 / Bosenská policie zatkla podezřelé na cestě do Sýrie26.2. 2015 / Řecko, Ukrajina, Írán: na křižovatce tří krizí26.2. 2015 / Norsko bude reagovat na "ruskou agresi"25.2. 2015 / Zpěváka Cliffa Richarda vyšetřuje britská policie pro podezření ze sexuálních trestných činů25.2. 2015 / Karel DolejšíKterá z obětí Zdeňka Kováře byla vlastně "společností, co se na něj vykašlala"?25.2. 2015 / Karel DolejšíDokument Novoj gazety: Malofějevův podíl na vzniku plánu rozbití Ukrajiny se nepotvrzuje25.2. 2015 / Rusko bojuje hybridní válku vedenou hybridní armádou25.2. 2015 / I problém s exekutory má řešení!25.2. 2015 / Bývalý ministr z vlády Margaret Thatcherové varuje před vysláním západních vojsk na Ukrajinu14.2. 2015 / Hospodaření OSBL za leden 2015