Problém s vědomím
1. 3. 2013
V úvaze Genocida Věra Říhová obsáhle popsala jen jeden z problémů naší společenské reality, když konstatovala, že v naší společnosti máme ohroženou skupinu lidí mezi padesátkou a důchodem (více než půl druhého miliónu lidí). Svou úvahu nabídla jako podnět k širší diskuzi o tom, kam chceme, aby naše společnost směřovala, píše Jozef Kokoška.
Již několik tisíciletí si lidstvo tvoří své vlastní dějiny. Hned na samém začátku člověk poznal, že pro jeho existenci a úspěšnou konfrontaci s přírodou je nezbytná sofistikovaná organizace jednotlivců do větších společenských celků. Jsou to dějiny dlouhého a bolestného vývoje, ve kterém hraje rozhodující úlohu práce. Práce, způsob produkce materiálních potřeb člověka podmiňuje sociální, duchovní i politický rozměr lidského společenského bytí. Odrazem způsobu výroby potřeb člověka je jeho vědomí. Tedy i ideje a představy člověka jsou přímo ovlivněny materiální činností. Tvoření představ i duchovní činnost se pak odráží v ekonomice, politice, v tvoření zákonů, náboženství i kultuře.
Kardinální problém s vědomím člověka však odhalil Freud, podle kterého je většina toho, co si člověk myslí, "falešné", když si jevy racionalizuje a nechá se ovlivnit ideologií. Konečným výsledkem ve společenské organizaci je pak jednání ve "falešném" směru, aniž by si společnost byla vědoma "pravé" skutečnosti a správně reflektovala zkušenosti. Důležité je i to, že skutečnosti vytvářejí člověka a že člověk vytváří okolnosti.
A tak lidstvo dospělo na své pouti do 21. století, aby zjistilo, že je na konci dějin (Fukuyama), když dotvořilo "dokonalý" společensko-ekonomický systém nejen na lokální úrovni (státu), ale na celé planetě Zemi. Je to systém, který dokáže člověku zabezpečit materiální potřebu nejen v dostatečné míře, ale i v míře, které říkáme luxus. Na začátku lidé chtěli efektivně pořizovat věci k spokojenému životu (člověk jako cíl), dnes to umíme, ale máme jen v ČR více než půl druhého miliónu existenčně ohrožených lidí (lidé jako problém). Zdokonalování produktivních metod a lidské vědomí stále příznivějších životních podmínek způsobilo, že je člověk ovládán světem věcí. Změnil se vztah člověka k výrobku, k pracovnímu procesu, k sobě samému i k druhému člověku, stalo se přesně to co je v rozporu s Kantovým principem, že člověk má být účelem sám o sobě a nikdy prostředkem. Člověk povýšil ekonomiku a její hodnoty na nejvyšší smysl života, překážkou ekonomické efektivity se stala morálka, svědomí, spravedlnost i ctnost.
Pokud se některým z nás současný stav nelíbí, pak by zřejmě mohlo jít o procítání z falešného vědomí. Teď půjde jen o to, zda se potvrdí pravdivost Freudových úvah o tom, zda si negativní jevy současného stavu opět zracionalizuje a necháme se přesvědčit ideologii, že jsme přesně tam, kam jsme se vydali, a hlavně, že je to tak správně.
VytisknoutObsah vydání | Pátek 1.3. 2013
-
1.3. 2013 / Řecko a Španělsko pomohlo před šedesáti lety Německu k hospodářskému oživení. Německo se odvděčilo jinak2.3. 2013 / O Lidovkách2.3. 2013 / Kardinálové budou posílat zprávy po Twitteru3.3. 2013 / Lidové hlasování o milionech pro manažery1.3. 2013 / Konzervativci prohráli doplňovací volby28.2. 2013 / Britská banka zaznamenala ztráty 5,2 miliard liber, přesto vyplatila svým ředitelům prémie ve výši 600 milionů liber1.3. 2013 / Giorgio CadoriniItalské velvyslanectví v Praze nechce historičku napadenou fašisty ve Veroně1.3. 2013 / Debatujme o postavení starších spoluobčanů, ale nepoužívejme nevěcný, přemrštěný slovník1.3. 2013 / Řídit se emocemi je jako řítit se do pekla1.3. 2013 / Problém s vědomím1.3. 2013 / Delfíni v Praze -- stan, nebo prostě jen bouda?1.3. 2013 / Stačí málo, aby naše děti byly vidět27.2. 2013 / V ich očiach sme len odpad27.2. 2013 / Volební výsledky v Itálii jsou první známkou rozkladu evropské stability v důsledku škrtů27.2. 2013 / "Před rokem 1989 jsme žili v komunismu"27.2. 2013 / Beppe Grillo odmítl koaliční dohodu s levicí27.2. 2013 / Pluralitní myšlení a jiné iluze27.2. 2013 / Poetika živého světa7.1. 2013 / Hospodaření OSBL za prosinec 2012