Anketa Romano hangos: Koho jste volili do EP a co si od toho v záležitostech ohledně Romů slibujete?

29. 6. 2009 / Pavel Pečínka

Martha Joy Sullivan
Překladatelka, žije v Praze.
Nejsem Češka, ale Američanka, takže tady nevolím. Kdybych ale měla tu možnost, asi bych dala hlas Straně zelených.

Erazim Kohák
Filozof, publicista, aktivní v ČSSD.
Volil jsem sociální demokracii, protože jsem přesvědčen, že demokracie musí být sociální - a sociální stát demokratický. Politikaření a podvody najdete ve všech stranách, ale sociální demokracie je naše jediná strana, která má heslo -- Svoboda, rovnost, bratrství ve štítě i v programu. Mohu ji tedy vyzývat, aby své ideály prosazovala, a to pilně činím. Není to snadné, ale ostatní strany bych musel přesvědčovat, aby tyto ideály vůbec uznaly. Se sociální demokracií jsem o krok dál, i když, jak zpíváme, "k svobodě je dlouhé putování".

Lucie Sharrii Oračková
Studentka Střední odborné školy managementu a práva v Brně.
Tahle otázka mě docela dostala, protože mi ještě nebylo osmnáct - volit tedy nemůžu. A stejně bych asi nevolila. Nemám k tomu nějaký blízký vztah. Určitě bych ale byla ráda, kdyby byla zvolená strana, která má zájem pomoct Cikánům. Myslím, že právě ČSSD by mohl být takovým horkým kandidátem. Líbila se mi jejich "hláška" Na krizi nesmí doplácet ti, kteří ji nezavinili.

Jiřina Šiklová
Socioložka, publicistka.
Hlasovala jsem pro Stranu zelených číslo 26, tedy tu, kterou vede Martin Bursík. Tato strana má lidská práva, ochranu menšin, podporu nevládních, tedy občanských organizací přímo v programu a na své kandidátce měla dokonce jednu Romku. Její ministr Michael Kocáb se angažuje, stejně jako bývalá "zelená" ministryně Džamila Stehlíková, za práva menšin. Ti, co volit nešli, by neměli nadále hubovat na poměry, ale být pěkně zticha. I když kandidáti nejsou ideální, vždy je možné zvolit toho, kterého považuji za lepšího. Navíc, když nešli volit, tak jejich hlasy nepřímo byly dány těm stranám, které vyhrály. I když nejdu k volbám, tak stejně volím. Snad si to zapamatují alespoň pro příští volby, které budou na podzim.

Jiřina Somsiová
Vede pobočku SRNM v Olomouci.
Volit či nevolit? To bylo velké dilema. Byla jsem z dnešní politiky dost zklamaná -- žádné straně se podle mě nechtělo moc problémy Romů s byty nebo prohlubující se rasismus. Nakonec jsem se ale rozhodla dát svůj hlas ČSSD.

Olga Ščuková
Terénní sociální pracovnice olomoucké odbočky SRNM.
Volit jsem nešla. Současná realita, to je pro mě jedno velké zklamání!

Jan Mišurec
Tiskový mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů.
K volbám nechodím a nešel jsem ani nyní. Těch důvodů je víc. V politických stranách nevidím zástupce Romů a dalších národnostních menšin, i proto je ignoruju. Ale pokud bych někdy šel, volil bych SNK - Evropské demokraty a jsem osobně velmi rád, že se v této straně angažuje paní Zuzana Baudyšová. Je to pro mne dobrý impuls jít příště, polepším se.

Emil Voráč
Předseda sdružení Khamoro - Romské integrační centrum, Chodov.
Musím se přiznat, že přestávám věřit všeobecně v politiku, především v očekávání k nám Romům. V poslední době jsem byl přímo i nepřímo svědkem tolika událostí, že se obávám, ať přijde kdokoli k moci, že se stejně politika dřív či později obrátí proti Romům a že cesta k rovným příležitostem není pro všechny stejná. Tím se dostávám k otázce, co bych si přál v záležitostech kolem Romů. Nevím ovšem, jestli se to dá očekávat od evropských či našich domácích voleb. Přál bych si především:

Rovné příležitosti, strany jako jsou národní nebo dělnická bez okolků zrušit a stejně tak postihovat každého, kdo má úmysl nějak násilně zasahovat do jakékoli etnicity, příslušnosti a vyznání. Prostě všechny, kteří smýšlejí rasisticky a s předsudky, včetně Romů.

Prostředky, vynakládané pro sociálně znevýhodněné, by měly být vypláceny tak, aby dávaly šanci každému příjemci těchto dávek se znovu uchytit na trhu práce. Mělo by dojít k úplnému zrušení ghett. Romy, degradované po desetiletí v ghettech, řízeným způsobem vzdělávat a vést k samostatnosti a zodpovědnosti. Politika vzhledem k Romům by měla klást důraz na to, aby každý občan této republiky cítil, že se podílí na veškerém dění v této zemi. Nikdo by neměl být zvýhodňován, ale v žádném případě už by neměl být znevýhodňován.

Rady vlády pro národnostní menšiny by bylo lepší buď zrušit, anebo by členové takových rad měli být kompetentní prosazovat návrhy a ne v radách zasedat proto, aby se vláda mohla krýt tím, že spolupracuje se zástupci národnostních menšin.

A ještě jedna zásadní připomínka: Slušní politici jako Michal Kocáb nemají šanci se u kormidla dlouho udržet.

Klára Veselá Samková
Publicistka a právnička
V dnešním marasmu a při totálním selhání těch, kteří se tváří jako naše "elity", ale přitom jsou jen dosazenými figurkami pánů hyperpodnikatelů, jejichž majetkové poměry a vazby s kriminálním prostředím jsou nejasné, mám v jakýchkoliv volbách velmi úzké možnosti rozhodování.

Chci moc našich mocipánů maximálně omezit a je mi zcela lhostejné, jestli naše země takzvaně ztratí či takzvaně neztratí tu takzvanou identitu. Rozředění našeho českého rybníku evropskými vodami je totiž jediná možnost, jak zabránit definitivní přeměně toho našeho bahňáku v kvalitní nacisticko-populistickou močku v srdci Evropy.

Proto jsem volila stranu, která nezpochybňuje Lisabonskou smlouvu, je pro nejrychlejší možné zavedení Eura a nevratné zabudování do evropských struktur a zároveň někoho, kdo bude mít dostatečně velkou sílu, aby nepobíhal s jedním či dvěma zoufalými mandáty po mostech mezi jednotlivými budovami Evropského parlamentu (EP).

Takže, ačkoliv to je při mojí povaze a jednoznačné pravicové orientaci neuvěřitelné, volila jsem ČSSD. A kroužkovala svoji přítelkyni Aničku Čurdovou, o které vím, že má srdce na pravém místě a jestli skutečně do EP pronikne, budou u ní Romové mít dveře otevřené....

(Anketa vyšla v listu Romano hangos č. 9-2009)

Vytisknout

Obsah vydání | Pondělí 29.6. 2009