23. 2. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 2. 2009

Moskva provokuje?

V článku "Jen počkej zajíci....radar bude!" cituje pan Miloslav Štěrba rozhovor ministra Schwarzenberga pro MF dnes, ve kterém pan ministr vzpomíná na epizodu z tiskové konference s ruským ministrem Lavrovem 11.2. v Moskvě: "na jednáních nehovořil nijak vyhroceně, ale na tiskovou konferenci si objednal u spřáteleného novináře otázku a tam řekl, že Česko patří do východní Evropy. Proč to řekl? To přece byly země, které patřily do Varšavského paktu. To je znepokojivé a i to je důvod, aby radar u nás byl. Aby bylo jasné, že patříme k Západu".

Na zmíněné epizodě z tiskové konference staví svůj článek s názvem "Moskva provokuje" Tereza Nosálková v Hospodářských novinách.

(Pozn.: Dlouhá diskuze pod článkem zřejmě vzala za své při aktualizaci, zbylo jen pár pozdních reakcí.)

Na stránkách ruského ministerstva zahraničních věcí je k dispozici videozáznam z tiskové konference (jediná položka s datem 11.2. na stránce: ZDE ) a také přepis Lavrovových replik (rusky: ZDE).

Zhlédnutí videozáznamu dává těm, kdo rusky rozumí, možnost posoudit míru filtrace "nezajímavých" informací a účelové interpretace "využitelné" epizody v HN a ve výše citovaném výroku pana ministra.

Na jednání v Moskvě dne 11.2. zastupoval ministr zahraničních věcí ČR předsednictví Evropské unie v rámci tzv. zahraničněpolitické "Trojky" EU, jejíž celé složení bylo Schwarzenberg, Solana, Ferrero-Waldner a švédský ministr zahraničních věcí Bildt, jako zástupce příštího předsednictví EU.

Nešlo tedy o bilaterální jednání mezi Českou republikou a Ruskou federací, ale o jednání EU-Rusko o širokém okruhu témat z oblasti vzájemných vztahů: o prioritách spolupráce pro rok 2009 za českého a později švédského předsednictví v EU, o přípravě pracovních jednání k justici a k energetice; ruská strana informovala o přípravě diskuze o bezpečnostní iniciativě prezidenta Medvěděva na půdě OBSE a Rady NATO-Rusko; domluvila se schůzka blízkovýchodního "kvartetu"; hovořilo se o spolupráci Ruska s NATO k Afghánistánu, o Kavkazu (prodloužení pozorovatelských misí OSN v Gruzii, Abcházii a Jižní Osetii), o spolupráci ohledně íránského jaderného programu, somálských pirátů a ve Středoafrické republice a v Čadu (viz videozáznam tiskové konference a úvodní expozé Lavrova).

V průběhu tiskové konference se zpravodaj České televize Josef Pazderka zeptal na radar (na videozáznamu je to v čase 12:05) a proběhla "zeměpisná polemika" mezi Schwarzenbergem a Lavrovem (do 16:15):

Otázka: Otázka pro ministry Schwarzenberga a Lavrova. Zmínil jste, že proběhla diskuze k evropské bezpečnosti. Dotkli jste se tématu amerického systému protiraketové obrany? Jaké jsou pozice ruské a evropské strany k této otázce?

Lavrov: O tomto tématu jsme podrobně nejednali. Plány na rozmístění třetího pozičního rajónu protiraketové obrany USA ve východní Evropě jsem zmínil já, při výčtu problémů, které vznikají v oblasti evropské bezpečnosti a dohromady s dalšími problémy diktují potřebu upřímného, čestného rozhovoru, ke kterému směřuje iniciativa prezidenta Medvěděva na vypracování nového instrumentu pro zajištění euroatlantické bezpečnosti na rovnoprávném základě a s respektem k dříve dohodnuté, ale dosud nedodržované zásadě, že nikdo nemá zajišťovat svou bezpečnost na úkor bezpečnosti dalších. My nenahlížíme na možnost našich odvetných úkonů k rozmístění třetího pozičního rajónu jako na hrozbu. To už bylo dávno řečeno. Je to absolutně nezbytný vojensko-technický krok, který bude potřeba jen v tom případě, že třetí poziční rajón protiraketové obrany bude fyzicky vybudován. Pokud nebude vybudován, nebudou ani žádné odvetné úkony ze strany RF.

Schwarzenberg (ve znění ruského překladu, foneticky podle videozáznamu): Tak...Především, radar není umístěn ve východní Evropě, ale ve střední Evropě. To bych chtěl vyjasnit. Nemohu mluvit za Polsko...Polsko je ve východní Evorpě, je nutné brát v úvahu zeměpis. Kromě toho, mohu jen zopakovat, že radar a antirakety nejsou zaměřeny proti Rusku. To je zřejmé, deklarované, řečené a potvrzené našim ruským partnerům, jsme znepokojeni touto situací, není to zamířeno proti Rusku. Jedná se o rozvoj íránského jaderného programu, jak víte, probíhá celkem úspěšně, pokud jde o technologii raketových systémů. Írán umístil na oběžnou dráhu satelit. Systém protiraketové obrany není zamířen proti Rusku.

Lavrov: Chtěl bych uvést jednu zeměpisnou informaci: v rámci OSN existují skupiny států, které byly zformovány kvůli kandidaturám do různých orgánů OSN. Polsko a ČR jsou součástí skupiny, která se jmenuje skupina východoevropských zemí. To jenom pro informaci. Myslím, že zeměpis je jednoduchý, v tom nějaké zvláštní neshody mít nebudeme.

Další odkazy k tématu: ZDE Český rozhlas, "Sami jste východní Evropa" (rusky): ZDE Ruská média: ZDE "Češi nechtějí být ve východní Evropě": ZDE ZDE "Spolupráce Ruska a EU je klíčový faktor pro blahobyt celé evropy" - ministr zahraničních věcí ČR: ZDE Solanův interview pro rádio Echo Moskvy: ZDE ZDE

                 
Obsah vydání       23. 2. 2009
23. 2. 2009 Amnesty International požaduje embargo na dodávky zbraní do Izraele
23. 2. 2009 Budou Lidové noviny vyšetřovat "Nečasovu fintu"? Zřejmě ne. Radek  Mokrý
23. 2. 2009 Z výstavy starověkého egyptského hrobnictví Hana  Tomšů
23. 2. 2009 Klausova poťouchlost, Šloufův formát a Kritický klub Jana Rejžka, jemuž chybí fašank! Josef  Brož
23. 2. 2009 Jak OSN definuje "východní Evropu"
23. 2. 2009 Anglicky se "střední Evropa" řekne "Eastern Europe". Schwarzenberg to musí vědět Jan  Čulík
23. 2. 2009 Moskva provokuje? Ivana  Klímová
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
23. 2. 2009 Nad Evropou poletuje Švejkův duch Richard  Seemann
23. 2. 2009 Těžko přesvědčovat k odchodu s hanbou Milan  Daniel
21. 2. 2009 O české výjimečnosti Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Stav krize
22. 2. 2009 Nepovšimnuté technologie John Michael Greer
22. 2. 2009 Místo několika lodí jich připlují miliony
22. 2. 2009 Volnost, rovnost a bratrství potomkům otroků
23. 2. 2009 Antidotum pajánů Přemysl  Janýr
23. 2. 2009 Budoucnost tvoří veřejná služba a internet Irena  Ryšánková
23. 2. 2009 Vede pořád Sarkozy? Štěpán  Steiger
23. 2. 2009 Daňová politika musí vyjadřovat preference občanů Ilona  Švihlíková
23. 2. 2009 ODS: Protikrizové návrhy ČSSD jsou nekompetentní
20. 2. 2009 ČSSD: Jistota namísto nervů
23. 2. 2009 Novořeč ministra Kocába Jiří  Jírovec
20. 2. 2009 Michal Kocáb: Potřebujeme antidiskriminační zákon. Chci zakázat komunisty Pavel  Pečínka
21. 2. 2009 Ministr přiznal, že řešení existuje Štěpán  Kotrba
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO
20. 2. 2009 Úkolem vzdělání je dosáhnout porozumění
20. 2. 2009 Francouzská vláda: víno způsobuje rakovinu
20. 2. 2009 Obamova administrativa už nespěchá s radarem ani s raketami
20. 2. 2009 Kdo má právo v 21. století reprezentovat Romy? Ivan  Veselý
20. 2. 2009 Čína začíná globálně investovat
31. 1. 2009 Hospodaření OSBL za leden 2009